انتخابات 96؛ از منع حضور تا تلاش برای شورای شهر

تعبیر وارونه یک رویا

هنوزچند ماهی تا برگزاری انتخابات باقی مانده است؛ اما این طور که اخبار حکایت می کنند موتور محرک احزاب و شخصیت ها روشن شده و برخی هم فعالیت‌هایشان را آغاز کرده اند. جدا از همه فعالیت های سیاسی با هدف انتخابات 96، سرنوشت محمود احمدی نژاد و حضور او در انتخابات 96 همواره محل بحث بوده است.

  1. ۸ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
احمدی نژاد
نوآوران -

از روزی که دولت را تحویل داد و یارانش را در ساختمانی  در ولنجک گرد هم آورد تا اردیبهشت 95 که  در محمودیه برای 29 نفر از یارانش احکامی صادر کرد  و بسیاری گفتند جلسات روزهای چهارشنبه محمود احمدی نژاد برای تشکیل «دولت در سایه» است.  آن طور که ادعا می شد در این جلسات گفته شده که جمع بندی گزارشات برای تدوین برنامه های انتخاباتی محمود احمدی نژاد در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که خرداد ۹۶ برگزار می شود استفاده خواهد شد.  حضور احمدی نژاد و آماده شدنش برای انتخابات مجلس و ریاست جمهوری تبدیل به بمب خبری شد و مجتبی ثمره دستیار ارشد محمود احمدی‌نژاد در دولت دهم با اشاره به اینکه احمدی‌نژاد «دولت در سایه» تشکیل نداده است گفت: احمدی‌نژاد برنامه‌ای برای انتخابات مجلس ندارد. با این حال حضور احمدی نژاد  در مسجد نارمک و شهرری تا اسلامشهر وبعد هم شهرستانها همه و همه با عنوان آماده شدن برای انتخابات 96 تفسیر می‌شد  خبر حضور او آنقدر در محافل سیاسی و مطبوعات بازتاب داشت که همه از او به عنوان  یکی از محتمل ترین کاندیداهای  انتخابات ریاست جمهوری سال 96 یاد می‌کردند . گمانه زنی ادامه داشت تا این‌که پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه‌ای، مشروح بیانات رهبر معظم معظم انقلاب در درس خارج فقه ایشان در روز 5 مهر سال جاری را منتشر کرد.   ایشان در این  بیانات فرموده بودند : «خب بله، یک نفری، یک آقایی آمده پیش من، من هم به ملاحظه‌ صلاح حال خود آن شخص و صلاح حال کشور به ایشان گفتم که شما در فلان قضیه شرکت نکنید. نگفتیم هم شرکت نکنید، گفتیم صلاح نمی‌دانیم ما شما شرکت کنید. این را گفتیم. خب یک چیز عادی است. انسان بایستی آن چیزی را که می‌بیند و می‌فهمد و فکر می‌کند که به نفع برادر مؤمن‌اش است باید به او بگوید دیگر. ما هم اوضاع کشور را خب، غالباً بیشتر از اغلب افراد آشنا هستیم. آدم‌ها هم، بخصوص آدم‌هایی که صدها جلسه با ما نشستند و برخاستند بیشتر و بهتر از دیگران می‌شناسیم. با ملاحظه‌ حال مخاطب و اوضاع کشور به یک آقایی انسان توصیه می‌کند که آقا شما اگر توی این مقوله وارد شدید این دو قطبی در کشور ایجاد می‌شود. دو قطبی در کشور مضرّ است به حال کشور. من صلاح نمی‌دانم شما وارد بشوید. بله، این چیز خیلی مهمی که نیست. این یک چیز خیلی طبیعی است، خیلی ساده است. بله، ما این توصیه را به یکی از آقایان، به یکی از برادران کردیم. خب حالا این مایه‌ اختلاف بشود بین برادران مؤمن، یکی بگوید فلانی گفته، یکی بگوید نگفته، یکی بگوید چرا پشت بلندگو نگفته؟ خب حالا این هم پشت بلندگو. »

نبود فضای دو قطبی در کشور مورد حمایت فعالان سیاسی و مجلس قرار گرفت. بسیاری در این باره اظهار نظر کردند. محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین هم  گفت که احمدی‌نژاد به عنوان یکی از گزینه‌های قوی برای انتخابات ریاست جمهوری، به دلایل متنوع از ورود به انتخابات منع شده است. کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درباره  عدم دو قطبی در گفت : مقام معظم رهبری به عنوان محور هدایت کشور به آقای احمدی نژاد توصیه کردند که در انتخابات شرکت نکنند. آقای احمدی نژاد تمام تلاشش را در گذشته در مسیر دو قطبی شدن انجام داد و خیلی از اتفاقات و تنش‌های بی‌حاصل را ایجاد کرد که همه اینها در نتیجه عملکرد گذشته‌اش بود. براین اساس احساس رهبری این بود در شرایطی که کشور به آرامش، وحدت و گذراندن این دوران نیاز دارد به صلاح نیست که ایشان در عرصه انتخابات وارد شوند. امیدواریم آقای احمدی نژاد نیز توصیه رهبری را جدی بگیرند.

محمد رضا تابش هم با اشاره به فرمایشات رهبری گفت : مهم این است که ایشان از هر اقدام و عملی که منجر به انشقاق در جامعه و قطب بندی شود پرهیز دادند. گاهی ممکن است رقابت سالم وجود داشته باشد اما گاهی هم رقابت منجر به حوادث و وقایعی نظیر وقایع سال 88 خواهد شد که آن سم مهلک برای  منافع و امنیت ملی و وحدت جامعه است و موجب سوء‌ برداشت هم در داخل و هم بیرون از مرزها توسط دشمنان انقلاب می‌شود . فرمایش رهبری توصیه خیری بوده که امیدواریم همه به آن عمل کنند. البته هنوز زود است که وارد عرصه جدی انتخابات شویم.

یک ماهی پس از  واکنش ها درباره حضور احمدی نژاد و ایجاد فضای دو قطبی خبر از او و فعالیت هایش نبود اما چند روز پیش سایت  و کانل تلگرامی  دولت بهار منتسب به رئیس دولت نهم و دهم تصاویری از او منتشر کردند که به روستای کندلوس رفته بود . روستای کندلوس از توابع بخش کجور شهرستان نوشهر استان مازندران است و این طور که سایت خبری دولت بهار نوشته است  احمدی نژاد ضمن دیدار با مردم خونگرم کندلوس همراه با دکتر عبدالرضا شیخ‌الاسلامی به گشت و گذار در ارتفاعات پرداخته است .

احمدی نژاد پیش از این هم  19 فروردین ماه به آمل رفت تا در یادواره شهید هادی جعفری که در سوریه به شهادت رسید، سخنرانی کند. خانواده شهید از احمدی نژاد دعوت کرده بودند اما مشکلات نا گفته سبب شد تا مکان مراسم هم با پیشنهاد این افراد از روستای رییس آباد آمل، ابتدا به حسینیه آسوری ها و سپس به مصلای شهر آمل تغییر یافت. در نهایت این مراسم در حسینیه آل طاها، با حضور برخی منسوبان دولت مهرورز برگزار شد.

سال گذشته که رئیس جمهوری اسبق به مازندران رفت  فرماندار وقت بابل در آن محفل حضور یافت البته فشارهای رسانه ای سبب شد تا در نهایت رجب ملایی عزل شود اما او باز هم به این استان میرود و با مردم گفت و گو می کند. نامه‌هایشان را می‌گیردو برایشان سخنرانی می‌کند فعالیت‌‌‌هایی که هر چند به نظر انتخاباتی می آید اما گفته می‌شود با هدف حضور در انتخابات نیست .

   مراجع قانونی به تخلفات احمدی نژاد رسیدگی کنند

آذرمنصوری فعال  سیاسی اصلاح طلب درباره تداوم حضور احمدی نژاد در فضای سیاسی و تلاش او برای ماندن در سپهر سیاسی ایران  به نوآوران گفت : احمدی نژاد دو دوره رئیس جمهور بوده و باوجود  این‌که مسایل و مشکلاتی که از او به عنوان میراث برای کشور مانده است می تواندبه عنوان یک شهروند فعالیت کند و طبق موازین قانونی حق شرکت در انتخابات را هم دارد اما مشکل اصلی که به نظر می‌رسد وجود دارد این است که وقتی دائم گفته می‌شود که ایشان تخلفاتی داشته و دولتش سبب شده کشور  دچار خسران شود چرا مراجع نظارتی و قضایی به صورت شفاف به این مبحث ورود نمی‌کنند ؟

او افزود : خسارتی که وارد شده قابل انکار نیست و سوال اصلی این است که اگر این موضوع روشن است و مصادیق این خسارت ها قابل انکار نیست چرا مرجع قانونی از قبل از کاندیدا شدن مجدد  احمدی نژاد به این کار  رسیدگی نمی‌کنند ایشان یا حامیانشان  ادعا می کنند همچنان تمایل دارند در انتخابات باشند با توجه به روحیه ایشان دور از انتظار نیست و حضور  و تلاش هایی که انجام می‌دهد در صدر اخبار باشد حاکی از همین روحیه است .

این فعال سیاسی در ادامه تصریح کرد : احتمال هر اقدام غیر قابل پیش بینی رو از ایشان وجود دارد با توجه به برنامه‌ریزی تیم احمدی نژاد در سال‌های گذشته و اشاراتی که همراهانشان داشتند عزم ایشان  برای حضور در عرصه سیاسی جدی است اما اینکه در انتخابات آتی هست یا نه نمی‌توان پیش بینی کرد .  جواب ایشان به توصیه رهبری را بخوانید متوجه خواهید شد  در دل این جواب این موضوع است که اگر این دوره نباشد برای انتخابات بعدی عزم جدی دارند  و من فکر می‌کنم  مساله اصلی برمیگردد به تخالفات دولت گذشته به خسارات و آسیب هایی که به کشور وارد شده است . مساله اصلی این است. اما در حال حاضر احمدی نژاد هم مثل هر شهروند دیگری می‌تواند کاندیدا شود و از موقعیتی که وجود دارد استفاده کند تا در قدرت باشد .

      احمدی نژاد برای برای حضور ندارد

اظهارات فعالان سیاسی درباره آینده و حضور احمدی نژاد در حالیست که عبدالرضا داوری یار نزدیک رئیس دو لت سابق می گوید احمدی نژاد سرگرم نوشتن کتاب خاطراتش است کتابی که بخشی از آن به لحاظ ملاحظات سیاسی قابلیت نشر ندارد اما تاکید می‌کند حتما به وقتش این کار خواهد شد و او از تدوین این کتاب در مرکز اسناد انقلاب اسلامی به دست روح‌الله حسینیان خبر می‌دهد و تاکید می‌کند محمود احمدی نژاد هیچ برنامه ای برای فعالیت در عرصه سیاسی ندارد. اماهیچ اشکالی ندارد که آقای  احمدی‌‌نژاد   فعالیت سیاسی کند و هر فردی این حق را دارد که کاندیدا شود و اگر مردم هم به آن فرد اقبال کردند همه جامعه باید به آن فرد احترام بگذارند. حتی اگر فردی مانند آقای روحانی با حداقل آرا انتخاب شود باید مورد احترام همه جامعه باشد. بنابراین احمدی نژاد هم از این قاعده خارج نیست. اگر یک روزی ایشان تصمیم گرفت که در صحنه باشد و مردم هم به او اقبال داشته باشند منعی برای حضور ایشان وجود ندارد اما او فعلا سرگرم فعالیت های مطالعاتی و دانشگاهی  است.

      رویای ناتمام یک رئیس دولت

رئیس دولت نهم و دهم که رویایش  این بود که جهان را مدیریت کند و با استکبار بزرگ دست به گریبان شود تا از حق مستضعفان دفاع کند، رویاهایش در حد شعار ماند و حالا هشت سال تلاش او  برای هدفش سیبل انتقادات مخالفانش شده که می‌گویند ادامه حضورش در عرصه سیاسی یعنی خسارت بیشتر به کشور و بسیاری می‌گویند باید به این مساله به صورت شفاف رسیدگی شود . رهبری او را از دو قطبی کردن کشور و حضور در انتخابات منع کرده اما احمدی نژاد که رفتار غیر قابل پیش بینی دارد واز دست بوسی رهبری در سال 84 به شانه بوسی ایشان در سال 88 رسید و سابقه قهر 11 روزه هم در پرونده دارد  چه رویایی جدیدی در سر دارد که  حامیانش می‌گویند در عرصه سیاسی فعال نیست و رفتارهایش حکایت از فعالیت سیاسی دارد برخی می‌گویند برای شورای شهر برنامه دارد و دلش برای میزش در ساختمان بهشت تنگ شده است برخی هم می‌گویند تنها رئیس جمهور سابق خواهد ماند اما احمدی نژاد تا کنون هیچ سناریویی را تایید نکرده ، رییس دولت سابق این روزها به چه فکر می‌کند این سوالی است که چند سالی است بی جواب مانده.