بازی فوتبال در زمین سیاست

تجمع اندک انصار در اعتراض به بازی ایران و کره جنوبی

  1. ۱۰ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
تجمع اندک انصار در اعتراض به بازی ایران و کره جنوبی
نوآوران -

آیت وکیلیان: در دنیای مدرن امروزی امکان هر گونه تصادم و برخورد بین دیدگاه‌های سنتی و مدرن وجود دارد. این تصادم این بار با چاشنی فوتبال همراه شده است. اختلاف نظر درباره برگزاری بازی ایران و کره جنوبی همچنان وجود دارد و برخی خواستار آن شده‌اند که مسابقه لغو شود. حساسیت‌ها چنان به اوج خود رسیده که سفارت ایران در کره جنوبی از فدراسیون فوتبال این کشور خواسته بود که به هواداران کره‌ای ابلاغ کند در بازی سه شنبه شب، پیراهن قرمز را در ورزشگاه آزادی بر تن نکنند. مسئله به گونه‌ای پیش رفته است که سخنان آیت‌الله یزدی هم در میرور نشریه انگلیسی بازخورد داشته و حتی این نشریه نوشت ایرانی‌ها از مردم خواسته‌اند در صورتی که تیم ملی گل زد، به شادی نپردازند. در این میان نامه سرگشاده علی مطهری به آیت‌الله یزدی بیش از همه در داخل بازتاب داشت که در آن پسر ارشد آیت‌الله مطهری سخنان او را با دیدگاه‌های قرون وسطایی مقایسه کرد که بساط دین گریزی را فراهم می‌کند. با توجه به اینکه برخی از علما و از جمله آیت‌الله موحدی کرمانی در نماز جمعه دیروز تهران رضایت داده‌اند که فوتبال در شرایطی برگزار شود که حرمت عاشورایی شکسته نشود. مصائب و مشکلات برگزاری این بازی به اینجا ختم نمی‌شود، چرا که بار دیگر سروکله خودسرها پیدا شده است؛ این گروه تهدید کرده که در صورت برگزاری بازی باید سران سه قوه از کار برکنار شوند. در وضعیت کنونی فدراسیون فوتبال زیر شدیدترین فشارها دست و پنجه نرم می‌کند و ناخواسته در زمین سیاسیون بازی می‌کنند. قطعاً بازی ایران و کره جنوبی فارغ از اینکه هر نتیجه‌ای دربر داشته باشد، زیر زره‌بین مردان سیاسی قرار گرفته است.

تجمع انصار حزب‌الله در اعتراض به مسابقه

انصار حزب‌الله در اعتراض به برگزاری مسابقه فوتبال ایران و کره‌جنوبی، پس از نماز جمعه تهران اقدام به راهپیمایی کردند. «حسین الله‌کرم» در این تجمع گفت اگر حرمت‌شکنی شود، مسئولان سه قوه باید استعفا کنند یا از کار برکنار شوند. حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر از منتقدان برگزاری بازی ایران و کره به علت برگزاری این دیدار در روز سه شنبه که همزمان با شب عاشوراست، تجمع کردند.

حسین الله‌ کرم عضو جمعیت انصار حزب‌الله که روز پنج شنبه در پستی اینستاگرامی اعلام کرده بود، انصار حزب‌الله بعد از نماز جمعه در انزجار از بازی ایران و کره تا میدان فلسطین راهپیمایی خواهند کرد، در این راهپیمایی با قرائت بیانیه‌ای گفت: نگرانیم که به دلیل عدم تدبیر در قرعه‌کشی مسابقات مقدماتی جام جهانی، و انجام بازی ایران و کره جنوبی، حرمت عاشورا شکسته بشود لذا به مسئولان فدراسیون فوتبال، سفارتخانه کره جنوبی و... مراجعه کردیم و پیشنهاد دادیم بازی برگزار نشود یا بازی یک روز دیگر برگزار شود.

الله ‌کرم در ادامه بیانیه خود با بیان اینکه این بازی بسترساز حرمت‌شکنی عاشوراست، گفت: اگر برگزاری فوتبال در شب عاشوراست، بازی در کشور دیگر انجام شود که مسئولان آن را نپذیرفتند. او افزود: پیشنهاد دوم این بود که مسابقه بدون تماشاگر برگزار شود تا در صورت گل زدن، بستر شادی احتمالی فراهم نشود که مسئولان معتقد به برگزاری بازی با حضور تماشاگران بودند و گفته‌اند جلوی مسائل احتمالی را می‌گیرند. الله‌کرم گفت: از قوه قضاییه درخواست داریم با کسانی که بسترساز تصمیم برگزاری بازی هستند، برخورد شود و به آنها انذار داده شود. از آنجا که حرمت‌شکنی پذیرفته نیست، در صورت حرمت‌شکنی مسئولان سوه قوه باید پاسخگو باشند و به دلیل عدم پیشگیری و بی‌توجهی به طرح‌های حزب‌الله باید استعفا کنند یا از کار برکنار شوند.

فضای استادیوم ۱۰۰ درصد عاشورایی باشد

 در میان همه هجمه‌ها و تهدیدهایی که چون سیل به سمت مسئولات دولتی و فوتبالی روانه می‌شود، سخنان خطیب جمعه هفته گذشته تهران به نوعی فضا را از حالت التهاب به در آورد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران تاکید کرد که اگر قرار است شب عاشورا مسابقه فوتبال انجام شود فضای این مسابقه باید صد در صد عاشورایی و کربلایی باشد. آیت الله موحدی کرمانی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران گفت: مسأله مسابقات فوتبال، مسأله عجیبی شده. از طرفی تذکرات داده شده بنده هم در این رابطه تذکر می‌دهم. از طرفی اظهار می‌کنند که اگر آن را در ایران تعطیل کنیم توالی فاسد زیادی خواهد داشت. وی ادامه داد: من در این زمینه وارد نمی‌شوم اما باید بگویم که اگر قرار است شب عاشورا مسابقات فوتبال انجام بگیرد، دقت کنید که فضای مسابقه باید صد درصد عاشورایی و کربلایی باشد، در و دیوار آنجا باید سیاه پوش شود، تمام فضا سیاه پوش شود و فریاد یا حسین از میان جمعیت پیوسته بلند شود. خطیب نماز جمعه این هفته تهران تاکید کرد:‌ عوض کفی که در این مسابقات زده می‌شود باید همه فریاد بزنند یاحسین.

بازتاب حاشیه‌های سیاسی بازی ایران و کره جنوبی در رسانه‌های غرب

یک رسانه آمریکایی با اشاره به حاشیه‌های بازی ایران و کره جنوبی، نوشته است که شش سال پیش چنین اتفاقی در عربستان نیز افتاده بوده است.

هافینگتون‌پست در گزارش خود آورده که، عربستان سعودی و ایران هر کدام به عنوان محور یکی از فرقه‌های اسلام یعنی سنی و شیعه در منطقه حضور دارند و با هم رقابت می‌کنند. در ایران در مورد اولویت بازی مقدماتی ایران و کره جنوبی در ۱۱ اکتبر و همزمانی آن با مراسم عزاداری تاسوعا نهمین روز ماه محرم، حاشیه‌های زیادی پیش آمده است. شش سال قبل در عربستان، روحانیون عربستان کامیون‌هایی را مقابل کافی‌نت‌هایی که طرفداران فوتبال همزمان با ساعت نماز فوتبال‌های جام جهانی آفریقای جنوبی را نمایش می‌دادند و ائمه نماز برای جلب طرفداران فوتبال به نماز، فرش قرمز پهن می‌کردند. این حادثه نشان‌دهنده نگرانی محافظه‌کاران است؛ این در حالی است که فوتبال یکی از معدود چیزهایی است که می‌تواند در خاورمیانه و شمال آفریقا مشتاقان جدی داشته باشد. تنش بین ایران و سعودی در اوایل سال زمانی که باشگاه‌های عربستان از بازی‌های آسیایی فوتبال با ایران به دلیل وخامت روابط بین دو کشور در نتیجه رقابت‌های منطقه‌ای سرباز زدند، بیشتر شد.

بحث‌های اخیر با اظهار نظر آیت الله یزدی مبنی بر عدم برگزاری بازی فوتبال همزمان با روز تاسوعا بالا گرفت. او یکی از منتقدان حسن روحانی است و اخیرا به عنوان رییس انجمن مدرسین حوزه علمیه قم انتخاب شده است. این در حالی است که تاریخ بازی خیلی قبل از اینکه معلوم شود این روز با شهادت امام حسین همزمان شده، تثبیت شده بود.

علی مطهری نماینده مجلس ایران و فرزند یکی از اندیشمندان معروف شیعه در نامه‌ای سرگشاده در این رابطه گفته بود که تصور کنید ایران در بازی ایران و کره گلی به ثمر برساند و طرفداران نیز تشویق کنند. آیا این به این معناست که طرفداران به مناسبت شهادت امام حسین تشویق می‌کنند؟ اگر کسی در روز عاشورا بعد از سال‌ها پدر و مادر و خانواده‌اش را ملاقات کند هم نباید به این مناسبت خوشحالی کند چرا که حرمت امام حسین شکسته می‌شود؟ مطهری به آیت الله یزدی هشدار داد که با این کار او اسلام در برابر فوتبال شکست خواهد خورد و کار او مانند کاتولیک‌های قرون وسطایی است که منجر به فرار اروپایی‌ها از مذهب شده است.

پیش از این «خبرگزاری دویچه وله» آلمان نیز ضمن نقل قول از برخی مقام‌های ایران در پی اعتراض رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به برگزاری بازی فوتبال همزمان با عصر تاسوعا، حواشی این جنجال را در ایران سیاسی