سرمقاله - بهرام پارسایی

سوال نمایندگان منجر به افشای مسائلی شد که به صلاح نظام نیست

سخنگوی فراکسیون امید

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
بهرام پارسایی
نوآوران -

سوال از وزرا حق قانونی و طبیعی نمایندگان مجلس شورای اسلامی است و بر همین اساس حجت الاسلام محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران روز گذشته برای پاسخ به سوال نمایندگان مجلس در صحن علنی پارلمان حاضر شد.

وزیر اطلاعات برای پاسخ به سوال مشترک جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد، حسن نوروزی نماینده مردم رباط کریم و حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر درمورد اقدامات این وزارتخانه درجلوگیری و برخورد با مصادیق نفوذ در جامعه علمی و فرهنگی کشور، سفر جیم داباکیس سناتور سابق آمریکایی به تهران، علت انعقاد قرارداد با یک شرکت فرانسوی برای بازی های رایانه ای در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی حضور یافت.

اما مباحثی که روز گذشته از طریق تریبون عمومی مجلس مورد بررسی قرار گرفت و اعلام شد، از جمله مواردیست که اعلام عمومی آن به نفع مصالح عمومی نظام نبوده و نیست.

بسیاری از مباحثی که مورد سوال و تردید نمایندگان است، در کمیسسیون های تخصصی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و سوال اینجاست که چرا چنین موضوع مهمی که عمدتا مصالح امنیتی کشور را شامل می شود، از طریق تریبون عمومی مجلس و به اصرار نمایندگان باید اعلام شود؟!

مباحث امنیتی و دفاعی کشور از جمله مواردیست که رسانه ای شدن آنها از طریق تریبون های عمومی به مصلحت نظام نیست و نکته تعجب برانگیز اینجاست که امروز به نام دفاع از نظام و منویات رهبری بسیاری از مسائل امنیتی و مهم کشور مورد سوء استفاده سیاسی و جناحی افراد قرار می گیرد.

چنین وضعیتی نگران کننده است چرا که نباید افراد، جناح ها و جریان های سیاسی به دلیل ضربه وارد کردن به دولت و البته به هر قیمتی مصالح ملی را اشاره بروند و به اسم نظام پشت آن پنهان شوند.

بسیاری از نمایندگان و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اعلام کرده اند، موضوعی که روز گذشته به عنوان سوال از وزیر اطلاعات در صحن علنی مجلس پرسیده شده، در روزهای گذشته در کمیسیون مذکور مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و نمایندگان از پاسخ های دریافتی قانع نشده اند اما همان سوال و همان جواب هنگامی که در صحن علنی مجلس اعلام می شود، نمایندگانی را که در کمیسیون ها قانع نشده بودند، قانع می کند و این جای نگرانی دارد که برخی از افراد برای منافع سیاسی و باندی خود موجب مطرح شدن مباحثی می شوند که اعلام عمومی آن ها به صلاح نظام نیست.

اگر سوال مزبور جدید بود و با پاسخ های وزیر اطلاعات نمایندگان پرسش کننده قانع می شدند، کاری که روز گذشته انجام شد، طبیعی بود اما همانطور که ذکر شد، موضوع مطرح شده یک بار در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عنوان شده بود و آقایان از جواب اعلام شده، قانع نشده بودند اما وقتی همان سوال در صحن علنی مجلس اعلام شد و همان جواب نیز شنیده شد، نمایندگان مذکور قانع شدند.

از طرف دیگر دولت در روزهای مهم خود قرار دارد و چیزی به انتخابات ریاست جمهوری باقی نمانده است، بنابراین انتظار چنین تحرکاتی از سوی رقبای دولت امری طبیعی است.

تمام کسانی که در دولت قبلی می توانستند بر سر موضوعات بسیاری انتقاد و اعتراض کنند اما سکوت کردند، امروز موارد متعددی را بهانه خود برای ایراد هجمه های متفاوت به دولت قرار داده اند و این به سوال از وزرا و استیضاح ایشان منتهی نمی شود.

اگر یادمان باشد، ماجرای منتسب به فیش های حقوقی در بوق و کرنا و جنجال رسانه ای فراوانی قرار گرفت و این درست در حالی بود که مقررات فیش ها و پرداخت های نجومی مربوط به دولت نهم و دهم است.

آنطور که از شواهد بر می آید، گزینه هایی که قرار است با سوء استفاده از آنها دولت یازدهم به باد انتقادات قرار گیرد، مربوط به این دو یا چند نکته ذکر شده نیست و باید منتظر دیگر موارد نیز ماند.