سرمقاله - محمود صادقی

به دنبال ترویج محدودیت‌ها نباشیم

عضو هیات رئیسه فراکسیون امید

  1. ۸ ماه قبل
  2. ۰
محمود صادقی
نوآوران -

همه مقامات و مسؤولان اعم از اجرایی، قانون گذاری و قضایی باید تمرین کنند تا در چارچوب قانون اقدام کنند. قانون گم شده جامعه است که اگر محترم شمارده شود بسیاری از امور بر سر جای خود قرار گرفته و هیچ التهابی را در کشور شاهد نخواهیم بود.

در مشهد مجوزهای لازم برای برگزاری سخنرانی نائب رئیس مجلس شورای اسلامی صادر شد. با آن که برگزاری چنین سخنرانی با توجه به محدود بودن و مناسبتی که به تناسب آن قرار بود در آن روز خاص یعنی اربعین حسینی انجام پذیرد، نیاز به مجوز نداشت، اما تمامی مجوزهای لازم برای این منظور تهیه وصادر شده بود.

بنابراین با چنین مقدمه ای اقداماتی که برای لغو آن صورت پذیرفت خلاف آشکار قانون اساسی و تعدی از حدودی بود که قانون مدعی العموم آن را مشخص کرده است.

براساس اصل‏ یکصد و پنجاه و ششم قانون اساسی، قوه‏ قضائیه‏ قوه‏ ای‏ است‏ مستقل‏ که‏ پشتیبان‏ حقوق‏ فردی‏ و اجتماعی‏ و مسئول‏ تحقق‏ بخشیدن‏ به‏ عدالت‏ است. بنابراین دادستان نیز باید پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی افراد در جامعه باشد. به عبارتی دادستان باید پیگیر تحقق عدل و داد باشد نه به عنوان یک داروغه عمل کند.

قوه قضاییه باید پشتیبان و حامی اصول مربوط به آزادی بیان، تشکیل جمعیت‌ها و ازادی بیان نماینده ملت در اظهار نظر باشد.

به هر حال آن چه در مجلس اتفاق افتاد برخوردی نامناسب با نماینده و نائب رئیس مجلس شورای اسلامی بود و از نظر جغرافیایی نیز در استانی به وقوع پیوست که شائبه خود مختارگرایی بسیاری در باب آن وجود دارد.

از طرفی نمی توان مقایسه کرد و این طور گفت که سخنرانی نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در مشهد لغو شد، اما سخنرانی رئیس دولت نهم و دهم در استان خوزستان بدون هیچ مانعی برگزار شد، چرا که محدودیت برای هیچ فردی مطلوب نیست و نباید ترویج دهنده فرهنگ محدود ساختن حقوق افراد بلکه باید حامی بهره برداری مساوی همگان از آن حقوق باشیم.

بر همین اساس همگان برای بیان عقاید خود آزاد هستند و فرقی نمی کند چه رئیس دولت نهم و دهم باشد و چه رئیس دولت هشتم و هفتم. اگر بخواهیم مقایسه کنیم که چرا در برخورداری از آزادی‌ها میان افراد تفاوت وجود دارد، باید به دو رئیس جمهور دو دولت گذشته اشاره کنیم. این گونه که فردی با آن اندازه محبوبیت کم نظیر در میان افراد جامعه امروز دارای محدودیت‌های فراوانی است، اما رئیس دولت مهرورزی که مردم خاطره خوبی از مدیریت آشفته وی ندارند و دولت منسوب او عامل هرج و مرج داخلی و بین المللی بسیاری بوده امروز آزادی‌های فراوانی برای انجام اقدامات گوناگونی دارد.

با توجه به این که در گذشته نیز شبیه آن چه در روزهای اخیر برای علی مطهری در مشهد اتفاق افتاده، در شیراز هم تکرار شده بود، اما حادثه مشهد تفاوت زیادی با شیراز دارد، چرا که در آن زمان در مجلس شورای اسلامی صدایی برای دفاع از حقوق مردم و نماینده مردم شنیده نمی شد، اما مجلس دهم نه تنها با چنین رفتارهایی هم نوایی نمی کند بلکه در حمایت از حقوق ملت و وکلای آن به طور جدی پیگیر خواهد بود.

در همین زمینه  رضا شیران ،یکی از نمایندگان شهر مشهد به رویه‌های اعمال شده در این استان نسبت به آن چه در لغو سخنرانی نائب رئیس پارلمان صورت پذیرفته است، اعتراض کرده و این جای خوشحالی دارد.

به دنبال این حادثه استیضاح وزیر کشور از سوی برخی از نمایندگان مجلس مطرح شده که برای تایید و عملیاتی شدن نیاز به هماهنگی است که باید میان تمام نمایندگان پارلمان پس از جلسات موردنظر تحقق پذیرد.