در گفت وگوی «نوآوران» با کارشناسان بررسی شد

تبلیغ دیدگاه رئیس اسبق صدا و سیما از تریبون نماز جمعه

وزیر امور خارجه کشورمان در جمع وابستگان نظامی و نمایندگان دفاعی و انتظامی و در بخشی از اظهارات خود، گفت: یک مشکلی که ما در ایران داریم این است که به نگاه و رویکرد دیگران به مذاکرات هسته‌‏ای و نتیجه آن خیلی توجه نمی‌کنیم.

  1. ۹ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
ضرغامی
نوآوران -

 منطقه معتقد است مذاکرات هسته‌‏ای و برجام یک تحول راهبردی بود. نه اینکه برجام به معنای زانو زدن آمریکا در مقابل ایران است. من هیچ وقت چنین ادعایی را نکرده و نخواهم کرد. برجام حاصل یک بده بستان سیاسی است. اما برجام ایران را از آنچه آنها فکر می‏‌کردند کارش تمام شده مجددا به همان قدرت استراتژیک گذشته بازگرداند. به عبارت دیگر، قدرت استراتژیک ایران را برجام ایجاد نکرد. قدرت موجود ایران را آزاد ساخت. آنها فکر می‌‏کردند با این همه قطعنامه شورای امنیت دیگر ایران نمی‌تواند قدرت استراتژیک خود را بازیابی و اعمال کند. اما به یک باره دیدند که همه محاسباتی که بر پایه پروژه ایران‌هراسی و تخلیه توان استراتژیک داشتند، به هم ریخته و مشاهده کردند که توان استراتژیک ایران هم قدرت سخت و هم قدرت نرم به قول رئالیست‌ها، یا به عبارت دقیقتر ابعاد مادی قدرت ایران و قدرت معنایی ایران، هر دو اینها به ناگهان دوباره ظهور و بروز کرد. به همین دلیل پس از برجام وحشت زده شده و به دست و پا افتادند.

این سخنان ظریف در حالی ست که روز گذشته عزت‌الله ضرغامی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه‌های تهران با انقاد از توافق هسته‌ای گفت: برجام داد و ستد بود، باید شرایطی پیش می‌آمد که اگر ما کوتاه آمدیم، آن‌ها به تعهدهایشان عمل کنند.

او با بیان این‌که عده‌ای می‌خواستند جامعه را دوقطبی کنند، تصریح کرد: برخی می‌گفتند نمایندگان مجلس به دوقسمت تقسیم می‌شوند، برجامیان و ضدبرجامیان، شواهد مثالی برای خود جور می‌کردند.

رئیس سابق صداوسیما اظهار کرد: بخش زیادی از تعهدهای آنها انجام نشده و اقدامات زیادی بعد از برجام داشته‌اند. اظهارات مقام‌های آمریکایی بعد از برجام را ببینید. یک دسته اظهارنظرهای مقام‌های اولیه بود که در ظاهر می‌گفتند ما تعهداتی داریم و از همان اول که مشکلات جدی برای انجام تعهدات پیش آمد، با حرف‌های حاشیه‌ای می‌گفتند مشکلی نیست و شروع کردند به توجیه کردن. متاسفانه مسوولان محترم با این بخش همراهی داشتند و این توجیه را برای مردم داشتند و سخنگوی نیابتی بودند و رفتار آمریکایی‌ها را توجیه می‌کردند و می‌گفتند این‌ها کار کنگره است و کاری به دولت آمریکا ندارد یا می‌گفتند صبر کنید درست می‌شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بخش دیگر که به حسب ظاهر همراه‌تر بودند، مانند جان کری در دانشگاه سخن می‌گوید؛ در لندن سخن می‌گوید و مصاحبه می‌کند و با صراحت می‌گوید اگر رفتار ایران همین رفتار باشد، توقع نداشته باشید تعهدات انجام شود. آقای جان کری در مورد سوریه همین حرف‌ها را زندند؛ در مورد موشکی و منطقه هم همین حرف را زدند و مرتبا می‌گویند تحریم‌ها برقرار است و می‌گویند اگر این‌گونه باشد، برجام اجرا نمی‌شود. در حالی‌که برجام اصلا اجرا نشده است و کار ارزشمندی برای کشور انجام نشده است.

ضرغامی متذکر شد: در کنار همه زحمات دولتمردان، آن‌ها از ادبیاتی استفاده می‌کنند که درست نیست. می‌گویند به ما اجاره داده شد، ما مجاز شدیم. در حالی‌که قرار نیست به ما اجازه و مجوز جدیدی داده شود و این برای مدیریت کشور فاجعه است. امام بزرگوار جملات صریحی دارند و می‌گویند ما آمریکا را در منطقه شکست می‌دهیم. امروز این مسأله انجام شده است.

به اعتقاد تحلیل گران رئیس پیشین سازمان صداوسیما در حالی از ادبیات نادرست دولتمردان انتقاد کرده که خود از پشت تریبون رسمی نماز جمعه؛ تریبونی که دارای عمیق ترین و اصلی ترین تاثیر در کشور است، یکی از مهم ترین تصمیمات کشور ( برجام) را با انگ زدن بر دولتمردان و مردان دیپلماسی کشور به باد انتقاد گرفت.

به گفته تحلیل گران تا پیش از این شاهد رویکردهای یک جانبه صداوسیما در موضوعاتی همچون برجام و انتخابات بوده ایم که امروز نیز صحبت های رئیس پیشین این سازمان یادآور همان رویکردهای یک طرفانه بود، به گونه ای که انگار قصد بر آن است تا ادامه رویکرد های صداوسیما از طریق تریبون های دیگر ادامه پیدا کند.

    درست نیست از تریبون نماز جمعه به دخالت در حوزه های غیر تخصصی پرداخت

فاطمه راکعی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت وگو با «نوآوران» گفت: تعجب آورترین موضوع در شرایط کنونی این است که برخی از افراد در کشور قانون و هنجارهای سیاسی و اجتماعی را رعایت نمی کنند و این به آن معناست که ما خودمان خواهان این هستیم که شیوه اداره کشور قومی، قبیله ای و گروهی جلو رود.وی همچنین افزود: نمی دانیم چه اصراری ست که عده ای در حالی که می دانند، اداره کشور اصول و روش های قومی و قبیله ای را بر نمی تابد، اما بازهم از هر طریقی من جمله از کانال تریبون های رسمی و عمومی خواهان القای چنین روشی هستند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: هر نهاد و ارگانی که در کشور وجود دارد، سال هاست که در سر جای خود استقرار یافته و قوانین و مقررات درون سازمانی آن نیز در یک نظام واحد که با دقت و هارمونی وحدت اداره می شود، جا افتاده است.

راکعی با اشاره به این که در کشور هر نهاد و ارگانی برای انجام نقش و وظیفه خاصی شکل گرفته و باید به همان امر مشغول باشد، گفت: دخالت افراد در امور خارج از محدوده تخصص خود جدا از این که باعث هرج و مرج در کشور می شود، بر خلاف تصور افراد مزبور به اداره بهتر کشور نیز هیچ کمکی نخواهد کرد.

این نماینده پیشین مجلس ضمن تاکید بر این که سال هاست شاهد دخالت افراد در حوزه های خارج از تخصص آن ها هستیم، ادامه داد: بعضا شاهد این هستیم که عده ای به جای پایبندی باید و شاید بر محدوده وظایف خود، سعی دارند از هر مسیر و تریبونی به دخالت در حوزه های دیگر بپردازند و این آن جایی تعجب برانگیز می شود که برای این منظور از تریبون های حساس و با اهمیتی همچون تریبون نماز جمعه استفاده می شود.

به اعتقاد این فعال سیاسی اصلاح طلب اگر افراد در کشور به یکدیگر و اعمال هم اعتماد و اطمینان نداشته باشند و از هر فرصتی همچون تریبون های رسمی کشور سوء استفاده کنند و دیگری را زیر سوال برند، باید عمیقا نگران کشور باشیم.

به گفته وی بعضی از افراد درنهادهایی که مسوولیت آن را بر عهده داشته و دارند و سعی بر القای گرایش سیاسی خاص از طریق آن داشتند ،اکنون تریبون نماز جمعه را به عنوان یکی از پر نفوذ ترین تریبون های عمومی برای ادامه همین شیوه انتخاب کردند و این بسیار نگران کننده است، چرا که دخالت در حوزه های غیر تخصصی و سعی بر القای اندیشه و گرایشی خاص آن هم از طریق تریبون های رسمی و عمومی باعث هرج و مرج در اداره کشور می شود.

این نماینده پیشین مجلس در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: برجام یک روندی بود که طی شد و دارای المان ها و فاکتورهای مختلفی است که در اجزای آن دخالت و نقش دارد.

راکعی افزود: یکی از تاثیرات برجام این است که چهره افرادی را که سعی دارند، القا کنند اداره کشور یک پارچه نیست و برجام تاثیری نداشته، آشکار کرده است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: در غرب هم افرادی حضور دارند که به برجام و تعدات ناشی از آن احترام نمی گذارند و خواهان عملی و اجرایی نشدن آن هستند. این افراد در زمره گروه های تندرو و رادیکال هستند که از برجام و تعهدات ناشی از آن ناراضی هستند.

راکعی ادامه داد: ما اگر واقعا خواهان پیشرفت کشور باشیم و دغدغه حل مشکلات آن را داشته باشیم باید همگی به صورت یک صدا یک ندا رو سر دهیم و به متخصصان در حوزه های دیپلماتیک کشورمان، افرادی که برای مذاکرات وقت گذاشتند و انرژی صرف کردند، اعتماد کنیم .

    برجام تصمیم رسمی یک نظام است و نباید از طریق تریبون های رسمی تخریب شود

علی تاجرنیا، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و فعال سیاسی اصلاح طلب به «نوآوران» گفت: من فکر می کنم آن چه که در این دوره بیش از ادوار گذشته مطرح شده ، مسائلی ست که به نوعی در ارتباط با موضوعات امنیتی و امور کلان کشور بوده است.

وی افزود: در این دوره گویا عده ای سعی بر این دارند تا در عرصه های عمومی و از طریق تریبون های پر نفوذ کشور مسائلی را که مربوط به امنیت و حوزه های کلان می شود، به شکل ریز عنوان کنند.

این نماینده پیشین مجلس ادامه داد: تفاهم نامه ها، تعهدنامه ها و قرارداد ها توسط شورای امنیت ملی کشور منعقد می شود و مورد اتفاق تمام جریان های سیاسی کشور نیز بوده است.

تاجرنیا گفت: در برخی از ادوار حتی کوچکترین نظر مخالف بر قراردادها و تفاهم نامه ها تحمل نمی شد و اگر مجلس و نمایندگان نقطه نظر متفاوتی را با نگاه حاکم اعلام می کردند، با آن ها برخورد می شد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب، بیان کرد: امروز در شرایط فعلی عجیب است که خیلی از مسائل تخصصی از مجرای تریبون های عمومی مطرح می شود، آن هم نه در جهت تقویت تصمیم اتخاذ شده در کشور بلکه  به نوعی به قصد اعلام  نقد و مخالفت با ان اعلام می شود و این چیزی ست که در دوره جاری بیش از حد دیده می شود.

تاجرنیا با اشاره به اظهاراتی که در کمال آگاهی و به قصد زیر سوال بردن برخی از مسائل همچون برجام از طریق تریبون های عمومی مطرح می شود، گفت: چنین اظهاراتی برای زیر سوال بردن دولت و البته با انگیزه های انتخاباتی و سیاسی است.

وی معتقد است که برجام تصمیم رسمی یک نظام است و تعجب دارد که چرا از طریق تریبون های پر نفوذی همچون نماز جمعه مورد اهداف و اغراض سیاسی و جناحی قرار می گیرد.


خبرنگار:بهناز لطفعلی زاده