کارشناسان در گفت وگو با «نوآوران» تلاش اصولگرایان برای همگرایی را بررسی کردند

حسرت وحدت

دو روز پیش سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در نشست خبری با اشاره به آخرین تصمیمات این تشکل سیاسی‌‌- مذهبی اظهار داشت: در نشست اخیر شورای مرکزی دوتصمیم گرفته شد که براین اساس دین‌پرور به عنوان رئیس شاخه جامعه روحانیت در منطقه یک منصوب شد و حجت‌الاسلام سعید مهدوی کنی نیز به عضویت شورای مرکزی جامعه روحانیت درآمد.

  1. ۸ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
اصولگرایی
نوآوران -

دو روز پیش سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در نشست خبری با اشاره به آخرین تصمیمات این تشکل سیاسی‌‌- مذهبی اظهار داشت: در نشست اخیر شورای مرکزی دوتصمیم گرفته شد که براین اساس دین‌پرور به عنوان رئیس شاخه جامعه روحانیت در منطقه یک منصوب شد و حجت‌الاسلام سعید مهدوی کنی نیز به عضویت شورای مرکزی جامعه روحانیت درآمد.

مصباحی مقدم با بیان اینکه گزارش کمیته سیاسی تهیه و ارائه شده است تصریح کرد: هنوز درباره نشست مشترک با احزاب اصولگرا تصمیم نهایی را نگرفته‌ایم ولی این نشست به زودی و در ایام باقیمانده محرم و صفر انجام خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه ما در انتخابات آینده از همه ظرفیت اصولگرایی از جمله آیت‌الله مصباح یزدی استفاده می‌کنیم، تأکید کرد: البته ما قرار ملاقات و گفت‌وگو نگذاشته‌ایم اما ما خود را از شخصیت‌هایی مثل ایشان بی‌نیاز نمی‌دانیم.

آن طور که از اظهارات وی برآمد، موضوع همکاری با جامعه مدرسین در دستورکار جامعه روحانیت مبارز قرار گرفته است که مصباحی مقدم در همین زمینه گفت: بسیار علاقه‌‌مندیم مثل انتخابات قبل از همکاری جامعه مدرسین برخوردار باشیم اما هنوز قرار ملاقات تعیین نشده است.

به گفته کارشناسان سیاسی بر اساس تجارب انتخابات گذشته، اصولگرایان برای رسیدن به وحدت و اتحاد مسیر سختی را در پیش خواهند داشت، چرا که طیف های گوناگون اصولگرایی بعد از دومین دوره دولت مهرورزی دچار نوعی انشقاق شدند که اوج آن را در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی شاهد بودیم.

بر همین اساس است که به گفته تحلیل گران در انتخابات سال 96 نیز شاهد معرفی کاندیداهای متعدد از سوی طیف های متفاوت این جریان سیاسی خواهیم بود.

     اصولگرایان نیازمند نگاه دوباره به سازوکار وحدت  هستند

ابوالقاسم رئوفیان دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین در گفت وگو با «نوآوران» گفت: جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گذشته به انتخابات ریاست جمهوری و شوراها ورود پیدا نکرده است و این که آقای مصباحی مقدم اعلام کرده؛ جامعه روحانیت مبارز با جامعه مدرسین برای انتخابات 96 همکاری می کند، حرفی از عملی ست که سابقه ای ندارد.

وی همچنین افزود: جامعه مدرسین همواره در انتخابات مجلس خبرگان رهبری ورود جدی داشته و در دیگر انتخابات مثل مجلس، شوراها و ریاست جمهوری تا به حال وارد نشده است.

این فعال سیاسی اصولگرا از احتمال تصمیم جدید همکاری میان روحانیت مبارز و جامعه مدرسین ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت: این که در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو جامعه روحانیت مبارز نقش محوری داشته باشد، قابل قبول تمام احزاب اصولگرا است و به عبارت دیگر اصولگرایان برای فعالیت انتخاباتی با محوریت جامعه روحانیت مبارز آمادگی دارند.

رئوفیان ادامه داد: احزاب و طیف های اصولگرا معتقدند، جامعه روحانیت مبارز چه در زمان آیت الله مهدوی کنی و چه در زمان موحدی کرمانی قابلیت ایفای نقش محوری را دارا است.

دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین گفت: من فکر میکنم اگر اصولگرایان در پی این اند که این انتخابات قرین به توفیق شود، باید سازوکار وحدت و لوازم آن را از ابتدا مد نظر قرار دهند.

وی در توضیح سازوکار و لوازم وحدت، افزود: یکی از مهم ترین لوازم رسیدن به وحدت این است که تمام احزاب اصولگرا در حوزه تصمیم گیری مشارکت داشته باشند.

به گفته این فعال سیاسی اصولگرا اگربه این مهم توجه نشود وحدت ، وحدت شکلی خواهد بود و نمی تواند نتیجه مورد قبولی را به دنبال داشته باشد.

رئوفیان ادامه داد: این که چند نفر همراه با تعداد اندکی از احزاب اصولگرا به عنوان یک حلقه تصمیم گیری محدود به اتخاذ تصمیمات بپردازند و آن ها را به دیگر احزاب این جریان سیاسی ابلاغ کنند و بعد هم انتظار داشته باشند،  تمام احزاب و طیف های سیاسی بدون هیچ گونه نقش آفرینی طبق آن برنامه ابلاغ شده  عمل کنند و به آن برنامه تمکین کنند، همان روند و مدل گذشته است و همان طور که در آن دوران نتیجه ای نداشته اکنون نیز به توفیق منتهی نخواهد شد.

وی ادامه داد: با محوریت جامعه روحانیت مبارز وقتی وحدت موردنظر اصولگرایان به نتیجه ای مطلوب خواهد رسید که احزاب در حوزه تصمیم گیری حضور داشته باشند.

رئوفیان چنین وحدتی را هم به لحاظ شکلی و هم به لحاظ محتوایی قابل قبول دانست و بیان کرد: اکنون که اصولگرایان در مرحله تصمیم گیری برای برگزاری نشست ها و رسیدن به وحدت هستند، باید وزن احزاب و گروه های سیاسی در نظر گرفته شود و از آن ها دعوت رسمی به عمل آید تا در روند رسیدن به اتحاد اظهارنظر کنند و حق رای نیز داشته باشند.

دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین همچنین یادآور شد، در انتخابات مجلس شورای اسلامی شاهد بودیم که چنین اتفاقی نیفتاد و به احزاب اصولگرا توجهی نشد و انتظار می‌رفت آن چه در جمع محدود تعیین شده به عنوان تصمیم از سوی تمام احزاب این جریان سیاسی ملاک عمل قرار گیرد. وی گفت: اگر در انتخابات اخیر هم چنین روندی دنبال شود، وحدت مورد نظر اصولگرایان محقق نشده و نتیجه مطلوبی نیز از انتخابات پیش رو حاصل نخواهد شد.

    دو دستگی در جریان اصولگرایی مدیریت نمی‌شود

داریوش قنبری، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی به «نوآوران» گفت: اصولگرایان برای رسیدن به اتحاد موانع و مشکلات بسیاری را در پیش دارند.وی در توضیح علل این موانع، ادامه داد: در میان شاخه ها و طیف های مختلف اصولگرایی اختلافات جنایی و فکری متعددی وجود دارد که همین عامل دشوار شدن مسیر رسیدن این جریان سیاسی به وحدت می شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: آن چه می‌توان درباره انتخابات پیش رو برداشت کرد، این است که قطعا طیف اعتدال گرای اصولگرایی در کنار افراطیون و تندروهای این جریان سیاسی قرار نمی گیرد.

به گفته قنبری اصولگرایان از دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد از لحاظ شکلی و تشکیلاتی دچار نوعی انشقاق و دو دستگی شدند که رسیدن آن ها را به وحدت و اتحاد بسیار دشوار ساخته است.

به اعتقاد این نماینده پیشین مجلس انشقاق مذکور تاکنون ادامه داشته و هرچه تلاش شده تا تحت مدیریت قرار گیرد، دستاوردی نداشته است.

وی ادامه داد: یکی از دشواری های مسیر وحدت اصولگرایان همانا وجود اعتدال گرایانی ست که در انتخابات آینده همراه با اصلاح طلبان از روحانی حمایت خواهند کرد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است؛ در بهترین حالت ممکن طیف افراطیون جریان اصولگرایی یک کاندیدای مستقل را معرفی کرده  واین در حالی ست که طرفداران احمدی نژاد نیز به معرفی نامزد جداگانه خود اقدام خواهند کرد و به همین دلیل اتحاد برای اصولگرایان بسیار سخت و دشوار خواهد‌شد.


خبرنگار: بهناز لطفعلی زاده