کارشناسان در گفت وگو با نوآوران احتمال معرفی چند کاندیدا توسط اصولگرایان در انتخابات را بررسی کردند

تعدد کاندیداهای جبهه اصولگرایی؛ استراتژی یا تکرار یک اشتباه

با توجه به این که هر روز صدایی متفاوت از ناحیه رسانه های جریان اصولگرایی در خصوص چگونگی فعالیت انتخاباتی آن ها شنیده می شود، تحلیل های متفاوتی هم در باره تحرکات اصولگرایان ساخته و پرداخته می شود. به طور مثال یک فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت وگو با یکی از رسانه ها تاکید کرده که اصولگرایان وارد فضای رقابت خواهند شد و با این هدف که در مرحله اول امکان راهیابی روحانی به پاستور را کم کنند تا به دور دوم برود.

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
انتخابات
نوآوران -

او در خصوص راهبرد کلی اصولگرایان در انتخابات آینده تاکید کرد: راهبرد اصلی جریان مقابل  این است که انتخابات 96 را در دو مرحله نمایندگی کنند.

با این مقدمه وی طرح ایده وحدت پیرامون یک کاندیدای ریاست جمهوری در جریان اصواگرا را بی مورد خواند و گفت: راهبرد این جریان تکثر نامزدهای انتخاباتی و رودررو کردن همه نامزدهاست. این استراتژی ک با این هدف شکل میگیرد که تعداد فایل توجهی نیرو وارد عرصه رقابت های انتخاباتی شوند و از این طریق شانس رقیب قدر خود را کاهش دهند.

چنین تحلیلی در شرایطی ارائه می شود که به عقیده کارشناسان سیاسی اصولگرایان و به خصوص جناح افراطی آن ها کاندیدایی قوی و موثر که بتواند روحانی را در رقابت جا گذارد، ندارند و این جریان سیاسی اشتباه سال های پیشین خود مبنی بر معرفی کاندیداهای متعدد را تکرار نخواهد کرد.

   محور تلاش های انتخاباتی کنونی اصولگرایان بر مدار رسانه هاست

جلال میرزایی، نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «نوآوران» ضمن اشاره به استراتژی احتمالی اتخاذی از سوی اصولگرایان برای انتخابات سال 96  و به منظور رقابت با حسن روحانی گفت: طیفی را که می شود، اسم آن ها را جناح دارای امنیت رسانه ای نامید، در حال حاضر از طریق رسانه هایی که در اختیار دارد، دو استراتژی مشخص را دنبال می کند.

وی ادامه داد: در وهله اول این جریان سیاسی در تلاش است تا از طریق رسانه  ها و مطبوعات متعدد و مختلف خود ناراحتی های گسترده ای از سمت مردم نسبت به عملکرد دولت را در جامعه ایجاد کندو به طورکلی به آن ها دامن زند.

میرزایی در خصوص استراتژی دوم توضیح داد: یکی از مهم ترین تلاش های جریان سیاسی اصولگرا که از طریق رسانه ها دنبال می شود،  این است که مسیر رسیدن به ائتلاف واحد و اجماع یگانه برای آن‌ها ممکن و میسر شود.

این نماینده مجلس همچنین گفت: آن طور که از شواهد و قرائن بر می آید، اصولگرایان به دنبال این هستند تا افرادی همانند عزت الله ضرغامی و سعید جلیلی را برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به عنوان کاندیداهای رسمی خود اعلام و معرفی کنند.

میرزایی در ادامه نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا و پیروزی دونالد ترامپ را بهترین بهانه و دستاویز افراطیون در داخل دانست و گفت: با توجه به اظهارات و مواضع ضد ایرانی و البته مخالف برجام دولت جدید آمریکا بسیاری از طیف تندروی داخلی کشور برجام را شکست خورده دانسته و به جامعه نیز همین گونه القا می کنند.

وی با اشاره به این که بسیاری از افراد مخالف دولت و برجام امروز با حضور در دانشگاه ها و از طریق تریبون‌های متفاوت این گونه تبلیغ می کنند که برجام تصمیمی منطقی نبوده و تیم دیپلماسی دولت روحانی واقع بین نبوده و در نهایت از طریق برجام امتیازهای بسیاری را به غرب و آمریکا داده است، ادامه داد: آن‌ها امیدوارند که عدم پایبندی آمریکا نسبت به برجام از طریق دولت روی کار آمده دونالد ترامپ برجام را شکست خورده تلقی کند و از این طریق این جریان سیاسی مخالف دولت اقبال گسترده ای کسب کند.

میرزایی معتقد است، با بی تدبیری و به خاطر رقابت‌های داخلی و سیاسی نباید به سمتی رهسپار شد که نتیجه آن اجماعی علیه کشورمان در خارج و محیط بین المللی و درنهایت انجام عملی مخالف منافع ملی باشد.

به گفته این نماینده مجلس باید منتظر ماند و دید که روند حوادث سیاسی کشور به سمتی پیش می رود و تاثیر آن ها بر نوع مواضع اتخاذی تا چه حدی خواهد بود.

میرزایی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره بر این که در حمایت قاطبه اصلاح طلبان از روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، تردیدی وجود ندارد، افزود: اصولگرایان در تلاش عمده ای برای رسیدن به وحدت و ائتلاف هستند و آن طور که از نحوه فعالیت آن ها در ک و دریافت می شود، اولین و مهم‌ترین مولفه ای که طیف تندور این جریان سیاسی برای رسیدن به وحدت و جلب نظر مردم به سمت خود از آن بهره می برد، همانا ضعیف و شکست خورده نشان دادن برجام است.

وی ادامه داد: این درحالی است که جامعه امروز برای روی آوردن به یک جریان سیاسی نیازمند و البته خواهان برنامه ریزی و نقشه راه است.

این نماینده مجلس ضمن بیان این که دیگر چنین رویکردهایی از جمله ضعیف و شکست خورده نشان دادن دولت برای مردمی که خود به بالاترین درجه آگاهی رسیده اند، کارایی ندارد، افزود: آن چه در شرایط فعلی محور فعالیت های انتخاباتی اصولگرایان را شامل می شود، عبارت است از القای این اندیشه نادرست که دولت روحانی و حامیان آن اهل سازش و تسلیم شدن در برابر غرب و آمریکا هستند و این درحالی است که دولت یازدهم از دیپلماسی برای منافع ملی بهره برد و مذاکره با کم ترین هزینه منجر به کاهش فشارهای بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران شده است.

   جلسات و فعالیت های چراغ خاموش و پشت پرده

فرهاد فلاحتی، نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «نوآوران» با اشاره به فعالیت‌های سیاسی وانتخاباتی جریان های سیاسی از جمله جریان اصولگرایی، گفت: با توجه به فاصله زیادی که از حالا تا دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد، ورود جریان‌های سیاسی به کشمکش های انتخاباتی و مهم تر از آن رسانه ای کردن این فعالیت ها به نفع کشور و خصوصا دولت نیست.

وی با اشاره به این که بحث های انتخاباتی زود هنگام و سیاسی کردن فضای جامعه با توجه به فاصله زیادی که تا انتخابات باقی مانده، می تواند در مسیر توسعه کشور تاثیر منفی ایجاد کند، افزود: آن طور که از اخبار و حواشی فعالیت های متفاوت جریان های سیاسی بر می آید، حتما و یقینا تحرکات انتخاباتی در پشت صحنه و به صورت چراغ خاموش وجود دارد و دنبال می شود که نباید رسانه ای شود، چرا که آرامش جامعه به عنوان نیاز اساسی فضای سیاسی این روزها را سلب می کند.

این نماینده مجلس در پاسخ به این تحلیل درباره فعالیت های انتخاباتی اصولگرایان مبنی بر ورود 5 یا 6 کاندیدای ریاست جمهوری از سوی آن ها معتقد است که در همین مسیر اصولگرایان نیز در حال انجام و اعمال تحرکات انتخاباتی خود هستند و از قاعده برنامه‌ریزی های سیاسی خود مستثنی نیستند، اما به دلیل فاصله زیادی که تا برگزاری انتخابات امکان تغییر برنامه های انتخاباتی آن ها وجود دارد و از حالا نمی‌توان تصمیم قطعی اتخاذ کرد و آن را رسانه‌ای کرد.

فلاحتی با اشاره به آرایش های سیاسی در حال شکل گیری جریان های سیاسی ادامه داد: رسانه‌ها زبان گویای جریان های سیاسی هستند و به همین دلیل آن ها باید با احتیاط بیشتری در مسیر فعالیت‌های انتخاباتی گام بردارند و با اشاعه اخبار زود هنگام امکان فعالیت در شرایط بهتر را سلب نکنند.

   اصولگرایان مجروحان حادثه 92 و 94 هستند

سید محمود میرلوحی، معاون پارلمانی وزیر کشور دولت اصلاحات در خصوص نحوه فعالیت های انتخاباتی اصولگرایان و اخبار متفاوتی که از تصمیم های انتخاباتی این جریان سیاسی به گوش می رسد، به «نوآوران»، گفت: بسیاری از اصولگرایان و رقیبان تندرو دولت روحانی از ائتلاف و وحدتی که سال 92 میان اعتدالیون و اصلاح طلبان ایجاد شد نگران هستند.

وی با اشاره به این که افراد نام برده مجروحان حادثه خرداد 92 و انتخابات هفتم اسفند ماه هستند، افزود: آن چه که به عنوان آثار ائتلاف سال 92 محقق شد حتی مورد انتظار خود اعتدالیون و اصلاح طلبان نبود به گونه ای که حضور با قوت حامیان این دو جریان سیاسی در پای صندوق های رای به گونه ای حماسه آفرید.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: اصلاحات هراسی شیوه ای بود که در سال 84 از سوی طیف تندرو اصولگرایان ایجاد و دنبال شد و نتیجه آن هم روی کار آمدن دولتی بود که در نهایت عملکرد آن آسیب های فراوانی را برای مردم و جامعه همراه داشت.

معاون پارلمانی وزیر دولت اصلاحات معتقد است اگر در شرایط فعلی اخبار متعددی از جانب اصولگرایان در خصوص نحوه صف آرایی آن ها در برابر روحانی شنیده می شود، به این خاطر است که این جریان سیاسی از هر حربه ضد اصلاحات و ضد دولتی که استفاده می کند، اما باز هم می بیند که در جریان انتخابات از رقبای سیاسی خود عقب تر است.

وی با اشاره به اظهاراتی که از سوی رسانه های رقیب مبنی بر عدم حمایت اصلاح طلبان از روحانی در انتخابات سال آینده و یا انتشار اخباری مبنی ورود این جریان سیاسی با چندین کاندیدای متعدد در انتخابات سال آینده و کشانیدن آن به دور دوم، گفت: ائتلافی که میان اصلاح طلبان و اعتدالیون در سال 92 ایجاد شد، باوجود تمام تبلیغات جریان رقیب به عنوان وجدان عمومی اصلاح طلبان و راهکاری منطبق بر منافع ملی کشور در نظر گرفته شده و ادامه نیز خواهد داشت.


خبرنگار:بهناز لطفعلی