صاحبنظران درخصوص نحوه مراودات علی مطهری و منتقدش تأکید کردند:

لزوم نزاکت گفتمان مسؤولان کشور با یکدیگر

در سیاست بارها شاهد این بوده‌ایم که به دلایل مختلف سخنان توهین‌آمیز و تهدیداتی فی‌مابین سیاست‌مداران رد‌و‌بدل شده است، دل خوش از آن بودیم که در دولت تدبیر و امید از آن بدخلقی‌های سیاسی و بگم‌‌بگم‌هایی که حاکی از بی‌تدبیری حاکمان عرصه قدرت داشت، خبری نخواهد بود تا این‌که نزدیک به انتخابات دوره دوازدهم خاکستران به جا مانده از دولت دهم با وزش بادی شعله ور شده و از خاک سر بر آوردند. موضوع از جایی شروع شد که سخنرانی علی مطهری در شهر مشهد لغو شد.

  1. ۸ ماه قبل
  2. ۰
مطهری
نوآوران -

پس از آن خطابه‌ آقا مطهری به رئیس‌جمهور که در کمال ادب نوشته شده بود به قول آقای روحانی همه را لرزاند. رئیس‌جمهور محترم در جواب این خطابه نامه‌ای به دادستانی نوشت و خواستار رسیدگی جدی به این مسأله و رفع این‌گونه موارد شد.

در پی این موضوعات هرشخصی از آقایان سیاسی به نحوی این برخورد را محکوم کرده و خواستار برخورد با عاملان این‌گونه موارد شدند تا این‌که خبر آمد خبری در راه است. حجت‌الاسلام احمدرضا احمدی رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان گلستان طی یادداشتی آقای علی مطهری را خطاب قرار داده و سخنان غریبی را در مورد ایشان بر زبان راند؛ داستان در همین جا خاتمه نیافت. همین یادداشتی که موجب حیرت همگان شده بود، آقای مطهری را به نحوی بر آشفت که این مرد ادب‌دان در صفحه شخصی اینستاگرام خود پاسخ کوبنده‌ای به آن منتقد داد. هر چند جواب آقای مطهری خارج از چارچوب ادب همیشگی او بود که همین امر باعث شد حیرت همگان بیشتر شده و این‌گونه جواب دادن را در شان آقای مطهری ندانند، اما سوالی که بیشتر ذهن همگان را آشفته ساخته این است که چگونه فردی مسؤول و ملبس می‌تواند در ادای کلمات زشت و رکیک کوتاهی نکرده و خارج از فضای کاری خود به مقامی مسؤول چنان بی‌پروا بی‌احترامی کند و نکته دوم برآشفتگی همگان ادبیات نامناسب پاسخ نایب رئیس مجلس به آقای احمدرضا احمدی است.

همه‌ این تندگویی‌ها و بد‌گویی‌ها و حتی وقاحت در گفتار برای ما بسیار آشناست. انگار همین دیروز بود که فضای سیاسی کشور به خصوص دولت پر شده بود از تجاوزات به حریم شخصی افراد و توهین‌هایی که حتی سخنرانی‌ها و سیاست خارجه کشور را نیز تحت تأثیر قرار داده و تأثیر نامناسبی که مردم طی این سخنان متحمل شده‌اند، همگی برای مردم همیشه بیدار ایران آشناست.

    موضوعات سیاسی را نباید شخصی‌سازی کرد

مهدی مطهرنیا، تحلیلگر مسائل سیاسی در این خصوص به نوآوران گفت: «   خراسان رضوی به یک کلونی معنادار و صاحب شناسنامه برای این نوع محافظه‌کاران ایران تبدیل شده است. باید استان خراسان را در این وضعیت به عنوان یک استان معنادار در ادبیات سیاسی ایران با رفتارهای سیاسی مشخص به کنش‌های سیاسی ویژه ملاحظه کرد. امروز بیش‌از آن‌که به خطبه‌های نماز جمعه تهران توجه شود به خطبه‌های نماز جمعه مشهد و چالش برانگیزی این خطبه‌ها در برابر دولت مرکزی در تهران عنایت ویژه به عمل می‌آید، از سوی دیگر ماجرای کنسرت‌ها و عقب‌نشینی علی جنتی از ریاست وزارت ارشاد و سپس استدلال‌هایی که در باب کنسرت‌ها مطرح شد بسیار معنادار بود. به هر ترتیب امام رضا(ع) دارای احترام ویژه‌ای در ادبیات سیاسی و مذهبی نظام جمهوری اسلامی ایران و پیش از آن در میان ملت ایران است».

او گفت:« آنچه که درباره‌ امام رضا(ع) احترام برانگیز است این بوده که دین اسلام و آیین نبوی که بازتاب‌کننده دین کامل حضرت حق در زمین می‌باشد و لذا اگر امام رضا(ع) در حوزه شریعت شیعه با منطقیت موجودیت وجود مطهر امام رضا(ع) در مشهد را ببینیم تنها جغرافیای مشهد، جغرافیای تحت نفوذ اما رضا به این عنوان محسوب نمی‌شود بلکه کلیت ایران تبعیت کامل را از امام رضا(ع) و جغرافیا ایران را بر اساس نگرش شیعه و ارادتی که ملت شیعه به امام هشتم دارند جغرافیای مقدس امام رضا می‌دانم بنابراین به بهانه این‌که جغرافیا نزدیک به حریم حرم حضرت رضا نمی‌توان کنسرت اجرا کرد در واقع تخفیف دادن به جغرافیای خراسان در حوزه ادبیات دینی و سیاسی است».

مطهرنیا با اشاره به سخنان احمدرضا احمدی به آقای مطهرنیا گفت: « آنچه که هم اکنون می‌بینیم که تا حدود زیادی شائبه‌ها را افزایش می‌دهد این است که در جهت انحراف این مسأله موضوع شخصی می‌شود و به جای این‌که این موضوع در میدان سیاسی مطرح شود و به عنوان یک پدیده جدی در مرکز تصمیم‌گیری و مجالس سیاسی به آن توجه شود، ناگهان یک شخصیت رسمی با دارا بودن پستی در حوزه سازمان تبلیغات اسلامی؛ نایب رئیس مجلس را تحت اتهام جدی قرار داده و پاسخ علی مطهری این معنا را تشدید می‌کند و اکنون افکار عمومی را از اصل مسأله به یک موضوع فرعی‌تر سوق می‌دهد. اصل مسأله این نیست که علی مطهری دین‌ندار است یا ضد‌دین است یا علی مطهری فرزند شهید مطهری است یا خیر؛ اصل مسأله آن است که در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که تئوریسین‌هایی چون شهید مرتضی مطهری در کتاب پیرامون انقلاب اسلامی باید آزادی بیان و آزادی پس از بیان به عنوان اصلی‌ترین اصل اساسی و ارزشی در این نظام مورد توجه قرار گیرد مورد بی‌توجهی واقع می‌شوند و تحت عنوان تشویش اذهان عمومی ضدیت با نظام جمهوری اسلامی و امثال این ویژگی‌ها هر شنونده و هر صاحب سخنی را از اصل به حاشیه رانده یا در انزوای خود ساخته قرار می‌دهد» .

او گفت: « این‌که علی مطهری دین‌مدار است یا خیر یک مسأله‌ای است که در وضعیت کنونی انحراف در اذهان عمومی را پیش می‌کشد و لذا آن روحانی که به این مسائل توجه دارد باید بداند بزرگترین ارزش در نظام اسلامی بر مبنای همان تئوری‌هایی که شهید مرتضی مطهری بیان کرده است و او بر آن‌ها تکیه کرده و به عظمت شهید مطهری اذعان دارد در کتاب پیرامون انقلاب اسلامی حداقل این معنا را برمی‌تاباند که حتی دانشگاه‌های ما باید مارکسیسم را مارکسیست‌ها درس بدهند، اکنون فرزند شهید مطهری با اتهاماتی که این روحانی بر او وارد می‌کند نه تنها به عنوان یک فرد بلکه حتی به عنوان نایب رئیس مجلس و نماینده محترم مردم تهران نمی‌تواند در خراسان رضوی سخن بگوید».

مطهرنیا درباره جوابیه علی مطهری به منتقد ایشان اضافه کرد: « هر کنشی یک واکنش مناسب با آن را دارد، به هر ترتیب وقتی یک روحانی با لباس روحانیت به خود اجازه می‌دهد به یک نماینده مجلس آن هم نماینده‌ای که آرای مردم تهران در بالاترین میزان ممکن به او رای داده‌اند و اکنون با رأی همان مردم کل کشور نایب‌رئیس مجلس است آن‌گونه سخن بگوید، باید مناسب و متناسب با آن ادبیات صحبت کرد؛ چراکه اگر این ادبیات تقابلی برنخیزد در زمینه‌های تدریس جناح مقابل در برابر جناحی که انگشت اتهام رو به مطهری و طرز تفکر او و حامیان او گرفته است بیشتر قدرت می‌گیرد لذا من احساس می‌کنم اگر چه واکنش مطهری در بطن و متن اخلاق مطهری تا حدود زیادی تند به نظر می‌رسد اما مناسب و متناسب با فردی است که به عنوان رئیس سازمان تبلیغات اسلامی به سازمان معظم دارای ویژگی‌های خاص است که باید برتابشگر اخلاق دینی و تولید گذارهای متکی بر آن باشد بیان شده است و لذا این «های» جواب آن «هوویی» است که به هر ترتیب از آن سو بلند شده است.

    بهتر بود مطهری از برد کلام و قلم خود برای پاسخ بهره نمی‌برد

احمد شیرزاد، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با نوآوران؛ ضمن اشاره به مشاجره ایجاد شده در فضای مجازی میان حجت‌الاسلام احمدرضا احمدی، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گلستان و علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: آسیاب علی مطهری سنگ را خرد می‌کند، اما آن‌چه اهمیت دارد این است که باید دید آن‌که چنین اهانت‌هایی را به نایب رئیس مجلس روا داشته است، چه کسی و در چه منصبی است، آیا شخصیت، منصب و جایگاه گوینده چنین اظهاراتی درخور چنین پاسخ تندی به آن است یا خیر؟

وی همچنین افزود: در کشور افرادی وجود دارند که خواهان این هستند که در مسیر سیاسی یک شبه ره صد ساله را طی کنند. هرچند که گاهی در فضای سیاسی ارتباطات و وابستگی‌ها باعث رشد ناحق عده‌‌ای می شود، اما هستند عده‌ای که به چنین جایگاه‌هایی قانع نبوده و تمایل دارند که نردبان ترقی را به جای پله‌پله به صورت یک جا طی کنند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در توضیح نردبان ترقی گفت: از نگاه برخی از افراد ناشناخته نردبان ترقی می‌تواند حتی جابه‌جایی یک منصب هم باشد.

شیرزاد ادامه داد: در برخی از نهادها افراد این‌گونه تصور می‌کنند که اگر تند و به صورت اهانت‌آمیز سخن بگویند، زودتر مقرب می‌شوند و به شناخت جامعه خواهند رسید. این درحالی‌ است که چنین تفکراتی عمیقاً خطاست.

وی افزود: هرچند که ممکن است برخی از زعمای جناح تندرو از چنین برخوردهایی خشنود نشوند و به حمایت و تشویق آن‌‌ها بپردازند، اما پس از گذشت زمان متوجه می‌شوند که فحاشی  و تهمت و ناسزا راه به جایی نمی‌برد.

این نماینده پیشین مجلس با اشاره به این‌که در حق اصلاح‌طلبان چنین تهمت‌ها و ناسزاهایی همواره وجود داشته است، ادامه داد: من اگر جای علی مطهری بودم پاسخی به چنین اظهاراتی نمی‌دادم. چراکه نباید با کسی که در گوشه‌ای از جامعه یک تریبون یافته و تصور می‌کند با ناسزاگویی به جایی می‌رسد، به همان سبک و سیاق رفتار کرد و چه خوب بود که هیچ اهمیتی به آن داده نمی‌شد.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: مطهری نباید از بُرد قلم و کلام خود تا جایی که اجازه می‌دهد، برای پاسخ به هر شخصیتی استفاده کند و بهتر است که با سکوت اهمیتی به چنین اشخاص و تفکراتی داده نشود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: هتاکی و تصورات افراطی چیزی است که در تمام کشورها وجود دارد و در جامعه خود نیز شاهد وجود رسانه‌هایی که هر روز ناسزا و افترایی جدید را علیه اصلاح‌طلبان روا می‌دارند، نیز هستیم.

وی معتقد است که در برابر چنین رسانه‌ها، افراد و تصوراتی باید سکوت کرد و با پاسخ‌های نامناسب به کسب اعتبار آن‌ها کمک نکرد.

        بهتر بود پاسخی به احمدی داده نمی‌شد

 آیت‌الله محسن غرویان از اساتید برجسته حوزه علمیه قم به نوآوران گفت: علی مطهری انسانی شجاع، متفکر، اندیشمند و اخلاق‌مدار عمیقی است که سخنان وی مبتنی بر قانون و حقوق قانونی ملت و نمایندگان ملت است.

وی همچنین افزود: مطهری دارای جایگاه بسیار خوب و والایی در میان مردم است و منطق وی نیز قابل دفاع است.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم معتقد است که بسیاری از واکنش‌ها و رفتارهایی که نسبت به وی و یا هر شخص دارای احترامی همچون وی در جامعه صورت می پذیرد، هیچ ارزشی ندارد و بهتر است که پاسخی به آن‌ها داده نشود.

غرویان در ادامه گفت: من اعتقاد دارم که اگر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی پاسخ اظهارات رئیس‌شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گلستان را نیز نمی‌داد بهتر هم بود، چراکه ملت ایران چنین مسائلی را به خوبی درک و دریافت خواهد کرد. این استاد برجسته حوزه علمیه قم همچنین ادامه داد: چنین گفتمان تند و به دور از احترامی می‌تواند آسیب‌های فراوانی به دنبال داشته باشد. به‌گونه‌‌ای که آرامش جامعه در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

وی افزود: کشور اکنون در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال 96 قرار دارد و باید بیش از هر چیزی مراقبت کنیم که بار دیگر افراد افراطی فضای سیاسی کشور را دو قطبی نسازند. این استاد برجسته حوزه گفت: مقام معظم رهبری تاکید داشتند که رئیس جمهوری دولت‌های نهم و دهم در انتخابات شرکت نداشته باشد. دلیل چنین تدبیری این است که آرامش فکری جامعه تحت تأثیر افکار افراطی و رادیکال در معرض آسیب قرار می‌گیرد.

غرویان افزود: بر اساس آن‌چه ذکر شد؛ اشخاصی که دارای مشی اعتدالی و عقلانی هستند باید از کنار مسائل و تفکرات افراطی با کرامت عبور کنند و به آن‌ها هیچ توجهی را لحاظ نکنند.