پس از پذیرش عدم کاندیداتوری

آیا احمدی‌نژاد به ساختمان بهشت می‌اندیشد؟

  1. ۹ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
آیا احمدی‌نژاد به ساختمان بهشت می‌اندیشد؟
نوآوران -

آیت وکیلیان: «انتخابات شورای شهر از انتخابات ریاست جمهوری مهم‌تر است.» این سخن مرتضی حاجی وزیر آموزش و پروزش دولت اصلاحات سخن مهمی در وضعیت کنونی است. اقدامات و هماهنگی‌های صورت گرفته توسط شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیز در راستای برگزاری انتخابات شورای شهر، حائز اهمیت فراوان است. مسئله از این قرار است که نامه محمود احمدی‌نژاد به مقام رهبری مبنی بر اثبات آزمون ولایت‌مدارانه وی به این معنا نیست که او کنج عزلت اختیاز کند و عطای سیاست را به لقایش بسپارد. هم اکنون آزمون سیاسی دیگری توسط حلقه‌ای از یاران وی در جریان است؛ فتح شورای شهر. از سوی دیگر احمدی‌نژاد بعد از توصیه رهبری انقلاب سفرهای استانی خود را ترک نکرده است و دیدارهای غیرمترقبه از شهرها و محلات را جایگزین آن کرده است. سفر اخیر وی به آستانه اشرفیه را باید در این راستا ارزیابی کرد.    

@ حرکت با چراغ خاموش

پس از نامه احمدی‌نژاد به رهبر معظم انقلاب که در آن عدم کاندیداتوری خود در انتخابات 96 را تایید کرده بود، گمانه زنی‌ها درباره بازگشت او به شهرداری تهران قوت گرفته است. شهرداری تهران سکوی پرتاب احمدی‌نژاد به ریاست جمهوری بود و سه سال تصدی این سمت برای معرفی او کافی بود تا با کمک پراکندگی آرا و گسل‌های سیاسی موجود در میان تحول‌خواهان در انتخابات 84 سرانجام راهی پاستور شود.

حضور دوباره احمدی‌نژاد در شهرداری تهران را می‌توان از دو جهت بررسی کرد:  اولی جایگاه قالیباف و دومی برنامه خود احمدی نژاد. از منظر اول، ابقا یا کنار گذاشتن قالیباف در شهرداری تهران، به انتخابات سال آینده شورای شهر بستگی دارد اما واقعیت آن است که در همین شورای شهر فعلی نیز جایگاه قالیباف چندان مستحکم نیست.

از منظر دوم، احمدی‌نژاد نیز برای ورود به ساختمان بهشت نیازمند رای شورای شهر پنجم با توجه به ترکیب سیاسی آن است. به این ترتیب، احمدی‌نژاد برای ورود به شهرداری، اگرچه شاید قالیباف را به عنوان رقیب جدی نپندارد اما به دست آوردن رای شورای شهر نیازمند پیروزی طیفی از طرفداران او در انتخابات است.

@ حرکت با چراغ خاموش

اثبات مسئله ورود احمدی‌نژاد به ساختمان بهشت که از سوی نزدیکان او مخابره شده است، به طور طبیعی مؤید این مسئله است که یاران او با چراغ خاموش در حرکت هستند. احمدی‌نژاد اگر هوادارانش در شورای شهر رای بالایی به دست آورند می‌تواند به شهرداری فکر کند. از طرفی، سابقه برخورد رییس جمهور سابق با مجلس و به طور کلی تصمیمات پارلمانی و شورایی، نشان می‌دهد که او علاقه‌ای به گرفتن تایید از سوی چنین مجالسی – اعم از مجلس شورای اسلامی یا شورای شهر – ندارد و حد و اندازه خود را صرفا قرار گرفتن در معرض رای مستقیم و بلاواسطه مردم می پندارد. حامیان او معتقدند که احمدی‌نژاد فردی نیست که به راحتی تمام سیاست را رها کند: «مسعود زریبافان»، رئیس بنیاد شهید دولت دهم، در تأیید این مفروضات می‌گوید: «احمدی‎نژاد آدمی نیست که بخواهد از دنیای سیاست به‌‌سادگی دست بکشد و اگر بخواهد شهردار پایتخت شود، باید مهره‌های خود را به شورا ببرد تا بتواند ساختمان بهشت را به نام خود کند. جوهره آقای احمدی‌نژاد، جوهره کار و خدمت است، بنابراین هر عرصه‌ای را که ایشان برای کار و خدمت شایسته در آن یقین پیدا کند، امکان ورود به آن را دارد. درباره شهرداری تهران، با توجه به اینکه اختیار انتخاب شهردار با شورای شهر است، بنابراین تحقق آن منوط بر این است که ایشان موفق شود هواداران خود را وارد شورای شهر تهران کند».

فارغ از این استدلال، نامه او به رهبر معظم انقلاب و تاکیدش بر عدم کاندیداتوری در سال آینده، نشان می دهد که او همچنان سودای ریاست جمهوری در دوره های آتی – به جز سال 96 - را در سر می‌پروراند و احتمالا ترجیح می‌دهد به جای شهردار شدن – که این بار بر خلاف دوره قبلی، در تبلیغات انتخاباتی او را در جایگاه پاسخگو و مدافع قرار خواهد داد – با همان روش های رایج خود مانند سفر استانی، با بدنه اجتماعی حامی خود ارتباط برقرار کند. با این وجود، رفتارهای احمدی نژاد پیش بینی ناپذیر است و چه بسا با تغییر شرایط تصمیمات غیرمنتظره‌ای هم اتخاذ کند.

@ روایت‌های متناقض اصول‌گرایان

شاخص‌های جریان اصول‌گرایی و از طرفی سمپات‌های جریان احمدی‌نژاد روایت‌های متضاد و متناقضی در مورد انتخابات آتی شورای شهر و ورود احمدی‌نژاد به این عرصه دارند.

نکته‌ای که مسعود زریبافان به آن اشاره دارد، این است که، «حضور احمدی‌نژاد در انتخابات شوراها آن را به رقابتی‌ترین انتخابات شوراهای شهر ایران بدل می‌کند؛ رقابت اصلاح‌طلبان و اصولگرایان از یک طرف و رقابت درون‌گروهی اصولگرایان (احمدی‌نژادی‌ها و غیراحمدی‌نژادی‌ها) از سویی دیگر.

«محمدرضا باهنر»، رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری، هم در این مورد گفته است: «اینکه بگویم احمدی‌نژاد اگر وارد انتخابات شوراها شود یا نشود، مصلحت است یا نه را نمی‌دانم و این را هم نمی‌دانم اگر وارد شود، رقیب ما می‌شود یا نه؛ به‌هرحال، در این زمینه ما حتی با اصلاح‌طلبان نمی‌خواهیم رقابت سیاسی کنیم، بلکه باید رقابت کارآمدی داشته باشیم».  

روایت مشاور رسانه‌ای احمدی‌نژاد هم در نوع خود جالب توجه است؛ آنگونه که «عبدالرضا داوری» توصیف کرده است؛ «منع ورود برای این دوره همه چیز را در نظر می‌گیرد، انتخابات شورای شهر و ریاست جمهوری یک دو قلوی انتخاباتی است و احمدی نزاد وارد عرصه رقابتی شورای شهر هم نمی‌شود»، مسئله را به یک معما تبدیل می‌کند.

تحلیل مسائل ذکر شده از انتخابات آتی شورای شهر نشان می‌دهد که جریان اصول‌گرا استراتژی خود را در این مورد پنهان نگه داشته‌اند. بعد از ناکامی‌های متعدد این جریان در سال‌های اخیر شاید آنها مانند دهه هشتاد به دنبال مدل خوبی برای شورای شهر و شهرداری هستند. یک سازوکار برای در اختیار گرفتن اکثریت ماندن در شورا و معرفی یک گزینه نام آشنا برای اداره «شهر».