کارشناسان در گفت و گو با نوآوران ماجرای یکشنبه شب محمود صادقی و ضابطین قوه قضائیه را مورد بررسی قرار دادند:

توسل به بستر های قانونی مقدم بر شبهه افکنی هاست

برخی رسانه ها یکشنبه شب با اعلام خبر تلاش ضابطان قضایی برای جلب محمود صادقی نماینده تهران از مقابل منزلش، به نقل از این نماینده مجلس نوشتند: «یکشنبه شب هنگامی که به منزل بازمی‌گشتم، مأموران با حکم جلب سعی در بازداشتم داشتند که با توجه به اینکه این مسأله مغایر با قانون نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی است، با مقاومت خود را به داخل منزل رساندم اما با این حال مأموران همچنان مقابل درب منزل منتظر هستند».

  1. ۷ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
مجلس
نوآوران -

از سوی دیگر «محسن صادقی» برادر این نماینده که وکالت وی را برعهده دارد در گفت وگو با ایرنا، توهین و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی را دو اتهام موکلش اعلام کرده و در این خصوص گفت: «برادرم به دلیل غیر قانونی بودن اتهامش از همراهی ضابطان قضایی اجتناب کرد و هم اکنون در داخل خانه اش است».

 گفتنی است پس از اعلام خبر اقدام به بازداشت این نماینده مجلس شورای اسلامی؛ جمعی از هواداران وی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حضور در مقابل منزل او خواستار عدم بازداشت وی شدند که پس از اعلام خبر انصراف مأموران از بازداشت این عضو هیأت رئیسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، این تجمع پایان یافت.

بیاییم فارغ از هر نوع نگاه سیاسی و جناجی حادثه اخیر را این گونه بررسی کنیم: اگر خرد اجتماعی، سیاسی ، قضایی و امنیتی امروز کشور به این حد نرسیده بود که تجمعات انگیزشی، هیجانی و احتمالا فارغ از هر نوع پشتوانه منطقی بدون هیچ آسیبی پایان پذیرد، امروز همانند سال های پیش شاهد حواشی بودیم که هزینه های آن به مراتب تلخ تر از تلخی اصل حادثه بود.

با خروج مسائل از بستر اصلی عامل برداشت های مبتنی بر لج نشویم

غلامرضا ظریفیان، کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه به نوآوران گفت: واقعیت این است که ما در سطحی از مدیریت فرهنگی، سیاسی و اقتصادی خود از مسیر طبیعی کنش و واکنش منطقی خارج شده ایم و این رفتارهای کنونی به نوعی حاصل یک قاعده ایست که آن خارج از موارد حقوقی، قانونی و رفتار متکی بر منطق پذیرفته شده توسط عام است.

این فعال سیاسی ادامه داد: این که بهتر بود این نماینده محترم مجلس به دستور صادر شده تمکین می کرد یا خیر محل بحث فراوانی است، اما عده ای بر این باورند که خوب بود دکتر صادقی به این دستور تمکین می کرد و بعد در عمل نادرست بودن چنین برخوردی با خود را ثابت می کرد اما عده ای نیز بر این باورند که دکتر صادقی خود یکی از حقوقدانان است و چون برخوردی که در حق وی صورت پذیرفته از مسیر اصلی خارج شده بود، بنابراین صادقی باید از خود دفاع می کرد.

ظریفیان همچنین بیان کرد: وقتی کنش ها و واکنش های اصلی در جامعه از مسیر طبیعی خود خارج می شود، ممکن است فعل و افعالاتی در جامعه رخ دهد که برخاسته از نوعی امر ناخواسته است. به این معنی که ممکن است در پی چنین حادثه ای عده ای از نمایندگان مجلس و شهروندان احساس تکلیف کنند و اقداماتی صورت پذیرد که  مسأله را از مسیر اصلی وقایع خارج کند.

وی گفت: بعد از گذشت 37 سال از انقلاب و با تجارب عمیق بالایی که هم نظام قضایی و هم نظام تقنین کشور دارا است، می شد این مسیر از همان بسترهای اصلی و طبیعی خودش دنبال شود. بدون این که هم جامعه و هم قوه قضائیه و مجلس هزینه های گزاف بپردازند.

این استاد دانشگاه معتقد است که بسیاری از مسائل اگر از مسیر اصلی خود دنبال نشوند دارای انعکاس های داخلی و خارجی می شوند و  در ذهن بخشی از جامعه تاثیر خواهد گذاشت.

وی افزود: انعکاس چنین مواردی می تواند خصوصا در جامعه ای که به مدد ابزارهای ارتباطی به دنبال شفاف سازی بیشتر است، انعکاس فراوانی یابد و این چیزی است که در مورد اخیر در فضاهای مجازی شاهد آن بودیم.

ظریفیان ادامه داد: در مورد اخیر هم می شد مسأله را در بستر طبیعی و منطقی مناسبی دنبال کرد هم جامعه را اقناع کرد و هم شبهه موجود را به بهترین شکل برطرف کرد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: این درحالیست که در موضوع اخیر شاهد رویکردی بودیم که باعث شد مسأله از چارچوب و بستر طبیعی خود خارج شود و این چیزی است که در حالتی نامناسب می توانست باعث ایجاد اتفاقاتی شود که هزینه هایی تلخ تر از اصل موضوع را به دنبال خود داشته باشند.

وی بیان کرد: هر کدام از این موارد می تواند تجربه ای باشد تا امور را از مسیر اصلی خود دنبال کنیم و به جای این که شبهاتی به موضوع نامعلوم در دست بیافزاییم آن ها را برطرف کنیم ، چرا که در غیر این صورت باعث می شویم برای پذیرش شبهات یک منطق دیگری در اذهان عمومی شکل بگیرد.

جامعه نیازمند کنش های مبتنی بر خرد اجتماعی و سیاسی است

مردان حیدری، استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل سیاسی و اجتماعی در گفت وگو با نوآوران گفت: در خصوص مباحثی که درباره دکتر صادقی پیش آمده بیش از هرچیزی نیازمند نوعی شفاف سازی هستیم و باید نسبت به اصل موضوع اطمینان پیدا کنیم.

وی همچنین افزود: فرض را بر این بگیریم که ادعای افرادی که در خصوص نوع جرم این نماینده مجلس صحبت می کنند، صحت دارد که در این صورت می توان گفت که وی اقدامی نادرست را مرتکب شده است، اما اگر ادعاهای این نماینده مجلس صحت دارد، برخوردهایی که علیه وی صورت پذیرفته در بلند مدت و به خصوص برای انتخابات آتی بازخورد مثبتی نخواهد، چرا که مصونیت سیاسی و قانونی نمایندگان مجلس و کلیات نظام پارلمانی به صورت غیر مستقیم مورد اشاره قرار می گیرد و وقتی اقتدار این نظام تحت آسیب قرار گیرد، این جامعه است که احساس سرخوردگی خواهد کرد.

این استاد دانشگاه نتیجه چنین وضعیتی را پایین آمدن درصد مشارکت مردم در لحظات سرنوشت سازی همچون انتخابات دانست و ادامه داد: در حادثه اخیر نیز در وهله اول نیاز به شفافیت سازی در ارتباط  با اصل موضوعی است که در حق نماینده مردم به عنوان کسی که دارای مصونیت است صورت پذیرفته است.

به عقیده حیدری شفاف سازی در موضوع اخیر و موارد مشابه می تواند در جامعه اعتمادسازی کند و در نهایت حضور و مشارکت مردم را در عرصه های مختلف شامل شود.

این پژوهشگر مسائل سیاسی و اجتماعی همچنین گفت: هر بار در موارد مشابه شاهد صدور بیانیه ها و درخواست هایی برای حضور و تجمع مردم هستیم که چنین بیانیه هایی بیش از این که از خرد اجتماعی و سیاسی نشات بگیرد، رویکردهایی هیجان زده است.

وی در توضیح چرایی آن افزود: چرا که در چنین شرایطی نخست نیاز داریم تا شفافیت های لازم درباره موضوع پیش آمده حاصل شود و بعد در باب آن تصمیم گرفت.

این استاد دانشگاه معتقد است که قطعا چنین برخوردها و تجمعات و هر نوع عمل غیر قانونی دیگر مورد خواست و مطالبه این نماینده مجلس نبوده و باید برای دریافت بازخورد حوادث اخیر منتظر تصمیمات مجلس باشیم.

حیدری معتقد است، برای اعتماد سازی در جامعه به جای رفتارها و واکنش های انگیزشی و هیجانی باید به دنبال کنش های مبتنی بر خرد اجتماعی و سیاسی باشیم و چنین کنشی نیز نیازمند فکر و حرکت بر مبنای منطق است.

تا مطمئن نشدیم در جامعه التهاب ایجاد نکنیم

سلام امینی، نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در گفت وگو با نوآوران با اشاره به موضوع اخیری که خصوصا در فضای رسانه ای و مجازی کشورمان منعکس شده، گفت: بسیاری از موضوعات این چنینی خام و نپخته هستند که برای قضاوت درباره آن ها نیاز به شفافیت و اطمینان یافتن از اصل موضوع است.

وی همچنین افزود: در خصوص موضوع اخیر هم برای یکی از نمایندگان مجلس به وقوع پیوسته نیز نیاز داریم تا به نوعی اصل، متن و اول و آخر این حادثه به صورت دقیق مشخص شود، چرا که ما هنوز به صورت واضح نمی دانیم موضع این نماینده پارلمان و قوه قضاییه چه چیزی بوده است.

این نماینده مجلس ادامه داد: اما آنچه در چنین موضوعات و موارد مشابه به آن ها مهم است، این است که باید توجه داشته باشیم نباید در فضای مجازی و رسانه ای التهاب ایجاد کنیم، چرا که التهاب ایجاد شده به جامعه باز می گردد و این برای هیچ کس خوب نیست، فلذا باید تا مشخص شدن تمام موارد صبر کرد و با پرهیز از واکنش های انگیزشی و هیجانی از قضاوت های زود هنگام جلوگیری کرد.