کارشناسان در گفت و گو با نوآوران مطرح کردند:

بازگشت شرکت های کشتیرانی نتیجه برجام است

با توجه به گسترش تحریم‌های بین‌المللی، فعالیت در حوزه های مختلف برای شرکت ها و سازمان هایی که خواستار معاملات اقتصادی با ایران هستند را سخت و نفس گیر کرده است.

  1. ۹ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۰
کشتیرانی
نوآوران -

.  یکی از بخش‌های اقتصادی ایران که تأثیر زیادی از اعمال تحریم‌ها پذیرفت، حمل و نقل دریایی است که به‌واسطه پشتیبانی حداکثری از تجارت خارجی شامل صادرات و واردات روی سایر بخش‌ها نیز تأثیر می‌گذارد. برهمین اساس در چند سال اخیر تحریم‌ها موجب شد خطوط کشتیرانی بزرگ خارجی به جای ورود به بنادر ایران به بنادر کشورهای دیگر حاشیه خلیج فارس بروند.  باتوجه به چشم انداز مثبتی که از مذاکرات هسته‌ای و لغو تحریم‌ها وجود دارد، لغو تحریم‌ها باعث افزایش تردد خطوط کشتیرانی بین‌المللی به بنادر ایران می‌شود پروژه‌های مختلفی برای توسعه بنادر مهم در دستور کار قرار گرفته است. در بنادر همه ظرفیت‌سازی‌ها در حال انجام است که پاسخگوی ترافیک ناشی از شرایط آتی اقتصادی خواهد بود. خطوط معتبر بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری در بنادر ایران اظهار علاقه کرده‌اند که مقدمات اعضای توافقنامه آماده شده است.


بازگشت شرکت های کشتیرانی نتیجه برجام است

احمد محمدی انارکی نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو با «نوآوران» با ذکر این نکته که پس از برجام انسدادهای سیاسی و اقتصادی در زمینه های مختلف باز شد، اشاره کرد و گفت: « یکی از زیر ساخت های کشور ایران که در سایه برجام توانست به جایگاه قبلی خود در تجارت جهانی برگردد، حمل و نقل و کشتیرانی است. با توجه به ظرفیت های که در ایران مشهود است، می تواند بستری باشد برای ایجاد قراردادها و توافقات در زمینه تجارت دریایی.»

وی افزود: « همانطور که  صندوق بین المللی پول حال و هوای اقتصاد ایران را نیز بعد از برجام و برداشته شدن تحریم ها پیش بینی جالبی انجام داده است و گفته که وضعیت اقتصاد ایران بهبود پیدا خواهد کرد و در زمینه های مختلفی چون فروش، تامین قطعات و انتقال کالاها و خدمات در بخش‌های خودرو و حمل و نقل هوایی و سرمایه‌گذاری‌های خارجی، نیز شاهد توسعه و گشایش هایی خواهیم شد. بنابراین بازگشت خطوط دریایی از حدود 7 ماه پیش آغاز شد و روز به روز شاهد شرایط بهتری هستیم و شرکت‌های جدیدی برای حضور و همکاری با ایران اعلام آمادگی می‌کنند.»

 تحریم ها موجب کاهش تجارت دریایی شده بود                       

بنادر ما هیچ وقت تحت تحریم نبود بلکه برخی شرکت هایی که در بنادر ایران فعال بودند تحریم شدند. در حوزه کشتیرانی نیز شرکت‌های کشتیرانی از نظر بیمه و برخی مباحث مالی تحریم شدند. تحریم حمل ونقل یکی از اهداف اصلی غرب و مهمترین بخش تحریم‌ها بود تا از این طریق به تجارت خارجی ایران و در نتیجه اقتصاد ملی فشار وارد شود. شرکت‌های بین‌المللی و خطوط معتبر منافع اقتصادی مشترکی با کشورهای تحریم‌کننده دارند، در نتیجه بعد از تحریم، این شرکت‌ها به خاطر نگرانی‌هایی که داشتند فعالیت خود را در ایران کاهش دادند و تعداد قابل توجهی از آنها از حضور در بنادر ایران خودداری کردند. نتیجه این کاهش حضور، افزایش هزینه‌های حمل و نقل برای ما بود چون کالا را با واسطه وارد می‌کردیم. در واقع حمل و نقل کالا از طریق کشورهای واسطه هزینه‌های تمام شده حمل و نقل دریایی و کالا را افزایش داد.  ازسوی دیگر با خودداری شرکت‌های بیمه خارجی از ارائه خدمات به کشتی هایی که عازم بنادر ایران بودند، مشکلاتی در زمینه ترددخطوط کشتیرانی به مقصد بنادر ایران به‌وجود آمد که شرایط برای تردد کشتی‌های خارجی به کشور فراهم شده است. ازنظرهزینه‌هایی که به کشور تحمیل شد نیزمیزان افزایش هزینه‌ها متفاوت است. به نسبت فضای کار خطوط کشتیرانی، نوع کشتی، میزان بار و عوامل دیگر این درصد تغییر می‌کند.

تأثیرات برجام زمانبر هستند

قره جه طیار نماینده و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو با «نوآوران» با اظهار امیدواری نسبت به اینکه بدون شک اقتصاد ایران در فضای پسا برجام دچار تحولاتی خواهد شد، اگر چه تأثیرات برجام و برداشتن تحریم ها پروسه ای زمانبردار است، اشاره کرد و گفت: « تردیدی نیست که خیلی از کشورهای دنیا علاقمند هستند با ایران تعاملات اقتصادی داشته باشند، در مقابل ایران نیز در راستای قوانین بین المللی، با آغوش باز شرکت ها و کشورهای علاقمند به بازار ایران را نیز خواهند پذیرفت. که این امر خود تاثیری مثبتی بر رشد اقتصادی ما دارد. به نظر من الان در فضای پسا برجام، بهترین زمان برای رشد اقتصادی و ایجاد بستری برای تولید و صادرات بیشتر است.»

وی در ادامه افزود:« برجام و در پی آن لغو تحریم ها زودتر از بخش‌های دیگر حمل و نقل دریایی و بنادر ایران را تحت تأثیر خود قرار داده است، و از همان روزهای نخست اجرایی شدن برجام فعالیت‌ها در بنادر ایران رنگ و بوی دیگری به خود گرفت و هر روز شرایط بهتری حاکم شد به طوری که با لغو تحریم‌های کشتیرانی و رفع تمام محدودیت‌هایی که صنعت حمل و نقل دریایی ایران را آزار می‌داد، درحال حاضر اغلب خطوط بزرگ کشتیرانی جهان که فعالیت های خود را با ایران قطع کرده بودند، دوباره به ایران بازگشته‌اند و تصمیم به بازگشایی دفاتر و نمایندگی‌های خود در ایران گرفته اند.»


خبرنگار: محسن فیض اللهی