ساز و کار انتخاباتی اصلاح‌طلبان در گفت‌وگوی نوآوران با کارشناسان مشخص شد

تأسی از خرد جمعی

نماینده مردم اردکان در مجلس گفت: کمیته‌های سه‌گانه امور استان‌ها، تعامل با شخصیت‌ها و امور راهبردی اصلاح طلبان مشخص شده و این کمیته‌ها هفته آینده کار تخصصی خود را آغاز می‌کنند.

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
انتخابات
نوآوران -

محمدرضا تابش در حاشیه مراسم سومین روز درگذشت مرضیه حدیدچی دباغ در جمع خبرنگاران با اشاره به جلسات فراکسیون امید مجلس با شورای عالی اصلاح ‌طلبان، گفت: در این جلسات کمیته ‌های سه ‌گانه امور استان ‌ها، تعامل با شخصیت‌‌ها و امور راهبردی مشخص شده و این کمیته ‌ها هفته آینده کار تخصصی خود را آغاز می‌کنند.

وی با بیان این که تمرکز این کمیته‌ ها روی هر دو انتخابات شورای شهر و ریاست‌ جمهوری است، ادامه داد: هنوز وارد تعیین مصادیق نشده ‌ایم و قصد داریم با تعیین خط مشی راهبردی در جهت بالا بردن مشارکت مردم در انتخابات، اقداماتی را انجام دهیم.

نماینده مردم اردکان در مجلس با بیان اینکه انتخابات شوراهای شهر در سطح منطقه‌ای و استانی برگزار می‌شود، ادامه داد: در انتخابات شورای شهر، گرایش ما بیشتر به سمت جوانان، متخصصان و زنان است و اگر بتوانیم در انتخابات شوراهای شهر که به صورت منطقه‌ای برگزار می‌شود راهبردهای خود را اجرا کنیم، آن وقت می‌توانیم در انتخابات ریاست‌جمهوری که در سطح ملی برگزار می‌شود نیز، موفق باشیم.

تابش همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا حسن روحانی به عنوان گزینه نهایی اصلاح‌طلبان برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده مطرح است یا خیر، گفت: دولت آقای روحانی هم در عرصه سیاست خارجی و هم در عرصه سیاست داخلی، عملکرد خوبی داشته و در حال حاضر آقای روحانی گزینه اصلاح‌طلبان است، اما ممکن است درباره افراد دیگری هم بحث و تبادل نظر انجام شود.

       تلاش برای یافتن بهترین بیان کننده دیدگاه‌های اصلاح طلبان برای شوراها

داریوش قنبری، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت وگو با «نوآوران» با اشاره به تحرکات انتخاباتی اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا که در اردیبهشت  ماه سال آتی برگزار می شود، با تاکید بر اهمیت و جایگاه بالای شوراهای شهر روستا در اداره کشور و برنامه این جریان سیاسی برای کسب توفیق در آن‌ها، گفت: شوراهای شهر و روستا یک نهاد دموکراتیک بسیار قوی در جامعه هستند. به گونه ای که 7 اصل از اصول  قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به شوراها و عملکرد آن ها اختصاص یافته است.

وی معتقد است چنین تاکیدی که در قانون اساسی کشور بر شوراها و نحوه عملکرد آن ها شده، بیان گر اهمیت این نهاد دموکراتیک است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به بخش‌هایی از قانون کشور ادامه داد: در قانون این طور آمده که اداره کشور باید از طریق شوراهای شهر و روستا ممکن و میسر شود.

قنبری افزود: شوراها با تشکیل در مناطق مختلف شهری و روستایی در تصمیم گیری های مرتبط با امور محلی و منطقه ای نقش به سزایی دارند.

این نماینده پیشین مجلس ادامه داد: شوراها در مناطق مختلف کشور از طریق تشکیل شورای عالی استان ها می توانند طرح های مختلف پیشنهادی خود را به مجلس شورای ارائه دهند و از این طریق ابتکار عملی در بعد قانونگذاری کشور دارا باشند.

وی چنین نقشی را برای اعضای شورای شهر همانند نقش قانونگذار نمایندگان مجلس یا کمی تفاوت دانست، افزود: ابتکار عمل نهادهای دموکراتیکی همچون شوراهای شهر و روستا در امر قانون گذاری و اختیارات قانونی که از این منظر به اعضای شورای شهر داده می شود، اهمیت فوق العاده نهادهای مزبور را بیان می کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه با اشاره به اهمیت شوراهای شهر و روستا گفت: برای همین است که نمی توان نسبت به انتخابات نهادهای مذکور بی‌تفاوت بود.

قنبری معتقد است اگر شوراهای شهر و روستا در انجام وظایف خود به خوبی عمل کنند، خروجی آن ها رضایتمندی مردم و جامعه است و همین مهم در نهایت باعث می شود که نهادی مثل شورای شهر در اداره جامعه به مثابه کمکی برای دولت و نهادهای تصمیم گیر عمل کنند.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی معتقد است که جریان های سیاسی باید تلاش کنند تا افرادی متخصص، توانمند، دارای شناسنامه سیاسی معتبر و دارای هویت فکری، سیاسی و اجتماعی را به شوراهای شهر و روستا معرفی کنند و این همان تلاش اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش رو است.

قنبری در ادامه به اهمیت برآورده شدن انتظارات مردم اشاره کرد و گفت: اصلاح طلبان به نهادی دموکراتیک همانند شوراهای شهر و روستا بی تفاوت نبوده و برنامه های متعددی را برای آن در نظر دارند.

وی گفت: برنامه های اصلاح طلبان برای انتخابات شوراهای شهر و روستا با محوریت شورای عالی اصلاح‌طلبان پیش می رود و با تشکیل جلسات متعدد، سازوکار درونی آن ها در حال شکل گیری و نظم گرفتن است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: اقدامات مربوط به تعیین سازوکار شوراهای شهر و روستا هم پای ایجاد هماهنگی در میان این جریان سیاسی پیش می رود و در مرحله بعدی به دنبال یافتن مصادیقی هستیم که به معنای واقعی کلمه بتواند بیان کننده دیدگاه های این جریان سیاسی باشد.

قنبری با تاکید بر این که تجربه ای که اصلاح طلبان از انتخابات شوراهای شهر و روستا و به طور کلی انتخابات در ادوار گذشته دارند، ملاک عمل آن ها در آینده قرار خواهد گرفت، افزود: در انتخابات سال های گذشته اصلاح طلبان به طور نسبی دارای عملکرد مثبتی بودند و با وجود رد صلاحیت های گسترده ای که صورت پذیرفت، اما با گرایش به سمت چهره های معتدل حدالامکان از ورود افراد تندرو به نهادهایی مانند شوراهای شهر و روستا و مجلس شورای اسلامی ممانعت به عمل آمد.

       اصلاح طلبان همواره بر اساس اجماع و خرد جمعی حرکت خواهند کرد

جلال میرزایی، نماینده مردم ایلام در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی به «نوآوران» گفت: هر دو انتخابات پیش رو یعنی هم انتخابات شوراهای شهر و روستا و هم دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری برای تمام جریان های سیاسی از جمله اصلاح طلبان دارای اهمیت فوق العاده است.

 وی همچنین افزود: با توجه به آهنگ حرکت رقیب در شرایط کنونی می توان این طور برداشت کرد که فضای انتخاباتی سال آینده حالتی دو قطبی به خود خواهد گرفت و در این مسیر اصلاح طلبان که بر اساس همان اجماع و خرد جمعی خود حرکت خواهند کرد و اصولگرایان نیز در حال تلاش برای رسیدن به وحدت هستند.

این نماینده مجلس ادامه داد: ملاک عمل اصلاح‌طلبان برای هر دو انتخبات پیش رو اقدام بر اساس خرد جمعی و اجماع است و بر همین اساس در حال برنامه‌ریزی برای شورای شهر و روستا نیز هستند.

میرزایی با اشاره به اهمیت انتخابات ریاست جمهوری به عنوان پروژه ای ملی، افزود: میزان رضایتمندی از عملکرد دولت عامل بسیار مهمی برای انتخابات آینده است و بر همین اساس است که اصلاح‌طلبان مایل به حمایت از رئیس جمهوری فعلی کشور است.

وی همچنین بیان کرد: بخش مهمی از طیف سنتی جریان سیاسی اصولگرا، همچون جامعه اسلامی مهندسین و جامعه روحانیت مبارز دارای نگاه مثبتی به روحانی هستند و اصولگرایان معتدل همچون اطرافیان علی لاریجانی نیز در انتخابات پیش رو به رئیس جمهوری دولت تدبیر و امید گرایش دارند.

این نماینده مجلس معتقد است که آن دسته از افرادی که برای ضدیت با روحانی از طریق توسل به برجام و بدعهدی طرف خارجی در حال دو قطبی کردن جامعه هستند، باید آگاه باشند که اصل نقض برجام عامل شکست دولت روحانی نیست و نباید با مقصر دانستن دولت خودمان راد شکست خورده در جهان معرفی کنیم.

وی ادامه داد: دولت روحانی بر اساس امنیت و منافع ملی قدم در راه مذاکرات دشواری گذاشت که حاصل آن امروز کاهش فشارهای تحریمی علیه جمهوری اسلامی ایران و روابط عادی با کشورهای اروپایی و آسیای جنوب شرقی بوده است.

میرزایی در ادامه با اشاره به عدم فروش بوئینگ به ایران توسط ایالات متحده آمریکا اشاره کرد و گفت: تا پیش از برجام مجلس آمریکا به اتفاق آرا علیه جمهوری اسلامی ایران موضع گیری می کرد، اما وقتی جلسات اخیر این مجلس مشاهده می شود، دیده می شود که چیزی حدود 170 نماینده مجلس آمریکا با مفاد جمهوری خواهان علیه ایران مخالفت می کنند و این به معنای ایجاد شکاف در آمریکا است که جمهوری اسلامی ایران باید از موضع قدرت از آن بهره برد.

وی ادامه داد: بنابراین آنان که با تمسک به برجام و با تبلیغ های منفی در جهت شکست آن سعی دارند، برجام را به عنوان دستاورد دولت تضعیف کنند و از این طریق شانس رای آوری روحانی و اصلاح طلبان در انتخابات آینده را کاهش دهند، به نتیجه ای نخواهند رسید.

       شورای عالی انتخاباتی اصلاح ‌طلبان مجرای تصمیم گیر روند انتخابات است

علی تاجرنیا، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت وگو با «نوآوران» درباره اهمیت انتخابات شوراهای شهر و روستا و هم زمانی آن با دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، گفت: همانند انتخابات سال گذشته شورای هماهنگی جبهه اصلاحات برای انتخابات سال 96 در قالب همکاری با سایر احزاب و اشخاص اصلاح‌طلب همکاری خودش را با شورای عالی انتخاباتی اصلاح‌طلبان آغاز کرده و ادامه خواهد داد.

وی همچنین افزود: شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان در حال بررسی و ایجاد سازوکاری مناسب برای هردو انتخابات سال  یعنی هم ریاست جمهوری و  هم شورای شهر و روستا  به صورت توامان است. شورای سیاست ‌گذاری انتخاباتی اصلاح طلبان برای انتخابات مهم ترین برنامه ها را بر اساس خرد جمعی و اجماع موثر پیگیری کرده و به نتیجه خواهد رسانید.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه با بیان این که آن چه عده ای با استناد بر آن سعی دارند جامعه انتخاباتی را علیه روحانی دو قطبی کنند، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی دونالد ترامپ است، افزود: انتخابات آمریکا بر انتخابات سال آینده هیچ تاثیری نخواهد داشت.

وی معتقد است که انتخاب ترامپ یک اتفاق بد در آمریکا بود که بخشی از علت آن به دلیل گزینه نامناسب دموکرات ها بوده است.

به گفته تاجرنیا هیلاری کلینتون در مرحله مقدماتی از ترامپ شکست خورده بود و اعلام مجدد آن امری مناسب شرایط انتخاباتی آمریکا نبوده است.

این نماینده پیشین مجلس گفت:م به هر حال نتیجه انتخابات آمریکا بر انتخابات ریاست جمهوری جمهوری اسلامی ایران هیچ تاثیری ندارد و با آن که هر اتفاقی در انتخابات امکان پذیر است، اما بر اساس همان دیدگاه سنتی که رئیسان جمهوری کشور معمولا دو دوره ای بودند، هم اعتدالگرایان و اصلاح طلبان و هم محافظه کاران به خوبی می دانند، ریاست جمهوری روحانی به نفع همگان است.


خبرنگار: بهناز لطفعلی زاده