رئیس شورای سیاست گذاری اصلاح‌طلبان در گفت‌و‌گو با نوآوران تأکید کرد:

علت تسریع فساد‌های سازمان یافته، حاشیه‌ امن افراد است

ابتدای شهریور امسال، وب‌سایت خبر معماری‌نیوز (وابسته به معاون وزیر مسکن و شهرسازی) با انتشار جدولی از نامه سازمان بازرسی کل کشور به شهرداری تهران، خبراز فساد گسترده و واگذاری نجومی به مدیران شهری داد، این موضوع به شدت در فضای مجازی گسترش پیدا کرد و واکنش‌های زیادی را به همراه داشت

  1. ۸ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
صوفی
نوآوران -

اعتراض اعضای شورای شهر به محتوای این خبر، درخواست شهردار تهران برای دخالت رئیس قوه قضائیه و روشن کردن واقعیت ماجرا و دستگیری یاشار سلطانی مدیر مسئول سایت معماری‌نیوز به اتهام انتشار اسناد محرمانه و تحقیقات قضائی از جمله این واکنش‌ها بود. تا بالاخره ششم آبان‌ماه قاضی منتظری، دادستان کل کشور، نتیجه بررسی‌ها روی این پرونده را از برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه یک اعلام کرد. به گفته‌ی او در این زمینه به بعضی‌ها بیش از حد مجاز تخفیف داده شده است.

بازداشت یاشار سلطانی برای تکمیل تحقیقات در این زمینه ادامه داشت تا این‌که در روز بیست و دوم آبان ماه عباس جعفری دولت آبادی دادستانی تهران، اعلام کرد: با تکمیل تحقیقات پرونده یاشار سلطانی، نامبرده با تبدیل قرار تأمین آزاد شد.

این آزادی همراه با شوری از هیجانات در افکار عمومی انجام شد که عده‌ای ابراز خوشحالی و عده‌ دیگر ناراضی بودنداما طولی نکشید که متهمان این پرونده در گفت و گو با خبر گزاری های مختلف جبهه هایی ایجاد کردند که اصل موضوع را به سمت اختلافات اصلاح‌طلبانه با اصول گرایان سوق می‌داد در این بین می‌توان به مصاحبه ‌ خانم معصومه آباد با خبرگزاری فارس اشاره کرد که مدعی شده بودند: من ابتدا فکر می‌کردم یک‌سوء تفاهم است و می‌خواهند برایشان همه چیز مشخص شود اما بعد متوجه شدم که همین دوستان اصلاح‌طلب ما در شورا مثل تندگویان در فضاهای مجازی خود می‌نوشتند ای مردم به صاحبان املاک شهرداری رأی ندهید، یا صابری می‌گفت باید صاحبان املاک شهرداری رد صلاحیت شوند. این صحبت ها ما را بر آن داشت تا با اشخاصی در‌این باره گفت‌و گو کنیم.

علی صوفی، رئیس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان و وزیر تعاون  دولت آقای خاتمی در باره‌ی این اتفاقات و اقدامات یاشار سلطانی در افشا سازی مدارک مربوط به واگذاری املاک نجومی گفت: تصور عمومی این است که اسناد مربوط به املاک نجومی جزء اسناد طبقه بندی شده قرار نداشته است و سند عادی تلقی می‌شود ولی این موضوع را باید مد نظر قرار داد که وقتی پرونده‌ای در مرحله‌ اتهام و رسیدگی قرار دارد  نباید افشا شود تا رسیدگی کامل انجام شده و حکم صادر گردد سپس رسانه‌ای شود. این پرونده چون در مرحله‌ مقدماتی بوده و گزارش نهایی آن ارائه نشده است بنابراین غیر قابل انتشار محسوب می‌شود و انتشار آن جرم است.

وی افزود: چون این افشا گری بر علیه یکی از صاحبان  از طیف حاکمیت بوده است و چون این افراد معمولا از حاشیه‌ی امنی برخوردار هستند که علت اصلی سرعت بخشی در فساد‌های سازمان یافته‌ نجومی همین حاشیه‌های امن است،  این موضوع به چپاول و غارت اموال عمومی و بیت المال منجر شده است که حاصل این حاشیه‌ی امن فرار از مجازات است.

او با تاکید بر این موضوع که شهرداری جزء این طیف محسوب می‌شود گفت: افکارعمومی به دلیل همین مناسبات برخوردی که با آقای یاشار سلطانی صورت گرفت را نمی‌پذیرد و آن را نوعی حمایت از مجرمین اصلی و فساد می‌داند. قوه‌ فضاییه باید توجه بیش‌تری به این موضوع و دید مردم در این راستا داشته باشد و اگر توجیحات قانونی در این زمینه وجود دارد باید از ابتدا بای مردم بازگو شود.

صوفی عنوان گفت: این جریانات وقتی شکل جناحی پیدا می‌کند معمولا ابهاماتی ایجاد می‌شود که در این هنگام بهتر است دستگاه‌های منتسب به جناح‌های مختلف با جناح روبه رو مهربانانه تر و با جناح خود سختگیرانه تر عمل کنندتا از این اتهامات به دور باشند او در ادامه به صندوق ذخیره‌ فرهنگیان اشاره کرد و گفت:  خیلی از متولیان امر در این مورد موضع گرفتند که این مبالغ به صورت وام پرداخت شده است ولی با این  تفاسیر در شاهد این هستیم که رقم هشت هزار میلیارد در رسانه های ملی و رسانه های آن جناح و جریان همچنان تکرار می‌شود. این برخورد های دو‌گانه شبه‌هایی ایجاد می‌کند.

رئیس شورای سیاست گذاری اصلاح‌طلبان گفت: من فکر می‌کنم در باره‌ این پرونده های فساد مالی مراحل قانونی رسیدگی به پرونده به طور طبیعی باید ادامه پیدا می‌کرد و سازمان بازرسی کل کشور که  این گزارش را ارائه کرده است و از آن دفاع می‌کند می‌تواند به سرعت آن را تکمیل کرده و به قوه‌ی قضایی ارائه دهد تا به این نحو در  افکار عمومی و رسانه‌ها عنوان نشود. قطعا سیاسی شدن پرونده‌های قضایی باعث تخریب در رسیگی پرونده می‌شود. به نظر من اگر واگذاری املاک نجومی در شهرداری شهر تهران صورت گرفته باشد افشای آن کار بسیار درستی است زیرا مردم باید در جریان این امور قرار بگیرند و وظیفه‌ رسانه شفاف‌سازی صادقانه و رصد اوضاع موجود در جامعه است.


خبرنگار: می گل هشترودی