کارشناسان درخصوص ادعای برخی اصلاح‌طلبان از روحانی تأکید کردند:

سهم خواهی عده‌ای خواست اکثریت نیست

«چک سفید امضا به روحانی نداده ایم» این عبارتی که این روزها در محافل سیاسی در حالی به گوش می‌رسد که اکثریت اصلاح‌طلبان حسن روحانی را نامزد مورد حمایت خود در انتخابات یازدهم می‌دانند.این موضوع که چرا اصلاح طلبان در خرداد 92 به ائتلاف حسن روحانی رای داده اند را زیاد گفته و شنیده ایم اما این‌که در خرداد 96 هم بر سر ائتلاف خود خواهند بود یا نه را باید صبر کرد و دید.

  1. ۸ ماه قبل
  2. ۱
اصلاح طلبان
نوآوران -

 در این میان  عده ای مثل سعید حجاریان این دولت را یک دولت استثنایی می‌نامند و آن را مناسب شرایط استثنایی بعد از احمدی نژاد ‌می‌دانند، عده ای دیگر روحانی را تنها راه چاره‌ اصلاح‌طلبان دانسته و در پی راه چاره ای دیگر برای جدایی از این ائتلاف هستند و عده ‌ای نیز در این میانه مثل مصطفی کواکبیان با بیان این جمله که « چک سفید امضا به روحانی نداده ایم» سعی در تاکید بر این موضوع دارد که از کاندیداهای دیگر حمایت خواهیم کرد.

چندی پیش که خبر از حضور محمود احمدی‌نژاد در انتخابات 96 مطرح شد برخی معتقد بودند رقابت  او با حسن روحانی بسیار سخت خواهد  بود، عده‌ای مثل صادق زیبا کلام از لزوم نبود روحانی در این انتخابات صحبت می‌کردند و بر نامزدی افرادی مثل محمد جواد ظریف یا عارف تاکید داشتند. هر چند که این صحبت ها بعد از نهی احمدی نژاد در انتخابات 96 و فرمایشات رهبری در باره این‌که کشور باید از  فضای دوقطبی دور شود خاتمه یافت ولی طرفداران ایده عبور از روحانی آن‌هایی نبودند که پیش بینی رقابت احمدی نژاد با روحانی را می‌کردند. طولی نکشید که افرادی مثل منتجب نیا، قائم مقام حزب اعتماد ملی بحث گلایه های تند و تیز خود علیه شیخ دیپلمات را رسانه ای کرد. او با بیان این‌که برخی از اطرافیان دولت دچار توهم شده‌اند و خود را عامل پیروزی روحانی در انتخابات 92 می‌دانند، حمایت از او  در انتخابات آتی را مشروط به دریافت سهم از او دانسته بود. منتجب نیا با اشاره به این‌که در عرصه سیاست و ائتلاف ها همیشه سهم خواهی وجود دارد و پشت کردن به سایر « هم ائتلافی‌ها» اشتباه است، گفته بود:« این درست نیست که از شخصی حمایت شود اما او به هیچ‌وجه خود را وامدارد نداند.  از این رو قبل از آنکه اصلاح‌طلبان به تصمیم برسند آقای روحانی باید جلساتی را با شخصیت‌های بزرگ اصلاح‌طلب برگزار کند و حلقه افراد نزدیک به او با اصلاح‌طلبان جلساتی داشته باشند تا به یک توافق و تعامل مشخص و مکتوب برسند.»

در این بین عده ای هم بودند که اگر چه مواضع خود را نسبت به عبور از روحانی صریحا اعلام نمی‌کردند اما برای نقد از دولت از هیچ کاری فرو گذار نبودند. مثلا  حسن رسولی رئیس ستاد انتخابات محمدرضا عارف در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در اظهاراتی ضمن انتقاد از وضعیت فعلی کشور گفته بود:«فضای داخلی کشور تحت تاثیر رکود عمیق اقتصادی است،  به گونه‌ای که فضای کسب و کار فعالان اقتصادی به‌ویژه درحوزه تولید فضای کم‌رونق و بیمارگونه‌ای است که در نتیجه این بیماری افزایش روز افزون بیکاری بویژه بیکاری تحصیل کرده‌ها را شاهد هستیم. امروز بیش از 42 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ما بیکار هستند و کمتر خانواده‌ای را می‌توان سراغ داشت که از آثار این آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی در رنج نباشند.»

همچنین ابراهیم اصغر زاده، فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده دوره سوم مجلس شورای اسلامی و دبیرکل حزب همبستگی گفته بود؛ «باید اصلاح‌طلبی را از دولت‌داری آقای روحانی جدا کرد.  به نظر من اصلاح طلبان نباید در تله پراگماتیسم دولتی بیفتند. از سوی دیگر فقط نباید بگویند از روحانی حمایت می‌کنیم بلکه باید به جامعه اعلام کنند از چه روحانی ‌ای حمایت خواهند کرد.» مهم‌ترین مسأله این است که مشخصا دغدغه این طیف هویت اصلاح‌طلبی نبوده که اگر چنین بود در شرایط فعلی اصراری برای عبور از روحانی نداشتند.

 حال هر چه به خرداد 96 با آن فضای انتخاباتی همیشگی‌اش نزدیک می‌شویم سخنان رنگ تازه‌ای به خود می‌گیرند تا جایی که به تازگی شنیدیم سعید حجاریان رسما گفته است:« اصلاح‌طلبان چاره‌ای جز حمایت از روحانی ندارند. نشنیده‌ام که اصلاح‌طلبان برای حمایت از آقای روحانی در انتخابات ۹۶ شرطی گذاشته باشند و سهم خواهی کنند.» و همزمان با او محمد رضا عارف تاکید کرد:       «  هر کس عبور از روحانی را مطرح کرده خودش جواب بدهد اما ما در ادامه مسیر سال ۹۲ خود نه تنها از روحانی بلکه از هیچ‌یک از علاقمندان به انقلاب عبور نخواهیم کرد.» بحث درباره این موضوع ادامه دارد تا جایی که حتی ناطق نوری هم جواب اصلاح طلبانی که به دیدارش رفته اند این‌ طور می‌دهد:                « یک گروهی که پیش من آمدند نظر دیگری داشتند من به آن‌ها گفتم ازاینجاکه بیرون می‌روید این حرفتان را دیگر تکرار نکنید. به آن‌ها گفتم اگر شما خودتان را طرفدار روحانی می‌دانید باید از ایشان حمایت کنید.»

اما بحث در این جا خاتمه نمی‌یابد و همان عده ای که پیشتر موج عبور از روحانی را پیش کشیده اند این بار سخن از نامزد پوششی در کنار روحانی به میان می‌آورند، با این‌که توضیحی در این مورد داده نمی‌شود که آیا  این تصمیم در جمع اصلاح‌طلبان و در جلسات سیاست گذاری اتخاذ شده است یا این‌که این موضوع فقط گمان و ایده ای است از جانب همان‌هایی که قبلا پروژه « عبور از روحانی یا انتقاد علنی از او » را بیان کرده بودند.

اما سوال این است که آیا طرح این موضوعات در این زمان کم باقی مانده تا انتخابات برای دریافت سهم تضمینی قبل از ورود به پروسه انتخابات نیست؟

      روحانی از اصولگرایان افراطی حمایت نمی‌کند

بهرام پارسا سخنگوی فراکسیون امید در این باره گفت:« نظر نهایی اصلاح‌طلبان معمولا از طریق شورای عالی سیاست گذاری یا فراکسیون امید بیان خواهد شد، در حال حاضر نظر اکثر دوستان اصلاح‌طلب عبور از آقای روحانی نیست ولی باید دید طی چند ماه آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. در حال حاضر نمی‌توان موضع اصلی را اعلام کرد.»

او با اشاره به منظور از سهم خواهی مطرح شده توسط بعضی اصلاح‌طلبان گفت:« بحث سهم خواهی مطرح نیست، بحث این است که وقتی گروه‌هایی به لحاظ گفتمان به هم نزدیک هستند تا جایی که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند نه فقط در زمان انتخابات باید کنار یکدیگر قرار بگیرند بلکه بعد از موفقیت و پیروزی هم نباید یکدیگر را فراموش کنند. منظور آقای منتجب نیا این است که این انسجام و همدلی فقط برای زمان نیاز دولت برای گرفتن رای نباشد که این موضوع نیز یک امر معقول و طبیعی است.»

او تصریح کرد:« آقای دکتر عارف در انتخابات سال 92 به نفع آقای ظریف کناره گیری کرد و این موضوع بر کسی پوشیده نیست که اگر از خودگذشته‌گی آقای عارف نبود موفقیت آقای روحانی حداقل در دور اول غیر ممکن بود در حال حاضر هم وقتی دولت آقای روحانی از نظر گفتمانی با اصلاح‌طلبان هم سو هستند انتظار بر این است که برای تقویت یکدیگر تلاش کنند.»

پارسا با تاکید بر این که آقای روحانی هیچ‌گاه از اصولگرایان افراطی حمایت نکرده و نخواهند کرد گفت:« آقای روحانی سیاست اصولگرایان افراطی را قبول ندارند، بنابراین در وضعیت موجود با توجه به تحولاتی که در دنیا در حال رخ دادن است آقای دکتر روحانی هم برای موفقیت خود حتما باید دیدگاه و نظرات هم سو و اصلاح‌طلبان را لحاظ کند. با اینکه ما معتقد بر این هستیم که آقای روحانی مشکل رای آوردن ندارد ولی در صورتی که این همدلی از هم بپاشد نمی‌توان چیزی را پیش‌بینی کرد.»

سخنگوی فراکسیون امید تصریح کرد:« به نظر من گروه هایی در کشور که از نظر گفتمان، عقیدتی و سیاسی یکی هستند باید با هم همراه شوند، مخصوصا در حال حاضر که دیده می‌شود به عناوین مختلف به دولت هجمه وارد می‌کنند و در صدد تخریب دولت هستند و قانون شکنی هایی که انجام می‌شود همانطور که اخیرا دیده شد  جلوگیری از سخنرانی ها و مراسمات سیاسی و غیر سیاسی، این موضوعات هشداری است به برای افراد هم سو که بیش‌تر یکدیگر را دریابند و کنار هم قرار بگیرند.چرا که قرار است سرنوشت مملکت را رقم بزنیم  و بحث جناح ، گروه و باند نیست. اگر این همسویی . همدلی تداوم پیدا نکند نه فقط گروه‌های سیاسی بلکه مملکت ما ضرر خواهد کرد.

          اصلاح طلبان از روحانی حمایت می‌کنند

اشرف بروجردی فعال اصلاح‌طلب و عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده در این باره به نوآوران می‌گوید:« کاندید یک نامزد پوششی در کنار آقای روحانی کذب محض است. این موضوع را به اصلاح‌طلبان نسبت ندهید، همه اصلاح طلبان توافق کرده‌اند که از آقای روحانی حمایت کنند.»

او در ارتباط با سهم خواهی برخی از اصلاح طلبان از روحانی گفت:« شکی در این موضوع نیست که اصلاح طلبان از آقای روحانی حمایت می‌کنند، اما بحث چک سفید امضا بحث دیگری است. بعضی گروه‌ها بر این معتقدند که خواسته هایشان در این دوره محقق نشده و در این باره باید گفتمانی با آقای روحانی داشته باشند. این مطالبات در حوزه های مختلفی است، از حوزه سیاسی گرفته که آقای روحانی گفته اند رفع حصر انجام می‌شود ولی تا کنون این اتفاق نیفتاده است، هر چند آقای روحانی هم تلاش خود را در این زمینه انجام داده اند ولی این موضوع باید از جای دیگری رسیدگی شود، یا کسانی که به هر نحو با دوره قبل ارتباط داشتندو معمولا این اشخاص با اصلاح طلبان تعارض و تقابل دارند برکنار نشده و همچنان بر کرسی خود تکیه داده اند. در نتیجه  در برخی عرصه های سیاسی مداخلاتی انجام می‌دهند که نباید صورت بگیرد. مطرح کردن سهم خواهی در اصلاح‌طلبان یک بحث شخصی نیست بلکه به معنای پاسخگویی به مطالباتشان است که قبلا تایید شده است.»

بروجردی تصریح کرد:«  دلیل حضور نیرو‌های سیاسی پایداری در بعضی سمت‌ها باعث شده که با اصلاح‌طلبان و نیرو های وفادار به انقلاب مقابله شود و خواسته اصلاح‌طلبان از آقای روحانی این است که کاری انجام ندهند که نیروهای علاقه مند به انقلاب و نظام مطرود شوند. هر چند بررسی به بعضی از این موضوعات در توان آقای روحانی نیست اما به دلیل این‌که خود را اعتدال گرا می‌دانند به این موارد توجه نمی‌کنند که در زیر مجموعه حاکمیت کسانی هستند که این دیدگاه را نداشته و جهت دار حرکت می‌کنند به همین دلیل آقای روحانی باید با آن‌ها برخورد کند و نسبت به حذف کسانی که جهت دار حرکت می‌کنند اقدام نماید.»


خبرنگار: می گل هشترودی