سرمقاله - نعمت احمدی

قحط الرجال نیست، دولت مدیران دو تابعیتی را برکنار کند

حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری

  1. ۹ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
نعمت احمدی
نوآوران -

در ماده 989 قانون مدنی ایران به صراحت آمده است،هر تبعه ایرانی که بدون رعایت مقررات قانونی بعد از تاریخ ۱۲۸۰ شمسی تابعیت خارجی تحصیل کرده باشد، تبعیت خارجی او کأن لم یکن بوده و تبعه‌ ایران شناخته می‌شود.

 بنابراین طبق قانون مدنی ایران،‌ تابعیت دوم ایرانیان باطل و مردود است و افرادی که تابعیت کشور دیگری را تحصیل می‌کنند، با ‌محدودیت‌هایی از قبیل محرومیت از داشتن اموال غیرمنقول در ایران و نیز ممنوعیت اشتغال در مشاغل دولتی مواجه‌اند.

هرچند که وجود افراد دو تابعیتی بر خلاف قانون مدنی است اما این موضوع سال هاست که در کشور پذیرفته شده است.

بر اساس قانون مدنی چیزی به عنوان دو تابعیتی یا همان تابعیت مضاعف مورد قبول نیست و افرادی که چنین وضعیتی را دارا هستند، باید ترک تابعیت کنند و مراحل قانونی این امر را پشت سر گذارند که البته ترک تابعیت امری مشکل است.

چند سالیت که در کشور شاهد حضور افراد دو تابعیتی در مقام و مناصب با اهمیت هستیم و این درجایی ست که وقتی فردی تابعیت کشوری را پذیرفته متعهد و پایبند به قسم نامه ایست که باید بدان وفادار بماند.

به عبارت دیگر وقتی یک فرد تابعیت کشوری را دارا است، در حقیقت به پرچم آن کشور قسم یاد کرده و باید بدان وفادار و پایبند بماند.

درست است که وجود افراد دو تابعیتی در کشور خلاف قانون است اما وضعیت برای افراد و شهروندان عادی کمی متفاوت است. به گونه ای که این افراد امروز به مسافرت های خارجی می روند و از مرز ها تردد می کنند.

موضوع آنجایی دارای اهمیت می شود که افراد با چنین تابعیت مضاعفی دارای پست و مقام های مهم در کشور می شوند.

مثلا زمانی را در نظر بگیریم که یک  فرد با تابعیت مضاعف در منصب نمایندگی مجلس شورای اسلامی قرار می گیرد. چنین شرایطی با توجه به این مهم که این فرد به پرچم کشور دیگری سوگند یاد کرده، درست نیست و همانطور که پیش تر ذکر شد، مغایر با قانون مدنی است.

و یا حالتی را به یاد بیاوریم که فردی با تابعیت مضاعف به عنوان مدیر ارشد و بلند مرتبه ای به ایفای نقش می پردازد و این همان حالتی ست که تاریخ سیاسی کشور آن را از یاد نمی برد.

زمانی که عالی ترین پست بانکی به فردی رسید که دارای تابعیت مضاعف بود و وی به عنوان مدیر عامل بانک ملی مشغول به کار شد.

بنابراین مدیری که دارای تابعیت مضاعف است امروز نباید در دولت مشغول به کار باشد و طبق اطلاعات موجود مدیران دو تابعیتی باید مطابق سوگندی که خورده‌اند به تابعیت اول خود پایبند نباشند و طبق قوانین تابعیت دوم عمل کنند.

خاوری یک نمونه از مدیران دو تابعیتی است او به مردم و کشور خود خیانت کرد و اکنون در کانادا زندگی می‌کند.

 مجلس باید در مورد مدیران دو تابعیتی در مسئولیت های موثر اقدام جدی کند و براساس نظارت نمایندگان عمل نمایند و در صورت عدم تمکین برای برکناری آنها اقدام کند. به هرصورت ضروری است مدیران دو تابعیتی در دولت مسئولیت نداشته باشند.

همانطور که وزیر دادگستری بیان کرده، اگر افراد دو تابعیتی در دولت وجود داشته باشند باید بر کنار شوند و در صورت شناسایی  اقدامات لازم انجام داده شود.

تعداد زیادی از افرادی که دارای تابعیت کشور دیگری غیر از جمهوری اسلامی ایران هستند، در کشور ما وجود دارد، این موضوع حساسیت عمده ای را ایجاد نمی کند اما وقتی این افراد شغل و پستی حساس را در ایران دارا می شوند، به حساسیت ماجرا افزوده می شود.

وظیفه دولت در شرایط کنونی این است که اگر در میان مدیران ارشد خود شخصی با تابعیت مضاعف شامل شده، وی را برکنار کند و از وجود دیگران بهره برد، چرا که قحط الرجال نبوده و افراد دیگری با استعداد لازم یافت می شوند.