انتخابات آینده در نبود احمدی‌نژاد رقابتی و بدور از تنش خواهد بود

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
انتخابات آینده در نبود احمدی‌نژاد رقابتی و بدور از تنش خواهد بود
نوآوران -

اسماعیل گرامی مقدم ـ سخنگوی حزب اعتماد ملی: به باور من در صورتی که احمدی‌نژاد از ورود به عرصه انتخابات منع نمی‌شد، نه تنها چالش دور از انتظار نبود، بلکه اردوگاه اصول‌گرایی با چالش‌ها و انشقاق‌های جدی نیز مواجه می‌شدند. طبیعتاً با ورود احمدی‌نژاد بخشی از اصول‌گرایان (جریان تندرو) که پشت سر او قرار می‌گرفتند، به جای تعامل با روحانی از در تقابل با او وارد می‌شدند. روی این اصل تصور می‌کنم که خود جریان اصول‌گرایی نیز بهره کافی و امتیاز لازم را از نفی و نهی ورود احمدی‌نژاد به عرصه انتخابات خواهد برد. در وضعیت کنونی تحلیل من این است که جریان اصول‌گرایی در بهترین حالت فرصت ترمیم و آسیب‌زدایی از بدنه خود را به دست آورده است. بعد از این شاهد این موقعیت خواهیم بود که اصول‌گرایان در یک فضای آرام و به دور از حواشی و چالش‌های مرسوم سیاسی بین خود و با رصد کردن وضعیت درونی خود نامزد یا نامزدهای مقبول خود را به عرصه رقابت‌های انتخاباتی معرفی کنند. قاعدتاً نیروهای اصول‌گرا با آرایش جدیدی که محصول اتفاق رخ داده است، ضمن انسجام درونی خود می‌توانند یک یا دو گزینه را انتخاب کنند؛ گزینه اول اینکه با عبور از احمدی‌نژادی‌ها و نیروهای تندرو این جریان، به حمایت از روحانی در چهار سال آینده ادامه دهند و همچنین با حفظ موقعیت و نیروهای خود در درون دولت که دست‌اندرکار اجرا هستند به ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای انتخابات بعد از روحانی بیندیشند. طبیعتاً جریان اصول‌گرایی در چهار سال فرصت باقی مانده می‌توانند با حمایت از روحانی به یک افق و آمادگی پیروزمندانه دست یابند.

دومین گزینه احتمالی که بعد از احمدی‌نژاد امکان وقوع دارد این است که اصول‌گرایان و حتی آن بخشی که در درون دولت به نام اعتدال‌گرایان حضور دارند، یک نامزد واحد را وارد انتخابات کنند، تا با معرفی این چهره جدید اصول‌گرا تشکیلات خود را ترمیم کنند. در واقع جریان اصول‌گرایی در انتخابات آتی باید این تدبیر را اتخاذ کند که به جای اینکه در اندیشه پیروزی باشند، به فکر سازماندهی درونی خود باشند که در تحولات سیاسی پیشین آسیب‌های جدی به خود دیده است.  

چنانچه جریان اصول‌گرایی بخواهد غیر از این دو راه، روش دیگری را مبنی بر تقابل و صف‌بندی جدیدی از مناسبات خود به دست دهد، علاوه بر شکست محتومی که در انتظار آنها خواهد بود، انشعاب‌های جدی دیگری را نیز می‌توان در این اردوگاه متصور بود.

در کل باید بگویم که آنچه در انتخابات آینده بدون حضور احمدی‌نژاد می‌توان دید، انتخاباتی سالم، رقابتی و بدور از تنش‌های سیاسی خواهد بود که به انسجام امنیت ملی منجر خواهد شد.