سرمقاله - اصغر سلیمی

تجمیع انتخابات مهمتر از انتقال مرکزیت برگزاری ستاد انتخابات

نماینده مجلس دهم

  1. ۹ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
اصغر سلیمی
نوآوران -

برخی از اعضا کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم نظارت بر صلاحیت نامزدها در چارچوب استعلام از مراجع چارگانه، عنوان کرده اند که نمایندگان در صدد هسستند تا ستاد برگزاری انتخابات شوراها از وزارت کشور به مجلس منتقل کنند.

به گونه ای که  مرکزیت برگزاری و نظارت بر انتخابات شوراها از قوه مجریه به مجلس شورای اسلامی منتقل شود. به نظر من این نه تنها خلاف قانون است بلکه مجلس آن نیروهای تخصصی و دوره دیده که در امر انتخابات تجربه داشته باشند را دارا نیست هم امور اجرایی از عهده و وظیفه نمایندگان مجلس خارج است.

 ضروری تر از این طرح که هنوز در مجلس نیز مطرح نشده است، تجمیع انتخابات و کوچک کردن دولت است. نمایندگان مجلس در پی آن هستند تا انتخابات را تجمیع کنند و از بار دوش دولت و وزارت کشور که مسوول برگزاری انتخابات بکاهیم. لذا این امر ضرورت یافت تا در کمیسیون شوراها مورد بحث و قرار گیرد.

 در همین راستا لایحه ای مطرح شده تحت عنوان لایحه نظام جامع انتخابات، در خصوص جزئیات پیش‌نویس لایحه نظام جامع انتخابات باید عرض کنم که این لایحه را به دقت بررسی خواهیم کرد، چون تجمیع انتخابات در لایحه جامع قطعا اقدام خوبی است زیرا با وجود دو صندوق رای یک هیأت نظارت و یک هیئت اجرائی می‌توانند انتخابات را به خوبی برگزار کنند.

 ضرورتی در وجود دو هیأت نظارت و دو هیأت اجرائی نیست. تجمیع انتخابات نیز برخی از مشکلات گذشته را حل می‌کند. لایحه جامع نظام انتخاباتی به هیأت دولت آمده است، و فعلا آن را به مجلس ارائه نداده اند و ما نیز منتظر هستیم که دولت این لایحه را به مجلس ارائه کند تا ما نیز آن را بررسی کنیم و تا قبل از انتخابات جزئیات آن را در بیاریم و به صورت قانون تدوین شود.

قطعا تجمیع انتخابات باعث می‌شود که هزینه های  اضافی و گزاف حذف شود و در این راستا دولت نیز سبک تر و کم حجم تر خواهد شد. و از هزینه های غیر ضروری در به‌کار بردن نیروی انسانی به لحاظ اقتصادی قطعا پیشگیری خواهد شد.

 در خصوص ایجاد محدودیت برای ثبت نام در انتخابات نیز لازم است عنوان کنم که، نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید یک سری از شرایط معین شده را در نظر بگیرند تا افرادی که دارای این شرایط تعیین شده و تعریف شده هستند، بتوانند در انتخابات ثبت نام کنند.  چون ایجاد اینگونه محدودیت ها و تعیین شرایط ها در مجموع به نفع مردم عزیز است،  تا با انجام این اقدامات رشد و ارتقای شورا را در کشور عزیزمان شاهد باشیم. لذا افرادی که توانایی انجام این کار را دارند یا سوابق و تحصیلات مناسبی داشته باشند، می توانند در انتخابات کاندیدا شوند.