علی صوفی در گفت وگو با «نوآوران» مطرح کرد:

ملاک حمایت اصلاح طلبان از کاندیدای 96 منافع ملی است

قائم مقام حزب اتحاد ملت ایران اسلامی به مناسبتی گفته بود که اصلاح طلبان در مقابل منافع ملی  گردن شان از مو باریک تر است، اصلاح طلبان کشور و نظام را از خود می دانند و هر جا که فکر کنند منفعت ملی به حضورشان نیاز دارد حتما در صحنه حاضر می شوند.

  1. ۹ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
صوفی
نوآوران -

 علی صوفی رئیس سابق ستاد ائتلاف اصلاح طلبان در شهر تهران نیز بر همین نکته تاکید داشت و در گفت وگوی با نوآوران نیز شرط موجودیت اصلاح طلبان را در گستره سیاست ایران ارجحیت منافع ملی و حفظ مصالح عمومی بر منافع و مصالح حزبی و خصوصی دانست. از اختلافات برخی از  احزاب با عدم لزوم شورای عالی سیاست گذاری و همچنین سازوکار شورای عالی پرسیدیم که با صبر و حوصله همیشگی به آن پاسخ دادند که مشروح این جوابیه و ادامه گفت وگو  تقدیم خوانندگان می شود.

    با توجه به حمایت هایی که اصلاح طلبان هم در گفت وگوهایی که با خبر گزاری ها و هم در جاهای دیگر  شفاهی اعلام کرده اند، آیا برنامه ای از سوی اصلاح طلبان برای محقق کردن یا دست یابی به پیروزی کاندیدای مورد نظر طراح ریزی شده است؟

ساز و کار انتخابات با شورای عالی سیاست گذاری است. در مورد انتخابات ریاست جمهوری چون کاندیدای اصلی خود رئیس جمهور است، اصلاح طلبان هم بنای حمایت از اصلاح طلبان را دارند، بنابراین اگر قرار باشد سازوکاری در مورد انتخابات در دستور کار قرار گیرد از جانب خود رئیس جمهور باید صورت بپذیرد. یعنی خود کاندیدا نقش ایفا می‌کنند. طبیعی است که اصلاح طلبان کاندیدایشان آقای روحانی است ولی این به معنای این نیست که کاندیدای دیگه ای نداشته باشند. (همان محض احتیاط) آنچه که برنامه انتخاباتی است در این رابطه که اصلاح طلبان به هیچ وجه رقابت درون گروهی و درون حزبی نخواهند داشت. استراتژی شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان اجماع است که یک امر مسلم شمرده می شود.

    شورای سیاست گذاری هنوز ابلاغیه‌ای رسمی مبنی بر حمایت از روحانی اعلام یا منتشر نکرده است آیا دلیل خاصی دارد؟

بله، دلیل این که هنوز ابلاغیه ای رسمی مبنی بر حمایت از روحانی اعلام یا منتشر نکرده شورای عالی سیاست گذاری است.  که به عنوان نماد اجماع و وحدت اصلاح طلبان طراحی و بنیانگذاری شده است. در انتخابات مجلس سال 94 به همین روش نقش ایفا کرده است. و دیدیم که برای ارائه لیست واحد توانست در سراسر کشور اعلام کند. در این انتخابات پیش رو چه در انتخابات شورا چه در انتخابات ریاست جمهوری شورای سیاست گذاری متولی این کار است. شورای عالی به دلیل وقفه ای که در بین دو انتخابات(مجلس، ریاست جمهوری و شورای شهر) به وجود آمده است، که این وقفه توسط خود شورای سیاست گذاری به وجود آورده است. چون یک زمانی را صرف ارزیابی خودش در مرکز و استانها پرداخته اسن و زمانی برای هماهنگی بیشتر بین احزاب و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات سپری کرده و زمانی هم برای تعیین ترکیب جدید شورای عالی سیاست گذاری صرف کرده است که در مجموع 4 ماهی در این شورای وقفه ایجاد کرده است اما شورای عالی با ترکیب جدید کارش رو آغاز کرده و هنوز در مرحله هیأت رئیسه موقت به سر می برد و این هیأت رئیسه موقت باید به صورت دائم تبدیل وضعیت شود و آن آئین نامه ها و دستورالعمل هایی که لازم است را تهیه و در دستور کار احزاب قرار بدهند و بعد از این در رابطه موضوع ریاست جمهوری و شورای شهر وارد کار بشوند. که فعلا اجماع نهایی صورت نگرفته است.

    حمایت اصلاح طلبان به عنوان بخشی از قدرت در دستگاه سیاسی ایران، با چه مولفه هایی بر اساس چه قاعده ای دست بیعت روحانی را می پذیرند؟ آیا در حمایت از روحانی بین حزب اصلاحات و روحانی یا اعتدال گرایان شرط و شروطی در دستور کار قرار خواهد گرفت؟

 ما مسائل کشور را از یک منظر دیگر نگاه می‌کنیم و آن منظر حفظ منافع ملی و مصالح عمومی است. هر جریانی هر حزبی و هر گروهی در درجه اول سعی می کند قدرت را خود ان گروه در دست بگیرد اما وقتی پای مصلحت دیگری به میان می آید، یا وقتی رقابت های احزاب به همان نتیجه ای که در سال 84 تحصیل کردند را به دست آورند، لذا بر اساس آن تجربه ترجیحشان بر منافع ملی است تا منافع خصوصی یا فردی. و حتی الان فراتر از این نیز رفته اند و به منافع جریانی اصلاح طلبان هیچ توجه ای نشان نمی دهند. و به نفع منافع ملی صرف نظر خواهد کرد. در شرایط کنونی به دنبال کاندیدای حداکثری خود همچون هاشمی و دیگر کاندیدا هستیم. و اگر مجالی نداشته باشیم بر کاندیدای حداقلی اجماع خواهیم کرد. به هر حال رئیس جمهور مستقر برای دور دوم ریاست جمهوری روحانی است.  

    برخی از اعضا فراکسیون امید از اختلاف بین اصلاح طلبان گفته اند، مثلا اختلاف در شکل کار شورای سیاست گذاری، به نظر شما ریشه اختلافات کجا و در چه مواردی اختلاف وجود دارد؟

بله، همیشه آن شیوه ی دموکراتیکی که برای تصمیم گیری وجود دارد بر مبنای اکثریت است نه برمبنای آراء مطلقو اجماع کامل. بنابراین برخی تصمیاتی که گرفته می شود در بین احزاب نیز از همین قاعده پیروی می شود. اما اختلافی در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات از طرف چند حزب نفوذ کرده است که این احزاب مخالف معتقدند سازوکار شورای عالی اصلاح طلبان را قبول نداریم. بنابراین احزاب مخالف اعلام کرده‌اند که مستقلا به راه خود ادامه می دهیم. البته این احزاب تنها با شورای عالی سیاست گذاری مخالفت دارند. اما در مورد اینکه روحانی کاندیدای مورد حمایت باشد یا خیر سخنی از جانب این احزاب مخالف مبنی بر مخالفت با روحانی یا غیر روحانی به میان نیامده است. و این احزاب موافق هستند که شورای هماهنگی باید به جای شورای عالی سیاست گذاری تصمیم گیری کند و خواستار منحل شورای سیاست گذاری و برقراری شورای هماهنگی هستند. اما طبق رای گیری و اجماعی که صورت گرفته است در انتخابات پیش رو از شورای عالی اصلاحات تتبعیت کنند.

    محمدرضا عارف در دیدار جمعی از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی مهمترین نگرانی اصلاح‌طلبان را عدم مشارکت مردم در انتخابات دانست و با بیان اینکه همه جریانات سیاسی داخل نظام باید راهبرد اصلی خود را مشارکت حداکثری مردم در انتخابات قرار دهند؟ آیا شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان برنامه ای مشارکت مردم در انتخابات در دستور کار خود قرار داده اند؟

اتفاقا شورای عالی سیاست گذاری از زمان شکل گیری تا کنون استراتژی و سیاست گذاری خود را بر پایه مشارکت حداکثری قرار داده است و چون اصلاح طلبان به تجربه دریافته اند که هرگاه مردم پای صندوق های رای حضور داشته باشند شانس بردشان بالا خواهد رفت و نسبت مستقیمی به حضور مردم در پای صندوق های رای دارد. هرگاه به هر دلیلی ممانعتی یا مانعی به وجود بیاید یا اینکه مردم احساس رغبتی نداشته باشند در آن‌صورت است که امکان مهندسی انتخابات فراهم می شود و اصلاح طلبان نیز در انتخابات نمی توانند کاری از پیش ببرند. بخاطر همین است که اصلاح طلبان خواهان مشارکت حداکثری در انتخابات هستند.