گفت‌و گوی نوآوران با کارشناسان درباره اظهارات روحانی در نمایشگاه مطبوعات و منتقدین ایشان

تلاش رئیس‌جمهور برای قانونمند کردن رسانه‌های بی‌قانون

اظهارات روحانی در نمایشگاه مطبوعات دستمایه کسانی قرار گرفت که به گفته کارشناسان سیاسی خودشان معنا و مفهوم حرف های رئیس جمهوری حقوقدان را به خوبی دریافته اند و می دانند که هدف از اظهارات روحانی اجرای مساوی قانون برای همه است.

  1. ۹ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
روحانی
نوآوران -

    رسانه ها در تعیین حوزه آزادی خود سرگردانند

حجت الاسلام مصطفی درایتی، مشاور رئیس جمهوری دولت اصلاحات در گفت وگو با «نوآوران» گفت: کسانی که امروز در حال سوء استفاده از اظهارات رئیس جمهوری در نمایشگاه مطبوعات هستند و سعی دارند این طور به جامعه القا کنند که دولت شفافیت ، صداقت و آزادی رسانه ها را فقط در حرف به آن اعتقاد دارد و رسانه های منتقد خود را توقیف می کند، خود نیز به خوبی می دانند که صحبت های عمومی روحانی در نمایشگاه مطبوعات با آن جه این افراد در حال تبلیغ آن هستند بسیار متفاوت است.

وی همچنین افزود: دولت تدبیر و امید و شخص رئیس جمهوری در دفاع از مطبوعات در چارچوب و در محدوده قانون بسیار مصر و جدی است، اما همان طور که به خوبی می دانیم قانون اجازه نمی دهد تا تهمت زدن به اشخاص، بی احترامی به شان و شخصیت افراد و رعایت نکردن حقوق آن ها از سوی هر فرد و رسانه ای مطرح شود و ادامه پیدا کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: این درست نیست که وقتی به صورت آشکارا در روزنامه و یا به طورکلی رسانه ای تخلف صوریت می گیرد، آن را نادیده گرفت، اما یک نشریه و رسانه دیگر را که هنوز جرم و تخلف آن اثبات نشده، توقیف کرد.

درایتی گفت: چرا به محضی که فقط استشمام می‌شود یک روزنامه مطلبی متفاوت را نشر داده با آن به صورت جدی برخورد می شود، اما چند روزنامه و سایت در کشور وجود دارد که به صورت آشکارا توهین می‌کنند، تهمت می زنند و حرمت هیچ کس را رعایت نمی کنند ولی همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند.

وی افزود: انتظار می رود در مواجه با مسائل همه موارد را با هم قاطی نکرد. هم برای مردم و هم برای اهالی رسانه به خوبی واضح است که حرف های روحانی درباره مطبوعات چه معنا و مفهومی داشته و دارد.

درایتی معتقد است که دستگاه رسانه ای و فعالیت دست اندرکاران آن در عرصه ای فعالیت می کنند که پر از فراز و نشیب است و آن ها در این عرصه به نوعی سرگردان هستند. به گفته وی اهالی رسانه نمی دانند دایره و حوزه آزادی آن ها تا چه میزان است. به گونه ای که میدان فعالیت برای عده ای به وسعت یک اتوبان است، اما برای عده ای دیگر یک تنگه سخت و باریک است.

مشاور رئیس جمهوری دولت اصلاحات ادامه داد: اظهارات روحانی بر این مبنا بود که چرا کسی و رسانه‌ای که بر خلاف قانون عمل می کند، مورد مجازات قرار نمی گیرد و این چیزی ست که عده ای با وجود علم به آن اما نمی خواهند قبول کنند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است که چنین تبلیغات هدف دار و جهت داری از اظهارات رئیس جمهوری با هدف ایجاد تنش در جامعه هیچ مشکلی را حل نمی کند.

وی معتقد است اگر امروز روحانی به عنوان رئیس قوه مقننه این اصل را برجسته کرده که چرا برخورد دوگانه با رسانه ها وجود دارد، هیچ عیبی ندارد، اما این درست برخلاف منافع عده ای دیگر است .

        برخی از رسانه ها نقد نمی کنند، تهمت می‌زنند

احمد شیرزاد نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و فعال سیاسی اصلاح طلب به «نوآوران» گفت: رئیس جمهوری کشور در مشخص کردن بسیاری از جهت ها در جامعه طبق قانون نقش بسیار والایی دارد، اما از همین اظهارات وی عده ای مدام در حال اعمال جهت گیری های خاص و سیاسی هستند.

وی ادامه داد: خوب است اظهارات روحانی در نمایشگاه مطبوعات را مجدد ارزیابی کنیم و ببینیم که آیا وی در جایی از صحبت های خود این طور گفته که رسانه و نشریه خاصی که به من و یا وزرای من انتقاد کرده باید مورد پیگرد قانونی قرار بگیرد؟!

شیرزاد گفت: اگر چنین جملاتی از روحانی شنیده باشیم حتی اصلاح طلبانی که از جمله حامیان او هستند، دیگر به حمایت های خود از روحانی ادامه نمی دهند و با این جملات مخالفت می کنند.

این نماینده پیشین مجلس افزود: عملکرد تعدادی از نشریان و رسانه ها نه در جهت انتقاد بر دولت که به منظور ایراد تهمت افترا و هتاکی به هر فرد، مقام و مسئول است.وی ادامه داد: من چند سال پیش توسط یکی از نشریه ها مورد اتهام قرار گرفتم و به من تهمت جاسوسی زده شد، پس از آن شکایت کردم، اما هیچ اتفاقی رخ نداد. به عبارتی پرونده های شکایت از برخی از رسانه ها به هیچ جایی نمی رسد.

شیرزاد معتقد است که حرف های روحانی احساس وی نیست بلکه احساس مشترک میان او مردم و سیاسیون است.

این نماینده پیشین مجلس گفت: رئیس جمهوری به واسطه حرف های روز نمایشگاه مطبوعات خود درباره آزادی مطبوعات به محدودیت آزادی متهم شد و این در حقیقت به معنای خلط مبحث است، چرا که آن چه باید مطرح و اجرا شود قانون است و رئیس جمهوری نیز به عنوان یک حقوقدان معتقد به قانون و اجرای آن است.

وی افزود: بر اساس قانون و بر طبق آزادی مطبوعات هیچ رسانه ای نباید به هیچ نهادی توهین کند که در غیر اینصورت تجاوز به حقوق شهروندان است و قانون درباره آن باید اجرا شود.

        هیچ کس حق ندارد یاس را در جامعه رواج دهد

کوروش کرم پور نماینده مردم فارس در مجلس شورای اسلامی به «نوآوران» گفت: به عنوان نماینده مردم اعتقاد دارم که قانون اساسی در نظام جمهوری اسلامی ایران وظایف و اختیارات هر نهاد و مسئول در آن به خوبی تشریح شده است.

وی افزود: در طول 37 سال ملت ایران همه نوع رفتاری را از تهدید خارجی گرفته تا وحدت و تفرقه داخلی را تجربه کرده است.

این نماینده مجلس معتقد است که هیچ فرد و نهادی حق ندارد خارج از چارچوب قوانین جاری کشور اقدامی کند که نتیجه آن ایجاد یاس و ناامیدی در دل های مردم باشد.کرم پور ادامه داد: اگر ضعفی در کشور و در اداره بخشی از جامعه دیده می شود نباید به آن افزود بلکه باید با درایت و عقلانیت آن را برطرف کرد.


خبرنگار: بهناز لطفعلی زاده