سیاست تخریب با ابزار نا امید کردن مردم در گزارش«نوآوران»:

امید مردم را نا امید نکنیم

اصلاح‌طلبان در طول حیات سیاسی خود در عرصه سیاست به این نکته واقف شده اند که حضور یا عدم حضورشان در عرصه سیاست به درک مردم از خواسته‌ها و نیازهای بنیادین جامعه دارد

  1. ۸ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
رای
نوآوران -

 از این رو است که جریان اصلاحات ادامه حیات خود را در گرو آگاهی بخشی مردم به ویژه توده‌های جامعه، درباره مطالبات خود می‌داند و برای این منظور در چند سال اخیر تلاش کرده اند تا با توسعه فراگیر در تمام حوزه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و ... بر قشر تحصیلکرده در جامعه ایران تاثیر گذاشته و سایر اقشار را نیز نسبت به مطالبات و حقوق خود آشنا سازند و از این رهگذر شعور و درک سیاسی توده‌ها را بالا برند. اما در جناح مقابل دست کم در این دوره نه تنها هیچ تلاشی برای آگاه کردن مردم نسبت به حقوق خود صورت نگرفت، بلکه در پی آن هستند تا ماحصل تلاش اصلاح طلبان را در دید عامه هیچ انگارند و دستآورد های بزرگ جناح  رقیب را کوچک شمارند. ظهور حسن روحانی به عنوان نوید دهنده امید، بار دیگر شور آینده را در ملت زنده کرد و امید را به خانه‌های ایرانیان باز گرداند، امیدی که برای بازگشتش جریان اصلاحات بیش از همه کوشید و هزینه داد. حمایت از همه افراد هر دو لیست موسوم به لیست امید، ادامه همان مسیر تبعیت از خرد جمعی بود که اصلاح‌طلبان در سال ۹۲ و با انصراف عارف به نفع روحانی آغاز کردند.  روز تاریخی 24 خرداد 92، واقعه ای چندبعدی و متفاوت را در سپهر سیاسی ایران به ثبت رساند که در طول یک سال گذشته، برخی از این ابعاد مورد بررسی قرار گرفته است و برخی نیز نیازمند مداقه بیشتر است. یکی از این ابعاد بازگشت امید به زندگی و حیات سیاسی در بین اقشار مردم و همچنین بازگشت امید به عرصه سیاست بود. اما گویا برخی تاب این امیدواری مردم به آینده و دولت منتخبشان را ندارند و دست به هر اقدامی می زنند تا اعتماد و اعتبار مردم نسبت به دولت و حامیان آن یعنی اصلاح طلبان را خدشه دار کنند.

برخی به دنبال نا امید کردن مردم از حماسه خرداد 92 هستند

محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس در دیدار جمعی از اصلاح طلبان خوزستان در این راستا با ذکر اشاره به این مطلب مهم که برخی جریانات به دنبال ناامید کردن مردم از  حرکتی که در خرداد 92 انجام دادند، هستند، تصریح کرد: «مردم خوب کشورمان نشان دادند به گفتمان اصلاحات اعتقاد دارند و باید تلاش کنیم امید مردم را به ناامیدی تبدیل نکنیم هر چند  برخی جریانات به دنبال ناامید کردن مردم از  حرکتی که در خرداد 92 انجام دادند، هستند.»

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزود: « ولی اگر خوب عمل کنیم مردم وفادار به گفتمان اصلاح طلبی در انتخابات‌هایی که با حضور همه سلایق سیاسی برگزار شود نشان می‌دهند که رأیشان به گفتمان اصلاح طلبی است، مشروط به آنکه این جریان سیاسی به عهد خود با مردم وفادار باشد و تحقق مطالبات مردم را بطور جدی پیگیری کند.

انتظار می رود گروه های سیاسی در این شرایط همراه دولت باشند

جلال میرزایی نماینده مجلس دهم شورای اسلامی در گفت وگو با «نوآوران» در خصوص سیاست ها و نیّات مخالفین برای ترویج نا امیدی نسبت به دولت و گفتمان اصلاح طلبی، گفت: «گفتمان اصلاحات همیشه در راستای ترمیم آسیب ها و ایجاد مانع از تنش زدایی در روابط خارجی، حمایت از دیپلماسی جهت جذب سرمایه گذاری خارجی، تقویت جایگاه نظارتی مجلس در راستای مبارزه با فساد، تقویت مدیریت بومی بر اساس شایسته سالاری و ... گام برداشته است.»

وی در ادامه افزود: «کشور این روزها در شرایط سخت و دشواری قرار دارد و انتظار می رود که راه را برای خدمت واقعی به مردم و حمایت از برنامه ها و رویکردهای دولت هموار شود.  متاسفانه اکنون در سطح ملی اجماعی در خصوص چگونگی نیل به اهداف متعالی وجود ندارد.»

اصلاحات همچنان پایگاه مردمی قوی دارد

احمد شیرزاد، نماینده اصلاح طلب در مجلس ششم در گفت وگو با «نوآوران»با اشاره اینکه دولت تدبیر و امید در مقایسه با دولت های نهم و دهم و به شهادت رئیس قوه مقننه، از قانون مدارترین دولت های جمهوری اسلامی است، گفت: « آنهایی که با افشای موضوع فیش های حقوقی نجومی، راه به جایی نبرده اند و با واکنش صریح و قاطع دولت با متخلفان مواجه شدند، این بار می کوشند رئیس دولتی را که هنوز یک سال تا پایان دوره اول ریاست جمهوری اش باقی مانده، بی کفایت جلوه دهند.»

شیرزاد در ادامه افزود: «جنبش اصلاحات با همان قدرتی که شروع کرد با همان قدرت هم پیش می رود، با وجود افت و خیزهایی که وجود داشته است. علت این به جلو رفتن هم  این است که جریان اصلاحات بخش قابل توجهی از بدنه اجتماعی را درون خود جای داده است و همچنان پایگاه مردمی قوی دارد.»


خبرنگار: محسن فیض اللهی