امیر خجسته در گفت وگو با « نوآوران» مطرح کرد:

سکوت مجلس در برابر فساد مهر تاییدی بر آن است

« تا حرف نزنیم، کاری را نمی توانیم از پیش ببریم. سال هاست که برای مبارزه با فساد شعار می دهیم و خواهان القای حس فساد ستیز خود به جامعه هستیم، اما تجربه ای که از آن ها به دست آمد، فرار کردن خاوری هایی بود که اکنون در گوشه ای از همین دنیا به راحتی امرار معاش می کنند.

  1. ۸ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۰
خجسته
نوآوران -

 مبارزه و مواجهه با فساد نیازمند یک صدای بلندی است که مهم ترین گلوگاه آن مجلس شورای اسلامی است. » این را امیر خجسته نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیته تحقیق ‌و تفحص مجلس به خبرنگار روزنامه « نوآوران» گفت. وی معتقد است در مجالس ادوار گذشته شاهد بودیم که در برابر مصادیق فساد سراسر سکوتی وجود داشت که باعث می‌شد هیچ حکمی برای مبارزه با آن صادر نشود، اما در مجلس دهم شاهد خیزشی بودیم که در برابر فساد از سوی نمایندگان ایجاد شد، این خیزش قابل تحسین است و در کنار رسالات دیگری که پارلمان در این دور برای خود در نظر گرفته شده است، می تواند تصویری متفاوت از مجلس در این دور ایجاد کند. ورود به هنگام مجلس در موارد متعدد و هر کجا که دولت برای آن تصمیم گرفته است، مهم ترین عامل کارآمدی این نهاد در نظر گرفته می شود که امیدواریم در باب موضوعات اخیر همچون صندوق ذخیره فرهنگیان که شایعات و حواشی بسیاری پیرامون آن ایجاد شده، این پارلمان باشد که با ورود به موقع و مقتدر خود خاتمه دهنده مقوله دامنه دار فساد باشد.

     شما به عنوان یک نماینده مجلس خصوصا در بحث مبارزه با فساد تاکنون رویکرد شفافی داشته اید، بر همین اساس در خصوص موضوعی که این روزها به ویژه از جانب رقیبان و مخالفان دولت مورد تبلیغات گسترده ای قرار می گیرد، یعنی فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان مشکل را در چه مولفه هایی می دانید، آیا به طورکلی در جریان وقایع این پرونده هستید و آن چه در صندوق ذخیره فرهنگیان رخ داده آن طور که تبلیغ می شود، اختلاس است یا اختلاف حساب؟

در رابطه با صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه و شرکت های اقماری مربوط به آن، هشت هزار میلیارد تومان سوء استفاده صورت پذیرفته است.  حالا کاری که ما نمایندگان به عنوان وکلای ملت در مجلس شورای اسلامی برای پیگیری امور مربوط به آن انجام داده ایم؛ تشکیل کمیته تحقیق و تفحص بوده است که اعضای آن فعالیت خود را آغاز کرده اند. همچنین دستگاه های نظارتی ما یکی پس از دیگری اطلاعاتی را که در این موضوع کسب کرده اند، به کمیته تحقیق و تفحص می آورند تا از این طریق مشخص شود، چه میزان اختلاس صورت پذیرفته و تا چه اندازه ای و از سوی چه کسانی سوء استفاده های متعددی در این صندوق ایجاد شده است.

قطعا وقتی شاهد این باشیم که در یک قسمتی 3500 میلیارد تومان وام داده شده است و یا این که 90 درصد تسهیلات فقط به تعداد اندکی یعنی چیزی در حدود 30 نفر اختصاص یافته است و حتی برخی از این افراد وام گیرنده هیچ ضامنی هم ارائه نکرده اند و در حال استفاده از پول های هنگفتی با سود های پایین هستند، به مسائلی بر می خوریم که عدم شفاف سازی آن ها در نهایت افکارعمومی را خدشه دار خواهد کرد. برای همین منظور نیز مجلس شورای اسلامی و به خصوص کمیته تحقیق و تفحص پارلمان موضوع صندوق ذخیره فرهنگیان را مورد بررسی قرار داده و تکلیف آن را در روزهای اخیر مشخص خواهد ساخت.

     در میانه صحبت هایتان در چند مورد به افکارعمومی اشاره کردید، همچنین جدیت مجلس و کمیته تحقیق و تفحص را برای تعیین تکلیف وقایع صندوق ذخیره فرهنگیان نیز مورد تاکید قرار دادید، برنامه های مدنظرتان در این زمینه چیست، چرا که هر زمان بحث از فساد و انواع آن به میان می آید هم افکارعمومی جامعه حساس می شود و از طرفی با افرادی مواجه هستیم که حقوق پایمال شده ای دارند. بنابراین صرف وعده و وعید برای پیگیری های مکرر در خصوص دو مورد ذکر شده، راه به جایی نمی برد. در این زمینه برنامه های مجلس و کمیته تحقیق و تفحص چیست؟

 آن چه اهمیت دارد این است که باید اطمینان یافت اصل موضوع چه بوده و باید در راستای آن حقیقت را کشف کرد تا از این طریق هم حقوق افرادی که مورد ظلم واقع شده اند بازیابی شود و هم از پراکنده شدن شایعات جلوگیری به عمل بیاید و در نهایت افکارعمومی را در مسیر درست هدایت کرد.

با توجه به روند مسائلی که در دستور کار مجلس و کمیته تحقیق و تفحص در رسیدگی مطلوب به پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان قرار دارد، ما می توانیم این قول را دهیم که تمام وجوه و سرمایه های فرهنگیانی که در این موضوع مورد آسیب قرار گرفته اند، به آن ها باز خواهد گشت. همان طور که در بنیاد شهید تمام سرمایه های از دست رفته را برگرداندیم، اکنون نیز با صراحت اعلام می کنیم هم دولت و هم مجلس در تلاش هستند تا تمام وجوه و سرمایه های فرهنگیان عزیز کشور به عنوان مظلوم ترین قشر جامعه به آن ها بازگردد.

     آن چه که در موضوع صندوق ذخیره فرهنگیان و موارد مشابه آن دیده شد، این بود که عده ای به راحتی تمام مبالغ هنگفتی را با سود کم و بدون ضامن به عنوان تسهیلات عمده ای را دریافت کردند، اما این در حالیست که شاهد هستیم که مردم معمولی برای دریافت وام و انواع تسهیلات جزئی با چه موانعی روبه رو هستند. به فرض با تمهیدات مجلس شورای اسلامی، دولت و کمیته های مربوطه به وقایع این صندوق رسیدگی شد، ماجرا گویا ادامه دار است و فساد به صورت یک بیماری از یک سیستم به سیستم دیگری منتقل می شود. در چنین شرایطی چه کار باید کرد؟

در چنین مواردی ضعف به دستگاه های متعددی باز می گردد. به طور مثال در این زمینه هم دستگاه های نظارتی و هم مجلس شورای اسلامی دارای ضعف در عملکردهای خود هستند. اگر مجلس به همان شیوه، طریقه و جدیتی که در حیطه قانونگذاری به آن مستلزم و پایدار است نه در حیطه نظارتی هم چنین جدیت و اهتمامی را در دستور کار خود قرار می داد، امروز بسیاری از قانون شکنی ها را شاهد نبودیم. دستگاه های نظارتی گاهی اوقات در زمینه پیگیری های مربوط به فساد از ادامه راه خود کنار کشیدند و این همان عاملیست که تا الان باعث شده فساد به صورت ریشه ای مورد بررسی و نابودی قرار نگیرد.

در مجلس دهم شاهد خیزش گسترده ای برای مبارزه با فسا بوده ایم و این قابل تحسین است چرا که در مجلس گذشته همچنین موردی اصلا وجود نداشت. در مجلس دهم فراکسیونی با عضویت حدود 80 نفر از اعضا تشکیل شده که مسائل مربوط به فساد را با جدیت پیگیری می کنند و آن چه جالب است، مطالبات مردمی است که به منظور مبارزه با فساد هر روز در حال پر رنگ تر شدن است. یک نماینده وقتی در راستای مبارزه با مفاسد گوناگون حرکت کند، حتما با مصادیق آن  فساد برخورد می شود، اما وقتی هیچ حرکتی از ناحیه مجلس و نمایندگان آن دیده نمی شود، سکوتی که شخص نماینده در مقابل مفاسد گوناگون اتخاذ کرده به معنای مهر تاییدی بر آن است. مردم طالب نمایندگان با خاصیت و پیگیر منافع خودشان هستند فلذا نباید با سکوت خود انواع مفاسد را امیدوار کنیم. مجلس باید طنین انداز و عملیاتی کننده حرف ها و مصادیق مردم باشد و بر همین اساس است که انتظار می رود به عرصه های مهم و جدی همچون فساد با جدیت ورود کند.

من یک طرحی درنظر دارم که عبارت است از این که مجلس شورای اسلامی برعکس آن چه عمل کند تا کنون به آن پرداخته است، به این معنا که بیشتر وقت خود را بر اعمال نقش نظارتی صرف کند و به تناسب نیاز و ضرورت به قانونگذاری بپردازد. من چند سال پیش نیز این را اعلام کردم. مقام معظم رهبری فرمودند که به مجلس هفتم اعلام کردند، در مقابل مفاسد اقتصادی بایستید، اما  این کار را نکردند  شما در این مجلس در برابر مفاسد قد علم کنید . طبیعی است وقتی مجلس به پا خیزد دیگر صاحبان فسادهای مختلف به خارج از کشور پناه نمی برند. تاکنون دیده شده که در برابر مفاسد اقتصادی نه عملی انجام شده نه حکمی صادر شده است.

       جناب خجسته ما به عنوان مطبوعات باید به شما به عنوان مصادیق مبارزه با فساد یاری رسانیم، اما گاها در برخی از پرونده ها شاهد بودیم که اجازه چنین عملکردی به رسانه ها داده نمی شود. در سال های گذشته شاهد بودیم که کسی که موارد فساد را افشا می کند، خود به عنوان فردی که دارای اسناد طبقه بندی شده است، مورد اتهام قرار می گیرد. بنابراین اگر قرار بر این است که شفاف سازی در دستورکار قرار بگیرد، نیاز به حمایتی ست که مجلس می تواند تامین کننده آن باشد.

وقتی مجلس به مصادیق فساد ورود پیدا کند، طبیعتا رسانه های نیز تحت حمایت آن قرار می‌گیرند. این مجلس است که اگر سینه سپر کند حتی دستگاه‌های نظارتی که گاها برای مبارزه با فساد مجبور به عقب نشینی می شوند، تحت حمایت آن می توانند به مطالبات فساد ستیز خود جامه عمل بپوشانند.


خبرنگار: بهناز لطفعلی زاده