گزارش «نوآوران» از شائبه‌های استعفای سه وزیر؛ فانی، گودرزی و جنتی

جراحی‌ بزرگ در وزارتخانه‌های «مردمی»

  1. ۹ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
جراحی‌ بزرگ در وزارتخانه‌های «مردمی»
نوآوران -

آیت وکیلیان: با گذشت سه و سال اندی از آغاز به کار دولت اعتدال به نظر می‌رسید که روحانی تا انتخابات سال آینده حداقل در مورد ترمیم کابینه‌اش نیازی به ترمیم نداشته باشد. اما به نظر می‌رسد ترمیم‌ها در سه وزارتخانه ورزش و جوانان، آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی محتمل و محتوم است. آیا دولت سر آن دارد که دست به تغییرات در کابینه بزند؟ تغییراتی که می‌توان از آن به عنوان پروژه ترمیم یاد کرد که بعد از مدت‌ها گمانه زنی رنگ واقعیت به خود می‌گیرد. بررسی‌ها حکایت از عزم روحانی برای سرعت بخشی در اصلاح برخی نواقص دولت، افزایش کار‌آمدی و جوان‌گرایی در ماه‌های پایانی دوره‌ اول دولتش دارد. پیش از این اخباری در محافل سیاسی مبنی بر ارزیابی عملکرد دولتمردان دولت یازدهم چه در حوزه اجرایی و چه در حوزه گفتمانی به گوش رسیده بود. اگر چه آن تغییرات در آن زمان روی نداد و بعدها مقامات مطلع از اصلاح برخی نواقص با تاکید بر ضرورت ثبات مدیریتی سخن گفتند. قرائن و نشانه‌ها در مقطع کنونی حکایت از عزم روحانی بر برخی جابه‌جایی‌ها برای سرعت بخشی در اصلاح نواقص و پاسخ به مطالبات عمومی دارد. قطعاً روزهای پیش رو، روزهایی پر التهابی برای دولت روحانی و وزرایش خواهد بود؛ اینکه وزارتخانه‌های مورد نظر شامل چه دستگاه‌ها و حوزه‌هایی خواهد بود و افراد جایگزین چه کسانی هستند و آیا تغییرات تا سطوح پایین‌تر مدیریتی هم ادامه می‌یابد. نکته جالب‌ توجه اینجاست که هر سه وزارتخانه مذکور جزء وزارتخانه‌های مردمی دولت هستند که بیشترین سطح ارتباط را با بدنه جامعه دارند. با این اوصاف مسئله اساسی که افکار عمومی با آن مواجه شده‌اند این است که آیا جراحی‌های محتمل در این سه وزارتخانه، خواستی از ناحیه خود دولت است یا به فشارهای بیرونی ارتباط پیدا می‌کند؟

@ کاسه صبر روحانی به سر آمده است

«نعمت احمدی» در تحلیل وضعیت حاکم بر کابینه روحانی به «نوآوران» می‌گوید: «بعد از دوره پرتلاطمی که احمدی‌نژاد با وزرایش داشت، پیش‌بینی‌ها حاکی از این بود که دولت روحانی آن هم در چند ماه باقی مانده از دولت خود نیازی به ترمیم کابینه نداشته باشد.»

این حقوقدان با تعجب‌برانگیز بودن ماجرا بیان داشت: «زمانی که خبر استعفای فانی را شنیدم تعجب کردم که در چند ماه باقی مانده تحمل نکرده است. با توجه به اینکه چند روز دیگر تنظیم لایحه بودجه به وزارتخانه‌هاست، به هر حال مسئله اندکی عجیب است.»

این استاد دانشگاه در ادامه به کنش روحانی در ارتباط با مسائل پیش‌رو اشاره کرد و اذعان داشت: «روحانی رئیس جمهوری است که صبر زیادی دارد و هم تحمل خاصی دارد، گویی ظرف تحملش به سر آمده است.»

@ فضا رنگ و بوی سیاسی می‌دهد

حسین کنعانی مقدم با بیان اینکه تغییرات در هر دولتی طبیعی به نظر می‌رسد، به «نواوران» گفت: «به نظر می‌رسد زمانی که دو وزیر به صورت همزمان استعفا بدهند، رنگ و بوی سیاسی پیدا می‌کند.»

دبیرکل حزب سبز ایران می‌گوید: «جنتی و گودرزی بدون اینکه دلیلی برای استعفای خود بیاورند، استعف داده‌اند.»

این فعال سیاسی اصول‌گرا شائبه هر گونه فشار به دولت به استعفای این دو وزیر بینجامد را رد کرد و بیان داشت: «استعفاها مربوط به شرایط داخلی کابینه است و به ربطی به فشارهای بیرونی ندارد. مخصوصاً در آستانه انتخابات معنی و مفهوم دیگری دارد.

@ جانشین‌ها

درحالیکه منابع مطلع از استعفای سه وزیر ورزش، ارشاد و آموزش و پرورش خبر داده‌اند، منابع آگاه از گزینه تغییرات احتمالی در وزارت ورزش خبر داده‌اند. در این میان سیدرضا صالحی امیری یکی از گزینه‌های اصلی دولت برای معرفی به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس است. امیری که در حال حاضر رییس کتابخانه ملی است، یکی از وزرای پیشنهادی ورزش بود که از سوی مجلس نهم موفق به کسب رای اعتماد نشد. این درحالیست که صالحی امیری در گفت‌و‌گویی نسبت به چنین احتمالاتی ابراز بی اطلاعی کرده است. از سوی دیگر، برخی منابع نزدیک به دولت نیز «مونسان» مدیرعالم فعلی منطقه‌آزاد کیش را یکی از گزینه‌های اصلی وزارت ورزش می‌دانند. مونسان از دسته مدیرانی است که عملکرد وی در مناطق آزاد، با واکنش مثبت کارشناسان مواجه شده است. او اینک عضو هیات مدیره پرسپولیس نیز هست.

همچنین نصرالله سجادی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان نیز گزینه دیگر دولت برای این وزارتخانه است. سجادی نیز در ایام تشکیل کابینه در سال ۹۲، پس از صالحی امیری به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش به مجلس نهم معرفی شد که او نیز موفق به کسب رای اعتماد نشد.

منابع مطلع، سلطانی‌فر را نیز به عنوان یکی دیگر از وزرای پیشنهادی ورزش معرفی کرده اند. همچنین اخبار رسیده حکایت از آن دارد که جریان اصولگرا و اصلاح طلب، هر یک گزینه‌های خود را برای وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به رییس‌جمهور معرفی کرده‌اند. برخی نزدیکان دولت نیز «نوبخت» را به عنوان گزینه پیشنهادی برای آموزش و پرورش معرفی کرده‌اند. در همین حال، قرار است نجفی سرپرستی یکی از دو وزارتخانه ورزش یا آموزش و پرورش را عهده دار شود‌؛ هر چند شنیده‌ها حکایت از آن دارد که خود او تمایلی برای این کار ندارد. بر این اساس، اصولگرایان گزینه «حاجی بابایی» (وزیر آموزش و برورش دولت احمدی نژاد) و اصلاح طلبان «مرتضی حاجی» (وزیر آموزش و پرورش دولت اصلاحات) را به رییس جمهور پیشنهاد داده اند.

از سوی دیگر، شنیده های حکایت از آن دارد که برخی نزدیکان دولت، با مسجد جامعی وزیر ارشاد دولت اصلاحات گفت و گوهایی را برای تکیه بر صندلی ارشاد پیشنهاد داده اند که با مخالفت وی مواجه شده اند.

در این مورد، نزدیکان دولت نیز از گزینه های قطعی بی اطلاعند و همه منتظر اعلام رسمی نظر رییس جمهور هستند. رییس جمهور اما معتقد است تنها هنگامی استعفاهای سه وزیر را خواهد پذیرغت که گزینه ی قطعی وی برای معرفی به مجلس، مشخص شده باشد.

در پایان ...

تغییرات و جراحی‌های صورت گرفته در سه وزارتخانه ورزش و جوانان، آموزش و پرورش و ارشاد از هر منظری که به آن نگاه کنیم، حائز اهمیت فراوان است؛ با توجه به اینکه هر سه وزارتخانه در ارتباطی تنگاتنگ با جامعه و مردم قرار دارد؛ جراحی‌های صورت گرفته در آنها یا به خواست خود دولت برای کسب وجهه مثبت در انتخابات آینده است، ـ که در این حالت تغییرات رویکردی «درون دولتی» از آن مستفاد می‌شود. و یا اینکه از سوی مخالفان و نهادهای قدرت است؛ در هر دو حالت دال انتخابات چاشنی مسئله محسوب می‌شود.