گزارش «نوآوران» از ضرورت تغییر و تحول در کابینه روحانی

تیم اقتصادی دولت تقویت شود

در اوایل سال جاری بود که خبر تغییرات در کابینه روحانی در محافل خبری و سیاسی پیچید، البته جدای از تغییرات در کابینه زمزمه تغییر در استانداران و دیگر مدیران ارشدِ مهم بدنه دولت نیز در محافل خبری و سیاسی جریان داشت.

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
تیم اقتصادی دولت تقویت شود
نوآوران -

اگر تغییرات در کابینه را حق مسلم یک رئیس جمهور بدانیم، بدون شک تغییر در کابینه یک امر طبیعی خواهد بود. مبنی بر اعمال تغییراتی که در کابینه صورت گرفت، استعفا یا برکناری همزمان سه وزیر ، «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «محمود گودرزی» وزیر ورزش و جوانان؛ «علی‌اصغر فانی» وزیر آموزش‌وپرورش، در کابینه دولت یازدهم رقم خورد. اینکه وزرا و معاونین و حتی مشاورین رئیس‌جمهور که در ابتدای آغاز کار معرفی شدند هر یک دارای سوابق درخشانی طی سال‌های پس از انقلاب بودند، هیچ شکی وجود ندارد، به هر حال تغییر و جایگزین کردن نیروهایی باسابقه همانطور که در یکی از مصاحبه های نوبخت سخنگوی دولت آمده بود نوعی پاسخدهی به مطالبات مردم است. در مقابل اختیاراتی که رئیس‌جمهوری برعهده دارد، مردم نیز مطالباتی از وی دارند که طبیعی است رئیس‌جمهوری از عملکرد خود و مجریان کشور ارزیابی داشته باشد و در این ارزیابی‌ها، جابه‌جایی برخی افراد نیز ضروری باشد. این تغییرات صورت گرفته زمانی کلید خورده است که تنها چند ماه تا پایان دوران ریاست جمهوری حسن روحانی و آغاز رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ باقی مانده است.اگر تغییرات صورت گرفته در کابینه دولت روحانی را تقویت کابینه بدانیم این پرسش به وجود می آید که آیا در این فاصله کوتاه، تغییرات کابینه در تحقق اهداف و برنامه های روحانی نتیجه بخش خواهد بود؟ آیا وزاری یا سرپرست های جدید وزارتخانه ها در این فاصله کوتاه می توانند تغییراتی یا اقداماتی در راستای برنامه های دولت تدبیر و امید انجام دهند؟ لذا برخی از منتقدین دولت بر این باورند که تغییرات در کابینه نمی بایست در این سه وزارتخانه صورت می گرفت، چون برخی دیگر از وزارتخانه ها را لازمه تغییر و تحول در سطح وزیر و مدیران بدنه وزارتخانه مربوطه می دانستند.

@ وزرات اقتصاد نیاز به تقویت دارد، اما وزارت صنعت و معدن نیاز به تغییر

احمد شیرزاد نماینده اصلاح طلب مجلس ششم در این راستا در گفت وگو با «نوآوران» با ضمن تأیید و تأکید بر این نکته که روحانی حق دارد که کابینه خود را درجهت تحقق اهداف و مطالبات مردم تقویت کنند، اظهار کرد: «شخصا موافق نیستم که در این زمان تغییرات در سطح کابینه صورت گیرد. اگر روحانی 8 ماه پیش و یا بعداز انتخابات اسفند 94 تغییراتی در سطح کابینه صورت می داد زمان بسیار مناسبی برای تغییر بود. چون فرصت زیادی برای جانشینان وزیران تغییر یافته وجود خواهد داشت تا بتوانند در راستای برنامه ها و اهداف دولت تدبیر و امید اقداماتی صورت دهند. زیرا در این فاصله کوتاهی که تا پایان دوره ریاست جمهوری باقی مانده است هیچ مرد قدرتمندی نمی تواند اقدام خاصی یا به تعبیر دیگر معجزه ای مبنی بر تغییر و تحول حتی در راستای مقاصد دولت صورت دهد»

این فعال سیاسی در پاسخ به این پرسش خبرنگار روزنامه «نوآوران» مبنی بر اینکه با توجه به عملکرد دولت آیا تغییرات تنها در این سه وزارتخانه ضروری است یا دیگر وزارتخانه ها همچون اقتصاد و صنعت و معدن نیز نیاز به تغییر دارند، تاکید کرد:«  اگر منصفانه به وزارتخانه اقتصاد نگاه کنیم، کارنامه دولت در زمینه اقتصاد کارنامه بسیار قابل قبولی خواهد بود. با توجه به آمار و ارقامی که از صندوق بین المللی اعلام شد نرخ رشد اقتصادی مثبت اعلام شده است. بنابراین با توجه به تعادلاتی که در زمینه کنترل قمیت و تورم در ایران صورت گرفت و همچنین نرخ ارز و سایر اقدامات اقتصادی دولت، ضرورتی برای تغییر در وزارتخانه اقتصاد وجود ندارد، اما اینکه تیم اقتصادی باید تقویت شود تا بتواند عملکرد بهتری نسبت به وضعیت موجود داشته باشد نظری است که مورد وثوق همه کارشناسان سیاسی نیز هست»

وی در ادامه افزود:« اما در وزارتخانه صنعت و معدن، نمره دولت نمره قابل قبولی نیست و به نظر من در این وزارتخانه تغییر در سطح وزیر و مدیران ارشد بدنه این وزارتخانه امری ضروری می نماید»

تغییرات در کابینه حق روحانی است؛ تغییر در تیم اقتصادی ضرورتی ندارد

اسماعیل گرامی مقدم عضو حزب اعتماد ملی و فعال سیاسی در گفت وگو با خبرنگار گروه سیاسی «نوآوران» در باره ضرورت تغییر در دیگر وزارتخانه های دولت روحانی با اشاره به اقدام برجسته دولت روحانی مبنی بر «برجام» و برداشته شدن تحریم هایی که نتیجه پرونده هسته ای ایران در شواری امنیت بود، گفت: « نباید بزرگترین اقدانم دولت در برداشتن تحریم ها را نادیده گرفت، بدون شک رفع تحریم ها گشایش های زیادی را در زمینه های اقتصادی، سیاسی و  دیگر حوزه ها بوجود آورد. بنابراین با توجه به این وضعیت اگر به اقدامات وزارت اقتصاد ایران در طول مدت ریاست جمهوری روحانی نگاه کنیم، در مجموع نمره این وزارتخانه نمره مطلوب و رضایت بخشی خواهد بود.»

وی در ادامه این گفت وگو به خبرنگار «نوآوران» گفت: «روحانی جدای از براشتن تحریم ها توانست جراحی مهمی را در اقتصاد ایران انجام دهد. و ان بازگشت به نظام برنامه ریزی در کشور و بازسازی انضباط مالی در کشور بود که حتی مورد نقد اصولگرایان به عنوان طیف رقیب نیز بود.»

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ضرورتی در تغییر در دیگر وزارتخانه های دولت روحانی همچون اقتصاد وجود دارد یا خیر، اعلام کرد: «تغییر و تحول در کابینه حق مسلم هر رئیس جمهور خواهد بود اما  به نظر من تیم اقتصادی دولت رد وضعیت کنونی نیازی به تغییر ندارد. چون وزارت اقتصاد نمره خوبی از خود به جا گذاشته است»