کارشناسان در گفت‌وگو با نوآوران مطرح کردند:

تدوین نظام رسانه در انتظار لایحه دولت

تدوین نظام رسانه یا بازبینی در قانون مطبوعات کشور دغدغه همه اهل رسانه بوده و هست. چون بر اساس تحلیل های موجود نشان از وضعیت متزلزل حقوقی جامعه خبرنگاران محترم کشور در استمرار فعالیت حرفه ای و لزوم تامین امنیت و آرامش شغلی و حیات اجتماعی آنها دارد.

  1. ۹ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
روحانی
نوآوران -

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم در آستانه روز خبرنگار، پیگیری دو لایحه «نظام جامع رسانه‌های همگانی» که به اصلاح قانون مطبوعات برمی‌گردد و لایحه «سازمان نظام رسانه‌ای» را به عنوان هدیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اهالی رسانه‌ها مطرح کرد و در عین حال گفت: پیش از این در دولت‌های گذشته در روز خبرنگار هدایای مادی پرداخت می‌شد و گاهی هم قول آن را می‌دادند که این نوع برخورد اصولا، با کرامت خبرنگاران مغایرت داشت و از طرفی استقلال حرفه‌ای آن‌ها را به چالش می‌کشید و به نوعی آن‌ها را وامدار دولت می‌کرد؛ لذا اگر بخواهیم هدیه‌ای از این دولت به اصحاب رسانه بدهیم، باید بگویم رفع مواضع قانونی و ایجاد امنیت شغلی برای اصحاب رسانه جزو مواردی است که تلاش شده است در این دولت ایجاد شود و بیان داشت: بنا به اظهار آن مقام فرهنگی،این دو لایحه در آینده نزدیک به مجلس ارائه خواهد شد. لایحه «نظام جامع رسانه‌های همگانی» به نوعی اصلاح قانون مطبوعات فعلی است و بسیاری از مشکلاتی که اصحاب رسانه دارند به خاطر ساختار آن است مشکلاتی که گاهی منجر به توقیف روزنامه‌ها و گاهی منجربه دستگیری و بازداشت خبرنگاران می‌شود. از طرفی با توجه به تحولات جدید در حوزه رسانه از جمله رسانه‌های دیجیتال، باید اصلاحاتی صورت می‌گرفت که اکنون این لایحه در کمیسیون فرهنگی در دست اقدام است. لذا ضروری است تا این سفیران آگاهی و دانائی مردم و جامعه، با اطمینان خاطر پیگیر و در شغل خود با روحیه ای دیگر ادامه دهند، دولت یازدهم نیز با استفاده از ظرفیت های قانونی و منابع کارشناسی و حرفه ای خویش در مقام رفع نارسائی ها و مشکلات جامعه رسانه ای و خبرنگاری کشور با تدبیر و امید مطروحه خویش برآید.

       اجرای قانون اساسی لطف در حق رسانه‌هاست

نعمت احمدی فعال سیاسی و حقوقدان در گفت وگو با «نوآوران» با اشاره به اینکه پیش از هرچیز ما باید فضای مجازی جدید را به عنوان یکی از ارکان مهم رسانه بپذیریم آنگاه بر اساس مقتضیات زمانه نظام رسانه ای تدوین کنیم، اشاره کرد و گفت: « از آخرین اصلاحات یا بازبینی ها در قانون مطبوعات دقیقا 20 سال می گذرد، یعنی آخرین بازبینی قانون مطبوعات به سال 75 بر می گردد. و لذا از بیست سال پیش تا کنون تغییرات یا تحولات در زمینه رسانه ها و فضای مجازی به اندازه ی یک قرن صورت گرفته است چون شرایط در بیست سال پیش بر پایه روزنامه مکتوب و کاغذی که هیأت تحریریه محور بود می چرخید، در صورتی که الآن شخص محور است و هرکس هیأت تحریریه خود است، و لذا نمی توان این شرایط و وضعیت را کنترل و تعطیل کرد. این یک سیل است و نمی توان جلوی آن را گرفت لذا باید آن را پذیرفت.»

وی در ادامه افزود: « اگر برای تدوین نظام رسانه بخواهمی با همان شیوه قدیمی یا سنتی که با روزنامه های مکتوب برخورد می شد برخورد شود، نمی توانیم تغییر یا تحولاتی که اهل رسانه یا روزنامه نگاران دغدغه آن را دارند در نظام رسانه به وجود بیاوریم. به نظر من تنها کاری که می توانیم انجام دهیم همان اجرای قانون اساسی است که در مورد مطبوعات نیز تعیین حدود کرده است.»

       دولت در حال تدوین نظام رسانه‌ای است

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی طی سخنانی دیروز در مراسم افتتاحیه بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات با بیان این‌که «دولت در حال تدوین نظام رسانه‌ای است»، خاطرنشان کرد: همانند نظام پزشکی، دولت به دنبال تدوین نظام رسانه‌ای است که تقدیم مجلس شورای اسلامی کند. بسیاری از تخلفات باید در همان نظام رسانه‌ای بررسی شود و جایش در دادگاه نیست. خیلی مشکلات در رسانه‌ها وجود دارد که ممکن است حتی یک حقوقدان حاذق هم آن را نداند. مگر همه تخلفات رسانه‌ای باید دادگاهی شود وقتی راه‌حل‌های حرفه‌ای‌تر و کم هزینه‌تر وجود دارد.

وی در بخش دیگری از این سخنرانی یادآور شد: این رسالت اصحاب رسانه است که رضایت را برای مردم ایجاد کند؛ چراکه تروریسم بر اسب نارضایتی و ناامیدی سوار می‌شود. آن‌هایی که جز ایجاد یأس و ناامیدی در افکار عمومی کار دیگری نمی‌کنند چه نتیجه‌ای از فعالیت‌های‌شان می‌خواهند بگیرند. افسردگی بر اثر بی‌نشاطی و ناامیدی در جامعه ایجاد می‌شود؛ چه کسانی هستند که به جای مزرعه امید کشتزار یأس را دنبال می‌کنند.

       منتظر لایحه دولت هستیم

حجت الاسلام و المسلمین مهدی شیخ عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز با اشاره به اینکه لایحه ای تدوین نظام  رسانه در مجلس در حال بررسی است،به خبرنگار نوآوران گفت: « دو لایحه مورد نظر در کمیسیون فرهنگی مجلس در حال بررسی و تدوین هستند، یکی اصلاح قانون مطبوعات و دیگری با عنوان تشکیل سازمان نظام رسانه ای است که به‌طور قطع بسیاری از مشکلات روزنامه نگاران را رفع می کند.»

وی در ادامه گفت: « نمایندگان مجلس منتظر لایحه دولت هستند تا از طریق لایحه اقدام کنند، چون نمایندگان مجلس قصد ندارند این موضوع را از طریق طرح پیاده کنند. لذا هر وقت لایحه موضوع مورد نظر به مجلس ارائه شود ما اقدامات لازمه را انجام خواهیم داد و این را اضافه کنم که تدوین نظام رسانه‌ای که رئیس جمهور نیز دیروز در نمایشگاه مطبوعات به آن اشاره کردند امری شدنی است و قطعا با لحاظ مشکلات برجسته اهل رسانه، این نظام رسانه تدوین می شود.  »اگر نظام جامع رسانه ای تدوین و تصویب شود بسیاری از مباحث و مسائل صنفی در قالب آن حل می شود و بخش‌های رسانه ای از بلاتکلیفی در این خصوص در می آیند.


محسن فیض اللهی