«نوآوران» در گفت وگو با کارشناسان سیاسی رویکرد پارلمان نسبت به وزرای پیشنهادی را بررسی کرد

اعتماد به وزرا ؛ اولین آزمون بزرگ مجلس

دولت روحانی وارث مشکلات عدیده ای ست که به اعتقاد کارشناسان سیاسی بسیاری از آن ها نشات گرفته از نحوه عملکرد و رویکرد مجلس و دولت قبلی است؛ میراثی که عدم هماهنگی مجلس با این دولت به بد و بدتر شدن هر روزه آن دامن می زد.

  1. ۸ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
مجلس
نوآوران -

به اعتقاد آن ها این مشکلات به اندازه ای بوده که پس از دهمین دوره انتخابات و تغییر ترکیب مجلس شورای اسلامی امید بسیاری می رفت این تغییر گسترده در چینش اعضا از طریق همدلی و یکدلی با دولت بتواند مرهمی بر زخم های کهنه آن باشد. حالا روز موعود فرارسیده و قرار است وکلای ملت به اظهارنظر در باب وزرای پیشنهادی بنشینند و در نهایت تکلیف سه وزارت خانه بدون وزیر را روشن کنند. آن هم در زمانی که دولت روحانی در آستانه انتخابات قرار دارد و در حال تکاپو برای بهتر شدن اوضاع و شروع پر قدرت دیگری است. در حالی که به اعتقاد بسیاری روحانی برای انتخابات سال آینده مجموعه ای از آرای تضمین شده را دارا است اما هنوز نیاز به تلاشی است که در سایه همکاری مجلس می بایست در رفع موانع موجود موثر واقع شود.

     عملکرد مجلس در تایید وزرا نخستین عرصه هماهنگی با دولت است

حجت الاسلام مصطفی درایتی مشاور دولت اصلاحات و فعال سیاسی اصلاح طلب به «نوآوران» گفت: در این که حسن روحانی برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده مجموعه ای از آرا را در اختیار دارد شکی نیست، اما این موضوع نباید باعث غفلت دولت باشد.

وی همچنین افزود: این که گفته می شود رییس جمهوری دارای آرای تضمین شده ای است نباید دولت را از توجه فزاینده به مطالبات و نیازهای مردم در عرصه های متفاوت بازدارد و دولت باید تمام تلاش خود را برای حل مشکلات موجود در تمام عرصه ها جدی تر از گذشته به کار گیرد.

درایتی ادامه داد: هرچند که به دلیل وجود موانع متعدد برخی از وعده های دولت یازدهم محقق نشده، اما نگاه دولت به خواسته ها و نیازهای مردم تا جایی اهمیت دارد که می تواند موفقیت روحانی را در دوره بعدی میسر سازد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است دولت نباید به صرف این که دارای مجموعه ای از آرای تضمین شده است از توجه به خواسته های آحاد جامعه غفلت کند.

مشاور دولت اصلاحات همچنین اعتقاد دارد که حمایت گروه ها، احزاب و جریان های سیاسی باید برای رفع موانع موجود در تنگناهای پیش رو به کمک دولت بپردازند.

به گفته درایتی اگر دولت خواهان افزایش و تقویت آرای خود در دوره دوم است، باید در تمام جهت گیری های بعد از این جدیت و همیت خود را به کار گیرد و البته جریان ها و احزاب سیاسی نیز باید در این مسیر به جای چوب لای چرخ دولت گذاشتن، هم پا و هم قدم آن باشند.

وی در همین مسیر به رای اعتماد وزرا توسط نمایندگان خانه ملت به عنوان بزرگترین آزمون مجلس دهم در همکاری با دولت روحانی اشاره و کرد و افزود: امروز این نخستین عرصه ای ست که می تواند همدلی و هماهنگی شکل و قالب جدید مجلس شورای اسلامی را با دولتیازدهم نمایان شود.درایتی معتقد است در این راستا طبیعتا نوع دفاع رئیس جمهوری از وزرای معرفی شده نیز بسیار تاثیر گذار است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: با توجه به زمان محدودی که برای دولت در دور اول باقی مانده است، ارزیابی جامعه از رای مجلس و نماینده بیشتر معطوف به این خواهد بود که آیا جریان های سیاسی حاضر در مجلس آهنگ همکاری و هماهنگی با دولت را دارند یا خیر؟!

چرا که با توجه به تغییراتی که در ترکیب و چینش مجلس شورای اسلامی اتفاق افتاد، جامعه منتظر نمودار شدن این تغییرات است و رای اعتماد به وزرای پیشنهادی رئیس جمهوری می  تواند اولین و مهمترین عرصه عملیاتی شدن تحولات مذکور در خانه ملت باشد.

درایتی معتقد است، تحولاتی که دولت در حال به سرانجام رسانیدن آن است، به این دلیل است که دولت تمایل دارد و تلاش می کند برای حل و فصل مشکلات موجود در جامعه مانعی وجود نداشته باشد، به این خاطر است که هرجا احساس ضعف می شده، دولت در صدد اصلاح برآمده است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در بخش دیگری از اظهارات خود بیان کرد: جامعه به این می اندیشد که چرا وعده های هر دولتی که برسر کار است، در 4 سال اول محقق نشده است و بر همین اساس تصور می کند دولتی که در دور اول تلاش زیادی برای حل مشکلات کرده در دوره دوم موفق به تحقق وعده های خود می شود.

وی ادامه داد: تجربه جز در موارد محدودی نشان داده که دردوره دوم انتخابات رقیب قدری در برابر رئیس جمهور مستقر حضور پیدا نکرده و رقیب حاضر در جذب افراد جامعه به سمت خود، کمتر موفق بوده است.

     جریان های سیاسی رویکرد ابزاری از مشکلات علیه دولت را کنار بگذارند

جلال میرزایی، نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «نوآوران» گفت: روحانی برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده اقبال زیادی دارد و همان طور که آیت الله هاشمی رفسنجانی بیان کرده؛ وی دارای مجموعه از آرای تضمین شده است.

وی همچنین افزود: دولت در حوزه هایی دشواری های فراوانی دارد که بسیاری از آن ها نشات گرفته از سیاست گذاری های دولت نهم و دهم است. این نماینده مجلس ادامه داد: در چنین شرایطی انتظار می رود مجلس شورای اسلامی به کمک دولت بیاید و همراهی لازم را با آن داشته باشد. به گفته میرزایی احزاب و جریان های سیاسی خصوصا آن هایی که مقابل دولت قرار گرفته اند در این مسیر نباید رویکرد استفاده ابزاری از مشکلات علیه دولت روحانی داشته باشند.

به گفته میرزایی بسیاری از مشکلات ملی کنونی ناشی از عملکرد مجلس و دولت گذشته بوده است و با نگاه جناحی نمی توان مسائل ملی را برطرف کرد.

وی بیکاری، کمبود منابع و رکود اقتصادی را از جمله مشکلات ملی دانست و ادامه داد: برای خروج از وضعیت دشواری که امروز برای دولت، ملت و کشور ایجاد شده نیاز به نوعی هم اندیشی و همدلی است که توسط احزاب و جریان های سیاسی باید فراهم شود.

این نماینده مجلس رای اعتماد نمایندگان به وزرای معرفی شده از سوی دولت را همچون بزنگاهی دانست که میزان یک دلی و هماهنگی دولت و مجلس را نمایان می شود.

میرزایی گفت: رئیس جمهوری بدون فوت وقت سه وزیر پیشنهادی را به مجلس معرفی کرده که هر کدام دارای سوابق نیکو و تجارب فراوانی هستند. به اعتقاد وی روحانی در اصلاح عرصه هایی که در آن ها احساس ضعف می شده، فرصت را از دست نداده است.

این نماینده مجلس معتقد است اگر تمام جریان های سیاسی معتقد به اصلاح امور در کشور هستند و خصوصا به عملکرد وزرات خانه هایی مثل آموزش و پرورش انتقاد می کنند، بنابراین نباید از مساله پیشنهاد وزرا به عنوان یک دستاویز اختلافی بهره برند و اجازه دهند وزیر جدید کار خود را آغاز کند.

وی افزود: مشکلات متعدد موجود در کشورهمچون مسائل اقتصادی اقتضا می کند، شرایط سیاسی آرام نگه داشته شود و مجلس هر چه بیشتر هماهنگی خود را با دولت در عمل نشان دهد.