روز پرکار دیپلماتیک و اقتصادی مجلس

پاسخ‌های قاطع ظریف به سوالات سیاسی نمایندۀ دلواپس

پاسخ‌های قاطع ظریف به سوالات سیاسی نمایندۀ دلواپس سرویس سیاسی-ظریف باز هم در مجلس حاضر شد درست شبیه روزی که یک دلواپس دیگر (کوچک زاده) سعی کرد طریف را وارد حاشیه کند ،حالا آن یکی رفته و دیگری جایش را سعی کرد پر کند اما این بار در فضای مجلس خبیر از حمایت و لابی سازی دلواپسان پایداری نبود و جایش را فضای مخالف با تندروها گرفته بود و احسنت هایی که برای ظریف گفته می شد.در جلسه علنی دیروز مجلس چهار سوال از وزیر امور خارجه مطرح شد. اولی موضوع اقتصادی داشت و سوال محمدرضا پورابراهیمی بود.. اما سه سوال بعدی که رویکرد دیپلماسی داشت را جواد کریمی قدوسی از محمد جواد ظریف مطرح کرد تا حال و هوای مجلس نهم در مجلس دهم زنده شود. البته تلاش او همانند مجلس قبل با اقبال سایر نمایندگان همراه نشد.

  1. ۹ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
دکتر ظریف (تصویر شماره یک)
نوآوران -

امیرعبداللهیان مشکل خانوادگی داشت

محمد جواد ظریف در پاسخ به سوالات کریمی قدوسی اظهار کرد: این سه سوال را به ترتیب کوتاه بودن پاسخ عرض می کنم،‌ درباره تغییر آقای امیر عبداللهیان،‌ کمترین تغییر در وزارت خارجه صورت گرفته است. چرخش نیرو در وزارت خارجه واقعیت بدیهی است. بنا بود ایشان سفیر ایران در کشور مهم عمان تشریف ببرند،‌ همه تشریفات صورت گرفته و معاون بعدی انتخاب شده بودند، اما ایشان به دلیل مشکلات خانوادگی تصمیم گرفتند به ماموریت نروند.

وی تاکید کرد: این توهین به وزارت خارجه نیست،‌ توهین به کل نظام است که یک مقام با فشار خارجی ها عوض بشود.

نمایشگاه هولوکاست به نفع رژیم صهیونیستی است

وی درباره سوال بعدی اظهار کرد: در مورد هولوکاست،‌ اعتقاد شخصی من این است که این موضوع به نفع مظلوم نمایی رژیم غاصب صهیونیستی است و کمک به مردم ظلوم فلسطین نیست. ضمنا من برگزاری نمایشگاه را محکوم نکردم. بلکه گفتم در آن شرکت نمی کنم و تاکید کردم که این نمایشگاه مربوط به نظام نیست بلکه مربوط به بخش غیر دولتی است.

مگر هدف برجام حفظ عزت ایران نبود؟

ظریف درباره سوال برجامی کریمی قدوسی نیز اظهار کرد: آنچه که ما گزارش دادیم گزارش همه واقعیات است. یعنی برجام توانسته حق هسته ای ایران را در شورای امنیت به رسمیت بشناسد و شورای امنیت از بقیه کشورها بخواهد که با ایران همکاری کند.

ظریف با تاکید بر اینکه وزارت خارجه در کمال صداقت همه موضوعات مرتبط با برجام را در گزارش آورده است،‌ گفت: اگر بیمه ایران باز شده،‌ نباید بگوییم؟ اگر فروش نفت به قبل تحریم برگشته نباید مردم را خوشحال کنیم؟ آیا مردم ما نباید احساس کنند که بر اساس مقاومت و ایثار خودشان و نه کاری که ما کردیم، بر اثر حضورشان در پای صندوق های رای توانسته اند حربه تحریم را بی اثر کنند؟

وی تاکید کرد: نطنز و فردوی ما باز مانده و اراک ما به عنوان آب سنگین ادامه فعالیت می دهد. مگر هدف برجام حفظ عزت ایران نبود؟

برجام گوساله سامری بود

سپس نوبت به کریمی قدوسی رسید. این نماینده دلواپس در توضیح سوالش اظهار کرد: توافق برجام جزوی از یک طرح جامع بود که آثار سوء آن طولانی مدت است اگر انها را بی اثر نکنیم. روز اجرای برجام قرار بود روز برداشته شدن همه تحریم ها بود. اما دشمنان ایران نقشه های شوم دیگری مثل برجام دو، ‌سه و چهار را در ذهن داشتند.

وی اظهار کرد: در این گزارش ایشان عمدتا بخش های برجام بازخوانی شده بود. انتظار این بود که موارد نقض برجام و بدعهدی های امریکایی ها را به صورت شفاف به مجلس می گفتند تا مجلس به  کمک وزارت خارجه بیاید.


او برجام را به گوساله سامری تشبیه کرد و گفت: راهبرد دشمن در این عرصه و زمان راهبرد مقابله با جبهه حق از دروازه برجام به زعم خودش بود. راهبرد دشمن و شیطان بزرگ و صهیونیسم جهانی از اجرای برجام،‌ خلق گوساله سامری در این عصر بود تا جریان توحیدی و انقلابی موثر ملت ایران را دچار انحراف کند و امید ملت مسلمان ایران را از نگاه به درگاه الهی به نگاه دروازه دهکده جهانی که کدخدای آن شیطان بزرگ است،‌ معطوف کند.

در این زمان، علی مطهری به عنوان رئیس جلسه به کریمی قدوسی تذکر داد که در موضوع سوالاتش صحبت کند.

نماینده دلواپس مجلس ادامه داد: خود ایشان هم امروز در سازمان ملل گفتند که آمریکا به جز یک امضا پای  برجام کاری نکرده اس. در حالی که ملت ایران به تمام وظایف خود عمل کرده است.

ظریف:‌ چطور به خودتان جرات می دهید در مجلس خلاف بگویید؟

پس از سخنان کریمی قدوسی و توضیحات او درباره سوالاتش، ظریف دوباره به پشت تریبون رفت. او این بار صدایش را کمی بلند کرده بود و لحنش عصبانی بود. ظریف اظهار کرد: من با همه احترامی که به آقای کریمی قدوسی دارم،‌ واقعا متاسفم که از تریبون مجلس شورای اسلامی به دنیا اعلام می کنند که وزیر خارجه ای که موظف است دستورات مقام معظم رهبری را اجرا کند،‌ زمینه ساز تغییر سیاست جمهوری اسلامی در منطقه است. این حرف از هیچکس پذیرفته نیست. هیچکس چنین حقی را ندارد.

ظریف گفت: از شما تقاضا می کنم برای ملاحظات زودگذر و کوچک سیاست داخلی،‌ وجهه مبارز و انقلابی  مناسبات خارجی جمهوری اسلامی در جهان را خدشه دار نکنید. اگر کسی آب به آسیاب دشمن ایران و انقلاب اسلامی می ریزد کسانی هستند که در پیگیری سیاست های نظام تردید می کنند.

در این زمان  دوباره صدای احسنت گفتن برخی از نمایندگان در صحن علنی مجلس شنیده می شد.

تذکر مطهری به کریمی قدوسی

در میان صحبت های کریمی قدوسی، مطهری در سمت رئیس مجلس وارد شد و گفت: آقای کریمی شما باید به سه سئوال خود توضیح دهید که مدعی هستید گزارش وزارتخارجه به دور از واقعیت است و یکی هم تغییر معاون عربی وزارتخارجه را مطرح کنید. که البته تغییر معاون عربی یک کار اجرایی است که حالا سئوال است که نماینده حق دخالت دارد یا نه، اجازه دهید.

وی در پاسخ به این تذکر مطهری گفت که« سئوال در دست من است و می‌توانم هر جور که می‌خواهم حرف بزنم.» و مطهری در نیز در واکنش به او اظهار کرد: هر جور که نه. شما باید در مورد سئوال صحبت کنید. شما می‌گویید اصل برجام اشتباه است. این بحث دیگری است. شما شعار می‌دهید.

در انتهای این مذاکرات، کریمی قدوسی اعلام کرد که از پاسخ ظریف قانع نشده است و پاسخ ها را به رای مجلس گذاشت، اما نمایندگان در جلسه علنی با 135 رای از مجموع 254 نفر سوالات مطروحه از سوی نماینده مشهد را وارد ندانسته و از پاسخ‌های وزیر امور خارجه قانع شدند.

گزارش دیوان محاسبات از حقوق‌های نجومی

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت:‌ تنها چهار دهم درصد مدیران عالی کشور حقوق نامتعارف یعنی بالای بیست میلیون تومان گرفته‌اند. عادل آذر دیروزگزارش این دیوان درباره حقوق‌های نجومی را در صحن علنی مجلس قرائت کرد. تهیه این گزارش چهار ماه طول کشیده است. آذر در اینباره گفت: به دنبال انتشار اخباری درباره حقوق و مزایا و پاداش هایی که موجب رنجش مقام معظم رهبری شد،‌ دیوان محاسبات به موضوع ورود کرد. وی ادامه داد:‌ دیوان محاسبات برای تهیه گزارش، با چهار ماه تلاش شبانه روزی،‌ بیش از هزار جلد گزارش حسابرسی را بررسی کرد. جلسات حسابرسی ویژه با وزارت اطلاعات،‌ ستاد کل نیروهای مسلح و دفتر مقام معظم رهبری برای بررسی اسناد و راستی آزمایی آن برگزار شد. در مجموع پرداخت های  بین سال های 1388 تا 1394،  به روسای قوا و مدیران عالی کشور و موسسات و نهادهایی که زیر نظر رهبری اداره می شوند،‌ بررسی شده اند.

رئیس دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه سقف پرداختی را بر اساس قانون خدمات کشوری 200 میلیون ریال در نظر گرفتیم، گفت: پرداختی  حدود 93 هزار و 460 مقامات کشور بررسی شد. در این بین 13 هزار نفر از مقامات رده بالا بودند. که از این تعداد،‌صرفا 397 نفر یعنی معادل 4دهم درصد بیش از  200 میلیون ریال دریافت کرده بودند. وی گفت: بیشترین دریافتی 622 میلیون ریال مربوط به بانک صادرات بوده که به مدیرعامل وقت این بانک پرداخت شده بود.