«نوآوران» در گفت‌وگو با فعالان سیاسی، ضرورت تشکیل فراکسیون قومیتی در مجلس را بررسی کرد

نماینده در برابر تمام ملت مسوول است

«اکنون برخی نمایندگان مجلس وارد فاز خطر ناک «قومیت گرایی» شده اند! که صددرصد در راستای فرقه گرایی و قومیت گرایی و خلاف اصول مصرح قانون اساسی است که همه ملت ایران را یکسان می داند.

  1. ۹ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
صفحه
نوآوران -

 از سویی این عمل اشتباه، گسل های گریز از مرکز و جدایی طلبی را فعال می کند! در این صورت تر جمان این عمل این خواهد بود که نماینده که مظهر وحدت ملی است به مظهر وحدت شکنی تبدیل شده است. بنا براین مجلس شورای اسلامی در وظایف ملی و دینی خود سیرِ سقوط آزاد را که از دوره های پیش شروع شده-اکنون با این عمل غلط و اشتباه- شتاب بخشیده است.» این بخشی از سخنان دکتر حسن رحیمی‌روشن عضو هیأت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه بوعلی سینا است. اگر به تعریف فراکسیون دست بدیم شاید با تطبیق آن با شرح وظایف نمایندگان در قانون اساسی بتوان به کنه موضوع پی برد. فراکسیون را اینگونه تعریف کرده اند: گروه‌هایی از نمایندگان که از یک حزب یا احزاب همسو در مجلس حضور پیدا می‌کنند. اعضای یک فراکسیون در مورد وظایف و عملکرد مجلس نظریات و دیدگاه‌های متفاوتی با دیگر نمایندگان ارائه می‌دهند. این در حالی است که در متن قانون اساسی آمده است که هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسایل داخلی و خارجی کشور اظهارنظر نماید. (اصل 84 قانون اساسی). با توجه دایره فعالیت و عمل نمایندگان فراکسیون قومیتی در مجلس شورای اسلامی وجاهتی قانونی نداشته باشد. جدای از فراکسیون ها ما در متن آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی (ماده 33 آیین‌نامه)کمیسیونهای تخصصی داریم که طبق آنچه در آئین نامه آمده است کمیسیون های تخصصی گروه‌هایی از نمایندگان مردم در خانه ملت تشکیل می‌دهند که با هدف بررسی تخصصی طرحها و لوایح مطرح شده در پارلمان  تشکیل می‌شوند گفتنی است طبق اصل 66 قانون اساسی، تعداد کمیسیونها و دوره تصدی نمایندگان در آنها در آیین‌نامه داخلی مجلس مشخص می‌شود. به‌طور معمول، طرح‌ها و لوایح مجلس ابتدا در کمیسیونهای مربوط مورد بررسی کارشناسی قرار می‌گیرد و در هنگام طرح در صحن علنی مجلس، نظر نهایی کمیسیون پرسیده و اعلام می‌شود.

         قانونگذاری قومیت نمی شناسد

محمدعلی مشفق مدیرکل اسبق انتخابات وزارت کشور در گفت وگو با نوآوران با اشاره به مبهم بودن هدف از تشکیل فراکسیون نمایندگان ترک‌زبان مجلس دهم  اظهار داشت: «قرار نیست چون قریب یک چهارم نمایندگان در مجلس شورای اسلامی از 19 استان کشور را افراد ترک زبان تشکیل می‌دهند دست به تشکیل یک فراکسیون در مجلس زد.»

این مدیر اسبق وزارت کشور افزود: « نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان وکلای مردم، در قامت یک قانونگذار ایفای نقش می کنند و لذا قانونگذار نیازی به نگاه قومیتی ندارد، نمایندگان باید نگاهی جامع و مانع داشته باشند و در همه حوزه ها نیز باید ورود داشته باشند. بنابر اصل 84 قانون اساسی نماینده مجلس در برابر تمام ملت مسئول است. و بر اساس قانون جایز نیست نگاهی قومیتی به مجلس داشته باشیم»

وی تاکید کرد: «اهداف فراکسیون از تشکیل فراکسیون ترک زبان ها مبهم و مخدوش است و به نظر من ضرورتی برای تشکیل این فراکسیون وجود نداشت.»

         رسالت فراکسیون ترک زبانها ایجاد وفاق و همدلی است

از زمان نشر این خبر اعتراضاتی به ضرورت تشکیل فراکسیونی قومیتی در مجلس و همچنین اعتراض به عدم رسالت و هدف تعریف شده در محافل سیاسی شکل گرفت. این در حالی است که احمد علیرضابیگی عضو هیات رئیسه موقت فراکسیون ترک‌زبان‌های مجلس دهم رسالت این فراکسیون را ایجاد وفاق و همدلی بیشتر در بین جمعی از نمایندگان فارغ از هر تفکر جناحی برای ایفای نقش ملی استان‌های کشور و توزیع عادلانه منابع دانست و گفت: یقین دارم فراکسیون می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های مختلف مجلس نقشی تاثیرگذار و چشم‌گیر داشته باشد. این نماینده مجلس تاکید کرد: امیدوارم فراکسیون بتواند در انتخاب روسا و اعضای 14 کمیسیون‌ تخصصی مجلس نیز تاثیر موثری داشته باشد.

         تشکیل فراکسیون ترک زبانان ضرورتی ندارد

صالح نیکبخت حقوقدان و فعال سیاسی در گفت وگو با «نوآوران» با اشاره به مبهم بودن هدف از تشکیل فراکسیون نمایندگان ترک‌زبان مجلس دهم  اظهار داشت: « قبلا نیز قرار شد فراکسیونی به نام وکلای کرد زبان تشکیل دهیم که خوشبختانه تشکیل نشد. تشکیل فراکسیونی قومیتی در مجلس شورای اسلامی سیاسی است و با اهداف خاص شکل گرفته است. لذا این فراکسیون در مجلس ضرورتی ندارد.»

         هدف فراکسیون رفع مشکلات مناطق ترک نشین است

چندی پیش نیز سخنگوی فراکسیون مناطق ترک نشین در توضیح هدف تشکیل این فراکسیون به ایسنا گفت:‌ با توجه به گستردگی مناطق ترک نشین در سراسر کشور و مدیریت راهبردی برای حل مشکلات در این مناطق این فراکسیون با حضور نمایندگان ترک زبان تشکیل شد که هدف آن استفاده از ظرفیت نمایندگان برای رفع مشکلات مناطق ترک‌نشین است. وی افزود:‌ باتوجه به اینکه نمایندگان عضو این فراکسیون در کمیسیون های مختلف عضو هستند، به دنبال آن هستیم تا مشکلات مربوط به حوزه ‌های مختلف را از طریق اعضای فراکسیون عنوان کنیم.زهرا ساعی در پایان تاکید کرد که این فراکسیون علاوه بر حفاظت از منافع کشور به دنبال توسعه و تقویت وحدت ملی و توسعه متوازن در کشور و حرکت در این راه است.لازم به ذکر است که در تاریخ 9 آبان سال 1395 با حضور 100 نفر از نمایندگان مجلس، فراکسیون مناطق ترک نشین تشکیل شده و با اکثریت آراء مسعود پزشکیان(نماینده تبریز)، نادر قاضی پور (نماینده ارومیه) و رضا کریمی (نماینده اردبیل) به ترتیب به عنوان رئیس، نواب اول و دوم فراکسیون انتخاب شدند.


خبرنگار: محسن فیض اللهی