گزارش نوآوران از رابطه پول رانت و سیاست

خرید و فروش قدرت در عرصه سیاسی ایران

« ... و گفته‌اند هر که را "زر" در ترازوست "زور" در بازوست و آنکه بر "دینار" دسترس ندارد در همه دنیا کس ندارد.» این گفته های شیخ عجل سعدی شیرازی است که در باب پنجم_درعشق و جوانی_ گلستان آمده و می توان گفت که فهم این امر مهم را به فراست(زیرکی و دانایی) دریافته است.

  1. ۹ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
این امر به دلیل تعیمم پذیری مستعد آن است که در شرایط مختلف منبع رجوع است. نقش بازی در عرصه سیاست نیز تابعی از سرمایه شده است. در حقیقت، سیاست بیش و پیش از آن که عرصه شهریاری و شهرداری یا عرصه ای که در آن مصالح ملیه و منافع عمومیه در آن موضوعیت یابد، عرصه
نوآوران -

این امر به دلیل تعیمم پذیری مستعد آن است که در شرایط مختلف منبع رجوع است. نقش بازی در عرصه سیاست نیز تابعی از سرمایه شده است. در حقیقت، سیاست بیش و پیش از آن که عرصه شهریاری و شهرداری یا عرصه ای که در آن مصالح ملیه و منافع عمومیه در آن موضوعیت یابد، عرصه دلالان قدرت یا بازاری که قدرت در آن داد و ستد می شود، تبدیل شده است. بازاری که در آن هر فرد یا حزب و گروهی با توسل به توان مالی خود دست به‌خرید قدرت می‌زند. لذا هر کسی توان مالی بیش‌تر داشته باشد، می‌تواند نقش سیاسی پررنگ‌تری بازی نماید. ابهام در تامین مالی هزینه های انتخاباتی از سوی کاندیدا ها در انتخابات های مختلف موضوع تازه یی نیست. حتی شاهد بودیم که بعد از خبرساز شدن اعترافات «محمدرضا رحیمی» معاون اول دولت دهم، برخی از نمایندگان مجلس با استناد به بالا بودن هزینه های انتخاباتی دریافت کمک های مالی را امری معمول دانستند. همین نمایندگان به سادگی در مورد منشا پول ها ابراز بی اطلاعی کرده و از کنار اتهامی که به آن ها وارد شده بود گذشتند.

به هر حال ورود پول در عرصه سیاست و انتخابات، تاثیر عمده‌ای بر جریان انتخابات گذاشته و بسیاری از معادلات سیاسی را تغییر می‌دهد. موارد بسیاری رخ داده که پول کثیف در جریان انتخابات وارد شده و فضای انتخابات را به نفع خود تغییر داده است. نقش پول در عرصه سیاست غیرقابل‌انکار است. نقش پول در تبلیغات انتخاباتی و در نهایت پیروزی، اختصاص به یک گروه خاص ندارد. باید پرسید چه نسبتی بین رانت و سیاست یا قدرت و ثروت وجود دارد؟ نقش دستگاه های نظارتی در این میان چیست؟ پیامد اعمال نفوذ پول های کثیف در قدرت چه خواهد بود و راهکار مقابله با این آفت چیست؟ در این خصوص با دو تن از فعالان سیاسی به گفت وگو نشستیم و شرح آن تقدیم خوانندگان می شود.


مشکل انتخابات در ایران وجود پول های کثیف است

محمدزارع فومنی، دبیرکل حزب مردمی اصلاحات در رابطه با نفوذ پول کثیف در سیاست و رابطه رانت و سیاست در دست یابی به قدرت به «نوآوران» می‌گوید: « اول اینکه باید به طور صریح عنوان کنم که همزیستی عمیقی بین رانت، ثروت و سیاست  وجود دارد، و این  پیوند و همزیستی مربوط و مخصوص به یک کشور خاص نیست و اساسا در همه دموکراسی ها وحود دارد.»

حجت‌الاسلام فومنی در ادامه با اشاره به اینکه برخی از لیست های انتخاباتی مجلس با رانت و پروت بسته شدند، اظهار کرد: « ضعف عمده انتخابات مجلس و شورای شهر و شهرداری های بر پاشنه رانت و پروت می چرخد و دامن همه سیاسیون ایران را گرفته است. پول های کثیف در جریان انتخابات همیشه تعیین کننده بوده است. منابع پول های کثیف اکثرا در بیرون بر نمایندگان و دیگر کسانی که از رانت و ثروت استفاده می کنند تحمیل شده است. بنابراین به نظر من طرح سیاست های کلی انتخابات توسط مقام معظم رهبری به علت جامعیت و شمولیت مباحث و اجزا آن، ابزاری مهم برای برپایی انتخابات سالم در سطح کشور است،   »

سیاست های کلی انتخابات ریشه پول را در سیاست قطع می کند

حسین کنعانی مقدم، دبیرکل حزب سبز در رابطه با نفوذ پول کثیف و رابطه بین رانت و سیاست به عرصه سیاست به «نوآوران» می‌گوید:  «  همیشه یک پیوند آن هم به طور وثیق بین زر و زور و تزویر در سطح بین المللی در عرصه سیاسی وجود دارد. اگر سیاست را بخشی از تزویر قلمداد کنیم، همیشه بین پول و سیاست پیوند وجود دارد. اما اگر بخواهیم در کشوری که مدعی مردم سالاری دینی است، باید این معضل را ریشه کن کنیم. مطمئنا پول و رانت در هر راهی وارد سیاست خواهد شد و نمود پیدا می کند، حال چه در قالب فراکسیون های مجلس چه در احزاب سیاسی و ... .»

دبیر کل حزب سبز در ادامه تأکید کرد: « عدم شفافیت در قانون و همچنین خلاء یک قانون مدون و منظم راه را برای نفوذ پول های کثیف به عرصه تبلیغات انتخابات مجلس، شورای شهرها و حتی ریاست جمهوری را باز می کند. لذا پیاده کردن سیاست های کلی انتخابات که از جانب مقام معظم رهبری ابلاغ شد، می تواند چاره ساز باشد، چون سیاست های کلی مستعد ریشه کن کردن پول کثیف، و رانت در عرصه سیاست خواهد شد.»

هیچ‌کس نمی‌تواند اثر رانت و پول را در هیچ انتخاباتی تکذیب کند

الهه کولایی عضو شورای هماهنگی مجمع زنان اصلاح‌طلب در گفت وگو با آنا درباره اینکه "گفته می‎شود برخی کاندیداها به وسیله رانت و پول وارد لیست امید شده‌اند"، اظهار کرد: «هیچ‌فردی نمی‎تواند چنین سازوکاری را در هیچ دوره‌ای از انتخابات رد یا تکذیب کند. همیشه پول و قدرت در حوزه سیاست تأثیرگذار است.»

این فعال سیاسی اصلاح طلب «پول» و «رانت» را یکی از ابزارهای مهم برای ورود به سیاست و حضور در لیست‌های انتخاباتی دانست و در این‌باره اضافه کرد: «به هر حال افرادی که از امکان مالی و ارتباطات خوبی برخوردارند و چنین امکاناتی برای آن‌ها فراهم است، قطعاً نسبت به بقیه افراد شانس بیشتر و بهتری برای حضور در همه لیست‌های انتخاباتی دارند.»    

به نظر می رسد یکی: اینکه باید قوای سه گانه برای جلوگیری از ورود پول های کثیف به سیاست با هماهنگی هم عمل کنند.

دو دیگر: اصلاح قوانین انتخابات به ویژه در بخش تامین مالی و حزب گرایی، نظارت بر اجرای صحیح قوانین و مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری موجود، کاری دشواری است و بدون همکاری قوا مقدور نیست.

سه دیگر: یکی از ابزارهایی که با تقویت و اعتماد به انها می توان روند نفوذ پول های کثیف و رانت های مبهم و بدون منبع به سیاست را متوقف کرد، آزادی مطبوعات به عنوان شش های جامعه و سوپاپ اطمینان دستگاه های دولتی است. در جامعه این مطبوعات هستند که آینه تمام‌نما و شفاف جامعه هستند. تنها راه جلوگیری از فساد اقتصادی و نفوذ آن در جریان انتخابات و تحت تاثیر قرار دادن جریان انتخابات این است که رسانه‌ها بتوانند نظارت کافی را اعمال کنند. اگر مطبوعات آزاد باشند این جریان‌ها امکان نفوذ و رشد و نمو ندارند. در این شرایط امکان رصد به وجود می‌آید و هریک از جریان‌ها می‌توانند عملکرد یکدیگر را مورد بررسی قرار دهند.


خبرنگار: محسن فیض اللهی