یادداشت - مهندس علی مصریان

نمایشگاه مطبوعات المپیاد رسانه‌ها

مدیر ارتباطات و امور بین الملل گروه صنعتی ایران خودرو

  1. ۸ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
علی مصریان
نوآوران -

اگر نیک بنگریم می توان نمایشگاه را به المپیادها و جشنواره ها تشبیه کرد. نمایشگاه مطبوعات نیز المپیادی است میان رسانه های مختلف که در آن کارهای جدید که ارائه کرده اند و دستاوردهای خود را در آن حوزه در معرض دید عموم قرار می دهند و به این شکل در پی جلب توجه و نظر مخاطب بر می آیند.

 نکته مهمی که امروز وجود دارد این است که امروزه استفاده از شبکه های اجتماعی و وب رشد افزایشی در میان مردم داشته اند و تبدیل به قاره ششمی شده اند که وظیفه اطلاع رسانی را به عهده گرفته اند. من بر این باورم که قاره ها پنج تا نیستند بلکه شش قاره داریم که ششمین قاره همین فضای مجازی وب و شبکه های اجتماعی هستند که امروزه گسترش بیش از اندازه ای در زندگی روزمره افراد داشته اند.

 دنیای اطلاعات مجازی روز به روز حضود خود را در زندگی افراد جامعه پررنگ تر می کنند و در مقابل مردم و جامعه نیز به همان میزان و بیشتر از پیش در این شبکه ها و دنیای وب حضور پیدا می کنند. استفاده مردم از شبکه های مجازی و اجتماعی وب هم تهدید وهم فرصتی است برای روزنامه ها و مطبوعات مکتوب.

 این نمایشگاه مطبوعات می تواند فرصتی باشد برای رسانه های مکتوب که با به اشتراک گذاشتن فعالیت هایی که در حوزه وب انجام داده اند و استفاده هایی که از تکنولوژی می کنند به سمتی بروند که فضای وب را با فضای سنتی مطبوعات تلفیق کنند.

یعنی چطور؟ یعنی اینکه مثل قبل اخبار دیر به دست مردم نمی‌رسد و با استفاده از این شبکه ها اخبار با سرعت بیشتری در اختیار مردم قرار می گیرد. ما امروزه شاهدیم که هرکس با اسمارت فون هایی که در اختیار دارد با استفاده از همین شبکه های اجتماعی مرتب اخبار روز را در حوزه های مختلف و مورد علاقه اش پیگیری و دریافت می‌کند.

حالا نقش مطبوعات در میان چیست؟ مطبوعات دو کار می توانند انجام دهند، یکی اینکه بیایند در فضای قاره ی ششمی که شکل گرفته است از موج صعودی این رسانه ها استفاده کنند و با موج سواری خود را به درون حوادث پرتاب کنند، مثلا بیایند اتفاقات و رویدادهایی که در فضای مجازی در حال وقوع است را سوژه کنند و سوژه های خود را گاهی از این فضا بگیرند، در مورد گفت و گوها، مطالب انتشار یافته، عکس ها، نقاشی ها و کامنت های کاربران طرح مساله و موضوع کنند.

برای مثال کلیپی که مدتی پیش در شبکه ها انتشار یافت و مربوط به وانتی بود که در یک مسیر کوتاه مرتکب چندین تخلف شد، می توان این موضوعات را آسیب شناسی کرد.

 مساله دیگر این است که فضایی مثل نمایشگاه مطبوعات این فرصت را در اختیار رسانه ها قرار می دهد که که کارهایی که در این حوزه یاد گرفته اند را با هم به اشتراک گذاشته و یک رویکرد هم اندیشی و تعامل با هم داشته باشند.

 رموز موفقیت و رشد و توسعه خود را به بقیه مطبوعات یاد دهند یا نقاط ضعفی را که به نظرشان در کار همکارانشان وجود دارد بیان کنند و آن ها را در جهب بهبود یاری دهند.

مورد هم اینکه به‌عنوان مثال رسانه ها بتوانند در واقع از مخاطبشان در این فضا این پیام رو بگیرند که با استقبال مردم از رسانه های مجازی و سرعت آن ها در انتقال اخبار، جامعه آن صبوری پیشین را برای پیگیری اخبار از روزنامه ندارد و روزنامه های مکتوب با گرفتن این نکته حرکت خود را به سمت تغییر و تحول پیش بروند و به مخاطبان تحلیل های کوتاه و آنلاین و به موقع ارائه کنند. من فکر می کنم نمایشگاه مطبوعات فرصتی است که رسانه های اعم از مکتوب و مجازی با انجام نظرسنجی ها و تشکیل کارگاه های تخصصی با حضور اساتید دانشگاه و صاحب نظران این حوزه و دریافت نظرات مردم بتوانند قدمی به سوی جلو بردارند.

 قطعا وقتی یک نشاط و پویایی به وجود بیاید، آینده ای شغلی که روزنامه نگاران در پی آن هستند در گرو زنده ماندن مطبوعات است و این زنده ماندن در پرتو همکاری و همراهی رسانه های مکتوب و مطبوعات و رسانه های مجازی و شبکه های اجتماعی وب است. مطبوعات ناگزیرند اطلاعات شفاف و دقیق را به جامعه منتقل کنند چرا که اگر به این شکل عمل نکنند با توجه به دسترسی خود مردم به اطلاعات از طریق همین قاره ششم موجب ایجاد عدم اطمینانی بین مردم و رسانه های مکتوب می شود و قطعا این رسانه ها هستند که در این فرآیند آسیب می بینند.