سرمقاله روزنامه

وزارت ارشاد، بهانه‌ای برای تخریب دولت

  1. ۹ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
وزارت ارشاد، بهانه‌ای برای تخریب دولت
نوآوران -

غلامرضا ظریفیان- استاد دانشگاه

با توجه به وضعیتی که رئیس‌جمهور دولت قبل (محمود احمدی نژاد) و نیروهای ایشان که بانیان آن بودند، به وجود آوردند، ایران در سه عرصه وارد مشکلات جدی و چالش‌برانگیز شد که بهتر می‌توان گفت حل‌و‌فصل آ‌نها کار هرکسی نبود. بنابراین روحانی با روی کار آمدن، در پیشبرد و ترمیم این سه زمینه دست به کار شد. روحانی درست روی سه زمینه اساسی دست گذاشت که دیری‌ است عدم کارشناسی‌های دولت قبل آن‌ها را تضعیف و نابود کرده بود. روحانی اولین گام‌ها را در زمینه سیاست خارجی  برداشت که به برجام منتهی شد. در عرصه سیاست خارجی مشکلات جدی امنیتی و اقتصادی برای کشور ایجاد شده بود و همچنین به دست دادن تصویر غلطی از جمهوری اسلامی ایران به کشورهای غربی و بد جلوه دادن امنیت اجتماعی و اقتصادی برای ایجاد سرمایه‌گذاری در ایران و در نظام بین‌الملل، وضعیت را برای ایران بسیار دشوار کرده بود و بیش از پیش ایران را به انزوای سیاسی کشاند.  بعضی از مسئولان اجرایی در دولت پیش، مروج ادبیات یا سخنانی بودند که ایران را به یک خطر جهانی تبدیل کرده بودند که همین بهانه‌ای شد برای سازمان‌های بین‌الملل تا بهتر و راحت‌تر مفاد و میدان تحریم‌ها را وسیع‌تر و گسترده کنند.  گام دوم که روحانی در مسیر آن گام برداشت، زمینه اقتصادی بود، از تورم در بیمه‌ها، بیکاری، تا بحران‌های ناشی از تحریم و مشکلات عظیمی که در ارتباط با پولشویی صورت گرفته بود، مواردی بود که نمی‌توانست مورد توجه روحانی قرار نگیرد، چون اقتصاد ایران را وارد معضلات بزرگی کرده بود که هنوز آثارش نیز موجود است.

گام سوم روحانی که اکنون نیز در سطح یک خبرهاست، در زمینه فرهنگی بود. باتوجه به پیچیدگی‌هایی که در زمینه فرهنگ وجود دارد، در این زمینه نمی‌توانست تغییرات کلی یا گسترده‌ای انجام دهد و تنها در لایه‌هایی که در دوره‌های قبل دچار انقباض‌هایی شده بود، از جمله تولید آثار غیر فاخر در کشور، نوع ممیزی، نوع نگاهی که به فرهنگ، هنرمندان و همچنین تصحیح و اصلاح نوع نگاهی که در تقابل با نگاه بنیان‌گذار انقلاب جمهوری اسلامی و ... وجود داشت، توانست اقداماتی انجام دهد.

مخالفان دولت روحانی از زمان آغاز به کار دولت یازدهم، سعی در کوچک جلوه دادن دستاوردهای سیاست خارجی، تحولات اقتصادی و دیگر عرصه‌هایی که دولت قصد اصلاح آن‌ها را داشته دارند و اکنون که دستشان از برجام و دستاوردهای اقتصادی کوتاه شده است، سعی می‌کنند از کانال فرهنگ حملات خود را متوجه دولت کنند. بنابراین سایه‌به‌سایه دولت روحانی در کمین نشسته‌اند و هرکجا دولت تغییرات یا تحولاتی رخ دهد سعی می‌کنند آن را کوچک و حاشیه‌دار جلوه دهند. با توجه به این‌که در عرصه فرهنگ سیاستی محافظه‌کارانه اتخاذ شد اما باز با وجود این پیچیدگی‌هایی که در زمینه فرهنگ داریم، جنتی در تلاش بود که نسبت به سینما و فرهنگ نگاهی فاخر داشته باشد و در این راستا کوشید تا اقداماتی در زمینه‌های مختلف فرهنگی از جمله موسیقی، تئاتر، سینما و ... انجام دهد.

مخالفان روحانی که خیالشان بابت این‌که توانستند بر سر راه برجام موانعی ایجاد کنند، راحت است، اکنون کمر همت به تخریب دولت از طریق مشکلات فرهنگی بسته‌اند و تا حدود زیادی در فضای تبلیغاتی و رسانه‌ای توانسته‌اند مورد توجه قرار بگیرند که همین امر باعث شده است که فرصت بهتری پیدا و در این بخش موانع جدی برای دولت ایجاد کنند.

آن‌ها به بزرگ کردن برخی حواشی این جریانات دامن زده‌اند و بیشتر در تلاش بودند که از راهبرد سوم روحانی جلوگیری کنند و یا آن را ضعیف جلوه دهند و با این کار به مردم نشان دهند که روحانی در این سه گام موفق نبوده است اما آن‌ها غافلند که افکار عمومی دست آن‌ها را خوانده است و با آگاهی یافتن از این وضعیت، به نوعی آب بر آتش مخالفان خواهند ریخت. امیدواریم روحانی در برخورد با این استعفا، طبق شعارهای خودشان در چارچوب قانون اساسی تصمیم بگیرند و گام بردارند.