«نوآوران» در گفت وگو با کارشناسان سیاسی سوال از وزیر اطلاعات در صحن علنی مجلس را بررسی کرد؛

رازهایی که برملا شد

روز گذشته اهالی پارلمان، وزیر اطلاعات را برای پاسخ به سه سوال خود به سخنرانی پشت تریبون عمومی مجلس احضار کردند.

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
علوی
نوآوران -

در آغاز، علوی پیشنهاد کرد، جلسه مذکور به صورت غیرعلنی برگزار شود که مجلسی ها نپذیرفتند اما در هنگام پاسخ وی به سوالی درمورد سفر «جیم داباکیس» سناتور سابق آمریکایی به تهران، تعدادی از نمایندگان خواستار برگزاری جلسه غیرعلنی شدند که وزیر اطلاعات اظهارداشت: نمایندگان محترم بدانند که من موارد خاص را مطرح نمی کنم و موضوعاتی نخواهم گفت که مورد سوء استفاده دشمن قرار گیرد. به همین دلیل می خواهم که جلسه به صورت علنی ادامه یابد زیرا سوال علنی مطرح شده و ما نیز می خواهیم که جواب را علنی پاسخ دهیم.

سوال مشترک جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد، حسن نوروزی نماینده مردم رباط کریم و حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر درمورد اقدامات این وزارتخانه درجلوگیری و برخورد با مصادیق نفوذ در جامعه علمی و فرهنگی کشور، سفر جیم داباکیس سناتور سابق آمریکایی به تهران، علت انعقاد قرارداد با یک شرکت فرانسوی برای بازی های رایانه ای علوی را روز گذشته به پارلمان کشانید.

سوالات مطرح شده عموما درباره پروژه نفوذ و اقدامات وزارت اطلاعات در این زمینه بود که به گفته علوی ذکر خیلی از مسایل در این زمینه با امنیت و مصالح ملی کشور سازگاری ندارد و بهتر است که در جلسه ای غیر علنی به توضیح درباره آن پرداخته شود.

وزیر اطلاعات با تاکید بر این که این وزارتخانه بر موضوع نفوذ اشراف کامل اطلاعاتی دارد، گفت: سوء استفاده ابزاری از پروژه نفوذ در منازعات سیاسی، مقابله با این مساله را به انحراف می کشاند و آن طور که منابع آگاه به «نوآوران» اطلاع داده اند، جالب است که پرسش مذکور یک بار در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عنوان شده و نمایندگان از پاسخ مزبور نیز قانع شده اند، بنابراین تکرار این پرسش آن هم از پشت تریبون عمومی مجلس با انگیزه سیاسی و عمدتا ضد دولت طرح شده است.

سوال از وزرا به عنوان حق قانونی نمایندگان است اما نکته ای که بدان باید توجه شود، این است که سوال از وزیر مربوطه با چه انگیزه ای از سوی نمایندگان صورت می پذیرد.

خصوصا اگر درباره موضوعاتی مطرح شود که به گفته وزیر اطلاعات توضیحات زیاد در باب آن  ، نیاز اطلاعاتی دشمن را برآورده می کند و نباید به سادگی نیازهای اطلاعاتی دشمن را از تریبون عمومی در اختیار دشمن قرار دهیم.

جدا از آنچه در صحن علنی دیروز مجلس گفته و شنیده شد، در میان توضیحات وزیر اطلاعات به سوال دوم نمایندگان درباره سفر جیم داباکیس سناتور سابق آمریکایی به تهران به نکته ای جالب بر می خوریم و آن هم این است که سفر این فرد به ایران برای اول بار نبوده و به گفته علوی فرد مذکور به همراه استیفن موریس در سال 1389 هم به ایران سفر داشته است، در سال جاری 18 شهریور وارد و 24 شهریور رفته است در حالی که در آن سال و در 16اردیبهشت ماه وارد کشور و 30 اردیبهشت از کشور رفته اند.

 وزیر اطلاعات ادامه داد: برای وزارت اطلاعات جای سوال است که چطور سفر 6 روزه این شخص در سال جاری باعث حساسیت شده است و احتمال نفوذ در موردش هست و اشراف هم داریم، وقتی موردی از نفوذ نباشد دیگر در ارتباط با آن جنجال نفوذ نمی کنیم؛ اما سفر 15 روزه این شخص در سال 89، حساسیتی ایجاد نکرده است و جنجال رسانه ای راه نینداخته است.

دولت منتظر سوال و استیضاح بیشتر وزرا توسط مجلسیون باشد

مهدی آیتی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی به «نوآوران» گفت: آنچه در تمام دوره ها و تمام دولت ها تجربه شده و خواهد شد، این است که معمولا هر دولت در سال های پایانی آماج شدیدترین حمله ها و هجمه ها قرار می گیرد.

وی معتقد است، هرگاه به انتخابات نزدیک می شویم، جناح های سیاسی بیشتر به تک و پاتک و آفند و پدافند علیه یکدیگر اقدام می کنند.

آیتی می گوید این رسمی نیست که فقط در کشور ما و میان جریانات سیاسی ایران نمود داشته باشد، بلکه در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا شاهد این مهم هستیم که دو حزب جمهوری خواه و دموکرات آخرین برگ ها علیه یکدیگر را روی میز می گذارند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به انبوه هجمه های وارد شده به بدنه دولت روحانی، ادامه داد: کسانی که امروز حمله های بسیاری را به سمت دولت یازدهم روا دارند، همان کسانی هستند که در دولت قبلی در قبال تمام تخلفات سیاسی، مالی و اجتماعی دولت هم سکوت کردند و هم با چشمان و گوش های بسته به نوعی از آن دولت به حمایت پرداختند.

آیتی با بیان اینکه بخشی از انتقاداتی که به دولت وارد می شود، ممکن است صحت داشته باشد و البته که باید مورد توجه دولتمردان نیز قرار گیرد اما سوال اینجاست که چرا نمایندگان در 8 سال دولت محمود احمدی نژاد که مملو از تخلفات گسترده بود، سکوت کردند و امروز لب به اعتراضات متفاوت گشوده اند.

این نماینده پیشین مجلس همچنین ادامه داد: نمی توان هیچ دولت و هیچ رییس جمهوری را عاری از اشتباه دانست. بسیاری از انتقاداتی که علیه روحانی مطرح می شود، شیوه مدیریت وی را زیر سوال می برد و درست در زمانی مطرح می شود که چیزی تا انتخابات نمانده است.

وی معتقد است، هنر یک دولتمرد و البته رییس جمهور این است که بتواند با تمام ارگان ها و نهاد های کشور ارتباط دوستانه و منطقی برقرار کند و بتواند حمایت تمام جریان های سیاسی را با خود به همراه داشته باشد.

به گفته آیتی، روحانی و دولت وی بعد از این باید منتظر احضار گسترده ای باشند که نسبت به وزیران از سوی مجلسیون انجام می شود و این روند چیزی نیست که به یک یا دو وزارتخانه منتهی شود، چرا که همانطور که پیش تر ذکر شد، انتخابات نزدیک است و رقبای دولت در صدد ایراد حجمه های گسترده تری از گذشته به آن هستند.

سوال از وزیر نباید به دلیل اغراض سیاسی نمایندگان صورت بپذیرد

عبدالله ناصری، عضو بنیاد باران و یک فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت و گو با «نوآوران»، ضمن اشاره به ضرورت تعاملی که لازمه زندگی در عصر حاضر است، گفت: در دنیای امروز هیچ کشوری نمی تواند بدون تعامل با جامعه جهانی به حیات خود ادامه بدهد.

وی همچنین افزود: آنچه در این تعامل جهانی مهم است ، هماهنگی ست که باید میان دستگاه دیپلماسی و امنیتی کشور وجود داشته باشد تا همه اطلاعات با شفافیت تمام و کمال در اختیار مردم قرار بگیرد.

ناصری ادامه داد: در شرایط امروزی دولت نمی تواند پذیرای مسافران خارجی از جمله سرمایه گذاران و سیاستمداران و.. نباشد و در همین جا ذکر این نکته مهم و ارزشمند است که قطعا و یقینا دستگاه امنیتی کشور دارای تسلط و اشراف لازم و کافی نسبت به حاضرین در کشور است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است، دستگاه امنیتی کشور به خوبی تشخیص می دهد، یک مسافر خارجی برای چه امری به کشور وارد شده است.

ناصری ضمن تایید اظهارات روز گذشته وزیر اطلاعات ادامه داد: در دولت گذشته مجموعه ای از رفت و آمدها و البته تخلفات به دلیل یک دست بودن مجلس و دولت نادیده گرفته می شد و در سکوت خبری از آن چشم پوشی می شد.

به گفته وی، اگر در زمان دولت قبلی اعتراض اندکی از اقدامات دولت وجود نداشت، دلیل آن همان هماهنگی بود که میان مجلس و دولت وجود داشت.

این استاد دانشگاه سوال نمایندگان از وزرا و آگاهی مردم را از آنچه در حال وقوع است، حق نمایندگان و مردم دانست و گفت: نکته مهم اینجاست که سوال از یک وزیر نباید به دلیل اغراض سیاسی یک نماینده صورت بپذیرد.

این عضو بنیاد باران معتقد است، در دولت گذشته مجموعه ای از انتقادات بر این مبنا بود که چرا هم سویی دولت و مجلس باعث شده تا افکار عمومی از بسیاری از وقایع بی اطلاع بماند، در دولت فعلی نباید اجازه داده شود، چنین اتفاقی بیفتد اما در عین حال باید توجه داشته باشیم که نمایندگان نباید از این فرصت برای ایجاد یک کلاه نمدی علیه دولت سوء استفاده کنند.

به گفته ناصری، اگر امروز وزیر اطلاعات مصر بر این بود که برخی از موضوعات را نباید در پشت تریبون عمومی جار زد، دلایل منطقی و امنیتی دارد که اغراض سیاسی برخی از رقبای دولت باعث بی توجهی بدان شد.


خبرنگار: بهناز لطفعلی زاده