کارشناسان در گفت وگو با «نوآوران» مطرح کردند:

فشارهای بیش از حد به دولت دور از انصاف است

«در اوائل شکل گیری هر دولتی، عده ای از مخالفین موافق می شوند و در آخر هر دولتی موافق ها مخالف می شوند . این متاسفانه یکی از مشکلات فرهنگ سیاسی ما است.»

  1. ۹ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
شریعتمداری
نوآوران -

جملات فوق گزیده ای از سخنان عماد افروغ نویسنده، جامعه شناس و سیاستمدار ایرانی است که پیشتر در گفت وگوی خود با سایت تحلیلی ملّیت مطرح کرده بود. البته ایشان دلیل این مشکلات فرهنگ سیاسی را نبود احزاب قلمداد کرده اند.

در ایران به کرات شاهدیم که  برخی از سیاسیون در جانب داری ها یا اظهار نظر کردن هایشان نسبت به اشخاص، احزاب و در مجموع نسبت به مباحث و مسائل سیاسی، یا یکسره جانب راست  رفته اند و یا بالکل در حمایت جانب چپ غرق شده اند، و در هر دوره ای نیز شاهد چنین افرادی بوده ایم. طرفداری ها یا حمایت های غیر کارشناسانه یا ناشیانه در فرهنگ سیاسی ما رخ می دهد، عدم فهمِ منطق عمومی مناسبات قدرت و متوجه رابطه بین نیروها نشدن، از لحاظ نظری (در علم سیاست) می تواند یکی از دلایل مهم آن باشد. حسین شریعتمداری نیز یکی از کسانی است که در اکثر اظهار نظرات خود یا دچار اشتباه شده اند یا چرخش سیاسی.

حسین شریعتمداری در هنگامه یکه تازی های دولت نهم و دهم، یکی از حامیان و طرفداران رئیس جمهور(محمود احمدی نژاد) بود که به یکباره از حمایت های خود از ایشان دست کشید، اکنون  یکی از منتقدین دولت روحانی است، که با توجه به اظهاراتی که تا کنون در مورد دولت یازدهم داشته است، به هیچ وجه سخنی از تایید خط مشی دولت، حمایت یا حتی در جهت تایید یکی از عملکرد های دولت روحانی نظری موافق ارائه نداده است. وی که روزگاری انتقاد به احمدی‌نژاد را برنمی‌تابید اکنون یکی از منتقدان محمود احمدی نژاد است. در حدی که پیشتر به مناسبتی گفته بود:« اگر قرار بود مردم در یک انتخابات سراسری فردی را به عنوان یک اسلام‌شناس برجسته انتخاب کنند، آیا جناب آقای احمدی‌نژاد را انتخاب می‌کردند؟» البته حسین شریعتمداری در این راه تنها نیست و خیل کثیری از حامیان و دلواپسان که زمانی پشت سر محمود احمدی نژاد نماز می خواندند اکنون سعی می‌کنند با سکوت خود مانع پیگیری سوالات افکار عمومی درباره چرایی حمایتشان از احمدی‌نژاد در دو دولت قبل شوند. در این گزارش به بررسی یادداشت منتشره  دیروز حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان پرداختیم. وی مطلبی تحت عنوان روحانی معلوم نیست از چه مشاورانی مشورت می‌گیرد که بر توفیقات دولت خویش! تاکید دارد / با تغییر وزرا نمی شود حقیقت را پنهان کرد، منتشر کرده است که در محتوای ان شاهد تخریب های همیشگی بر علیه دولت و عملکرد دولت یازدهم هستیم.

مخالفان بدانند بزرگترین دستآورد دولت روحانی برجام است

فاطمه راکعی نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی و عضو حزب اتحاد ملت در گفت وگو با خبرنگار سیاسی روزنامه «نوآوران» درباره انتقادات حسین شریعتمداری به عملکرد دولت حسن روحانی و سیاسیت های دولت تدبیر و امید گفت: « ممکن است نقدهایی به عملکردهای دولت روحانی و برخی وزرای ایشان نیز وارد باشد، اما این قضیه نباید دور از انصاف صورت پذیرد. به نظر من خرابی ها و خساراتی که دولت قبل از خود به یادگار گذاشت، توش توان هر شخصی (چه روحانی، چه اصلاح طلب و چه اصولگرا) را برای حل و فصل آنها باز می ستاند. به نظر من بزرگترین دست اورد و عملکرد موفقیت آمیزی که می توان برای دولت روحانی در نظر گرفت (مخالفین چه بپذیرند چه نپذیرند) برجام بود. اکثر کارشناسان سیاسی بر این باور هستند که برجام اتفاقی بود که توانست منافع ملی و مصالح عمومی مردم را حفظ کند و منافع سیاسی و اقتصادی ایران را در سطح بین المللی پوشش دهد. دولت روحانی تا جایی که توانست تلاش خود را برای توسعه سیاسی ایران انجام داد.»

راکعی به عملکردهای مثبت و مطلوب دولت روحانی وکابینه اش اشاره کرد و گفت: « رفع تنش های سیاسی در سطح بین المللی، رفع تحریم ها در سایه برجام که توسط تیم مذاکره کننده کاردان و کاربلد صورت پذیرفت، بالا اوردن رشد اقتصادی با توجه اعلام آمار صندوق بین المللی پول طی هفته گذشته، خروج ایران از رکود گسترده در داخل کشو، ایجاد تعادل در معاملات نفتی، ایجاد تعادل در نرخ ارز(که دیدم به چه وضعیتی گرفتار شده بود در دولت نهم و دهم)، یا می توان به مهمترین دست آوردی که می توان برای دولت روحانی از ان یاد کرد قانون‌گرایی ایشان و کابینه ایشان است، که می توان آن را تحقق خواسته ملت نامید. پرسش من از جناب آقای شریعتمداری این است که آیا در دولت قبل چنین اتفاقاتی در این سطح رخ داد؟.»

شریعتمداری دست از قلم بردارد تا مردم شاهد اتفاقات خوب باشند

این نماینده اسبق مجلس سخنان حسین شریعتمداری را غیر منصفانه خواند و اظهار کرد:« بهتر بود آقای حسین شریعتمداری با توجه به اشرافی که بر عرصه سیاسی ایران دارند و در هر موضوعی خود را صاحب نظر می دانند، به مردم پاسخ دهند اگر روحانی به وعده هایش عمل نکرد و دست آوردی را برای دولت یازدهم در نظر ندارند، به مردم به طور شفاف و به دور از هر گونه سفسطه، بگویند که دست آوردها و عملکرد دولت نهم و دهم چه چیزهایی بودند؟  از آقای حسین شریعتمداری و دولواپسان حامی اش می خواهم تا کمی به مطالعه آمارهای اقتصادی و بانک مرکزی بپردازند تا بدانند نتیجه کدام دولت قابل قبول تر است؟ از ایشان می خواهیم تا مدتی دست از قلم فرسایی ها و نوشتن های خود بردارند تا مردم شاهد تحولات مثبت دولت تدبیر و امید باشند.»

حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه تهران در یادداشت خود نوشته است که: «حالی که سه سال و ۵ ماه از عمر دولت آقای روحانی می‌گذرد بسیاری از وعده‌هایی که قبل و بعد از انتخابات داده بودند عمل نشده، حال معلوم نیست ایشان از چه مشاورانی مشورت می‌گیرد که بر توفیقات دولت خویش! تاکید دارد».

مدیر مسئول روزنامه کیهان در متن خود ضمن اشاره عدم اقدامی عملی برای رفع بیکاری از جانب دولت اظهار کرده است که:«معلوم نیست با توجه به رکود سنگین و فزاینده که تعطیلی پی در پی کارخانه‌ها و مراکز تولیدی و صنعتی را به دنبال داشته و دارد، وعده رئیس‌جمهور محترم برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال چگونه قابل تحقق است!.»

و در پایان مکتوب انتقادی! خود راه چاره را نیز ارائه کرده اند. وی راه چاره دولت را اینگونه بیان کرده اند« باید گفت چاره کار در تغییر مسیر حرکت دولت و جا به جایی ریل‌گذاری‌های پیشین است و نه جا به‌جایی این وزیر و آن معاون و یا پنهان کردن واقعیات.»

روحانی می توانست بهتر از اینها عمل کند

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس دهم شورای اسلامی ضمن انتقاد از عملکرد و دست آوردهای دولت احمدی نژاد در باره عملکرد دولت یازدهم گفت: « به نظر من حسن روحانی، کابینه ایشان و در مجموع دولت، می توانستند در زمینه های مختلف بهتر از الآن عمل می کردندو در تحقق خواسته ها و وعده هایی که به مردم می دادند عمل کنند. با توجه به هرم سنی کابینه دولت مشاهده می شود که از هرم سنیِ مُسنی برخودار  هستند و این باعث شده است تا آن شکوفایی و توانایی لازم را در انها نبینیم و متعاقبا نتیجه آن عدم رفع نواقص و مشکلات وزارتخانه مطلوب است. بنابراین روحانی برای انکه بتواند کاری از پیش ببرد و در جهت خواسته مردم و ملت عزیز گام بردارند باید تغییراتی اساسی را در کابینه صورت دهند و از نیروهای جوان و نخبه استفاده کنند.»

این عضو هیئت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تاکید کرد:  « اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌بایست هدف اصلی دولت حسن روحانی باشد و این تنها راه عبور از مشکلات موجود می‌باشد و مردم از رئیس جمهور دولت یازدهم انتظار دارند به عنوان سکاندار قوه مجریه با حضور فعال و موثر در جلسات دولت و دیگر فعالیت‌های مربوط به قرارگاه اقتصاد مقاومتی و اقدام انقلابی بر موضوع مبارزه با قاچاق کالا، تمام وقت و تلاش خود را در راه خدمت به مردم صرف نمایند تا ان‌شاءالله با روحیه جهادی و انقلابی تمام اعضای دولت شاهد رشد و تعالی جمهوری اسلامی ایران و برطرف شدن مشکلات مردم صبور و مؤمن باشند.»


خبرنگار: محسن فیض اللهی