گزارش «نوآوران» از الزامات کارآمدی وزرای جدید

وزیران باید همسو با برنامه های دولت باشند

حسن روحانی از آغاز رقابت های انتخاباتی تا کنون خود را حقوقدان و مقید به حرکت در چارچوب قانون دانسته است.

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
دولت
نوآوران -

بارها اعلام کرده است که در اجرای قانون خط قرمزی نمی‌شناسد و اگر تصمیم خلاف قانونی اتخاذ شود مقابل آن می ایستد حتی اگر شخص تصمیم گیرنده وزیر ارشاد یا وزیر خارجه یا هرکدام از اعضای کابینه او باشد. روحانی در زمینه عمل و رفتار در مدار قانون نه تنها بر وزرا بلکه بر مشاورین خود نیز سخت‌گیر است و مماشات در این مورد از جانب رییس جمهور مردود است. البته تاکیدی که رییس دولت یازدهم بر اجرای قانون دارد، و خط قرمزی برای کابینه اش ندارد، و در مواجهه با رفتار غیرقانونی و یا تسلیم شدن اعضای کابینه دربرابر بی‌قانونی که هر دو نادیده گرفتن قانون است خود پیش‌قدم تذکر می شود. روحانی از وزرای خود می‌خواهد در مقابل بی قانونی تسلیم نشود خود قانون را رعایت کرده و بی قانونی را نیز بر نتابند. وی در انتخاب اعضای کابینه خود در حد امکان از تمام طیف ها استفاده کرده است و به گفته خوداش، کابینۀ من، کابینه‌ای متشکل از همۀ طیف‌ها خواهد بود؛ همانطور که ملت ایران نیز به اعتدال رأی داده‌اند. با این حال وزیر مورد وثوق روحانی فردی است که باید بتـواند مشکلات وزارتخانه مربوطه را برای تـوسعـه سیاسی فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی برطرف کند. افرادی باید وارد کابینه شوند که حرفه‌ای و کار بـلــد بــاشـنــد باید مدیر ارشدی باشد که بتواند علاوه بر داشتن فهم و توان اجـرایـی خـوب، فـهـم سیاسی هم داشته باشد. بنابراین مطمئنا چهره‌های مختلفی برای وزارتخانه‌های دولت روحانی مطرح شده اند، اما پرسش اینجاست که با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی که کشوربا آن روبروست، وزرای جدید یا معرفی شده به مجلس باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند تا بتوانند نیازهای وزارتخانه های مربوطه را پاسخ دهند؟


وزیران جدید باید در راستای تدبیر و امید گام بردارند


دکتر جلال جلالی زاده نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «نوآوران» با اشاره به ویژگی های وزیران جدید در شرایط فعلی، اضهار کرد: «گرچه تغییرات در کابینه از جانب روحانی دیر صورت گرفت اما، وزیران جدید باید بتوانند وضعیت وزارتخانه ها را ساماندهی کنند، و مدیران ارشد بدنه آن وزارتخانه را که با خط و مشی دولت یا به عبارتی دیگر، مدیران زیر مجموعه وزارتخانه را که فاصله زیادی با برنامه های و زاویه دید حسن روحانی دارند، را تغییر دهند و از مدیرانی که در ایده ها و برنامه های آنها در راستای اهداف و شعارهای دولت تدبیر و امید است استفاده کند.»


وزرای جدید باید مدیران غیر همسو با دولت روحانی را عوض کنند


دکتر داریوش قنبری نماینده پیشین مجلس در گفت وگو با «نوآوران» با اشاره به اینکه برخی برخی وزرا به خوبی در جهت اهداف دولت کار نمی کنند، اظهار کرد: « وزرای جدید باید بتوانند در جهت پیشبرد اهداف دولت حرکت کنند یا با برنامه های دولت هماهنگ باشند، لذا باید در چارچوب قانون توانمندتر و همسوتر با دولت عمل کنند تا بتوان نتیجه مطلوب به دست دهند.»

وی در ادامه گفت:‌ « وزیران کابینه باید برخی مدیران در سطوح میانی و پایینی را که به برنامه دولت اعتقادی ندارند، تغییر دهند تا مانعی بر سر راه تحقق برنامه های دولت نشوند. من در انتخابات اخیر مشاهده کردم که در برخی موارد نیز فرمانداران از کاندیداهای طیف مقابل دولت حمایت می کردند. پس باید با این مدیران برخورد کرد و آنان را کنار گذاشته و مدیران همسو با دولت بر سر کار آورد.»


تغییر وزرا به منظور تقویت کابینه نیست


در پایان اما سیدحسین نقوی حسینی نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس در گفت وگو با «نوآوران» در باره ویژگی ها و شرایط وزاری جدید رویکردی متفاوت به این مسأله داشت اظهار کرد: « با توجه به اینکه سه وزارتخانه مهم یعنی وزرات ورزش و جوانان، وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجموعه گسترده ای از آحاد معلمان و فرهنگیان و ورزشکاران و جوانان را در بر می گیرد، مطمئنا در تعیین سرنوشت انتخاباتی روحانی تاثیرگذار و نقش بسزایی دارند، حسن روحانی لازمه جذب این قشر از  جامعه را جذب وزیرانی دانست که در این راستا برای جذب آراء زیر مجموعه خود تقلا کنند و بتوانند آن بخشی از طیف زیر مجموعه را که به علت کوتاهی های وزاری پیشین ریزش کرده بود و نظرشان نسبت به دولت روحانی منفی بود را جذب کنند تا بتواند رأی آنها را در آینده به نفع حسن روحانی به صندوق آرا بریزند.»

عضو فراکسیون رهروان ولایت در ادامه تأکید کرد: «بنده این تغییرات را در کم کاری یا به قصد ترمیم و تقویت کابینه نمی دانم، بلکه واقعیت این است که آقای روحانی متوجه شده بود که حمایت های طیفِ زیرمجموعه وزارتخانه های مربوطه(سه وزارتخانه که وزیران آن استعفا کردند) را از دست داده است.»


خبرنگار: محسن فیض اللهی