سرمقاله - صالح اسکندری

غیر منتظره بودن فضای انتخابات ریاست جمهوری خرداد1396

کارشناس مسائل سیاسی

  1. ۹ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
صالح اسکندری
نوآوران -

انتخابات سال 1396 از ابعاد مختلفی قابل بررسی است و با اطمینان می توان گفت که یکی از مهم ترین ابعاد این انتخابات بحث مشارکت مردم است. به گونه ای که جمیع مولفه ها و کنش گران اصلی در انتخابات در حال تلاش هستند تا مشارکت خوبی در انتخابات ریاست جمهوری به وقوع بپیوندد.

انتخابات ریاست جمهوری سال آینده با توجه به هم زمان شدنش با انتخابات شوراها دارای اهمیت مضاعفی خواهد بود و به همین دلیل است که برای بعد مشارکتی آن تلاش فراوانی می شود.

درباره بعد رقابتی این انتخابات نیز باید گفت که کنش و واکنش مشخصی در انتخابات آینده بین رقبای اصلی عرصه سیاسی در حال شکل گیری است.

انتخابات آتی از یک فضای دو قطبی فاصله خواهد گرفت و به سمتی پیش می‌رود که اگر کنش گران و بازیگران اصلی در صحنه رقابت بتوانند نامزدهایی را معرفی کنند که آن ها موفق شوند حداقلی از آرا یعنی چیزی حدود 20 تا 25 درصد از رای‌های عمومی را به نفع خود مصادره کنند، این انتخابات به احتمال بسیار زیادی به دور دوم کشیده خواهد شد.

برخی از نظرسنجی ها و اطلاعات میدانی نشان دهنده این است که رئیس جمهوری فعلی می تواند در معرض ریزش آرا قرار بگیرد و ممکن است 15 درصد از کسانی که در انتخابات گذشته به وی رای داده اند، در این دور از انتخابات دیگر به او رای ندهند و این می تواند دلایل متعددی نیز داشته باشد.

بسیاری از موضوعات در تغییر نگرش مردم نسبت به یک شخص تاثیرگذار خواهد بود و همین باعث می شود که یک شخص پایگاه اجتماعی متفاوتی در طول زمان را تجربه کند.

اگر ریزش 15 درصدی روحانی اگر به وقوع بپیوندد می تواند فرصتی باشد تا اصولگرایان از آن بهره برداری انتخاباتی به عمل بیاورند.

به این معنا که اگر اصولگرایان بتوانند برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نامزدی را معرفی کنند که وی موفق شود حداقل  10میلیون رای را از آن خود کند و پایگاه اجتماعی مطمئنی را از آن خود کند، یقینا این انتخابات سال آینده به دور دوم کشیده خواهد شد.

یکی از سناریوهای محتمل برای انتخابات ریاست جمهوری سال 96 این است که یک الگوی معکوس انتخاباتی درست همانند ان چه که در سال 88 اتفاق افتد، به وقوع خواهد پیوست.

در آن سال دیده شد که یک رقابت میان 4 کاندیدا وجود داشت که در آن یکی از نامزدها رئیس جمهور بوده و برای دور دوم در انتخابات شرکت کرده بود و به نمایندگی از جریان خاصی پا به عرصه رقابت های انتخاباتی گذاشته بود. همچنین سه کاندیدای دیگر در جهت نقد آن حاضر شده بودند.

به نظر می رسد در سال 96 هم یک رقابت سه یا چهارگانه در فضای انتخابات شکل خواهد گرفت تا فضای انتخاباتی متفاوتی را شاهد باشیم، اما آن چه که می تواند برای جریان اصولگرایی در جریان انتخابات سرنوشت را برای آن ها موفقیت آمیز رقم زند، این است که اگر آن ها بتوانند نامزدی را معرفی کنند که دارای پایگاه اجتماعی قوی باشد و موفق شود آرای زیادی را کسب کند، این انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

از طرفی جریان اصلاح طلب روحانی را به عنوان کاندیدای نهایی خود معرفی خواهد کرد و از این جهت در تلاش است تا به منظور دفاع از حیثیت سیاسی خود در دور اول انتخابات نتیجه را به نفع روحانی تمام کند.

بنابراین با توجه به هم زمانی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا انتخابات سال آینده از اهمیت به سزایی برخوردار خواهد بود و احتمال این که انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده شود، زیاد است.