کارشناسان در گفت وگوبا نوآوران تاکید کردند:

روحانی رئیس جمهور یک دوره ای نخواهد بود

استارت زود هنگام انتخابات زده شده و نوای سفر انتخاباتی اصولگرایان نیز از خیلی زودتر نواخته شده است.

  1. ۹ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
روحانی
نوآوران -

 این ادعا آن جایی محقق می شود که مدت زیادی ست بسیاری از فعالان سیاسی اصولگرا اعتقاد خود مبنی بر تک دوره ای بودن روحانی را بر سر زبان ها انداخته و همین یکی دو روز گذشته بود که کاندیداهای موردنظر خود را نیز برای انتخابات سال آینده معرفی کردند. به گونه ای که احمدعلی پورمختار یک نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی قالیباف، ضرغامی و الهام را از جمله گزینه‌های اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده معرفی و گفت که اصولگرایان از عدم اجماع روی قالیباف در انتخابات سال 1392 پشیمان هستند. وی این طور گفته که اصولگرایان حتما در انتخابات آینده ریاست جمهوری به یک نتیجه خواهند رسید، اما این‌که آیا روی فرد واحدی به توافق برسند هم در مورد اصولگرایان و هم در مورد گروه رقیب احتمال کمی وجود دارد، بلکه من فکر می‌کنم از هر دو گروه دو کاندیدا در انتخابات آینده وجود خواهند داشت یعنی علاوه بر آقای روحانی یک نفر دیگر در جناح اصلاح‌طلب و دو نفر در جناح اصولگرا مطرح خواهند شد. نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ با بیان این‌که اصولگرایان در تلاش‌ هستند به کاندیدا یا کاندیداهای واحدی برسند، یادآور شد: اصلاح‌طلبان به دنبال این هستند که کاندیدای دیگری را کنار آقای روحانی قرار دهند و پیش‌بینی من این است که آقای روحانی بین اصلاح‌طلبان یک رقیب خواهد داشت و در مقابل خود نیز در جناح اصولگرا دو رقیب دیگر خواهد داشت. البته اگر اصلاح‌طلبان روی آقای روحانی اجماع کنند در این صورت اصولگراها هم یک کاندیدا بیشتر نخواهند داشت. به گفته کارشناسان سیاسی وحدتی که اصولگرایان برای آن در تلاش هستند به جایی نمی رسد چرا که این جریان سیاسی فاقد شخصیتی محبوب و مقتدر است که بتواند به عنوان رقیب روحانی در انتخابات به ایفای نقش بپردازد. همچنین تاکنون هیچ رئیس جمهوری تک دوره ای نبوده به علاوه این که اصلاح طلبان در حمایت از روحانی عزم خود را جزم کرده اند. به گفته کارشناسان نکته ای که برای همگان واضح است این است که روحانی دارای اهداف بلندمدتی از جنس برجام است که می تواند در دوره بعدی به ثمر برسد.

در همین خصوص به گفت‌و گو با کارشناسان و تحلیلگران سیاسی پرداختیم که از نظر می گذرد.


محمود میرلوحی:

معاون پارلمانی دولت اصلاحات


حمایت قاطع اصلاح‌طلبان و اعتدالیون از روحانی


تا جایی که ما شنیدیم و می‌دانیم اصلاح‌طلبان محکم و استوار اعلام کردند که از روحانی حمایت می کنند. متأسفانه روحانی اکنون با هجمه‌های متعددی مواجه است. جریان اصلاح‌طلبی در واکنش به فعالیت‌های اصولگرایان مجبور شد پیش از موعد برخی نظرات را اعلام کند.

اصولگرایان انتخابات 96 را هدف گرفته بودند و مرتب شخص روحانی و برجام را مورد هجوم و چالش قرار می‌دادند. بعد از انتخابات به دلیل هجوم تبلیغاتی به دولت و رفتاری که دلواپسان داشتند جریان اصلاح‌طلبی نیز مجبور شد واکنش نشان دهد. می‌دانستیم اکنون زمان صحبت از انتخابات نیست و تصمیم‌گیری برای انتخابات 96 در نیمه دوم سال قبل از انتخابات باید انجام شود اما اصلاح‌طلبان نیز مجبور شدند به نوعی زودتر جمع‌بندی و اظهارنظر کنند. از به اعتقاد من اصولگرایان در شرایطی نیستند که سه کاندیدا داشته باشند.

اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان که مطرح کردند نگاه‌شان در انتخابات 96 نگاه تأیید و حمایت از روحانی است فضای فعلی کشور نشان از آن دارد که اگر بنا باشد انتخابات تک دوره‌ای باشد سه احتمال وجود خواهد  داشت. یکی این‌که روحانی تصمیم نداشته باشد به صحنه بیاید که امیدواریم این اتفاق نیفتد چراکه تلاش و همت‌شان نشان می‌دهد در واقع اهداف بلندمدت را دنبال می‌کنند. دیگر این‌که جریان اصلاح‌طلبان و اعتدالیون نیاز به تجدیدنظر دارند و باید شخصیت جدیدی را متفاوت با روحانی به صحنه بیاورند که اساساً چنین فردی مطرح نیست و چنین ذهنیتی از ناحیه اعدالیون مطرح نمی‌شود و دیگر این‌که جریان رقیب روحانی یعنی جبهه پایداری و اصولگرایان احساس کنند که دارای ظرفیت و افراد مطرحی هستند که می‌توانند با روحانی رقابتی سنگین کنند که در اردوی اصولگرایان نیز چنین انسجام و رفتار هدفمندی را ملاحظه نمی‌کنیم. اصولگرایان تقریبا بعد از انتخابات مجلس انگیزه‌شان برای فعالیت کمتر شد.

درواقع ائتلافی به نام اصولگرایی نداشتیم. انتخاب لاریجانی را نیز هیچ سند و دلیلی بر انسجام اصولگرایان نباید تلقی کرد. اکنون نیز ملاحظه می‌کنید که فراکسیون اصولگرایان در مجلس نتوانست اقدام قابل توجهی انجام دهد.

اصولگرایان در وضعیتی نیستند که نامزدی برای رقابت با روحانی به صحنه بیاورند.

 اکنون جامعه روحانیت از یک سو انگیزه کافی برای مقابله با روحانی ندارد و از دیگر سو به نظر می رسد که نمی‌خواهد ظاهراً خودش را با دلواپسان و پایداری‌های پشت یک میز ببیند.

احتمال دارد شخصی مثل ضرغامی آن هم نه با امید پیروزی بلکه با امید آماده کردن فضا برای سال 1400 و انتخابات بعدی وارد میدان شود.

در حال حاضر از چهره اصولگرایان امید، انگیزه و انسجام را نمی‌توان استنباط کرد.

در حال حاضر شاهد ثمرات برجام هستیم که می توان نتیجه سیاست های مناسب دولت روحانی دانست.

به جرأت می توان گفت وجود یک دولت عاقل و معتبر می‌تواند بسیاری از مشکلات را از کشور دور کند.

به برکت سیاست‌های دولت روحانی دنیا امروز ایران را تنها نمی‌گذارد و پشت ایران را خالی نمی‌کند.

باید تلاش کنیم همین مسیر را که منطقی است و کشور را از یک دره‌ای نجات داده و ریل قطار کشور را بالا آورده است کمک کنیم به مقصد برسد و این را بدانیم که هیچ‌کس نمی‌تواند در شرایط فعلی اقتصاد معجزه کند.  

به نظر نمی‌رسد که گزینه‌های اعلام شده از سوی اصولگرایان بتوانند مشکلات اقتصادی و بین‌المللی کشور را رفع کنند.

روحانی با تیم باتجربه‌ای که دارد نتوانست رکود و اشتغال را حل کند اما همه می‌دانند که رفع مشکلات کشور زمانبر است.

این آرامشی که اکنون داریم و همچنین وحدت نسبی که امروز در فضای سیاسی شاهد هستیم نتیجه زحمات دولت روحانی است.


سید کمال سجادی:

سفیر سابق ویتنام


اصولگرایان قطعاً بر سر یک نفر  به اجماع می‌رسند


در جبهه پیروان خط امام و رهبری فعلاً به طور مستقیم وارد بحث ریاست‌جمهوری نشده‌ایم.

درمورد کاندیداتوری الهام خبری منتشر شد مبنی بر این که به صحنه انتخابات می‌آیند اما چون احمدی‌نژاد از او حمایت نکرد عقب‌نشینی کرد.

اکنون جبهه پیروان خط امام و رهبری نامزدها را صد می‌کند. فعلا در حال بررسی هستیم و کسی را رد نمی‌کنیم.

مسلم است که اصولگرایان حتماً کاندیدا خواهند داشت. به نظر من ایده‌آلش این است که مجمع اصولگرایان با محوریت روحانیت تشکیل شود که سرانجام به یک نامزد برسند و اجماع روی آن یک کاندیدا شود. البته این ایده‌آل است. هم و غم ما این است که بررسی کنیم. الان در مرحله بررسی کاندیداهای اصولگرا هستیم. اصولگرایان قطعاً بر سر یک نفر به اجماع می‌رسند.

به نظر من این‌که گفته می‌شود در دور دوم همه رؤسای‌جمهور دور دوم نیز حتماً هستند نظر قطعی نیست. دنیای سیاست دنیای ممکنات و ناممکن‌هاست و چندان قابل پیش‌بینی نیست.

طی ماه‌های آینده اصولگرایان و اصلاح‌طلبان رقابت خواهند کرد اما ایده‌آل اصولگرایان این است که از یک کاندیدا حمایت کنند و درواقع آرا تجمیع شود.


قاسم میرزایی نیکو:

نماینده مجلس دهم


روحانی کاندیدای مجموعه بخش خردگرای کشور خواهد بود


یازده دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نشان داده که رئیس‌جمهور یک دوره‌ای نداریم.

رؤسای جمهور در دوره دوم بهتر می‌توانند فعالیت‌ها برنامه‌ هایشان را پی بگیرند و مشکلات را حل کنند. این‌که فردی قوی‌تر از روحانی وارد صحنه شود بعید است.

گزینه‌های اعلام شده از سوی اصولگرایان توان رفع مشکلات را ندارد.

در شرایط کنونی روحانی با درایتی که داشت توانست بسیاری از مشکلات را در حوزه دیپلماسی رفع کند.

بعید است که اصلاح‌طلبان به جز روحانی بر سر شخص دیگری به اجماع برسند.

اعتقاد دارم که بهترین گزینه برای ریاست‌جمهوری روحانی است.

روحانی به خوبی می‌تواند کشور را سامان دهد. نباید مدام گرفتار آزمون و خطا شویم.

جامعه نیازمند تفکر و خرد و عقلانیت است که روحانی به خوبی توانست در ایران حاکم کند.

اگر این فاکتور مهم رعایت شود قطعا انتخابات خوبی خواهیم داشت. بی شک روحانی کاندیدای مجموعه بخش خردگرای کشور خواهد بود.


خبرنگار: آرزو قادری