حمایت از روحانی - معرفی کاندیدا - پذیرش شکست

سه راهی انتخاباتی اصولگرایان

با توجه به این که محمدرضا باهنر، دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین قبلاً اعلام کرده بود که روحانی قطعا نامزد نهایی اصولگرایان در سال 96 نخواهد بود، اما در روزهای اخیر بهروز نعمتی نماینده تهران ، یکی از نمایندگان طیف اصولگرایان معتدل در گفت ‌وگو با یکی از رسانه ها تأکید کرده که حسن روحانی قطعاً گزینه اصولگرایان معتدل در سال 96 خواهد بود.

  1. ۹ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
اصولگرایان
نوآوران -

وی در واکنش به این اظهارنظر باهنر خاطرنشان ساخته که «این صرفاً نظر آقای باهنر است، من فکر نمی‌کنم نظر همه اصولگرایان باشد. به هر حال آقای مهندس باهنر یک نیروی زبده سیاسی است و قطعاً از قبل هم نقاط قوت این حرف را سنجیده‌ و هم نقاط ضعف آن را. اما آنچه  مسلم است، این است که طیف قابل توجهی از اصولگرایان در صورت کاندیداتوری آقای روحانی برای سال 96، از ایشان حمایت خواهند کرد. همان‌طور که ایشان سال 92 هم حامیان جدی و قابل توجهی در میان اصولگرایان داشت. قطعاً برای سال 96 وزن اصولگرایانی که حامی آقای روحانی خواهند بود، از سال 92 بیشتر است. خصوصاً در این میان نقش اصولگرایان معتدل جدی است، مگر اینکه آقای باهنر و دیگرانی در جریان اصولگرایی، این طیف را اصولگرا ندانند.»

        درباره گرایش اصولگرایان به سمت روحانی هنوز بحث جدی مطرح نشده است

حسین کنعانی مقدم، عضو شورای مرکزی جبهه ایستادگی در گفت وگو با «نوآوران» گفت: در خصوص استراتژی و چگونگی آرایش سیاسی اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده گفت : راهبرد این جریان وحدت و معرفی یک کاندیدای واحد است و برای همین نیز در حال تلاش هستند.

وی همچنین گفت: سعی بر این است تا در مورد کاندیدای ریاست جمهوری قطعا روی یک نامزد انتخاباتی اجماع شود و حتی در صورت ثبت نام کاندیداهای متعدد نیز پس از دریافت تاییدیه از شورای نگهبان کناره گیری به نفع یک نفر در دستور کار قرار گیرد .

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به اظهارات اخیر بهروز نعمتی مبنی بر این که معتدلین اصولگرا در انتخابات96 به روحانی رای می دهند، اظهار کرد: باید پیرامون نامزدی ائتلاف شود و آن نامزد بتواند آرای خاکستری را جلب کند. برای پیروزی در انتخابات نیازمند شکل گیری گفتمان جدیدی هستیم که بتواند آرای خاکستری را به سمت خودش جلب کند. بر همین اساس گرایش اصولگرایان به سمت دکتر روحانی هنوز به عنوان یک گرایش جدی مورد بررسی قرار نگرفته است.

وی تاکید کرد: آن چه مشخص است این نکته است که جریان اصولگرایی به دنبال انتخاب و معرفی گزینه خود برای انتخابات ریاست جمهوری است و اگر به چنین نقطه ای برسد، روی همان تمرکز کرده و به دنبال دکتر روحانی برای انتخابات نخواهد رفت.

کنعانی مقدم درباره احتمال تعدد کاندیداها در میان طیف های جریان اصولگرایی برای انتخابات گفت: سعی بر این است که برای انتخابات به نوعی وحدت و ائتلاف در میان طیف های اصولگرایی برسیم و برای آن نیز تلاش خواهیم کرد.وی درباره رفتار انتخاباتی طیف های تندرو اصولگرایی و حامیان محمود احمدی نژاد، توضیح داد: این طیف تافته جدا بافته از جریان اصولگرایی است و به قطعا به دنبال معرفی گزینه خودشان برای انتخابات ریاست جمهوری است.عضو شورای مرکزی جبهه ایستادگی ضمن بیان این که انتخابات ریاست جمهوری دارای اهمیت بسیاری بالاتری از انتخابات مجلس شورای اسلامی است، افزود: من فکر می کنم تلاش اصولگرایان برای رسیدن به وحدت و عمل بر مبنای ائتلاف در این دور از انتخابات بسیار جدی است، چرا که در غیر این صورت به شکست مواجه می شوند.

        اصولگرایان دارای مشکلات زیادی برای وحدت هستند

سعید باستانی نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی به «نوآوران» گفت: من فکر می کنم اعتدال گرایان جریان اصولگرایی برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به سمت دکتر روحانی گرایش پیدا خواهند کرد، چرا که گزینه‌ای صالح‌تر از روحانی پیدا نخواهند کرد.

وی همچنین ادامه داد: این که معتدلین این جریان سیاسی به سمت روحانی گرایش پیدا خواهد کرد به این معنا نیست که اصولگرایان هیچ گزینه ای برای انتخابات ریاست جمهوری ندارند، بلکه می توان این طور گفت که این جریان سیاسی قطعا گزینه مورد نظر خود را برای انتخابات معرفی خواهد کرد.

باستانی افزود: طیف اصلی جریان اصولگرایی قطعا کاندیدایی معرفی خواهی کرد و آن طور که اطلاع داده شده، اصولگرایان به دنبال انتخاب و معرفی گزینه های خود برای انتخابات هستند و اگر چه که معتدلین آن ها به سمت روحانی گرایش پیدا می کنند، اما این به آن معنا نیست که کل جریان اصولگرایی نامزدی را برای انتخابات در نظر نداشته باشد.

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: از طرفی طیف تندرو و حامیان رئیس جمهوری دولت قبلی نیز در تکاپو برای پیدا کردن کاندیدای موردنظر خود است و به همین دلیل است که می توان گفت، بازهم جریان اصولگرایی با تعدد کاندیداها مواجه خواهد شد و این کار آن ها را برای انتخابات مشکل می کند.

باستانی در پیش بینی شانس پیروزی اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، گفت: تحقق چنین تحلیلی بسیار بعید است، چراکه هم مشکلات درونی جریان سیاسی اصولگرایی زیاد است و هم چهره شاخصی برای معرفی ندارند.

        اگر تعهد کاندیداها نباشد قطعا تعدد آرا خواهد بود

احمد همتی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «نوآوران» ضمن اشاره به اظهارات اخیر بهروز نعمتی گفت: در یک حالت کلی می توان با توجه به شرایط سیاسی کشور و آن چه که خصوصا درفضای مجلس شورای اسلامی رخ داده، گفت اگر در جریان سیاسی اصولگرایی تعدد کاندیدا هم نباشد، اما تعدد آرا قطعا وجود دارد.

وی همچنین ادامه داد: فضای سیاسی کشور در حال پیشرفت به سمت تعقل، تفکر و اعتدال است و این چیزی است که از حوادث اخیر مجلس شورای اسلامی به خوبی نتیجه گیری می شود.این نماینده مجلس افزود: در روزهای نخستین آغاز به کار مجلس دهم پس از رای به علی لاریجانی و انتخاب شدن او به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی و در روزهای اخیر بعد از رای اعتماد به هر سه وزیر معرفی شده از سمت دولت تدبیر و امید شاهد رویکردی بودیم که نشان دهنده عدم اقبال بازیگران عرصه سیاست به گرایش های افراطی است.

همتی معتقد است آن چه می توان از چنین شرایطی نتیجه گرفت این است که انتخابات سال آینده به مدد شرایطی که اکنون تجربه شده متاثر از فضای تعقل و اعتدال گرایی خواهد بود.


خبرنگار: بهناز لطفعلی زاده