وکلای ملت به وزرای پیشنهادی اعتماد خواهند کرد

وزرای پیشنهادی باید در راستای مطالبات مردم گام بردارند

  1. ۸ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
وزرا
نوآوران -

وزرای پیشنهادی باید در راستای مطالبات مردم گام بردارند

محمد رضا بادامچی نماینده مجلس و عضو فراکسیون امید در گفت و گو  با روزنامه «نوآوران» ضمن اشاره به اهمیت این سه وزارتخانه و مردمی بودن آنها، گفت: «قطعا حسن روحانی برای بهبود بخشی به وضعیت وزارتخانه های مربوطه تمام تلاش خود را به‌کار گرفته و در راستای همین نیات دست به تغییراتی زده است. و مطمئنا برای دست یابی به این نیات خود باید نیروهای کاربلد با سابقه و پشتوانه کاری به مجلس شورای اسلامی  معرفی کند. ما نیز در راستای بهبود بخشی به این وزارتخانه ها به عنوان شاخه ای از کشور و مملکت عزیزمان تمام سعیمان را به کار می گیریم تا در راستای آرمانهای انقلاب اسلامی و قانون اساسی بتوانیم تحقیقات مبسوطی انجام داده و به نسبت برنامه ها و اقداماتی که در دست انجام برای این وازتخانه ها دارند انجام دهیم.»عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار تصریح کرد: « به عنوان یکی از اعضاء فراکسیون امید می توانم عرض کنم که ما فراکسیون امید بررسی هایی در مورد عملکرد، سوابق و برنامه‌های پیشنهادی سه وزیر پیشنهادی روحانی انجام داده ایم و هفته آینده در مجلس اعلام خواهیم کرد. مطمئنا حسن روحانی در معرفی این سه وزیر حسن نیت و تدبیری نسبت به برنامه ها و راهبرد های آنها برای وزارتخانه ها دارد. لذا وزرا نیز  باید در راستای نیات رئیس جمهور و مطالبات مردم گام بردارند.»


احتمال گرفتن رأی اعتماد وزرای ورزش و آموزش و پرورش از نمایندگان مجلس


جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم در گفت وگو با روزنامه «نوآوران» ضمن یادآوری اهمیت سه وزارتخانه پیشنهادی از لحاظ سازمان تشکیلاتی، گفت: «با توجه به وظیفه ای که نمایندگان مجلس دارند، مطمئنا جمیع جهاتی که لازمه گرفتن رأی اعتماد وزرای پیشنهادی است را در دستور بررسی های جدی قرار خواهیم داد، و وزرا را از لحاظ سوابق آموزش و همچنین سوابق اجرایی آنها و عملکردشان در پُست ها سابق، مورد کنکاش و تفحص قرار خواهند گرفت تا در پیشگاه مردم آن وزیری را که لایق تر و شایسته ترِ وزراتخانه مربوطه است، از خانه ملّت سربلند بیرون بیاید. یقینا ضعف عملکرد وزرای پیشین هم به شخص وزیر و هم به مدیران زیرمجموعه وزارتخانه مورد نظر بر می گردد و همچنین بخشی از ضعف ها و نقصان های ممکنه آنها به ساختار تشکیلاتیشان بستگی دارد.»   کوچکی‌نژاد اظهار داشت: « با توجه به برآیندی که از مجلس دهم و همکاران تحصیل شده است، وزرای پیشنهادی آقای روحانی هرچند از سوابق و عملکرد خوبی برخوردار باشند، اما بعدی می دانم وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش بتوانند از مجلس دهم رأی اعتماد بگیرند. دلیل اینکه وزیر آموزش و پرورش نمایندگان مجلس رأی اعتماد نخواهد گرفت این است که دانش آشتیانی در مجلس نهم برای وزارت علوم(که چون همه دانشگاه ها بصورت هیئت امنایی و مستقل اداره می شوند، لذا از لحاظ ساختاری و تشکیلاتی قابل مقایسه با وزراتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی نمی باشد) معرفی شده بود که تنها توانست ۷۰ رای موافق کسب کند، و بعید می دانم ایشان برای وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی( که ساختار و تشکیلات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بزرگتر و مطمئنا اداره آن کار دشواری خواهد بود) بتوانند از مجلس رأی اعتماد اخذ کنند. اما در مورد دیگر وزیران پیشنهادی در حال بررسی و تحقیقات هستیم که در هفته آینده در صحن علنی مجلس اعلام خواهد شد.»


مسعود سلطانی فر

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان


با پذیرفتن استعفای محمود گودرزی وزیر سابق ورزش و جوانان در بیست و هفتم مهر ماه، نصرالله سجادی معاون ورزش حرفه ای و قهرمانی وزیر مستعفی به عنوان سرپرست جدید وزارت ورزش و جوانان منصوب شد و اکنون مسعود سلطانی فر به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان معرفی شده است.
سلطانی فر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، متولد سال 1338 در تهران است.وی که از بهمن سال 92 در این پست عهده دار مسئولیت در کابینه تدبیر و امید است، دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته علوم سیاسی و سوابقی نظیر عضویت در هیات علمی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص است.سلطانی فر از وزرای پیشنهادی دکتر روحانی برای کابینه دولت یازدهم بود که پس از آنکه نتوانست برای تصدی در وزارتخانه ورزش و جوانان رای مجلس را کسب کند در بهمن 92 به دنبال استعفای محمدعلی نجفی از ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، طی حکمی از دکتر ورحانی به عنوان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منصوب شد.
وی پیشتر عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بود و سابقه همکاری با دکتر روحانی را دارد و به عنوان مسئول کمیته ورزش وی فعالیت کرده است.
عضویت در چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، عضویت در هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش و عضویت در شورای عالی اداری کشور از جمله سوابق سلطانی فر است. همچنین معاونت سازمان تربیت بدنی، قائم مقامی مصطفی هاشمی طبا در زمان ریاست وی بر سازمان تربیت بدنی به مدت دو سال در سال های ۱۳۷۴ و ۱۳۷۵ و همزمان معاونت اداری و مالی این سازمان در سوابق کاری سلطانی فر به چشم می خورد.


فخرالدین احمدی دانش آشتیانی
 وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش


تدریس در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، انجام پروژه‏های مختلف، بیش از 40 پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری، چاپ بیش از 60 مقاله علمی پژوهشی در مجلات داخلی و خارجی و کنفرانس‏های بین‏المللی
برنامه ریزی و مدیریت تامین خوابگاه های دانشجویی سراسر کشور (اجرای بیش از یک میلیون مترمربع)برنامه ریزی و تامین منابع ارزی و مدیریت طرح تامین تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز دانشگاه ها (400 میلیون دلار اختصاص ارز که موجب نوسازی تجهیزاتی آزمایشگاها شد)برنامه ریزی و مدیریت رفع مشکل استیجاری ساختمان های وزارت علوم و مدیر پروژه ساخت ساختمان مرکزی وزارت علوم-مجری پروژه مقاوم سازی پل های فلزی تهران (قرارداد دانشگاه با شهرداری تهران)مجری پروژه مقاوم سازی ساختمان وزارت کار و امور اجتماعی (قرارداد دانشگاه با وزارت کار)مجری پروژه مقاوم سازی ساختمان سازمان تامین اجتماعی (قرارداد دانشگاه با سازمان تامین اجتماعی)مدیر پروژه مقاوم سازی ساختمان های بانک کشاورزی در استان سمنان-مطالعه پروژه مقاوم سازی ساختمان مرکزی بانک ملی-مطالعه آسیب پذیری ساختمان های فلزی در برابر زلزله  (قرارداد دانشگاه با اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان)مطالعه رفتار اتصالات سازه‌های فولادی در ساختمان های فلزی و ارایه طرح های جایگزین (قرارداد با شهرداری تهران)مدیر پروژه مقاوم سازی دانشگاه مفید قم-مسوول پروژه ارزیابی سیستم آموزشی دانشگاه‏ها و موسسات پژوهشی--مسوول پروژه تدوین شاخص‏های آموزشی پژوهشی برای ارزیابی و رتبه‏بندی دانشگاه‏ها و موسسات پژوهشی-مسوول پروژه ارایه مدل و سیستم آموزش ارتقای کارکنان در دانشگاه‏ها و موسسات پژوهشی- مسوول پروژه پیاده‏سازی مدیریت استراتژیک در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری


سیدرضا صالحی امیری
 وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد


صالحی امیری از چهره های علمی و فرهنگی در دولت یازدهم است و اکنون ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی را برعهده دارد.
وی 55 سال دارد و متولد امیرکلا در شهر بابل و دارای سوابق درخشان علمی و فرهنگی است.
صالحی امیری که دارای مدرک دکترای مدیریت دولتی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم و تحقیقات است، در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، معاون فرهنگی ستاد دکتر روحانی بود و در بحث ها و مناظره های انتخاباتی به تبیین و تشریح نگرش های وی پرداخت.
در کارنامه علمی و فرهنگی وی، تالیف و نگارش 14 عنوان کتاب و 35 عنوان مقاله علمی و پژوهشی به چشم می خورد که از آن جمله می توان به کتاب های «آسیب شناسی فرهنگی در ایران»، « امنیت اجتماعی» و« انسجام ملی و تنوع فرهنگی» اشاره کرد.
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در سال 92 پس از اینکه مسعود سلطانی فر وزیر پیشنهادی دکتر روحانی نتوانست، رای اعتماد مجلس را برای تصدی در وزارت ورزش و جوانان کسب کند، توسط رییس جمهوری سرپرست این وزارتخانه شد.
وی که پس از دو ماه و اندی سرپرستی وزارت ورزش و جوانان رای اعتماد مجلس را برای این پست کسب نکرد در 30 بهمن 92 به ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی منصوب شد.
صالحی امیری از سال 92 تاکنون در سازمان یاد شده، اقدامات فرهنگی مهمی از جمله راه اندازی مجمع کتابخانه های بزرگ کشور (مکتب) و مجمع هماهنگی مراکز تاریخ پژوهی و بانک های اسنادی ایران (مهتاب) را به انجام رسانده است.


حسن روحانی باید سه وزیر کاردان و مدیر را به کابینه خود اضافه کند.  اوایل این هفته رئیس جمهور طی نامه ای فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، سیدرضا صالحی امیری و مسعود سلطانی فر را به ترتیب برای وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. رئیس مجلس شورای اسلامی نیز پس از اعلام وصول نامه حسن روحانی، نامه مذکوررا به اداره قوانین ارائه کرد تا بیوگرافی و برنامه وزرای پیشنهادی در اختیار نمایندگان و در دستور کار صحن علنی مجلس قرار بگیرد. طبق ماده 204 قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور ظرف دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف یا بعد از استعفاء یا سقوط دولت، اسامی و شرح حال هر یک از اعضای هیات وزیران دارای مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی ارشد یا معادل آن با ارزش استخدامی، حداقل 10 سال سابقه اجرایی مرتبط با ذکر سمت‌های گذشته، سایر امتیازات علمی و اجرایی کسب شده قابل استناد به همراه تصاویر آنها و برنامه هر یک از وزیران پیشنهادی را به طور کتبی و به تفکیک به مجلس ارائه می‌نماید. رئیس مجلس نیز مکلف است در اولین فرصت در جلسه علنی وصول معرفی‌نامه وزیران و ضمائم آن را اعلام کند و پس از قرائت به کمیسیون یا کمیسیون‌های تخصصی مرتبط ارجاع دهد. کمیسیون مربوطه نظر مشورتی خود را در مورد سوابق اظهار شده و مدرک تحصیلی و تطبیق برنامه‌های اعلامی با قوانین و اسناد بالادستی به صورت مکتوب به صحن مجلس اعلام می‌نماید. لذا در این راستا مجلس شورای اسلامی هفته آینده طی جلسه علنی رسیدگی به صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه یازدهم را در دستور کار خود خواهد داشت.