گزارش «نوآوران» از روز پرالتهاب مجلس همراه با یادداشت هایی از فعالان سیاسی:

بهارستان روی ریل اعتماد به پاستور

جلسه رای اعتماد وزاری پیشنهادی روحانی به مجلس روز گذشته با تاخیر چند دقیقه‌ای روحانی برای سخنرانی آغاز شد اما محور اصلی تایید صلاحیت نمایندگان باز هم فتنه بود.

  1. ۹ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
روحانی
نوآوران -

 انتساب به فتنه  از مجلس نهم تاکنون گریبانگیر وزرایی است که قرار است مجلس صلاحیت آنان را بررسی کند. حضور با تاخیر حسن روحانی همراه نهاوندیان رئیس دفترش و علی مطهری در بهارستان با استقبال پارلمان‌نشینان روبه‌رو شد درحالی‌که اسحاق جهانگیری و محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت هم به همراه برخی از وزرای کابینه از جمله محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، دهقان وزیر دفاع و چیت‌چیان در جلسه علنی مجلس حضور پیدا کرده بودند سه وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان هم به همراه معاون اول رئیس‌جمهور برای جلب اعتماد وکلای مردم وارد خانه‌ملت شدند. درحالی‌که بیش از 350 خبرنگار، عکاس و فیلمبردار در بهارستان حضور داشتند تا رأی اعتماد به وزرا را پوشش دهند. حضور حسن روحانی در مجلس سبب شد تا نمایندگان به سمت او بروند اما عارف با دستمالی بر دهان که نشان از سرماخوردگی داشت، به استقبال روحانی رفت و از روبوسی با روحانی که قصد مصاحفه با وی را داشت،  به همین دلیل امتناع کرد.

    همفکری و همکاری مجلس و دولت خواسته ملت است

 حسن روحانی کم‌کم آماده شد تا به پشت تریبون برود در همین حین نامه‌هایی در مجلس توزیع شد برخی نمایندگان نسبت به پخش این نامه‌ها که با عنوان افشاگری در مجلس توزیع می‌شد اعتراض داشتند. حسن روحانی در دفاعیات خود از وزرای پیشنهادی در صحن علنی مجلس ضمن قدردانی از همراهی خوب مجلس دهم با دولت، همفکری و ‏همکاری بیشتر مجلس و دولت را به نفع مردم و خواست ملت بزرگوار ایران دانست و گفت: هیچ دولتی بعد از دفاع مقدس با شدیدترین تحریم‌ها، قطعنامه‌ها، تورم بالای 40 درصد و 8 فصل رشد منفی آغاز به کار نکرده است. او با تاکید بر این‌که «ملت ایران در خرداد 92 و اسفند 94 مسیر اعتدال را انتخاب کرد.» گفت: دولت در اقتصاد کلان گام‌های بلندی چون تک رقمی کردن تورم و رشد بالای 4/4 درصد برداشته است. نسبت به بهار سال قبل هفتصد هزار اشتغال خالص ایجاد شده است. تمام تلاش دولت در شش ماهه دوم سال 95 تحرک بیشتر در ایجاد اشتغال است. روحانی افزود: به اقدام ملی مردم، رهنمودهای رهبر انقلاب و دستیابی به حقوق ملت در برابر استکبار جهانی افتخار می‌کنیم. او در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: دیگر نمی‌توانند دور انتخاب ملت ایران دیوار بکشند؛ امروز به هر مقدار و هر کسی بخواهیم نفت می‌فروشیم. برجام، راه انتخابی ملت برای تعامل سازنده با جهان و رقابت در بازار بین‌المللی است. آن‌ها که از ایران هراسی سخن می‌گفتند؛ امروز به لکنت افتاده اند. روحانی ادامه داد : آرامش در اقتصاد و گشایش در سیاست خارجی مسیر حرکت دولت بوده و هست. عهد شکنان را مجبور می‌کنیم قدم به قدم تعهداتشان را عمل کنند. هر روز با گشایش نوینی در فناوری هسته‌ای و ارتباط با بانک‌های بین‌المللی مواجهیم. امروز آب سنگین را به صورت نقد به آمریکا و روسیه می‌فروشیم.

او با اشاره به این‌که « افزایش 40 درصدی تسهیلات به صنعت، به معنی حرکت در مسیر رونق اقتصادی است.» گفت: مبنای دولت ترمیم مداوم کابینه نیست؛ تثبیت دولت قاعده اصلی است. دولت تا روز آخر پای پیمان با مردم خواهد ایستاد و از تخریب‌ها هراسی ندارد. آنچه برای دولت مهم است خشنودی خداوند، رضایت ملت و اقتدار ایران است.هر زمان احساس کنیم که نیاز به تغییر سرعت و روش داریم، تردیدی نخواهیم کرد.

روحانی با اشاره به جلسه‌ای با مقام معظم رهبری افزود: سه وزیری که به مجلس معرفی شده‌اند؛ در امور فرهنگی و اجتماعی‌اند. در جلسه دوشنبه شب؛ رهبر معظم انقلاب نقش این سه دستگاه در مقابله با آسیب‌های اجتماعی را برجسته خواندند. ریشه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی نظیر اعتیاد، ترویج ناامیدی در میان جوانان است. باوجود اقدامات عده‌ای انقلابی‌نما؛ امروز همه دنیا اعتراف دارد که ایران بهترین و امن‌ترین کشور منطقه برای سرمایه‌گذاری است. خواسته من از سلطانی‌فر ترویج نشاط و روحیه مشارکت در میان جوانان است. با فرهنگ باید به مقابله با فساد رفت. ترویج گناه، آن هم به دروغ خلاف اسلام است. از خدمات جنتی تقدیر می‌کنم. صالحی‌امیری یک جامعه‌شناس نخبه فرهنگی با مدیریت اثبات شده است. وظیفه وزارت ارشاد جذب اهالی فرهنگ و هنر، کاهش شکاف‌های اجتماعی و ترویج فضیلت‌هاست. از اخلاق حسنه و تلاش دکتر گودرزی تشکر می‌کنم. با مدیریت خوب سلطانی‌فر شاهد تحرک و تحولات مثبت در امور ورزش و جوانان خواهیم بود.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: دکتر فانی با دلسوزی و تلاش بسیاری از مشکلات را برطرف کرد. کار فرهنگی قابل قیمت‌گذاری نیست. وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و آموزش عالی باید به هم نزدیک شوند. دکتر دانش آشتیانی خدمات فراوانی در دفاع مقدس داشته و از متخصصین ارزشمند مدیریت در آموزش عالی و آموزش و پرورش است. تردیدی ندارم که آموزش و پرورش با حضور دکتر دانش آشتیانی متحول خواهد شد.

رئیس‌جمهوری پس از سخنرانی یک ساعته خود در دفاع از وزرای پیشنهادی صحن مجلس را ترک کرد. در هنگام ترک مجلس از سوی روحانی نعمت‌زاده  مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت چراکه در حین سخنرانی رییس‌جمهوری به خوابی عمیق رفته بود.

    تحصیلات دانش آشتیانی مرتبط با این وزارتخانه نیست

پس از آن نوبت به موافقان و مخالفان رسید. نخستین مخالف حشمت‌الله فلاحت‌پیشه بود که بر کارآمد نبودن برنامه وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد و گفت که دانش آشتیانی تحصیلات و سوابق مرتبط با این وزارتخانه ندارد. او همچنین افزود: دانش‌آشتیانی در برنامه‌های پیشنهادی خود نظام آموزش و پرورش را در قالب نظام‌های لائیک غربی دیده است. فلاحت‌پیشه با اشاره به برنامه‌های ارائه شده توسط وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: شما در برنامه‌های پیشنهادیتان تاکید کرده‌اید که نظام آموزش و پرورش را بر اساس تعهدات بین‌المللی در قالب یونسکو و یونیسف که در نظام‌های لائیک غربی شکل گرفته‌اند سامان می‌دهید. اگر دانش‌آموزان بخواهند هر مسأله‌ای را در فضای آموزش‌و‌پرورش یاد بگیرند این مسأله با آموزه‌های دینی ما در تضاد است و ما نگرانیم که این تفکرات غلط بر متون درسی ما اثر بگذارد.

 همه مشکلات را به گردن دولت قبل نیندازیم

 اسدالله عباسی وزیر کابینه احمدی‌نژاد هم از رئیس‌جمهور انتقاد کرد که چرا همه مشکلات کشور را به گردن دولت قبل می‌اندازد و گفت: بعضی مسائل هست که نمی‌توانیم به گردن دولت قبل بیاندازیم و باید برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنیم. او افزود: آقای رئیس‌جمهور درباره مسائل مربوط به صندوق ذخیره فرهنگیان توضیح شما کافی نبود. ما هم نمی‌گوییم در این صندوق اختلاس صورت گرفته، 8‌هزار میلیارد تومان از پول بیت‌المال و فرهنگیان کجا رفته است و عدم وصول از سوی چه کسانی است؟  این نماینده نزدیک به رئیس دولت قبل در نقد دانش آشتیانی افزود: در آموزش و پرورش و بین معلمان افراد تحصیل‌کرده داریم که می‌توانیم اداره امور این وزارتخانه را برعهده بگیرند، اینکه فردی از میان آن‌ها برای تصدی وزارت آموزش و پرورش انتخاب نمی‌شود، بی‌احترامی به نظام آموزش‌و‌پرورش است.  

مخالفان دانش آشتیانی در مجلس تنها کسانی نبودند که به عنوان مخالف سخن گفتند. قوامی نماینده مردم اسفراین در مجلس با انتقاد از رئیس‌جمهوری گفت: رئیس‌جمهور باید می‌گفت که وزرای پیشنهادی چه ویژگی‌هایی دارند که در مجلس نهم رای اعتماد نگرفتند و چرا باز همین افراد به مجلس معرفی شدند.

           این اقدام رئیس‌جمهور ترمیم کابینه نیست

نقوی حسینی نماینده ورامین از اعضای جبهه پایداری مخالف بعدی بود که تمام وقت ۱۵ دقیقه‌ای خود را به فتنه اختصاص داد. او گفت آقای منتظری فقیه بود فاسد شد؛ در این هنگام صداهایی در مخالفت با این سخن شنیده می‌شد. او همچنین چند بار در صحبت‌هایش تأکید کرد: رئیس‌جمهور دوران جنگ عامل فتنه بوده و با کنایه گفت که امیدوارم فردا به جهنم حواله نشوم و یا به نفهم متهم نشوم و  انقلابی‌ها را نفهم ندانید. نقوی‌حسینی آن‌قدر عصبی بود و با فریاد نطق خود را رایه میداد که متوجه نشد رئیس‌جمهوری دردوره جنگ مقام معظم رهبری بودند و کسی که او  به‌عنوان فتنه مطرح می‌کند نخست‌وزیر دوره جنگ است. فتنه و انتساب به فتنه محور اصلی سخنان نقوی حسینی بود. او پس از این‌که گفت دانش‌آشتیانی عضو حزب منحله مشارکت است، افزود: او نماینده مجلس ششم بوده و بازداشت شده است این دومین اشتباه نماینده ورامین در صحن علنی مجلس بود چراکه دانش‌آشتیانی هیچ‌گاه نماینده مجلس نبوده است. نماینده ورامین همچنین ترمیم کابینه را فرار رو به جلوی دولت دانست و افزود: آقای آشتیانی بازیگر نقش اول فتنه است و وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش را تهدید به پخش فیلم در مجلس هم کرد. نمیانده ورامین همچنین گزارش مکتوبی از یک خواهر شهید را در مجلس رونمایی کرد و آن را عملکرد آشتیانی در زمان مدیریتش بر یکی از مدارس فارسی‌زبان در انگلیس دانست. نقوی حسینی این گزارش را که به صورت دست‌نویس در چند صفحه A۴ ارائه شده بود در اختیار رئیس مجلس قرار داد و ضمن انتقاد از سه وزیر پیشنهادی، گفت: مگر قحط‌الرجال است که فقط همین سه نفر باید معرفی شوند. حاشیه‌های نطق نقوی حسینی بعد از پایان صحبت‌های او هم ادامه داشت. وقتی نقوی حسینی از جایگاه سخنرانان پایین آمد تاجگردون به او اعتراض کرد و بین این دو نفر درگیری صورت گرفت که با وساطت مطهری برطرف شد. اما نقوی حسینی همچنان از آن سوی مجلس فریاد می‌کشید. چند نفر از نمایندگان نقوی حسینی را به آن سوی مجلس هدایت کردند و تعدادی از نمایندگان اصولگرا دور او جمع شدند و حتی با او روبوسی کردند.

    چرا می‌خواهید فضا را دوقطبی کنید؟

پس از صحبت‌های نقوی حسینی، مهدی شیخ در جایگاه قرار گرفت. او که در مقام موافق وزیر پیشنهادی دولت پشت تریبون حاضر شده بود خطاب به مخالفان، گفت: چرا می‌خواهید فضا را دوقطبی کنید. مگر ما که موافق وزیر صحبت کردیم ضدولایتیم؟ این چه ادبیاتی است که به کار می‌برید؟ آیا این نفاق و انشقاق در نیروهای انقلاب نیست؟ آیا تهمت زدن به نیروهای انقلاب روش پسندیده‌ای است و با اسلام سازگار است؟ ما قرار بود به اخلاق رأی دهیم. آما آیا این اخلاق است؟ انسانیت است؟ کجای شعار انقلاب ماست؟ سخنان شیخ در حالی ایراد می‌شد که سکوتی در مجلس حاکم شده بود و نمایندگان سراپا گوش بودند و گاهاً صحبت‌های او را تأیید می‌کردند. صدای فاطمه سعیدی نماینده تهران که به صورت رسا احسنت می‌گفت بیشتر از باقی نمایندگان به گوش می‌رسید.

شیخ با انتقاد از سخنان مخالفان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ادامه داد: مخالفان و موافقان وزیر چه کسانی بودند. آقای ابوالفض سروش و آقای محمدی هر دو جانباز و آزاده هستند. آقای جعفرزاده نیز جانباز دفاع مقدس هستند. آیا امثال این آقایان کافر و ضدولایت فقیه هستند؟ این چه ادبیاتی است؟ این چه رفتار ضداخلاقی است؟ تا کی می‌خواهید این روش را ادامه دهید؟ آیا این نفاق و ایجاد انشقاق در نیروهای انقلاب نیست؟ با تهمت زدن و انگ زدن به نیروهای وفادار به انقلاب و به نیروهایی که  عمر و هستی‌شان را در راه انقلاب و نظام گذاشتند، تهمت نفاق بزنیم؟ آیا این کار با اسلام و با اخلاق  و سیاست‌مداری سازگار است؟

    داستان فتنه کی می‌خواهد در این مملکت تمام شود؟

شیخ نیمی از وقت خود را در اختیار غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده جانباز مجلس قرار داد که از انتهای مجلس و از روی ویلچر نطق خود را مطرح کرد؛‌ او گفت: داستان فتنه کی می‌خواهد در این مملکت تمام شود؟ همه یا فتنه‌گر هستند یا کاسب فتنه و یا ساکت فتنه؛ اگر کسی کاسب فتنه باشد که به عنوان وزیر از سوی رئیس‌جمهور معرفی نمی‌شود؛ چرا از تریبون مجلس دروغ می‌گوییم و تهمت می‌زنیم؟ کسی که استارت فتنه را زد هشت سال هر کاری که در این مملکت می‌خواست کرد و امروز در خیابان‌ها راه می‌رود؛ اختلاس را دادگاه اثبات می‌کند نه ادعای پشت تریبون. اگر پرونده‌ای دارید چرا آن را به قوه قضائیه ندادید؟

نایب رییس فراکسیون مستقلین ولایی با اشاره به سخن حجت‌الاسلام شیخ موافق وزیر پیشنهادی، گفت: ایشان گفتند احساسی سخن گفتند، چه احساسی؟ عقلای مردم و کشور در مجلس جمع‌اند. همه ما نگرانیم و از همه چیز از جمله دارایی و جان‌مان گذشتیم و به پای  دفاع از نظام، ولایت فقیه و کشور ایستاده‌ایم.

جعفرزاده خطاب به منتقدان وزیر آموزش و پرورش هشدار داد: مجلس دهم، مجلس ولایتمدار است اما با تهمت، افترا و دروغ آخرتش را به دنیایش نمی‌فروشد.پس از پایان صحبت‌های جعفرزاده ایمن‌آبادی تعداد زیادی از اعضای فراکسیون امید دور او را گرفتند و با او روبوسی کردند. فاطمه سعیدی تمام مدتی که جعفر زاده سخن میگفت بالای سر او ایستاده بود و با صدای بلند احسنت میگفت چند نفر از اعضای فراکسیون امید هم اورا همراهی میکردند.

    دانش آشتیانی:محور کلی برنامه‌ام  بر اساس خواست رهبری است و کد هم می دهم

پس از صحبتهای موافقان و مخالفان  نوبت به دانش آشتیانی رسید که صحبت‌های خود را بدون حاشیه آغاز و بر مشکلات فرهنگیان و پیشرفت وزارت آموزش و پرورش تأکید کرد.او کهنگی مدارس و اقتصاد آموزش و پرورش را از مشکلات این وزارتخانه دانست و تأکید کرد که به تنهایی نمی‌تواند بر مشکلات فائق آید. وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه محور کلی برنامه‌اش در چارچوب سند تحول نظام آموزش و پرورش و بر اساس خواست مقام معظم رهبری است،‌ گفت: برنامه پیشنهادی‌ام واقع‌گرایی به تحول در نظام ‌آموزش و پرورش است، البته نمایندگان مخالف مطرح کردند که این برنامه اجرایی نیست. مسلماً احقاق تحقق آن در هشت ماه میسر نیست اما در انتهای برنامه‌ام، برنامه کوتاه مدتی منطبق با برنامه درازمدت آورده‌ام.

هنوز هفت و نیم دقیقه از صحبت‌های وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش باقی مانده بود که لاریجانی صحبت‌های او را قطع کرد و برای برگزاری جلسه بعدازظهر از نمایندگان رأی مثبت گرفت.

دانش آشتیانی در ادامه سخنان خود با اشاره به ادعای نقوی حسینی مبنی بر اینکه او نماینده مجلس ششم بوده و بازداشت شده است گفت :  من نماینده دور ششم نبودم و نمی‌دانم که این اطلاعات را از کجا می‌گویند. همچنین در زمانی که برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در انگلستان بودم آقای انصاری که سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس بود با توجه به شناختی که از سابقه من در آموزش و پرورش داشتند از من خواستند در مدرسه جمهوری اسلامی ایران در انگلستان کمکی کنم و در هیأت امنای این مدرسه با حضور آقای انصاری عضویت پیدا کردم. مدیر مدرسه نیز از من خواست در این مدرسه به تدریس ریاضی بپردازم که این کار را کردم اما ریالی دریافت نکردم. اگر سندی هست که من ریالی از این بابت دریافت کردم آن را ارائه کنند.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با اشاره به سوابق خود یادآور شد: من روحانی‌زاده هستم، سوابقم را از میلیون‌ها دانش‌آموز و دانشجو بپرسید که قدمی جز در راه انقلاب و جهاد برنداشتم. من برای انقلاب نگرانم و برای دانشجوها و دانش آموزانم که ببیند کسی که اینقدر در راه انقلابو مملکتش کار کرده می‌گویند بازداشت شده است. من یک روز هم بازداشت نشده‌ام. آقای نقوی مدرک بازداشت من را به هیأت رئیسه مجلس ارائه کند و اگر مدرکی نداشت از همین تریبون به مردم اعلام کند که ایشان بازداشت نشده است. این کار را نه برای من بلکه برای مردم انجام دهد.

    مجلس نهم و ادعاهایی علیه صالحی امیری

پس از اظهارات دانش‌آشتیانی نوبت به مخالفان و موافقان صالحی امیری وزیر پیشنهادی ارشاد بود تا اظهارات خود را بیان کنند. رضا صالحی امیری سه سال پیش به عنوان وزیر ورزش به مجلس نهم معرفی شد معرفی جنجالی که سبب شد اتهامات زیادی متوجه او شود و مجلس دهم هم منتظر پاسخ همه این اتهامات بود چراکه صالحی‌امیری آن روز اعلام کرد برای «حفظ اسرار نظام»، تریبون مجلس را محل افشاگری و «پرده‌دری» نخواهد کرد. او ادعای مطرح شده از سوی نادران را «ناصحیح»، «ناصواب» و «تهمت» خواند، اما گفت که «هیچ‌گاه علیه هیچ شخصی و هیچ نهادی در این تریبون صحبت نخواهم کرد.او افزوده بود: چیزی که من در طول سال‌های کاری خود به عنوان رسالت برای خودم تعریف کرده‌ام و در طول سال‌های بعد از انقلاب خلاف این مسیر حرکت نکرده‌ام، ولایت است. اگر رهبری رضایت نداشته باشند، من یک لحظه در این پست نخواهم نشست. وی با طرح این پرسش که «چگونه ممکن است من در مقابل این نظام قرار بگیرم؟ سخنان خود را پایان برد. مجلس نهم علاوه بر داستان ادامه‌دار سال 88 و حضور تایید نشده صالحی امیری در خیابان در تجمعات پس از انتخابات سال 88 ، اتهام قاچاق سوخت به او نسبت داد نادران معتقد بود رزمندگان اسلام با دستور صالحی‌امیری ضرب‌و‌شتم شده‌اند. این  نماینده تهران با اشاره به ماجرای انفجار لوله‌های نفتی در زمان مسوولیت صالحی امیری ادعا کرد در جریان رسیدگی به این موضوع، شماری از رزمندگان دوران دفاع مقدس بازداشت و مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند. به گفته او، حدت و شدت این شکنجه‌ها به حدی بوده که یکی از متهمان اقدام به خودکشی می‌کند و وقتی موضوع به سمع مسوولان ارشد نظام می‌رسد، صالحی‌امیری عزل می‌شود. این همه اتهامات نبود نادران حتی اتهاماتی درباره حضور صالحی‌امیری در پرونده بیمه ایران که منتسب به رحیمی معاون اول دولت نهم هم بود مطرح کرد و گفت: در چند نوبت مجموعاً 300 میلیون تومان به شخص آقای صالحی‌امیری پرداخت کرده است و در سال 89 هم حکم جلب آقای صالحی امیری صادر شده است ولی تا به حال اجرایی نشده است.» اتهامی که در همان جلسه از سوی محمد آشوری تازیانی، دیگر نماینده مجلس رد شد.

    افرادی که متهم به فتنه هستند معذرت‌خواهی کنند

 اتفاقات سال 88 هنوز هم محل مناقشه هست و باز هم صالحی امیری در مظان اتهام مجلس قرار گرفته است و پرونده او بررسی می‌شود. حجت‌الاسلام حسن نوروزی اولین مخالف صالحی‌امیری برای تصدی وزارت ارشاد در نطق خود گفت: آقایی که می‌گویی فتنه چیست، آقا گفته‌اند فتنه خط‌قرمز نظام است. دوستان اگر در فتنه نبودند، اعلام کنند، خلاص. افرادی که متهم به فتنه هستند معذرت‌خواهی کنند، آقا گذشت می‌کند اما این آقایان هنوز عذرخواهی نکرده‌اند.

او در ادامه نطقش را به طرح سوالاتی از صالحی امیری اختصاص داد و از وی خواست تا به سوالاتش پاسخ دهد. آقای صالحی امیری برای مبارزه با نفوذ فرهنگی چه برنامه‌ای دارید؟ در برنامه‌های شما چیزی ندیدم. در کتاب «احیای آسمانی» موضوع اشغال مسجدالاقصی حذف شده با این نفوذ چگونه می‌خواهید مبارزه کنید؟ جای ترویج سطح زندگی اسلامی، تقویت بنیان خانواده و اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور در برنامه‌های شما خالی است، برای این ها چه برنامه‌ای دارید؟ در زمینه تحول فرهنگی در کشور و در وزارت فرهنگ چه برنامه و طرحی دارید؟در فرآیند صدور مجوز و به‌روزرسانی نظارت بر فعالیت‌های مضر چه برنامه‌ای دارید؟ برای جلوگیری از سیاسی شدن وزارتخانه و جلوگیری از دخالت سیاست در فرهنگ چه برنامه‌ای دارید؟ همین الان فرهنگ‌سراها به ستاد انتخاباتی تبدیل شده است که نتیجه عکس می‌دهد. به نگرانی مراجع عظام تقلید چه پاسخی خواهید داد؟ ایران اسلامی عزیزمان دارای ظرفیت‌های دینی و فرهنگی غنی است. در زمینه اوقاف چه برنامه‌ای دارید؟

    دوران بگم‌ بگم‌ها به سر آمده است

نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی فرهنگ گفت که صالحی امیری دغدغه فرهنگ دارد و تأکید کرد که دوران بگم‌ بگم‌ها به سر آمده است.

محمد بیرانوندی گفت: فرهنگ مقوله‌ای پیچیده است آن هم در کشوری مثل ایران و دوره کنونی. همه دلسوزان نظام به ویژه رهبری نگران گسترش روزافزون آسیب‌های اجتماعی‌اند و ما موظفیم در این برهه انتخابی خطیر داشته باشیم. فرهنگی با این تنوع و اهمیت نیاز به سکانداری دارد که آنرا به عنوان سرمایه امنیتی ببیند نه فرهنگ امنیتی.

او در توصیف شخصیت وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد : صالحی امیری هم متخصص است هم متعهد. چه چیزی بالاتر از 30 سال خدمت صادقانه به نظام باشد. آیا ده‌ها مقاله و کتاب و سمت‌های ایشان نمی‌تواند نشانگر توانایی ایشان برای مدیریت حوزه فرهنگ باشد.دورن بگم بگم‌ها به سر آمده؛ اگر قرار به گفتن است بگویید؛ این چه فرهنگی است که همیشه باید بگویید؛ بگم بگم‌ها مردند.صالحی امیری ننوشته تا وزیر شود بلکه دغدغه‌های خودش را نوشته؛  آن کسی که می‌گوید دیگری نوشته پس چرا غالبشان در حوزه فرهنگ اتفاق افتاده؛ صالحی امیری دغدغه فرهنگ دارد.

    «برادر سیدرضا فلاح» یا «رضا صالحی امیری»

سید احسان قاضی‌زاده هاشمی در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، گفت: آنچه می‌گویم تنها دغدغه فردی‌ام نیست بلکه انعکاس وظیفه نمایندگی در مجلس است. از رویش بی‌فرهنگی در عرصه فرهنگی کشور سخن می‌گویم. اینجانب برخلاف بسیاری عزیزان از نزدیک دارای سوابق فرهنگی هستم. حال فرهنگ بدتر از آن است که شما از پس آن بر بیایید. مدت‌هاست عرصه فرهنگ، عرصه سیاست‌بازی و جناح‌بازی آدم‌های غیرفرهنگی شده است و نفس فرهنگ را به شماره انداخته است. مرور برنامه‌های شما نشان می‌دهد دست‌های شما خالی‌تر از آن است که بتوانید دردی از این حوزه دعوا کنید. نمی‌توانم میان عضویت در دادگاه، ارتش و فرهنگ ارتباطی پیدا کنم. رئیس‌جمهور یک سرهنگ را برای فرهنگ معرفی کرده است.

او خطاب به صالحی امیری، پرسید: آیا می‌دانید چرا نوبت برای شما باز شده است؟ آقای جنتی نه شهید کنسرت شد و نه به دلیل توجه دولت به دغدغه مراجع کنار گذاشته شد. اگر خبر ندارید دلیل برکناری جنتی را بعدا به اطلاع شما می‌رسانم. شما خود را چقدر متخصص‌تر از جنتی می‌دانید؟ شما کتاب‌هایی را برای خود منتشر کرده‌اید که بیشتر شبیه کتاب‌سازی است. شما با کدام جرات کتاب «نظریه‌های فرهنگی» را نوشته‌اید؟ کتاب «دانستی‌های یک رایزن فرهنگی» را از کجا آورده‌اید؟ درسش را خوانده‌اید  یا  تجربه‌ای رایزن فرهنگی را داشته‌اید؟

قاضی‌زاده هاشمی مدعی عضویت صالحی امیری در وزارت اطلاعات و مخفی کردن این مسئله توسط ایشان شد و خاطرنشان کرد: آیا سربازی گمنامی شما خدای نکرده باعث سرشکستگی شما بود که از نمایندگان مجلس مخفی کردید؟ «برادر سیدرضا فلاح» این اسم مستعار شماست. ما دست سربازان گمنامی که برای خدمت به مردم وارد می‌شوند را می‌بوسیم. آیا واقعا سربازی گنام را از قلم انداختید یا فکر کردید که نمایندگان حواس‌شان نیست؟ وقتی یک نویسنده یا فیلم‌ساز برای دریافت مجوز سراغ شما به وزارت فرهنگ و ارشاد بیاید آیا به جای موافقت و صدور مجوز، دنبال پرونده‌اش در وزارت اطلاعات می‌گردید؟ آیا دستورها و توصیه‌های بی‌قاعده را برای ممیزی‌ها انجام می‌دهید؟ اگر بر فرض رییس‌جمهور نامه نوشت که فلان بخش فیلم را سانسور کنید چه می‌کنید؟

تیم عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از استعلامی که از نادران و توکلی انجام داده سخن گفت و افزود: بنده از نادران استعلام کردم مبنی بر این‌که صالحی امیری معذرخواهی کرده یا توبه‌نامه نوشته اما ایشان این مسأله راتکذیب کرد. درباره پرونده دکتر توکلی نیز با وضعیت مشابهی روبه‌رو هستیم.

    صالحی امیری مرد کم‌حاشیه دولت است

قاسم احمدی لاشکی نماینده مردم نوشهر در مجلس شورای اسلامی ضمن حمایت از وزیر پیشنهادی فرهنگ،‌ صالحی امیری را مرد کم‌حاشیه دولت خواندو  گفت: رهبری در ۱۶ /۳/ ۱۳۹۵ در دیدار با نمایندگان فرمودند فرهنگ مسأله مهمی است و در بلندمدت از اقتصاد هم مهم‌تر است. ما در فرهنگ احساس ولنگاری می‌کنیم.

او افزود: اگر ‌آقای صالحی در دستگاه امنیتی کرده، خدمت به این نظام برای فرزندان و آرامش آنهاست. آیا در کا.گ.ب خدمت کرده یا برای سیا کار کرده است؟ اگر امروز امنیت را از او و همکاران سابقش می‌بینیم نقطه ضعف اوست؟ کتاب نظریه فرهنگی ایشان چاپ هشتم است نه چاپ ششم. من ۳۷ مقاله از ایشان دیدم که ۲۶ مقاله مربوط به فرهنگ است. آقای صالحی امیری چرا اینقدر در حوزه فرهنگ کتاب نوشتی؟ امروز به این خاطر زیر سوال قرار دارید؛ تز پایان‌نامه ایشان نیز در زمینه فرهنگ نوشته شده است.

           اگر نامه‌ها طبقه‌بندی ندارند منتشر کنید

محمدرضا تابش  عضو فراکسیون امید. نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی که به عنوان موافق وزیر پیشنهادی ارشاد اسلامی سخن می گفت تصریح کرد: در حوزه اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید به سبقه فرهنگی کشور توجه کرد و باید آگاهی و دانش کافی در این حوزه را داشت و برنامه های آقای صالحی امیری نشان دهنده شناخت ایشان از مسائل فرهنگی و اهتمام به تحقق اهداف کلان فرهنگی در کشور است. تابش با بیان اینکه من برخلاف منتقدین سابقه امنیتی ایشان را یک نقطه مثبت می‌دانم گفت: آشنایی ایشان به شرایط فرهنگی و امنیتی می تواند در جهت امنیت فرهنگی متاثر از شناخت محدودیت‌ها و تنگناها و البته فرصت‌ها موثر باشد تا بتوان در جامعه فرهنگی آرامش و ثبات ایجاد نمود. همچنین شناخت مطلوب ایشان نسبت به مسائل و نیازهای فرهنگی نیز کارساز است و در کنار این موضوع که ایشان به امنیت یک نگاه فرهنگی دارند این نکته نیز می تواند موثر و مطلوب باشد.

تابش در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به نامه‌هایی که از سوی نقوی حسینی و ذوالقدر تقدیم رئیس مجلس شد گفت: من از آقای لاریجانی می‌خواهم این نامه‌ها را منتشر کند و اگر طبقه بندی ندارد آنها را در اختیار نمایندگان قرار دهد تا نمایندگان خود درباره آنها قضاوت کنند و اگر طبقه‌بندی نیز دارد چگونه است که این آقایان به آن دسترسی داشته‌اند؟

که در پاسخ به این موضوع لاریجانی تاکید کرد: این نامه‌ها طبقه بندی ندارد و در اینترنت نیز موجود‌اند.

در ادامه نماینده مردم بندرعباس  هم که از بخشی از وقت نماینده مردم اردکان برای موافقت با وزیر پیشنهادی ارشاد استفاده می کردبا اشاره به نامه ای که ذولنور نماینده مردم قم در رابطه با صالحی امیری به آن اشاره کرده بود گفت: ۵ یا ۶ شبهه مطرح شده بود که مدارکی در رابطه با آنها به دست آمده که اثبات کننده ادعای آقای صالحی امیری است.

آشوری افزود: در کنار نامه‌های دیگری که علیه آقای صالحی مطرح شده نامه‌ای دیگری هم هست که اگر مطرح نشود ظلم در حق ایشان است.

    نامه جنجالی صالحی‌امیری به وزیراطلاعات وقت

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مجتبی ذوالنور که در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی صحبت می‌کرد گفت:‌ افرادی صحبت کردند و گفتند آنهایی که معرفی شدند فیلترهای تاییدی و قانونی را طی کرده‌اند لذا میزان قانون است و آنچه که گفته می‌شود هم اگر کسی مشکلی داشته باشد مجاری قانونی باید نسبت به آن‌ها برخورد می‌کرد.

وی با اشاره به جلسه فراکسیون روحانیون مجلس با سه وزیر پیشنهادی اظهار کرد: بنده ابتدا قصد مخالفت نداشتم حتی به خود وزیر پیشنهادی هم گفتم و یادآور شدم که در دوران فتنه صالحی‌امیری با هشت نفر دیگر به وزیر اطلاعات وقت (محسنی‌‌اژه‌ای) نامه نوشته‌ام و این نامه بعد از خطبه‌های رهبری در تاریخ 29/ 3 /88 بوده است. ابتدا آقای صالحی‌امیری منکر نامه شدند بعد که ما اصرار کردیم گفتند تعرضی به نظام و ولایت و تاییدی بر فتنه در این نامه نبوده است.

نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد: اما پس از جلسه بنده به نامه دسترسی پیدا کردم و آن را بررسی کردم و کاملا برخلاف آن چیزی بود که به من گفتند لذا احساس کردم که امروز باید وظیفه خود بدانم که در مخالفت صحبت کنم.

ذوالنور ادامه داد: صالحی‌امیری به همراه هشت نفر دیگر در آن زمان به وزیر اطلاعات وقت نامه نوشتند که بر اساس این سه مورد وظیفه‌شناسی و دشمن شناسی و رویکرد خودی و غیرخودی را زیرسوال بردند. در صفحه‌ای از این نامه آمده است که به هیچ دلیل و منطقی مردم اگر حس کنند به هویتشان بی‌حرمتی شده به آن‌ها حمله می‌کنند. چرا باید از کسانی که بانک‌ها را آتش زدند؟ چادر از سر زن مردم برداشتند، دفاع شود؟ اگر زیر سوال بردن خودی مطرح است، اسم این را چه باید گذاشت؟

       دورانی پر افتخار در دستگاه امنیتی بودم

‌ سیدرضا صالحی‌امیری در جلسه علنی نوبت عصر دیروز درحالی‌که باز هم اتهامات زیادی به او وارد شده بود و روزهای سخت سه سال پیش در  ساختمان هرمی شکل بهارستان را برایش یادآوری می‌کرد در جریان بررسی صلاحیتش در مجلس ضمن قدردانی از رئیس‌جمهور برای معرفی به مجلس و تشکر از موافقان و مخالفان گفت:‌ فرهنگ به مثابه اکسیژن در فضای جامعه است و فرهنگ می‌تواند تمام انسان‌های تشنه را سیراب کند. فرهنگ رود جاری دائمی برای تعالی فضیلت انسان‌هاست.

صالحی امیری با اشاره به سابقه کاری و فعالیت‌هایش گفت: نزدیک به ۲۰ سال از عمرم را صرف مطالبات فرهنگی، اجتماعی کردم. دورانی پر افتخار در دستگاه امنیتی بودم که مطالبات فرهنگی رسانه‌ای از وظایف دائمی ما بود. برای اولین بار نگاه نرم‌افزاری از دید امنیتی را انجام دادیم و با تأسیس ۱۰ مرکز مطالعاتی تلاش شد نگاه نخبگان، اندیشمندان و هنرمندان در تصمیمات امنیتی دخیل شوند.

او با اشاره به فعالیتش در کتابخانه ملی گفت:‌ در دوره سه ساله حضورم در کتابخانه ملی گفت‌وگوی فرهنگی را در کشور نهادینه کرده و با نخبگان این پیام را دارم که با گفت‌وگو می‌توان مشکلات را حل کرد. ریشه گفت‌وگو مباحثه است و که مباحثه ثمره حوزه علمیه است.

او با بیان اینکه اگر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نتواند با منظومه فرهنگی در جامعه سازوگار باشد دچار چالش می‌شود، گفت:‌ اولین کار من در وزارت ارشاد در ۹ ماه آینده ایجاد ثبات و آرامش در محیط فرهنگی است چراکه توسعه در بستر اغتشاش و تنش شکل نمی‌گیرد. اصلاح‌طلب و اصولگرا، ولایتمدار و معتدل همه زیر سقف ولایت و انقلاب اسلامی و در یک دایره قرار دارند.

صالحی‌امیری با تاکید بر اینکه وزارت ارشاد نباید وارد عرصه کار سیاسی شود، ادامه داد: غیرسیاسی کردن حوزه فرهنگ از جمله مسائلی است که آن را پیگیری می‌کنم. انتقال بازی از زمین سیاست به فرهنگ از مسائل مهم است و سیاستمداران باید از بازی فرهنگ خارج شوند که لازمه آن انسجام و تعامل است. صالحی امیری همچنین با بیان اینکه دغدغه رهبری ولنگاری، نفوذ فرهنگی و مقاومت فرهنگی است، گفت:‌بنده والله معتقد به ولنگاری و لیبرالیسم فرهنگی نیستم چون لیبرالیسم فرهنگی مبتنی بر اومانیسم، سکولاریسم و فمنیسم است درحالی‌که اندیشه دینی ما مبتنی بر وحدانیت،‌ شریعت و وفقاهت است. نمی‌توان در جامعه‌ای که مبانی آن وحدانی است لیبرالیستم را تقویت کنیم.

وی تاکید کرد: بر این اساس پاسداری از مرزهای دینی و رفع دغدغه های مراجع و در راس آن مقام معظم رهبری وظیفه قطعی دستگاه فرهنگ کشور است از این رو بنده به جای شعار، سخنرانی، همایش  و بنر ساختاری ایجاد خواهم کرد و گزارش آن را به مجلس خواهم داد.

صالحی امیری با تاکید بر لزوم تقویت و توجه جدی کانون‌های فرهنگی و دینی و قرآنی در کشور گفت: استراتژیی که رهبری مطرح کردند آن است که روح حاکم بر فرهنگ باید فرهنگ دینی باشد. باید این را به صورت عملیاتی، برنامه‌ای و پروژه‌ای در سطح نظام فرهنگی اعمال کرد.

صالحی امیری همچنین خطاب به نمایندگان و هیأت رئیسه مجلس گفت: به این باورم که مجلس در راس امور است. این ایده‌ای متعلق به امام و رهبری است و ما همگان باید این استراتژی را قبول داشته باشیم. لذا تعامل و همکاری حداکثر با مجلس یک استراتژی دائمی در این وزارتخانه خواهد بود.

وی با تاکید بر این‌که معیار حرکتش قانون است، گفت:‌ بنده هرگز به شما دروغ نخواهم گفت و به اموال مردم دستبرد نخواهم زد . هرگز رای جمعی را به رای فردی ترجیح نخواهم داد. تا جان دارم در ارشاد باشم یا نه در دفاع از حقوق اصحاب فرهنگ و هنر تلاش و از امام، رهبری و انقلاب دفاع خواهم کرد.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت:‌ خدایا تو شاهد باش پذیرش این مسوولیت برای نام و نان نبود برای کمک به اصحاب فرهنگ بود. با آگاهی این مسوولیت را قبول کردم تا به ملت بزرگ بگویم سربازان شما همیشه فداکاری خواهند کرد.

    می‌خواهند بگویند که خود رئیس‌جمهور هم فتنه است

  دیروز تذاکرات آیین‌نامه‌ای هم کم نبود مصطفی کواکبیان در تذکری مستند به مواد 24 و 113 آیین‌نامه داخلی مجلس و اخطاری مستند به اصل 37 قانون اساسی، درباره اظهارات موافق و مخالف وزرا گفت: حفظ شأن، منزلت و اقتدار مجلس از وظایف هیأت‌رئیسه است. طبق آیین‌نامه ناطق نباید از موضوع بحث خارج شود و طبق اصل 37 قانون اساسی هم اصل برائت است و کسی از نظر قانون مجرم شناخته نمی‌شود مگر این‌که جرم او در دادگاه صالح ثابت شود.

وی افزود: اگر من احساس تکلیف نمی‌کردم این نکات را نمی‌گفتم. اما دوستان اسامی را آوردند از مرحوم آیت‌الله منتظری گرفته تا دیگران بحث‌هایی را مطرح کردند که خلاف اخلاق بود. شما قبل از جلسه علنی هم تذکر داده بودید اما متأسفانه برای برخی وزرا شب‌نامه پخش شد. دوستانی که به شما اسناد می‌دهند اگر می‌توانند آن‌ها را منتشر کنند، کسی نباید از فضای شفاف ناراحت باشد. اگر خط‌قرمز فتنه است رئیس شورای عالی امنیت ملی کشور، رئیس‌جمهور است. بعضی دوستان که برخی وزرای پیشنهادی را یاران فتنه می‌دانند غیرمستقیم می‌خواهند بگویند که خود رئیس‌جمهور جزو فتنه است. آقایان فتنه‌شناس شده‌اند.

    سند اظهاراتم را تقدیم هیأت‌رئیسه کردم

مجتبی ذوالنوری هم در تذکری مستند به ماده ۷۹ آیین‌نامه داخلی مجلس در جلسه علنی دیروز گفت: دو عزیز بزرگوار گفتند عرایض من سندی ندارد. من سند را محضر شما تقدیم کردم و ظاهراً هیأت‌رئیسه تصمیم گرفت آن را تکثیر و توزیع کند.

علی لاریجانی رئیس مجلس در این‌باره، گفت: چون آقای تابش گفتند توزیع شود ما گفتیم از نظر ما مانعی ندارد.

ذوالنوری ادامه داد: این سند ۹ صفحه است که برادر عزیزم جناب آقای صالحی با اسم مستعار سیدرضا فلاح نفر هشتمی هستند که امضا کردند و اسمی دیگر بعد از ایشان است. هشت صفحه آن تکثیر شد به دلیل اینکه صفحه نهم فقط یک شعر به عنوان اختتامیه نامه است و دلیلی ندارد اسم هشت نفر دیگر مطرح شود لذا صفحه آخری محفوظ ماند که جسارت به کسی نشود و اینجا اسمشان بین دیگران توزیع نشد. پس از تذکر ذوالنوری بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ورزش آغاز شد. در هنگام بررسی صلاحیت وزیر ورزش و صحبت سیدابوالفضل موسوی نماینده یزد، تعدادی از نمایندگان در‌حالی‌که صلوات می‌فرستادند هاشم‌زایی را به داخل مجلس هدایت کردند. لاریجانی نیز برای این نماینده مجلس آرزوی سلامتی کرد و گفت: خداروشکر می کنیم که آقای هاشم زایی پس از تصادف سنگینی که داشتند سلامتی‌شان را بازیافتند و برایشان آرزوی سلامتی می‌کنیم.

    سلطانی‌فر در جریان فتنه استعفا کرد

اولین مخالف وزیر پیشنهادی ورزش از سوی دولت به مجلس یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس بود. محمود شکری در مخالفت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان،‌ گفت: به تشخیص رئیس‌جمهور برای معرفی وزیر پیشنهادی احترام می‌گذارم اما از باب دخالت برخی عزیزان در جریان فتنه، مسائلی مطرح شد اما باید دانست که دلیل آرامش فعلی نظام جمهوری اسلامی فرمایش امام بود که فرمود «پشتیبانی ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد». اگر امروز استکبار جهانی نمی‌تواند به ایران عزیز آسیبی بزند به دلیل داشتن ولی امری مدیر، مدبر، عالم و هوشمند و پشتیبانی مردم است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه سخنانش معطوف زمان مدیریت سلطانی‌فر در استان گیلان است، گفت: خدا شاهد است که کلمه‌ای یا جمله‌ای  که واقعیت و مستند است به زبان می‌آورم و خدای نکرده بر علیه ایشان مطلبی به زبان نمی‌آورم.  روز قیامت هیچ احدی که اکنون کف می‌زند یا احسنت می‌گوید، حضور نخواهند داشت و بنده به این مسأله واقفم.

نماینده مردم تالش در مجلس با نقد عملکرد سلطانی‌فر در مسوولیت سابقش در استان گیلان، گفت: در دوره‌ای از تاریخ بحرانی در استان گیلان پیش آمد، ایشان نتوانست بحران را جمع کنند و موجب شد سخنگوی دولت وقت، عذرخواهی کرد چون مسوول وقت به دلیل ناکارآمدی نتوانست چالش‌های بعد از باران‌های سنگین استان گیلان را سامان دهد. در قضیه فتنه نیز ایشان که آن زمان استاندار گیلان بود به همراه  ۱۶ فرماندار استعفا کردند و از برگزاری انتخابات در زمان مشخص شده ابزار ناتوانی کردند.

    قسمتی از جامعه مدیریت را از خدمت به انقلاب حذف نکنیم

 پرداختن به فتنه یکی از محورهای اصلی دیروز بهارستان بود و انتساب به فتنه یکی از دلایل مخالفت نمایندگان با وزاری پیشنهادی؛ سید ابوالفضل موسوی که به عنوان موافق وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در مجلس سخن می‌گفت تصریح کرد: وقتی اعضای هیأت دولت خدمت مقام معظم رهبری رسیدند ایشان فرمودند در وقت باقی مانده، دولت باید برای مردم کار کند. بدیهی است اگر دولت بتواند خدمت خوبی ارائه کند قضاوت مردم هم قضاوت خوبی خواهد بود.من بصیرت را در این دیدم که تمامی نیروهای خدوم، وفادار به انقلاب  و کسانی که در انقلاب زجر کشیدند را کمک کنیم خدمت کنند و قسمتی از  جامعه مدیریت را از خدمت به انقلاب حذف نکنیم.

نماینده مردم یزد در مجلس مسأله جوانان را فرابخشی توصیف کرد و ادامه داد: نباید این موضوع را تنها از وزارت ورزش بخواهیم و این وزارتخانه را تنها متولی بدانیم بلکه حتما این موضوع همکاری همه دستگاه‌ها را می‌طلبد. حضور آقای سلطانی‌فر در رأس این وزارت خانه به سبب همکاری و تعامل با دیگر اعضای هیأت دولت و سایر متولیان امر انشالله به کمتر شدن مشکلات این حوزه منجر خواهد شد.

       موافقت به دلیل اهمیت به زنان

 زنان هم سهمی از کابینه می‌خواهند و حضورشان در کابینه دولت مطالبه دایمی آن‌هاست. زنان خواستار ارتقایشان سیاسی و اجتماعی خود هستند و دیروز  مهدی مقدسی به مشکلات ورزش زنان اشاره کرد و دلیل موافقت خود را اهمیت سلطانی‌فر به حوزه ورزش زنان دانست. نماینده اراک با تاکید بر لزوم توجه به ورزش بانوان گفت: آقای سلطانی‌فر توجه ویژه‌ای به موضوع استفاده از مدیران خانم در فدراسیون‌ها، کمیته‌ها و سایر پست‌ها به عنوان یک حق برای آنها دارد چون بانوان باید جایگاه واقعی خود را در حوزه ورزش داشته باشند.

مهدی مقدسی گفت: آقای سلطانی‌فر 2 سال قائم‌مقام سازمان تربیت بدنی بوده و سابقه ریاست در شورای هماهنگی استان‌ها را دارد. ایشان همچنین سوابق مدیریتی بسیاری داشته که با برخورداری از اصالت خانوادگی و با اعتقاد به داشتن تعامل با نمایندگان گزینه‌ای مناسبی برای وزارت ورزش و جوانان است. مقدسی با بیان این‌که در سال‌های گذشته به جوانان توجه نشده است گفت: سلطانی‌فر در 23 سال گذشته خانه جوانان را تاسیس کرد و همواره از نظر مشاوران جوان استفاده می‌کند. ایشان در حوزه جوانان حرف برای گفتن دارد.

    تغییر 3‌وزیر غیراقتصادی با چه ادبیاتی قابل توجیه است

نماینده مردم پاوه در مجلس شورای اسلامی با وزیر پیشنهادی ورزش مخالفت کرد و گفت که بهتر بود سلطانی‌فر در سازمان میراث فرهنگی باقی می‌ماند. شهاب نادری در ابتدای سخنان خود انتقاداتی را نیز به ذوالنور مطرح کرد و گفت که مقایسه مسائل تاریخی صدر اسلام با مسائل روز و بیان آن‌ها باید باعث تشتت شود. او بر لزوم توجه به اقتصاد تاکید کرد و افزود: تغییر سه وزیر غیراقتصادی با چه ادبیاتی قابل توجیه است، آقای روحانی باید در مسائل اقتصادی ورود پیدا می‌کردید نه آموزش و پرورش.

او افزود:‌ آقای سلطانی‌فر کارنامه موفقی در میراث فرهنگی داشته؛ چه دلیلی برای انتقال ایشان به این پست وجود دارد. اگر شاهد رشد 80 درصدی گردشگری هستیم حق این است که چنین مدیری فرصت کافی را برای دیدن ثمره تلاش اش داشته باشد نه اینکه در نیمه راه مسوولیت جدیدی به او بدهیم.

او افزود:‌ سیاست اقتصاد مقاومتی در برنامه وزیر پیشنهادی مشخص نیست. آیا روح برنامه‌های بالادستی در برنامه ایشان جاری خواهد بود؟ تمرکز ایشان بر باشگاه‌های بزرگ کشور است درحالی‌که وزرش کشور در این مسأله خلاصه نمی‌شود. در برنامه‌های ‌آقای سلطانی ابهام قابل توجهی در زمینه ورزش دانش‌آموزی و دانشجویی وجود دارد.

    در معرفی آقای سلطانی‌فر شایسته‌سالاری رعایت نشده است

 آخرین مخالف سلطانی‌فر ابطحی بود. او در مخالفت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان،‌ گفت: خطبه ۵۰ نهج‌البلاغه امیرالمومنین(ع) تاکید دارد اگر باطل یا حق روشن بود، تکلیف روشن بود اما اگر قسمتی از حق با قسمتی از باطل مخلوط شود، مردم گمراه می‌شوند اینجاست که آقا وارد شدند به خواصی که ساکت فتنه بودند، تذکر دادند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مدعی شد: بنده از آقای آشتیانی به دلیل تبری نجستن از فتنه تشکر می‌کنم اما امثال بنده هم خدا را می‌خواهیم و خرما را. باید خطوط فاصل، رعایت شود. مسأله فتنه و فتنه‌گران از مسائل مهم و از خطوط قرمز است.

وی ادامه داد: رئیس‌جمهور وعده داد از سیاست فریب، استفاده نشود ما هم موافقیم اما چرا دو سوم زمان خود را به کاری غیر از دفاع از وزرای پیشنهادی اختصاص داد؟ سه وزیری از یک جناح سیاسی به مجلس معرفی شدند که در مجلس قبل رد شدند. آقای رئیس‌جمهور شما به اعتدال فرا می‌خوانید اما با وجودی که برای یک سخنرانی در دانشگاه شیراز مجوز صادر شده اما در فرودگاه از ورود سخنران جلوگیری می‌شود.ابطحی اظهار کرد: در معرفی آقای سلطانی‌فر شایسته‌سالاری رعایت نشده است همچنین در برنامه ایشان ورزش مادم‌العمر به معنای تضمین عدم هرگونه محدودیت بر اساس جنس، سن، طبقه بندی اجتماعی و وضعیت اجتماعی مطرح شده است،  آیا این مسأله با آموزه‌های دینی قابل جمع است؟ خانم‌ها چطور بازی کنند؟ این چه مدلی است دیگر؟ همچنین قانون ورزش باید چند سال قبل تهیه می‌شد اما این قانون در صحن دولت خاک می‌خورد.

    کارنامه مدیریتی سلطانی‌فر موفق بوده است

نماینده مردم ایران شهر در مجلس با اشاره به سوابق مدیریتی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: وی شخصیت وفادار داشته و کارنامه مدیریتی‌اش موفق بوده است. محمد نعیم امینی‌فرد که در موافقت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان صحبت می‌کرد گفت:‌ سلطانی‌فر که معاون رئیس‌جمهور هم بوده است کارنامه خوبی دارد و فردی وفادار نیز می‌باشد که بر اساس سیاست‌های تدبیر و امید خطر کرده و خود را عرضه کرده است.

وی افزود: ‌با توجه به برنامه‌هایی که سلطانی‌فر ارائه کرده توجه ویژه‌ای به ورزش همگانی و تاثیراتی که این ورزش دارد داشته است که امیدواریم با حمایت‌ها بتواند برنامه خود را محقق کند. این نماینده مجلس در ادامه با بیان اینکه توجه به ورزش مناطق محروم از شاخص‌ترین برنامه‌هایی است که وی ارائه کرده است گفت: ‌توجه به ورزش روستایی و همچنین ورزش بانوان که دارای پتانسیل‌های قوی هستند از دیگر برنامه‌های مهمی است که وی به آن‌ها اشاره کرده که بتواند در دوران تصدی مسوولیت به آن‌ها جامه عمل بپوشاند. امینی‌فرد کارنامه کاری سلطانی‌فر را موفق ارزیابی کرد و گفت: ‌اتفاقا یکی از نقاط قوت ایشان تجربه در حوزه گردشگری است که بتواند به مسأله توریسم ورزشی هم توجه کرده و موثر باشد.

    سلطانی‌فر از مدیران موفق اجرایی در سطح کشور است

 تنها نماینده زن دیروز که در موافقت و مخالفت وزرا سخن گفت پروانه سلحشوری بود او در موافقت با  سلطانی‌فر صحبت کرد و با بیان اینکه امروز اولین آزمون مجلس دهم است گفت: وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان از مدیران موفق اجرایی در سطح کشور است.

امروز گرد آمده‌ایم که اولین آزمون مجلس دهم را به هموطنانمان نشان دهیم. امروز در ماه های واپسین دولت یازدهم و ماه‌های آغازین مجلس دهم هستیم و قرار است بنای نویی را بگذاریم، این مجلس متفاوت است و هویت متفاوت دارد؛ ضمن اینکه بر نقاط قوت افراد تکیه خواهد کرد.

    موضوع جوانان را بیشتر مورد توجه قرار می‌دهم

مسعود سلطانی‌فر طی سخنانی در دفاع از برنامه‌های پیشنهادی خود برای تصدی مسئولیت وزارت ورزش و جوانان،‌ گفت: بر اساس عهدی که با منتخبان ملت می‌بندم آماده‌ام با درایت و متانت،‌ صداقت و صلابت، اعتدال و انصاف و با جلب همکاری بخش‌های مختلف کشور با علما و دانشگاهیان مدیریت راهبردی در سه سطح کلان، میانی و خرد را به کار گیرم و با ترکیب خوش تلفیقی از عقلانیت فهم درستی از واقعیت اجتماعی، سیاست‌های معطوف به انعطاف حداکثری در عین پافشاری بر اصول جوانان را فرصت طلایی و ذخیره فراموش نشدنی از عشق، شور و نشاط بدانم.

وی افزود: گنج شایگان جوان را به رایگان از کف نمی‌دهم و با تمام توان آتش شوق بر نیستان او می‌زنم و امید را پیشکش می‌کنم و با اعتماد به نسل جوان همراهی کنشگرایانه آنان را جلب می‌کنم و با همدلی و اغنای جوانان گذار موفقیت‌آمیز از وضعیت فعلی به وضعیت مطلوب را شکل می‌دهم و قول می‌دهم مسأله جوانان مسأله اصلی کشور شود و این مهم در صورتی محقق می‌شود که همه دستگاه‌های مسئول مشارکت مجدانه نمایند و با همکاری فرابخشی و فراقوه‌ای همه ظرفیت‌های پیدا و پنهان کشور برای ارتقای جایگاه جوان ایرانی به کار گرفته شود.

وی تصریح کرد: با سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی،‌ نظارت و ارزیابی عملکرد دستگاه‌های مرتبط با امور جوانان از طریق شورای عالی جوانان، ناهماهنگی بین سازمان‌ها و دستگاه‌های هم‌عرض در ارائه خدمات به نسل جوان را با بهبود نظام آماری و جلب مشارکت فعالانه جوانان در فرآیند تصمیم‌سازی برطرف و ناهمگونی از درک مشترک ملی از مسأله جوانان را سامان دهم.

    تشکر لاریجانی از نمایندگان و گلایه فراکسیون زنان مجلس

علی لاریجانی پس از اینکه سلطانی‌فر به عنوان آخرین وزیر پیشنهادی دولت سخنان خود را تمام کرد گفت از هیأت وزیران تشکر می کنم و با توجه به اینکه موافقان و مخالفان و کاندیدای وزارت صحبت کردند رای گیری آغاز می‌شود.رئیس قوه مقننه همچنین از نمایندگان در خواست کرد تا در صندلی های خود برای رای گیری مستقر باشند و سپس توضیحاتی را در خصوص نحوه رای دادن ارائه کرد.اکنون مجلس در حال رای گیری برای رای اعتماد به وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش ،‌فرهنگ و ارشاد اسلامی  و ورزش و جوانان است. نمایندگان زن  حاضر در مجلس تقاضا کردند یک زن هم در شمارش آرا  باشد علی لاریجانی اعلام کرد اینجا ماجرا جنسیتی نیست اما در نهایت فاطمه حسینی نماینده تهران برای نظارت بر شمارش آرا به نمایندگان مرد پیوست.

    بهارستان به هر سه وزیر اعتماد کرد

 هر سه وزیر از مجلس رای اعتماد گرفتند. براساس رای‌گیری انجام شده صالحی امیری با ۱۸۰ رای موافق، ۸۹ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. نمایندگان با 157رای موافق، 111رای مخالف و 6 رای ممتنع به دانش آشتیانی اعتماد کردند و سلطانی‌فر با ۱۹۳ رای موافق، ۷۲ رای مخالف و ۹ رای ممتنع وزیر ورزش و جوانان شد. هر سه وزیر که با اتهام فتنه صلاحیت آنان بررسی شد توانستند بلیط پاستور را از پارلمان‌نشینان دریافت کنند.


یادداشت: آذر منصوری


برخی با دمیدن مدام بر طبل فتنه به دنبال تأمین منافع جناحی خود هستند

من فکر می‌کنم دیروز تفاوت مجلس دهم با مجلس نهم و مجلس‌های پیشین روشن شد، معرفی سه وزیر جدید به مجلس توسط آقای روحانی و اظهارنظرهای مخالفین و موافقین هر یک از این وزرا نشان داد که  به هر ترتیب رویکرد مجلس دهم اساسا متفاوت با رویکرد مجلس نهم است و موافقین وزرای پیشنهادی بیش‌تر تاکید بر اخلاق‌مداری، توجه به پیشینه‌ کاری و علمی و تجربه‌ هر یک از این افراد پیشنهاد شده داشتند اما به هر ترتیب مخالفین که غالبا به جای مانده ازمجلس نهم بوده‌اند با همان رویکرد و با همان ادبیات گذشته،  با وجود این‌که مخالفت‌هایشان رویکرد و ادبیات کاملا سیاست‌زده داشت ولی باز هم آن را مطرح می‌کردند و به مخالفت با وزرای پیشنهادی می‌پرداختند.
به هر ترتیب من فکر می‌کنم آنچه دیروز در مجلس اتفاق افتاد نشان از تفاوت‌های بسیار جدی این مجلس با مجالس قبل دارد رویکرد قالب این مجلس طبیعتا همراه با دولت است و تاکید بر عقلانیت، علم گرایی، اخلاق و حفظ آرامش و تعادل در کشور، یک وجه بارز تفاوت این مجلس با مجلس پیشین است.موافقین وزرای پیشنهادی تاکید بر خروج کشور از دو‌قطبی‌هایی داشتند که تمایل طیفی از جریانات سیاسی کشور است و به نظر می‌رسد که از بیان فتنه و دمیدن مدام بر طبل فتنه به دنبال تأمین منافع  جناحی و باندی خود هستند.با تاکید بر فرمایشات رهبری که  «پرهیز از وارد شدن به فضای دو قطبی در کشور و حفظ آرامش و قانون مداری است» اگر که به طور جدی خواستار حفظ آرامش در کشور هستیم و درک درستی از موقعیت منطقه‌ای و تهدید‌های درونی و بیرونی پیش‌روی کشور داریم و واقعا خواستار این هستیم که امنیت مثال زدنی  ایران را در منطقه حفظ کنیم، باید این موضوع را در مقطعی فیصله دهیم و طبیعتا این رفتارها و ادبیاتی که به شکاف‌های موجود دامن می‌زند در واقع خواستار ایجاد دودستگی در سطح جامعه است باید به نوعی از بین برود.
تلاش‌هایی برای حل شدن منطقی همراه با گفت‌و‌گو و تعامل باید احیا شود و همه کسانی که فعالیت‌های خود را در چارچوب نظام جمهوری اسلامی ایران  تعریف می‌کنند مهم‌ترین اصل و مقدمه هر فعالیتی برای آنها تقویت نظام، حفظ منافع ملی وارکان آن است که در شرایط فعلی طرح مجدد فتنه در مجلس شورای اسلامی که مردم با انتخاب نماینده‌ها نشان داده‎اند دنبال چه هستند، بیشتر برای تامین منافع باندی و  جناحی یک عده خاص است که در این انتخابات هم با رأی اقلیت مردم مواجه شده‌اند.


یادداشت: فاطمه راکعی


«فتنه» کلیدواژه نمایندگان دلواپس مجلس


صبح روز سه‌شنبه‌بهارستان میزبان وزرای پیشنهادی دولت برای تصدی وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش‌و‌پرورش و ورزش‌و‌جوانان بود. «فتنه» بازهم کلید واژه نمایندگان دلواپس مجلس شورای اسلامی بود. سه وزیری که در مجلس قبلی به اتهام ارتباط با مناقشات سال 88 موفق به کسب رأی اعتماد نشده بودند، این بار هم با همین اتهام از سوی نمایندگان دلواپس رو‌به‌رو شدند. این بار دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی آموزش‌و‌پرورش با اتهام بازداشت در مناقشات سال 88 از طرف «نقوی حسینی» نماینده دلواپس بهارستان رو‌به‌رو شد. اتهامی که از سوی دانش آشتیانی تکذیب و درخواست شد در صورت داشتن مدارک لازم، آن را به هیأت رئیسه مجلس ارائه کند.
«فتنه» موضوعی است که به صورت رسمی به آن پرداخته نشد. در این موضوع تعریف فتنه و فتنه‌گر مشخص نیست. اقلیت پر سر و صدایی که در مجلس حاضر هستند، به بهانه‌های واهی و به دلیل مشکلات سیاسی که با نیروهای انقلابی دارند، تلاش می‌کنند تا این نیروها را به فتنه و ارتباط با غرب متهم کنند. روز گذشته شاهد بودیم از تریبون مجلس به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش اتهام بازداشت در مناقشات سال 88 زده شد؛ اتهامی که سند و مدرکی برای آن وجود ندارد. این مهم نیازمند ورود نهادهای ذی‌ربط و امنیتی است. دانش‌آشتیانی باید از نماینده‌ای که به او این اتهام را زد شکایت کرده و نهادهای ذی‌ربط به این موضوع ورود کنند. اگر یک بار با افرادی که به دلیل مشکلات سیاسی به نیروهای انقلابی تهمت و افترا می‌زنند برخورد شود این مشکل برای همیشه حل خواهد شد.
اگر افراد متوجه شوند که بدون دلیل و مدرک نمی‌توانند به یک فرد مسلمان و انقلابی اتهام وارد کنند، دیگر شاهد این موضوع نخواهیم بود که یک نماینده از تریبون خانه‌ملت، اظهاراتی این‌گونه را بیان کند. جبهه مخالف دولت برای ایجاد مشکل در کار دولت از هیچ تلاشی مضایقه نمی‌کند و متأسفانه گاهی اوقات شاهد هستیم به غیرانسانی‌ترین، غیراخلاقی‌ترین و غیرشرعی‌ترین کارها مانند تهمت و افترا متوصل می‌شوند. تهمت‌هایی مانند ارتباط با فتنه و نفاق؛ اگر این اتهامات ثابت شود باید با فرد متهم برخورد شود و اگر سند و مدرکی درباره متهم وجود نداشت، با فرد اتهام زننده باید برخورد جدی صورت پذیرد.
موضوعاتی در سال 88 مطرح شده است که پس از گذشت 7سال همچنان مطرح هستند. عذرخواهی و توبه سعید مرتضوی درباره پرونده کهریزک موضوعی است که نباید به سادگی از کنار آن عبور کرد. سایر اتفاقات سال 88 هم باید در آرامش و در نهاد های ذی‌ربط بررسی شود.
موضوع «فتنه» سال‌هاست گریبانگیر نظام شده است. اکنون زمان آن رسیده است این موضوع در آرامش و با سعه‌صدر بررسی شود. «فتنه» و «فتنه‌گر» تعریف شود تا دیگر شاهد صحنه‌هایی مانند جلسه روز گذشته مجلس نباشیم که یک نماینده در تریبون رسمی اتهاماتی را بدون داشتن مدارک لازم متوجه نیروهای انقلابی کشور کند.


خبرنگار: طاهره ریاحی