«نوآوران» در گفت وگو با برخی چهره های اصولگرا بررسی کرد

ائتلاف؛ راه سخت و دست نیافتنی اصولگرایان

اصولگرایان در تمامی مصاحبه های خبری خود از وحدت حرف می زنند در حالی که هنوز به اجماع یا لیست واحدی دست پیدا نکرده اند.

  1. ۹ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
اصولگرایان
نوآوران -

 چندی پیش حداد عادل در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: «عقل و تجربه حکم می‌کند که جریانات هم‌سویی که تحت عنوان اصول‌گرا در عرصه سیاسی کشور فعال هستند، با یکدیگر متحد باشند. چگونه باید گفت دید و فهمید که تعدد نامزد‌ها و تفرقه و اینکه هر کسی دنبال یکی برود چه نتیجه‌ای به دنبال دارد مؤمن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود اما ما چند بار گزیده شدیم.» حداد عادل با طرح این پرسش که ایا می خواهیم تجربیات گذشته را بار دیگر تکرار کنیم یا به هوش آمده‌ایم گفت رقیب هم می‌خواهد که ما تفرقه داشته‌ باشیم که طبیعی است اما ما بایستی هشیار بوده و بدانیم می‌خواهیم چه کار کنیم.» به نظر می رسد هیچ چشم‌اندازی را نمی‌توان برای دستیابی این جناح به وحدت متصور شد. اصولگرایان نه تنها اعلام وضعیت نکرده اند بلکه انشعاباتی  نیز در آنها به وجود آمده است. حزب پایداری مستقلا در پی دست‌یابی به قدرت است و هرگونه وحدت و ائتلاف را منوط به پذیرش شروط جبهه پایداری توسط دیگر جریانات اصولگرایی می‌داند. در مجموع کلیت اظهار نظر ها و مصاحبه های اصولگرایان صاحب منصب این است که هنوز نتوانسته اند اجماع کنند. در انتخابات 96 راهی جز این ندارند مه یک نامزد را معرفی کنند، چون از نامزدهای اصولگرا  تنها یک نفر باید در صحنه انتخابات حضور یابد و حتی حضور دو نامزد اصولگرا در عرصه انتخابات شکست آنها را قطعی خواهد کرد.

    تمام اصولگرایان در تصمیم گیری مشارکت داشته باشند

ابوالقاسم رئوفیان، دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین در گفت وگو با «نوآوران» گفت: « در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو جامعه روحانیت مبارز نقش محوری خواهد داشت  و این امر برای همه اصولگرایان پذیرفتنی است. البته اصولگراها برای همکاری های انتخاباتی با مرکزیت جامعه روحانیت مبارز را قبول دارند. باید عرض کنم اگر اصولگرایان در پی این باشند که در این انتخابات به پیروزی دست پیدا کنند، باید به یک اجماع یا وحدت دست پیدا کنند. یکی از اقداماتی که برای رسیدن به وحدت باید انجام بدهند این است که تمام احزاب اصولگرا در حوزه تصمیم گیری مشارکت داشته باشند.»

به گفته این فعال سیاسی اصولگرا اگربه این مهم توجه نشود وحدتی شکل نخواهد گرفت و به تبع این عدم اجماع نمی توان نتیجه مورد قبولی را به دنبال داشته باشد.

رئوفیان ادامه داد: « اکنون که اصولگرایان در مرحله تصمیم گیری برای برگزاری نشست ها و رسیدن به وحدت هستند، باید تنها یک گزینه یا به عبارتی دیگر گزینه نهایی در نظر گرفته شود و هر کدام از زیر مجموعه اصولگرایان از ارائه کاندیدای مورد نظر خودداری کنند. در میان شاخه ها و طیف های مختلف اصولگرایی اختلافات جنایی و فکری متعددی وجود دارد که همین عامل دشوار شدن مسیر رسیدن این جریان سیاسی به وحدت می شود.آن چه می‌توان درباره انتخابات پیش رو برداشت کرد، این است که قطعا طیف اعتدال گرای اصولگرایی در کنار افراطیون و تندروهای این جریان سیاسی قرار نمی گیرد.»

      مشورت پایه اتحاد است

حجت‌الاسلام و المسلمین محسن غرویان یکی از چهره‌های شاخص اصولگرایان در گفت وگو با نوآوران با اشاره به اینکه اصولگرایان راهی ندارند جز ائتلاف، اظهار کرد: « دوستان نباید بدون مشورت و هماهنگی تعین تکلیف کنند، کسانی که توجهی به دیگران ندارند مطمئنا نمی‌توانند دم از وحدت بزنند. طبیعتا این افراد اهل مشورت نبوده و اشخاص دیگر را در سطح خودشان نمی‌دانند و با چنین روحیه و مبنایی، این افراد و گروه‌ها ائتلاف با کسی نمی‌کنند چون که آنها را قبول ندارند.»

غرویان نتیجه رفتارهای این افراد را چیزی جز تفرقه و جدایی بین اصولگرایان نمی‌داند.

وی می‌گوید: «اینکه در همه جا از وحدت و ائتلاف حرف بزنیم ولی به آن عمل نکنیم، به هیچ وجه کارساز نخواهد بود. من معتقدم که تندروها اهل مشورت و مشارکت های جمعی نیستند، بنابراین احترام گذاشتن به نظرات دیگران نیز در آنها دیده نخواهد شد. نتیجه این امر هم چیزی جز جدایی و گسست بین آنها نخواهد بود.»

وی همچنین در ادامه به نوآوران گفت: «منشا قدرت و تقسیم آن باید متناسب با قدرت نفوذ جریان‌های سیاسی در لایه‌های مردم و داشتن رای ملت باشد چرا که تمام احزابی که وابسته به قدرت، ثروت‌  و   زور  و تزویر هستند، مشروعیت ندارند. اصولگرایان باید به این نتیجه برسند که هر کسی و حزبی متناسب با قدرتی که دارد باید جایگاهش در جناح‌های سیاسی مشخص شود و این قدرت به طور قطع ناشی از مردم و رای آن‌ها می‌باشد نه از رانت و موقعیت‌های سیاسی». آنچه که پیداست که اصولگرایان درگیر اختلافات داخلی هستند و به نظر هنوز اختلافاتشان به اتمام نرسیده است. و با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر دچار نوعی سردرگمی سیاسی شده‌اند.

       چهره های جدید شانس بیشتری خواهند داشت

ناصر ایمانی ،کارشناس مسائل سیاسی و  فعال سیاسی اصولگرا در گفت وگو با خبرنگار نوآوران، با اشاره به اینکه چهره های جدید شانس بیشتری می‌توانند داشته باشند اظهار کرد: « می‌توان گفت شاید اگر چهره ای جدید معرفی شود احتمال اینکه دارای رای آوری بیشتری در بین مردم باشد زیاد است. چون آنها این حُسن را دارند که در مقابل انظار مردم نبوده‌اند. از این رو چون مردم با پدیده‌ای جدید مواجه می‌شوند، توجهشان بیشتر به آن فرد جلب می‌شود. در سال ٧٦ و ٨٤ انتخابات ریاست‌جمهوری نیز چنین اتفاقی را شاهد بودیم. چهره‌های جدیدی آمدند که انتظاری نبود که بتوانند پیروز شوند اما آنها توانستند آرای مردم را جلب کنند. من فکر می‌کنم چهره‌های جدید این مزیت را دارند اما این به این معنا نیست که حتما باید چهره جدیدی معرفی شود. فقط معتقد هستم که چهره‌های جدید در جلب رای مردم یک قدم جلوتر از چهره‌های قدیمی هستند.»

وی در ادامه گفت: «احتمال اینکه اصولگرایان با دو یا سه کاندیدا در انتخابات حاضر شوند زیاد است. برای اینکه با چند کاندید احتمال شکستن رای آقای روحانی بیشتر می‌شود. رای آقای روحانی در انتخابات پیشین شکننده بود. اگر اصولگرایان بتوانند به نحوی انتخابات را به دور دوم بکشانند شانس آقای روحانی کم خواهد شد. در حال حاضر اصولگرایان تلاش می‌کنند تا تدابیری برای همین موضوع بیندیشند. برای اینکه افراد از تصمیمات جمعی اصولگرایان تمکین کنند. البته اصولگرایان تجربه خوبی از انتخابات مجلس دهم دارند و آن اینکه واقعا توانستند مخالفت درون اردوگاه خود را کاهش دهند. بنابراین با اتکا به آن تجربه تلاش می‌کنند در سال ٩٦ افراد را به انصراف از کاندیداتوری راضی کنند. البته این مشکلی است که همه جناح‌های سیاسی به دلیل نبود حزب فراگیر و پایدار در کشور با آن مواجه هستند.» به نظر می‌رسد در بحث اتحاد اصولگرایان با وجود اتفاق نظر در رویکردهایی که دارند، اما به دلیل تعریف نشدن جایگاه قدرت در تقسیم حوزه‌های سیاسی، عمدتا دچار آسیب‌پذیری هستند. بنابراین با توجه به اظهارات فعالان اصولگرایی در این گزارش و البته در دیگر اظهارات و نمود عینی وضعیت اصولگرایان در گذشته و حال، می توان به این نتیجه رسید که شاید هرگز نتوان شاهد اتحاد اصولگرایان شد چون ادعایی بیش نخواهد بود.


خبرنگار: محسن فیض اللهی