عضو حزب اتحاد ملت ایران در گفت‌و‌گو با «نوآوران» مطرح کرد:

سیاست خارجی دولت گذشته رویکردی خصمانه داشت

  1. ۹ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
سیاست خارجی دولت گذشته رویکردی خصمانه داشت
نوآوران -

آیت وکیلیان: نهی انتخاباتی محمود احمدی‌نژاد از فضای انتخاباتی کشور توسط مقام رهبری در معادلات و مناسبات سیاسی کشور نیز تأثیرگذار خواهد بود. این مسئله بیشتر برای اردوگاه اصول‌گرایی که سایه احمدی‌نژاد بر سر آنها سنگینی می‌کرد، اهمیت بیشتری داشت. اردوگاه اصلاح‌طلبی نیز پارادایم سیاسی خود را بر این مبنا تبیین خواهند کرد. «علی صوفی» عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و وزیر تعاون دولت خاتمی معتقد است که، احمدی‌نژاد برای روحانی تهدید نبوده و نیست، اما یکی از عوامل تخریب روحانی است که می‌تواند در این زمینه به صورت فعال عمل کند. وی دستگاه دیپلماتیک دولت گذشته به دلیل اینکه رویکردی خصمانه داشت، منفعل می‌داند. این گفت‌و‌گو از نظر می‌گذرد.

@ نهی احمدی‌نژاد یعنی هر رئیس جمهور دو دوره در قدرت باشد

وزیر تعاون در دولت اصلاحات در ارتباط با نهی انتخاباتی احمدی‌نژاد به «نوآوران» می‌گوید: «در تفسیر نهی احمدی‌نژاد از انتخابات سال آینده باید بگویم که تا الان نظر مقام رهبری به صورت عملی این بوده که هیچ رئیس جمهوری بیشتر از 8 سال نمی‌تواند سودای نشستن بر سریر پاستور را در فکر خود داشته باشد. در واقع هر رئیس جمهوری باید دو دوره در این مقام باشد.»

@ روابط با کشورها در دولت کذشته دستاوردی برای ما نداشت

علی صوفی با بیان اینکه مسئله پرونده هسته‌ای و از همه مهم‌تر پسابرجام در آینده تحولات سیاسی ایران نقش اساسی ایفا می‌کند، بیان داشت: «نتیجه مذاکرات هسته‌ای (برجام) برای نظام مهم است و طبیعتاً برای به نتیجه رسیدن برجام لازم است که روحانی برای چهار سال دیگر باقی بماند. طبیعی است که با استقرار دولتی چون دولت‌های نهم و دهم نه تنها از برجام نتیجه‌ای برای کشور حاصل نخواهد شد، بلکه کاملاً به مسیر انحرافی می‌رفت.»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به دستاوردهای دستگاه دیپلماسی دولت احمدی‌نژاد اضافه کرد: «تحلیل دستاوردها و عملکرد سیاست خارجی دولت احمدی‌نژاد ساده است؛ کشورهایی که با ایران رابطه اقتصادی و سیاسی داشتند، همه آنها کشورهایی توسعه نیافته و از بیشتر در قاره آفریقا و آمریکای لاتین بود. طبیعی است که از ارتباط با این کشورها دستاوردی برای ما نداشت.»

عضو شورای سیاست‌گذاری سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با اشاره به اینکه سیاست خارجی دولت گذشته رویکردی خصمانه داشت، گفت: «در این دوران روابط ما با کشورهای صنعتی و قدرتمند محدود بود و اگر هم رابطه‌ای با این کشورها داشتیم، نه در بعد اقتصادی و مسائل کلان اقتصادی بلکه در حوزه فرهنگی و مسائل غیرمؤثر بود.»

@ نهی رهبری به معنای عملکرد بد دولت گذشته

صوفی بیان داشت: «احمدی‌نژاد کارنامه سیاهی برای خود و مملکت به جا گذاشت. نهی از جانب مقام رهبری به معنای تأیید عملکرد بد وی در طول آن هشت سال بوده است. تاریخ مصرف وی و جریانی که منتسب به او می‌باشد، گذشته است. کلیت نظام به این نتیجه رسیده است که موجودیت این گروه و شخص احمدی‌نژاد برای نظام هزینه دارد و می‌تواند خطرناک باشد و باید آن را دفع کرد. از سوی دیگر ورود دوباره احمدی‌نژاد به درون حاکمیت می‌تواند نظام را دچار چالش کند؛ احمدی‌نژاد رابطه حسنه‌ای با لاریجانی‌ها ندارد؛ با توجه به اینکه دو قوه از سه قوه در اختیار برادران لاریجانی است، طبیعی است که ادامه کار این دو قوه با قوه مجریه چنانچه در اختیار او قرار بگیرد، منتفی است. مسئله دیگر نارضایتی است که مجلسیان از وی دارند؛ به این دلیل که وی وقعی به مهم‌ترین نهاد قانون‌گذاری کشور نمی‌گذاشت.»

وی با بیان اینکه شرایط منطقه در حساس‌ترین دوره تاریخی خود قرار دارد، اذعان داشت: «طبیعی است که برای بحران‌زدایی از وضعیت کنونی منطقه، شرایط مذکور نیازمند استقرار دولتی در نظام جمهوری اسلامی است که دستگاه دیپلماسی فعال با چاشنی عقلانیت داشته باشد. در طول هشت سال استقرار دولت‌های نهم و دهم عملاً نظام در برابر تصمیم‌گیری‌های نادرست این دولت هزینه داد و مورد مخاطره جدی قرار گرفت.»

@ احمدی‌نژاد برای روحانی تهدید نیست

استاندار پیشین گیلان ادامه داد: «معتقدم که احمدی‌نژاد برای روحانی تهدید نبوده و نیست، اما یکی از عوامل تخریب روحانی است که می‌تواند در این زمینه به صورت فعال عمل کند. اگر مقید به این مسئله باشیم که احمدی‌نژاد ـ البته در صورتی که ورود پیدا می‌کرد ـ یک سر دو قطبی انتخاباتی است، در واقع دو قطبی رقابتی نیست، بلکه دو قطبی که ناشی از تخریب است.»

صوفی می‌گوید: اگر جناح رقیب قواعد انتخابات دموکراتیک را رعایت کند و خودشان را به صورت رقابتی در معرض رأی مردم قرار دهند و از سوی دیگر امکان این هم وجود داشته باشد که اصلاح‌طلبان با گزینه دلخواه خود ورود پیدا کنند و برایشان حاشیه امن ایجاد شود و مردم براساس تشخیص خودشان انتخاب کنند، این دو قطبی دو قطبی مبارکی است. به هر حال کلیت مردم که در جناح‌بندی‌های سیاسی جای ندارند و درک سیاسی بین طبقات مختلف مردم متفاوت است و این یک امر بدیهی است. به این معنا معتقدم که احمدی‌نژاد کاراکتر لازم را برای ایجاد دوقطبی در رقابت‌های سیاسی ندارد.»

@ اختلاف بین اصلاح‌طلبان و  روحانی آرزوی رقبای ماست

وی با استناد به تخریب‌ها و تهدیدهایی که در این روزها علیه دولت روانه می‌شود، گفت: «اگر جریان اصول‌گرا بخواهد روحانی را با تهدید و تخریب کنار بزنند یا زمینه رد صلاحیت وی را فراهم کنند، قطعاً فضا دو قطبی خواهد شد. اتفاقاً در جریان انتخابات اخیر مجلس، رد صلاحیت‌های گسترده اصلاح‌طلبان بود که فضا را دو قطبی کرد. به گونه‌ای که هیچ کدام از نامزدهای این جریان نتوانستند در تهران وارد مجلس شوند. سخن من این است که احمدی‌نژاد عنصری نیست که بر روند انتخابات تأثیرگذاری شگرف داشته باشد.»

صوفی با اشاره به سناریوسازی علیه روحانی و اصلاح‌طلبان مبنی بر عدم حمایت اصلاح‌طلبان از وی در انتخابات آینده می‌گوید: «آقای ‌روحانی درعرصه عمل مشکلی نداشته‌اند که بین اصلاح‌طلبان و ایشان اختلافی باشد. اساسا آقای‌ روحانی در موقعیتی قرار دارد که اصلاح‌طلبان جز حمایت از او به چیز دیگری فکر نمی‌کنند. توقعی جز اینکه دولت برای مردم کار کند و نارضایتی‌هایی که در عرصه اقتصادی وجود دارد را کاهش دهد، نداریم. ضمن اینکه شما یقین بدانید آقای‌ عارف در سال ۹۶ مقابل آقای‌ روحانی قرار نخواهد گرفت. اختلاف بین اصلاح‌طلبان و آقای‌ روحانی، ممکن است آرزوی رقبای ما باشد؛ اما راهی که اصلاح‌طلبان در سال ۹۲ شروع کردند و در سال ۹۴ ادامه دادند و در هر دو به پیروی رسیدند، در سال ۹۶ هم ادامه خواهد داشت.»

@ دولت در مورد فسادهای دولت گذشته روشنگری کند

وی در ادامه با اشاره به فساد ساختاری در دولت گذشته گفت: «فساد در دولت قبلی به گونه ای بود که بین افرادشان مسابقه ای راه افتاده بود که هر کس هرکجا که هست هر اندازه که می‌تواند به فکر پرکردن جیبش باشد. تکلیف سود طرح های پربازده، در آمدهای میلیارد دلاری نفتی و امثال این ها مشخص نیست برای همین می گویم که آن‌ها از ترس رو شدن دست خودشان به دولت فعلی حمله کرده‌اند. دولت باید از فضای فعلی استفاده کند و به روشنگری بپردازد و از رانت‌خواری، رشوه خواری و ابعاد مختلف فساد دولت گذشته پرده بردارد، این در حالی است که پیش از طرح مسأله فیش های حقوقی رئیس جمهور برای روشنگری این موضوعات معذورانی داشت.»

@ باید جوانب کار را در مورد رد صلاحیت روحانی در نظر بگیریم

وزیر تعاون دولت خاتمی با اشاره به شایعه یا امکان رد صلاحیت روحانی در انتخابات آینده بیان داشت: «من با همین بینه‌ای که درباره ردصلاحیت آقای روحانی عرض کردم، می‌گویم الان در بین اصلاح‌طلبان و حامیان دولت نیز توجه به این احتمال مطرح است، حتی اگر امکان وقوعش یک درصد باشد چون اگر توجه نکنیم و اتفاق بیفتد ما نمی‌توانیم کاندیدای جانشین معرفی کنیم، بنابراین خود به خود منطق اقتضا می‌کند همه جوانب را در نظر بگیریم. سال 80 آقای خاتمی آمد کاندیدا شد و هیچ نشانه‌ای هم از اینکه او را بخواهند ردصلاحیت کنند، وجود نداشت. بلکه به عکس دیده می‌شد اصرار است که آقای خاتمی دوباره نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شود ولی الان برای یک دوره‌ای شدن و چهار‌ساله بودن مدت ریاست‌جمهوری آقای روحانی تبلیغات پرحجمی ‌صورت می‌گیرد، بنابراین حتی اگر احتمال وقوع ردصلاحیت آقای روحانی یک درصد هم باشد ریسک محسوب می‌شود و نباید آن را نادیده گرفت. آنچه الان برای اصلاح‌طلبان مطرح است این است که باید همراه آقای روحانی اصلاح‌طلبانی باشند که کاندیدا شوند نه به خاطر آنکه مقابل او قد علم کنند یا رقابت درونی شکل بگیرد، بلکه او را تا روز انتخابات مشایعت کنند و آنجا کنار بکشند بنابراین این بحثی است که مطرح است. وقتی آقای هاشمی را رد صلاحیت کردند ردصلاحیت آقای روحانی سهل و آسان‌تر و همراه با توجیه بیشتری خواهد بود. این زمینه‌ تردید همچنان در آقای روحانی وجود دارد و او حتما به این مسائل فکر می‌کند.»