دبیر کل حزب سبز در گفت‌و‌گو با نوآوران عنوان کرد:

تحریم انتخابات یعنی انفجار کمربند انتحاری

پس از زمزمه‌های انتخاباتی که خبر از اعلام آمادگی برخی افراد برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 می‌داد، نگاه کلی مردم حداقل تا چند ماه پیش بر این بود که دو کاندید اصلی انتخاباتی روحانی و احمدی‌نژاد هستند در عین حال خبرها حاکی از وجود گزینه‌هایی مثل قالیباف، جلیلی و عارف نیز بود.

  1. ۸ ماه قبل
  2. ۱
کنعانی
نوآوران -

محمود احمدی‌نژاد با سفرهای استانی خود که از بعد عید به صورت جدی در حال پیگیری آن بوده و هنوز هم ادامه می‌دهد علاقه‌مندی خود را نسبت به بازگشت به قدرت اجرایی کشور نشان داد.

 از طرفی با صحبت‌های رهبری که تأکید بر نهی احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 داشتند عده‌‌‌‌‌ای از طرفداران او با بیان جملاتی مثل « جریان عدالت‌خواه باید با پرچم‌دار خود وارد عرصه انتخابات شود اگر قرار است پرچم‌دار عدالت‌خواهی کنار بنشیند کل جریان هم وارد عرصه انتخابات نمی‌شود و فعالیت فرهنگی و فکری و جریان‌سازی فکری خود را ادامه خواهد داد».مخالفت خودشان را نسبت به کناره‌گیری او در عرصه قدرت اجرایی نشان ‌دادند.

در این بین افرادی مثل بهمن شریف‌زاده، از یاران نزدیک اسفندیار رحیم مشایی و محمود احمدی‌نژاد که چندی پیش خبر از بازداشت و زندانی شدن او به جرم فسادهای مالی در برخی خبرگزاری‌ها به گوش می‌رسید، به تازگی موجی از بیانات را در این باره که بدون حضور احمدی‌نژاد شوری در انتخابات سال 96 وجود نخواهد داشت و آرای احمدی‌نژاد در سبد آرای هیچ‌یک از کاندیداها، چه اصولگرا و چه اصلاح‌طلب ریخته نخواهد شد، در واقع نه تنها نارضایتی خود و جریان به قول خودشان عدالت‌خواه را از نهی شدن احمدی‌نژاد نشان می‌دهد بلکه سعی در بیان این موضوع دارد که این جریان، انتخابات سال 96 را تحریم کرده و آرای ویژه احمدی‌نژاد را در صندوق هیچ کاندیدایی نخواهند ریخت.

گذشته از بیانات این روحانی طرفدار احمدی‌نژاد و این‌که خود احمدی‌نژاد عنوان کرده که وابسته به هیچ یک از طرفین اصولگرا و اصلاح‌طلب نبوده و نیست، برای همگان جای تعجب است که چرا اصولگرایان تاکنون کاندیدایی برای خود معرفی نکرده‌اند و در عین حال احمدی‌نژاد هنوز هم به سفرهای استانی خود ادامه می‌دهد.

حال سوال این است که کاندیدای اصولگرایان چه کسی خواهد بود و آیا طرفداران تندروی احمدی‌نژادی خارج از جریانات عدالت‌خواهی به پرچم‌داری احمدی‌نژاد، آیا آرای خود را در سبد انتخاباتی کاندیدای دیگری خواهند ریخت؟

        احمدی‌نژاد در سپهر سیاسی کشور جایگاهی ندارد

حسین کنعانی‌مقدم، دبیر کل حزب سبز در رابطه با کاندیدای معرفی نشده اصولگرایان به خبرنگار نوآوران گفت: « با توجه به این‌که مصداق تعریف کردن برای کاندیدای انتخاباتی ریاست‌جمهوری در قدم نخست عبور از شورای نگهبان است که این کار بسیار مهمی بوده و باید کسی معرفی شود که توانایی عبور از شورای نگهبان را داشته باشد. در تعریف‌هایی که برای این شخص گفته شده به مسائلی مثل پاکدستی اشاره شده است تا بتواند آرای خاکستری را جذب کرده و توانایی همراهی اصولگرایان را در این انتخابات داشته باشد» .

او با تاکید بر این‌که کاندیدتراشی برای مقابله با آقای روحانی هنری نیست که هر کس داشته باشد گفت: « هر کسی انتخابات را تحریم کند در واقع در مقابل انقلاب ایستاده است چون یکی از اصول و پایه‌ها انقلاب مردم‌سالاری دینی است که آن تکیه بر آرای مردم دارد. کلیه این نظام بر اساس آرای مردم انتخاب می‌شوند. کسانی که سعی در تحریم انتخابات دارند فرق نمی‌کند طرفداران چه کسی هستند؛ در واقع اصل انقلاب را تحریم خواهند کرد و قطعاً هر جریان سیاسی که دست به این کار بزند یه نوع انتحار سیاسی انجام داده و به عبارتی این کار حکم کمربند انفجاری دارد که به دور خودشان پیچیده‌اند. من بعید می‌دانم این افراد چنین تصمیمی داشته باشند» .

دبیر کل حزب سبز در رابطه با ادامه داشتن سفر‌های استانی احمدی‌نژاد گفت: « آقای احمدی‌نژاد در سپهر سیاسی کشور جایگاهی ندارد که بخواهیم درباره آن بحث کنیم.

همه‌ مردم مسافرت و زیارت می‌روند به نظر من با احمدی‌نژاد هم باید همین‌طور برخورد کرد به صورت یک شهروند عادی در کشور. به نظر می‌رسد که بعضی‌ها با بزرگ کردن رفتارهای او به دنبال نوعی اپوزیسیون‌‌‌سازی هستند تا بتوانند در مسائل سیاسی از آن بهره‌برداری کنند.»


خبرنگار: می گل هشترودی