نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت وگوبا «نوآوران» تأکیدکردند:

سازوکار لازم برای برگزاری انتخابات توسط مجلس وجود ندارد

بر اساس اصل هفتاد و یکم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی صلاحیت عام قانون‌گذاری را دارا است: «مجلس شورای اسلامی در عموم مسایل در حدود مقرر در قانون اساسی می‌تواند قانون وضع کند».

  1. ۹ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
رای
نوآوران -

 مجلس شورای اسلامی علاوه بر وظیفه قانون گذاری، مسئولیت‌های نظارتی نیز بر عهده دارد: نظارت   مجلس در تشکیل دولت. این نظارت هم هنگام تشکیل دولت است که از طریق دادن رای اعتماد به وزیران و نیز به هیات وزیران اعمال می شود و هم پس از تشکیل دولت است که از طریق استیضاح دولت صورت می گیرد. رییس جمهور می تواند دردوران تصدی خود، درمورد مسایل مهم و مورد اختلاف از مجلس برای هیات وزیران تقاضای رای اعتماد کند. گرچه مجلس در امور قضایی به مفهوم خاص کلمه دخالتی ندارد، ولی برابر قانون اساسی هرکس از طرز کارمجلس یا قوای مجریه و قضاییه شکایتی داشته باشد، می تواند آن را به صورت کتبی به مجلس شورای اسلامی عرضه کند. مجلس نیز موظف است به این شکایت رسیدگی کند. درمواردی هم که شکایت به قوه مجریه یا قوه مقننه مربوط است، به آن رسیدگی کند و از آنها پاسخ کافی بخواهد، در مدت متناسب نتیجه را اعلام کند و درمواردی که مربوط به عموم باشد، موضوع را به اطلاع عامه برساند.

برابر اصل هفتاد و شش قانون اساسی، مجلس حق تحقیق و تفحص درتمام امورکشور دارد زیرا مجلس مظهر اراده عموم مردم و مبین خواسته های آنان است و نظارت آن به منزله نظارت مردم بر امور است.

   مجلس عهده دار مرکزیت برگزاری و نظارت انتخابات

دیروز احمد علیرضا بیگی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها، در گفت و گو با   ایلنا، با اشاره به برگزاری و نظارت انتخابات شوراهای شهر و روستا توسط مجلس اعلام کرد: «تلاش داریم که مرکزیت برگزاری و نظارت بر امور شوراها که بعضاً با مشکلاتی روبرو شده را از قوه مجریه و وزارت کشور به قوه مقننه منتقل کنیم. اما قطعاً برای بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات در چارچوب مراجع چهارگانه اقدام خواهیم کرد.» این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس افزود: «فارغ از بحث نظارت بر انتخابات که توسط کمیسیون شوراها و مجلس انجام می‌شود، سعی داریم با پیش‌بینی ساز و کاری برای انجام این مهم، ستاد برگزاری را به مجلس انتقال دهیم.» این نماینده مردم تبریز در مجلس دهم همچنین در پاسخ به سوالی درباره اقدام‌های انجام شده در این رابطه، خاطرنشان کرد: «این پیشنهاد هم‌اکنون در کمیسیون شوراها در حال مطالعه است و قصد داریم در بحث اصلاحیه قانون انتخابات نیز به این مهم توجه کنیم و پیش از آن‌که به طور جدی وارد بحث انتخابات شوراها شویم، این مسئله را به سرانجام برسانیم که در همین انتخابات شاهد تحقق این پیشنهاد باشیم.» لذا با برخی از نمایندگان مجلس در مورد امکان یا عدم امکان چنین طرحی به گفت وگو نشستیم و نظر آنها را جویا شدیم.

   مرکزیت برگزاری انتخابات شوراها نمی تواند بر عهده مجلس باشد

علی اصغر یوسف نژاد عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار  «نوآوران» با تاکید بر عدم اعلام این طرح در کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس از طرف نمایندگان یا کمیسیون مربوطه، اظهار کرد: « قطعا کار نظارت بر امور اجرایی انتخابات شوراها در کشور برعهده ما نمایندگان یا مجلس شورای اسلامی است. و با توجه به وظایف اصلی مجلس شورای اسلامی در قانون اساسی، مجلس به هیچ وجه نمی توانند مرکزیت برگزاری را برعهده بگیرند.»

نماینده مردم مازندران در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: « فارغ از بحث نظارت بر انتخابات که توسط مجلس انجام می شود، مجلس نه نیروهای اجرایی در چنته دارد و نه امکاناتی که بتواند انتخابات را برگزار کند. این یک پروسه است و به هیچ وجه وظیفه مجلس نیست.»

   مجلس نمی تواند مرکزیت برگزاری انتخابات باشد

پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی«نوآوران» با تاکید بر عدم اعلام این طرح در کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس از طرف نمایندگان یا کمیسیون مربوطه، اظهار کرد:نماینده مردم مازندران در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: « با توجه به سخنانی که جناب آقای احمد علیرضابیگی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی، بعید می دانم مرکزیت برگزاری و نظارت بر امور شوراها از قوه مجریه و وزارت کشور به قوه مقننه منتقل شود. در قانون اساسی ما چنین وظیفه ای  برای مجلس شورای اسلامی تعریف نشده است. چون وظیفه اصلی آن نظارت است نه اجرا و برگزاری.»

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درادامه افزود: « امر برگزاری انتخابات نیاز به نیروهای سازماندهی شده، و توجیه شده دارد که با شناخت و برنامه ریزی کامل وارد برگزاری انتخابات می شوند، لذا وظیفه برگزاری انتخابات شوراها در حیطه وظایف مجلس نمی گنجد.»

   مجلس نیروی تخصصی برای برگزاری انتخابات ندارد

شهاب الدین بی مقدار نماینده مردم آذربایجان شرقی(تبریز) در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی«نوآوران» با ابراز بی اطلاعی از طرح چنین طرحی از سوی نمایندگان مجلس در کمیسیون شوراها و امور داخلی، اظهار کرد: «این خلاف قانون اساسی است. چون در قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی وظیفه‌ای دال بر برگزاری یا اجرای انتخابات شوراها برعهده نداشته و ندارد. به نظر من یا سخنان آقای علیرضا بیگی خوب منتقل نشده است یا اینکه این طرح تنها در حد یک ایده است که آن هم توسط خود آقای علیرضا بیگی مطرح شده است و هنوز به کمیسیون ورود نکرده است.»

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: « حتی اگر این طرح شدنی باشد، نیروهای لازمه برای این کار در مجلس وجود ندارد و مطمئنا مجلس شورای اسلامی دچار مشکل خواهد شد. این طرح نیاز به بررسی و توضیح و تفسیر دارد و تمام نقاط قوت و ضعف و تبعات آن را بررسی کرد.»