در گفت و گوی نوآوران با کارشناسان سیاسی صورت گرفت

بررسی آرایش سیاسی جناح ها در بهار 96

سعید حجاریان، نظریه‌پرداز و فعال سیاسی شاخص اصلاح‌طلب، معتقد است بدون توجه به جایگاه احزاب و تقویت آنها انباشت تجربه سیاسی صورت نمی گیرد و نمی توان راه به جایی برد ،آنچه وی از آن با تعبیر «برداشتن حصر احزاب» نام می‌برد. با این حال، او بر این باور است که باید تلاش کرد که احزاب از حصر در بیایند و موانع پیش‌ روی فعالیت آنها برطرف شود تا بتوانند در فضای موجود فعالیت کنند و آن را رونق دهند؛ چنانکه رونق بازار نیز اصولا به تکثر است. مادامی که احزاب در کشور نتوانند به صورت شفاف و علنی فعالیت داشته باشند و در انتخابات شرکت کنند، نمی‌توانیم وزن احزاب را تعیین کنیم. در کل ثبات سیاسی، انسجام ملی و امنیت ملی تا حدود زیاد به سطح نهادینگی و مشارکت سیاسی شهروندان بستگی دارد که این امر بدون وجود احزاب، ناممکن است.

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
خانه احزاب
نوآوران -

احزاب در جریان انتخابات نقش برجسته ای ندارند


محمدهاشمی رفسنجانی در گفت وگو با «نوآوران» با اشاره به اینکه احزاب سیاسی در ایران دارای نقش و جایگاه مهمی که بتوان به آنها تکیه کرد ندارند، اظهار کرد: « درکشور ما ایران، ارده حاکمیت بر مبنای احزاب سیاسی تعیین نشده است. به عبارتی دیگر احزاب نتوانسته اند به عنوان عاملی تعیین کننده در سرنوشت سیاسی کشور نقشی فراخور کارکرد خود داشته باشند.»

هاشمی رفسنجانی در ادامه افزود: « در کشوری(ایران) که در آن چیزی در حدود 350 حزب وجود داشته باشد، در حالی که هیچ کدام از آنها فعالیتی در جامعه ندارند. با توجه به وضعیت سیاسی کشور این واقعیت آشکار می شود که این تعداد احزاب نمود خارجی در گستره اجتماع و بازی قدرت نداشته و ندارند. لذا در چشم انداز انتخابات سال 96 می توان گفت که این جریان های سیاسی هستند که نقش تعیین کننده ای در جابجایی قدرت از شخصی شخص دیگر یا از جریانی به جریان دیگر دارند تا احزاب سیاسی.»

عضو سابق شورای تشخیص مصلحت نظام، وجود احزاب در ایران با کارکرد محدود را برای انتخابات شورای شهرها و روستاها، کار ساز و مفید می داند، وی در این راستا گفت: « احزاب سیاسی در ایران برای انتخابات شورای شهرها و روستاها می تواند نمود داشته باشد، چون اولا تعداد اعضای شوراها و روستاها زیاد است و احزاب می توانند مطابق با این ظرفیت ها فعالیت داشته باشند و کاندیداهای مورد نظر خود را از یک تا چند نفر گزینش کنند و به عرصه کارزار رقابتهای انتخاباتی بفرستند، چون انتخابات شورای شهر  روستاها، گسترده ترین انتخابات ها در سطح کشور است و همه آحاد ملت از کوچکترین اجماع سیاسی که دِه است تا سطح بزرگترین واحد یعنی شهرها جریان دارد و تشکیل می شود.»


احزاب در سال 96 فضای سیاسی بازتری خواهند داشت


علی صوفی عضو شورای عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح طلبان در گفت وگو با «نوآوران» با ذکر دلایل اهمیت انتخابات سال 96 برای احزاب سیاسی و همچنین با اشاره به اینکه آینده انتخابات 96 آینده روشنی است و قطعا فضای سیاسی در سال 96 بازتر و با شورتر از انتخابات در سال های گذشته خواهد بود، اظهار کرد: « انتخابات 96 از چند نظر برای احزاب سیاسی حائز اهمیت است، یک: پیش بینی فضای سیاسی بازتر برای انتخابات شورای شهر و روستاهای سال 96 (با توجه به حساسیتی که دارا می باشد) به نسبت به انتخابات شورای شهر و روستاها در سالهای گذشته. دو: ترکیب جدید مجلس دهم معقول تر از ترکیب مجلس نهم است. چون مجلس نهم بیشتر خواهان انسداد سیاسی بود در حالی که ترکیب مجلس دهم نشانگر آن است که خواهان توسعه سیاسی هستند.»


رئیس ستاد ائتلاف اصلاح‌طلبان در تهران در ادامه افزود: « احزاب در سطح کشور رقابت کلان خواهند داشت، بنابراین باید در انتخابات بر اساس منافع ملی حرکت بکنند تا بتوانند نظر مردم را به خود جلب کنند. بافعالیت قانونی احزاب در انتخابات، هیچ چیز نمی تواند مانع فعالیت احزاب شود. البته دولت در پشتیبانی و حمایت از احزاب سیاسی به وزارت کشور متکی است. اقدامات وزارت کشور نیز در راستای کمیسیون ماده 10 احزاب است. به نظر من تغییرات چندانی در فراهم کردن بستری برای فعالیت احزاب توسط دولت، نسبته به گذشته انجام نگرفته است، گرچه با پیش قدم شدن وزارت کشور خانه احزاب باز شد، اما باید ببینیم رویکرد نمایندگان دولت در کمیسیون ماده 10 احزاب چگونه است، آیا به احزابی که تقاضای مجوز داده اند، اجازه فعالیت خواهند داد، یا آیا نسبت به صدور پروانه این احزاب اقداماتی صورت خواهد پذیرفت، در مجموع هنوز این مشکلات در جریان احزاب وفعالیت های آنها برطرف نشده است، و از دولت انتظار می رود این مشکلات را از پیش پای احزاب بردارد تا بتوانند فصل جدیدی از نشاط سیاسی در فضای کشور ورق بخورد و بتوان شاهد مشارکت حداکثری مردم توسط فعالیت احزاب سیاسی باشیم.»

نشاط سیاسی و مشارکت مردمی تنها توسط احزاب ممکن است


حسین کنعانی مقدم دبیرکل حزب سبز ایران در گفت وگو با خبرنگار سیاسی «نوآوران» با اشاره به اینکه تا کنون دولت اقدامات مؤثری در همکاری با حزاب خصوصا از سر گیری و تعیین مکانی برای خانه احزاب و پیش قدم شدن وزارت کشور در برگزاری انتخابات خانه احزاب، انجام داده است. اظهار کرد: «یکی از وظایفی که احزاب سیاسی در جریان انتخابات بر عهده دارند، فراهم کردن بستری مناسب برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات های کشور است. با توجه به ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص انتخابات، یک نقشه راه خوبی برای انتخابات آینده(سال 96) خواهد بود و در سایه این ابلاغیه، انتخاباتی سالم و پاک خواهیم داشت»

کنعانی مقدم فعال سیاسی اصولگرا در ادامه افزود: « احزاب باید باید بتوانند فضایی با نشاط سیاسی و رقابتی برای کاندیداهای مورد نظر محیا کنند و از هرر کاندیدا شناختی دقیق به مردم ارائه کنند، تا هر کاندیدا بتواند به راحتی و با اعلام برنامه های خود به رقابت سالم با دیگر کاندیداها بپردازد.»


احزاب از انتخابات اکثریت مطلق یا نسبی عدول کنند


ابوالقاسم رئوفیان دبیر کل حزب اسلامی ایران در گفت وگو با «نوآوران» با اشاره به اینکه ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص انتخابات را باید با دقت مطالعه و قانومند کرد، اظهار کرد: « احزاب اگر بخواهند تأثیرگذار باشند و انتخاباتی مبتنی بر عقلانیت و عدالت که ابلاغیه مقام معظم رهبری نیز آمده است، داشته باشند، باید به این سمت حرکت کنند که از حالت یا ساختار انتخابات اکثریت مطلق یا انتخابات اکثریت نسبی خارج شده و به سمتی حرکت کنیم که مردم یا مشارکت کنندگان در انتخابات به حزب یا احزاب مطبوع رأی بدهند یا به فرد مورد نظر در حزب مبوع رأی بدهند. که به نظر من بهترین کارکرد و تأثیرگزاری را می تواند به همراه داشته باشد.»

ثبات هر جامعه سیاسی به رابطه سطح مشارکت سیاسی با سطح نهادمندی سیاسی آن جامعه بستگی دارد. میزان نهادینگی سیاسی در جامعه‏ای با سطح پایین مشارکت سیاسی، به مراتب پایین‏تر از جوامعی است که از سطح مشارکت بالاتری برخوردارند. برای کشور ما در این برهه تاریخی، وجود احزاب قدرتمند یکی از حیاتی‏ترین امور است و لازمه توسعه سیاسی و حفظ امنیت ملی به شمار می‏رود.