نوآوران در گفت‌و‌گو با کارشناسان بررسی کرد

رئیس جمهور اعتدال پیشه در پاستور خواهد ماند؟

خرداد سیاست زده امسال هم قراراست مثل خرداد92 پا به عرصه‌ سیاست بگذارد با وجود این‌که 4 سال از حضور کلید داران در بهارستان می‌گذرد باید دید انتخابات 96 آبستن کدام رنگ خواهد بود.

  1. ۸ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
روحانی
نوآوران -

عمر دولت تدبیر و امید هنوز به پایان نرسیده نگاه مردان سیاست در پی کاندیدا‌های جدید در چرخش است، طرفداران دولت تدبیرو امید نگران از رقبایی احتمالی که شاید باعث شوند این دولت بر خلاف دولت‌های پیشین راه خود را 4 ساله به اتمام برساند و دیگر 8 سال مهمان کرسی پاستورنباشد.

گمانه زنی‌ها حاکی از آن است که اگر از افرادی مثل محسن رضایی و محمد باقر قالیباف که پای ثابت چند انتخابات اخیر بوده‌اند بگذریم و حضور دوباره‌ی احمدی نژاد را در عرصه‌ی انتخابات فرضی محال بدانیم، نگاه ها به سمت کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری سال 96 از خود پاستور و برخی وزرای روحانی مثل ظریف و قاضی زاده هاشمی شروع می‌شود و به چهره‌هایی مانندسردار سلیمانی، عارف، لاریجانی، سعید جلیلی، احمد توکلی، ولایتی، فتاح، باهنر، ضرغامی و خیلی‌های دیگر می‌رسد.

خوب یادمان است که روز شمار به پایان رسیدن دولت احمدی نژاد را نه فقط اصلاح طلبان که بسیاری از اصولگرایان هم زده بودند و منتظر بودند دوره دوم ریاست احمدی نژاد در پاستور به پایان برسد، اصولگرایان دلخور بودند و اصلاح طلبان امیدوار برای بازگشت به قدرت.

خرداد سیاست زده‌ 92 در حالی آبستن انتخابات بود که مردم خسته از 8 سال خودسری‌های دولت اصولگرایانه با متد احمدی نژادی حال سعی در انتخابی درست تر از متد اصلاح‌طلبان داشتند و در این میان حسن روحانی بهترین گزینه بود تا ایران ویران شده به دست احمدی‌نژاد را به او بسپارند، رئیس جمهور فعلی بالاخره در سال 92 موفق شد کلید پاستور را از میان رقبایش که عده‌ای همیشه در صحنه بودند و عده‌ای دیگر تازه پا به عرصه‌ی انتخابات گذاشته بودند، به دست بیاورد و اولین رئیس جمهور دولتی میانه رو به نام تدبیر و امید باشد.

حال پس از گذشت 3 سال و اندی از ریاست جمهوری مرد اعتدال پیشه‌ی ایران، او باید خود را آماده‌ی کارزار رقابتی انتخابات کند. باید دید نقطه‌ی قوت این دولت که مذاکرات هسته‌ای است در کارنامه‌ی همیشه درخشان او چگونه جلوه می‌کند و نگاه همیشه با شک و تردید اصولگرایان که از جنس دلواپسان است این بار و در این وانفسای ریاست جمهوری دولت آمریکا که حالا بیش از هر وقت دیگر رنگ ایران ستیزی به خود گرفته، تغییر خواهد کرد؟ یا همچنان به دنبال گزینه‌های روی میز برای رقابت با مرد اعتدال پیشه ایران خواهند بودکه همچنان امیدواریم احمدی‌نژاد دیگری رغم نزنند.

در این بین برخی تئورسین‌ها مثل حمیدرضا جلائی پور که عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی نیز است در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا پیشنهاد کرد که با وجود بحرانی بودن وضعیت کنونی  اصولگرایان، آن‌ها باید این بار در خانه ناطق‌نوری را بزنند، این در حالی است که چندی پیش احمد خورشیدی در مصاحبه با سایت افکار نیوز احمدی نژاد را برنده  دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ‌دانست و  که جالب‌تر این بود که پس از آن صادق زیبا کلام هم با نظری مشابه به احمد خورشیدی، در گفت‌وگو با ایسنا  تاکید کرده بود: چنان‌چه اصولگرایان به دنبال بازگشت به قدرت و حضور در پاستور باشند قطعا دست در دست محمود احمدی‌نژاد خواهند داد که با خبر نهی احمدی نژاد از کاندیدای ریاست جمهوری، رنگ باطلی به  این گمانه زنی‌ها پاشیده شد.

   اصلاح‌طلبان، روحانی را یک فرصت تاریخی برای خود می‌دانند

سیدکمال سجادی سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری درباره‌ انتخابات ریاست جمهوری سال 96 گفت:« عالم سیاست، عالم ممکنات است، همان‌طور که درانتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر خلاف دیدگاه عموم و برخلاف این‌که پیش بینی تمام دنیا بر ریاست جمهوری کلینتون بود ولی ترامپ بر مسند ریاست جمهوری نشست. بنابر این نمی‌توان به قطعیت گفت که آقای روحانی رای خواهد آورد یا خیر.»

او تصریح کرد:« رئیس جمهوری کنونی امتیازت خاص خود را دارند، مثلا رئیس جمهور مستقر هستند و به لحاظ تبلیغاتی از تمام کاندیداهای بالقوه و بالفعلی که در آینده خواهند بود چند گام جلو هستند و این به دلیل حضور فعالشان در رسانه‌ها است. ولی یک نکته بسیار مهم و قابل ملاحظه وجود دارد و آن نیز آرای منفی است که آقای روحانی به غیر از آرای مثبت خود دارند»

سجادی اضافه کرد:« اگه رقبای آقای روحانی بتوانند به غیر از رای خود آرای منفی او را نیز جلب کنند مسلما این انتخابات به نفع آقای روحانی نخواهد بود. این را نیز باید اضافه کرد که در روزهای باقی مانده از دولت آقای روحانی، او می‌تواند با تامین نیاز‌های مردم، بیش‌تر در دلشان جای گرفته و شانس خود را بیش‌تر کنند.»

او با اشاره به زمزه‌های موجود از سوی اصلح‌طلبان برای معرفی گزینه‌های دیگر گفت: « من فکر نمی‌کنم اصلاح‌طلبان گزینه‌ی دیگری داشته باشند.

 اگر چه زمزمه‌هایی است که برای احتیاط هم که شده  نفر دیگری را هم معرفی کنند اما مطمئنا کاندیدای اصلی و نهایی آنان آقای روحانی خواهد بود به این دلیل که اصلاح‌طلبان دولت تدبیر و امید و همین‌طور آقای روحانی را یک فرصت تاریخی برای خود می‌دانند، به همین دلیل من فکر نمی‌کنم گزینه‌ی دیگری برای رقابت با آقای روحانی معرفی کنند.»

کمال سجادی توضیح داد:« کاندیدای احتمالی اصلاح‌طلبان ممکن است ظریف یا عارف باشد ولی این راباید مدنظر خود قرار داد که جناح اصلاح‌طلب برای ایجاد بازار گرمی و یا اهداف دیگری احتمال کاندیداتوری دیگران را بیان می‌کند.»

او با اشاره به کاندید‌اهای بالقوه اصولگرایان گفت:« بیش‌ترین تلاش اصول‌گرایان در حال حاضر قانع کردن بعضی از آقایون برای کاندید نشدن در انتخابات است، باید افرادی کاندید شوند که هم از آرایی خوبی برخوردار هستند  و هم اجماع اصولگرایان را داشته باشند. هنوز به طور قطع نمی‌توان گفت کاندید چه کسی خواهد بود و بایدمورد بررسی بش‌تری قرار بگیرد.»

سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری درباره‌ی معرفی ناطق نوری به عنوان کاندید اصولگرایان گفت:« ناطق نوری یکی از شخصیت‌های مهم و راهبردی برای اصولگرایان محسوب می‌شود ولی شرط اصلی پذیرفتن این موضوع از جانب خود ایشان است که تا کنون با این‌که در جریان اوضای سیاسی کشور هستند ولی نپذیرفته اند که راهی پاستور شوند.»

  رقیب جدی برای روحانی نیست

سید جلال ساداتیان کارشناس مسائل سیاسی و کاردار اسبق ایران در لندن در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری سال 96 گفت:«پیش‌بینی کردن در این موضوع کار سختی است. این موضوع امکان پذیر است که آقای روحانی در این انتخابات پیروز کارزار باشد. اما باید این را مد نظر قرار داد که کار‌های خوب او، ازجمله برجام که در کارنامه اش قرار دارد از یک طرف و از طرف دیگر انتظارات و توقعاتی که نسبت به ایشان وجود دارد و برآورده نشدن آن‌ها زمینه را برای رقبای او باز می‌گذارد گمانه زنی در این باره را سخت می‌کند، بنابر این نمی‌توان گفت برنده‌ی اصلی روحانی است.»

او تاکید کرد:« رقبا سعی دارند انتخابات ریاست جمهوری را به دور دوم بکشانند که اگر این اتفاق صورت بگیرد به ضرر آقای روحانی تمام خواهد شد. اما این را به قطعیت می‌توان بیان کرد که تا این لحظه او یک رقیب جدی در این دوره انتخاباتی ندارد یا اگر باشد در حال حاضر از او پرده برداری نشده است. با این نگاه می‌توان گفت شانس او برای رای آوردن بسیار بالا است.» ساداتیان درباره‌ی معرفی کاندید دیگر از سوی اصلاح طلبان برای رقابت با آقای روحانی گفت:

« مسلما اصلاح طلبان انتقاداتی از رویه‌ی کاری آقای روحانی دارند ولی معمولا در قالب گفت‌وگو و صحبت حرف‌های خود را بیان کرده اند، هرچند تا الان به نظر می‌رسد که رضایت خاطری برای آن‌ها جلب نشده است اما تصور من این است که با عقلانیت سیاسی که اصلاح‌طلبان طی سال‌های اخیر به‌دست آورده‌اند به فکر تبدیل گلایه مندی‌های خود در غالب لجبازی نیستند. بنابراین به هر شکلی این وضعیت را تحمل کرده وکاندید جدید را معرفی نمی‌کنند.» او تصریح کرد:« حتی اگر به فرض محال هم گزینه‌هایی برای معرفی داشته باشند من بعید می‌دانم این گزینه‌ها عارف یا ظریف باشند و اگر این‌ها بخواهند پا به عرصه انتخاباتی بگذارند احتمالا کاندیدای دوره‌ی بعد خواهند بود.» ساداتیان اشاره‌ای به آس پنهان اصولگرایان می‌کند و در این باره توضیح می‌دهد: «آدم‌های عاقل اصولگرا بسیار احتیاط گرایانه پیش می‌روند که در این دور انتخاباتی خود را نسوزانند. برای مثال علی لاریجانی اصلا خود را در این موضع قرار نداده است یا آقای باهنر نهی می‌کند ولی عقلایی که امکان این را دارند در آینده کاندید ریاست جمهوری باشند خود را این‌گونه در موضع رقابت با آقای روحانی قرار نمی‌دهند، عده ای هم با این عنوان که آرزو بر جوانان عیب نیست فکر می‌کنند با مطرح کردن خود ممکن است برنده‌ی این کارزار باشند.»  این کارشناس مسائل سیاسی و کاردار اسبق ایران در لندن در رابطه با کانداتوری آقای ناطق نوری گفت: « قطعا این اتفاق نخواهد افتاد، حداقل برای این دور بعید می‌دانم وارد صحنه‌ی رقابتی شود. شاید برای دور بعد

کاندید شوند.»