سرمقاله - آذر منصوری

ادبیات حامیان دولت قبلی یک بار آزمایش خود را پس داده است

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
آذر منصوری
نوآوران -

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا و پیروزی دونالد ترامپ به عنوان کاندیدای حزب جمهوری خواه در این رقابت واکنش‌های بسیاری را خصوصا در روزهای نخستین در تمام دنیا با خود به همراه داشت.

روی کار آمدن کسی که در شعارهای انتخاباتی خود نشان داد مخالف سیاست‌های دولت جمهوری اسلامی ایران و خصوصا دستاورد بین المللی برجام است، واکنش‌های داخلی متعددی را در کشور شامل شد. از جمله این که مخالفان دولت تدبیر و امید روی کار آمدن ترامپ را همچون دستاویزی قلمداد می کنند که با توسل به سیاست‌ها و شعارهای انتخاباتی او می توانند، روحانی و دولت همراه وی را تحت الشعاع قرار دهند.

برجام یا همان توافق هسته ای نتیجه سیاست مثبت دولت یازدهم و به نوعی بزرگ ترین دستاورد سیاست خارجی این دولت است که به عنوان یک سرمایه ملی نیاز به اتفاق نظر، اجماع و صدای واحد دارد. به عبارت دیگر برجام برگ برنده دولت روحانی و یکی از بخش‌هایی که دولت توانسته در آن با نمره قبولی بالایی به تعهداتش عمل کند، اما این دستاورد بیش از هرچیز باید مورد حمایت، توافق و اجماع سایر جریان‌های سیاسی کشور قرار گیرد. نگاه واقع بینانه به روندی که موجب شکل گیری توافق هسته‌ای شد، نوع گفتمانی سات که برای دولت حسن روحانی و تیم سیاست خارجی‌ آن بوده است. از این رو می‌توان گفت که این نوع نگاه و برخورد روحانی و تیمش در نزدیک به سه سال گذشته با جامعه جهانی، نگرانی‌های در خصوص آینده برجام را برطرف و یا به حداقل ممکن می‌‌رساند. دولت تدبیر و امید در طول سال‌های اخیر با چالش‌ها و تنگناهای بسیاری که برخی از آن‌ها میراث دولت قبل و تعدای دیگر بر اثر تحریم‌ها و سوء مدیریت به وجود آمده بود مواجه شد، اما توانست عملکرد مثبتی در عرصه سیاست خارجی و داخلی از جمله کاهش نرخ تورم داشته باشد.

کاندیدای اصولگرایان در رقابت با روحانی در انتخابات ریاست جمهوری از شانس بالایی برخوردار نیستند و این ادعایی ست که دلایل متعددی هم دارد. برخی بزرگان جریان اصولگرایی خواستار حمایت از روحانی در انتخابات آتی هستند و از اخبار موجد می ‌توان متوجه شد که برای آرایش سیاسی انتخابات اردیبهشت ماه به سمت وی متمایل می شوند. از طرفی می توان این طور گفت که اصولگرایان فاقد کاندیدایی قوی و موثر هستند؛ کاندیدایی که بتواند در مقابل روحانی قرار بگیرد.

به عبارت دیگر مشکل جدی رقبای دولت روحانی بیش از همه بر دو محور استوار است. نخست آن که همانطور که ذکر شد؛ این جریان سیاسی فردی که بتواند در موضع رقیب روحانی ظاهر شود، ندارد و اگر کسی را به عنوان کاندیدای نهایی خود اعلام کند، آن فرد نمی تواند در برابر رئیس جمهوری دولت تدبیر و امید قدرت نمایی کند. یکی دیگر از مشکلات عدیده جریان سیاسی اصولگرایی برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در بی برنامگی آن‌ها در خصوص چگونگی اداره کشورخلاصه می شود و به همین دلیل است که تمام تلاش خود را برای تضعیف مهم ترین دستاورد دولت یعنی برجام مصروف داشته اند. چنین اهتمامی با توجه به ادبیاتی که در پیش گرفته اند نه تنها برای توسعه کشور گامی بر نمی دارد، بلکه در جهت تکرار همان شیوه ای است که یک بار آزمایش خود را پس داده است. در همین زمینه گفتنی است که چنین رفتارهایی برآیند و نتیجه ای حتی برای خود این جریان سیاسی نداشته و نخواهد داشت، چرا که فضای عمومی کشور نیازمند رویکرد و گفتمانی است که حرکت به سمت توسعه را هموار کند.