سرمقاله - سیدمحمود میرلوحی

شرایط اقتصادی که دولت در آن آغاز به کار کرد عملکرد امروز آن را شایسته تقدیر می کند

معاون پارلمانی وزیر دولت اصلاحات

  1. ۸ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
میرلوحی
نوآوران -

 دولت تدبیر و امید از زمان آغاز کار خود تا به امروز بحران های متعددی را پشت سر گذشته است. از برجام گرفته تا تورم 40 درصدی و توقف شهرک های متعدد صنعتی و غیره همگی به نوعی از جمله موانعی بوده که از ابتدا بار سنگینی را بر دوش این دولت نهاده است.

امروز آن چه از گزارش های مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی دریافت می شود، همگی موید بازگشت دوباره واحدهای صنعتی بر مدار تولید است. در سال 92 رشد اقتصادی منفی 6 درصد بود و این درحالیست که هر یک واحد رشد منفی ویرانی به اندازه یک زلزله بم را برای کشور به همراه دارد. دولت تدبیر و امید با آغاز کار خود در همان سال رشد منفی اقتصادی را به صفر رسانید و امروز نتیجه فعالیت ها و سیاست های اقتصادی این دولت رشد 5/4 درصدی است.

دولت مهرورزی با پایان کار خود چیزی حدود 450 هزار میلیارد دلار یعنی 150 هزار میلیارد تومان بدهی را برای دولت بعدی به ارث گذاشت. دولت نهم و دهم 1100 میلیارد دلار مصرف کرد که فقط 900 میلیارد دلار آن از محل نفت و میعانات غیر نفتی بوده است. این دولت چیزی حدود 35 هزار میلیارد تومان از صندوق ذخیره ارزی که از دولت اصلاحات باقی مانده بود نیز توسط دولت احمدی نژاد مورد استفاده قرار گرفت و نتیجه تمام این اتلاف منابع حجم عظیمی از بدهی هایی بود که دولت روحانی را به خود مشغول کرد.

در زمان دولت اصلاحات صادرات نفت حدود 8/3  میلیون بشکه در روز بود و این تعداد در زمان دولت مهروزی به کم تر از یک میلیون بشکه در روز رسید و آن چه از عملکرد دولت روحانی برآمده صادرات گسترده منابع نفتی یعنی چیزی به میزان زمان قبل از تحریم ها است که با استناد به همین موارد محدود می توان این گونه نتیجه گرفت که دولت تدبیر و امید در مقایسه با عملکرد منفی دولت گذشته و با وجود بار مشکلاتی که از آن دولت برایش به ارث رسیده، عملکرد اقتصادی مثبتی را داشته است. از طرفی آن چه در زمینه های اقتصادی باید به گونه ای ملموس برای جامعه تحقق پیدا کند، هنوز نیاز به تلاش هایی دارد که باید از سمت دولت و دیگر قوای تاثیرگذار در کشور به عمل بیاید.

هنوز موانع عمده ای در مسیر توسعه اقتصادی کشور وجود دارد و هنوز میزان فعالیت های بانک ها در قواره نیاز جامعه نیست. همچنین فساد اداری، رکود و بیکاری هنوز دامن گیر جامعه است، اما آن چه در این زمینه توجه به آن ضروری است ، این است که دولت روحانی در شرایط بسیار دشواری آغاز به کار کرد و اگر نتایج حاصل شده از تلاش های سه ساله تیم روحانی را با آن چه در دولت نهم و دهم به وقوع پیوست، مقایسه شود، متوجه می شویم که دولت یازدهم با دستان خالی بار بسیاری از مشکلا را بر دوش کشید و به همین دلیل است که شایسته تقدیر است.

هنوز مشکلات عدیده ای در سر راه توسعه اقتصادی کشور وجود دارد و هنوز بیکاری در لایه هایی از جامعه دیده می شود که رفع و رجوع آن ها همت بالا، ابتکار عمل و خلاقیت و همکاری را می طلبد که باید از سمت تمام قوای تاثیر گذار در کشور

 محقق شود.