سرمقاله امیر عباس نخعی

اعدام و فریاد قاچاق

  1. ۹ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
وقتی مهرجویی فرمان مرگ می دهد
نوآوران -


سخنان مهم آیت الله آملی لاریجانی دیروز تحت شعاع سفر وزیر اقتصاد آلمان کمتر مورد توجه قرار گرفت.بیشتر رسانه ها(داخلی و خارجی)کمتر به این بخش از سخنان وی توجه کردند که گفته بود «هیچ کس در کشور از اعدام خوشش نمی آید و از آن دفاع نمی کند... قوه قضاییه در این امور مجری قوانین مربوط به مجازات اعدام( در باب مواد مخدر و غیر آن) است و خود نمی تواند تعرضی در آن داشته باشد. برخی از این قوانین مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام است و برخی نیز مجلس »

تنها یک روز پس از این اظهارات 100 نماینده مجلس به سخنان رییس دستگاه قضا پاسخ مثبت دادند و با امضای نامه ای به هئیت رییسه خواستار بازنگری در قوانین مربوط به اعدام قاچاق مواد مخدر شدند.

واقعیت این است که شاید قوانین مربوط به اعدام قاچاق مواد مخدر در ایران چندان سختگیرانه تر از برخی کشورها به ویژه در آسیا نباشد اما اینکه چرا قوانین سختگیرانه در کشورهای دیگر موثر تر از ایران واقع شده آن است که قوانین در آن کشور ها به گونه ای درست اجرا می شود و تنها طبقه ای بی دفاع را نشانه نمی رود.

این مشکلی است که نه تنها برای قوانین مربوط به قاچاق مواد مخدر بلکه قاچاق هر کالایی صدق می کند.حجم قاچاق کالا در ایران به حدی بالاست که بی تردید بیانگر یک نقص در بخشی از مسایل مملکتی دارد.و با زبان بی زبانی آمار بی حاصل بودن مبارزه با قاچاق را فریاد می زند.این جمله دیگر خیلی تکراری است که می گویند وارد شدن یک چمدان کالا از هر جنسی نشان از قاچاق آن دارد.اما 100 کانتینر غول پیکر یا وجود چند پاساژ بزرگ از کالایی قاچاق به نام موبایل دیگر نام قاچاق را به سخره کشیدن است.

همین است برای قاچاق مواد مخدر. وجود اعدام ها بدون نشانه گیری هدف،فقط فضای کشور را به نام اعدام گره می زند و آن را در مجامع بین المللی بر سر زبان ها می اندازد و مشکلات حقوق بشری ایجاد می کند.

گو آنکه به قول رییس دستگاه قضا بدون آنکه کسی از اعدام خوشش بیاید هر مجازاتی تنها موقعی می تواند نقش مناسب خود را ایفا کند که هدف را نشانه رود. و در راستای خشکاندن ریشه باشد؛نه زدن شاخه و برگ ها .

حال که نمایندگان مجلس در صدد اصلاح قوانین مربوط به اعدام قاچاق مواد مخدر هستند امید آن است که در ابتدا ریشه یابی دقیقی منطبق با واقعیت های ایران داشته باشند تا پس از این دستگاه قضا خود گله مند از اجرای قوانینی نباشد که از ان نه تنها خوشش نمی آید بلکه دردسر ساز نیز باشد.