حرف اول - عباس هادی افروز

رسالتِ آدمی را به حق تمام کردی، روحت شاد

روزنامه نگار

  1. ۵ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
هادی افروز
نوآوران -

برگه‌های تاریخ را اگر خوب کنار هم قرار دهیم با تقارناتی مواجه می‌شویم که گاه بر بزرگی و رادمردیِ افرادی می‌افزاید که سایه عزت و ماندگاری‌شان تا ابد بر تارکِ هستی بر جای می‌مانَد.

19 دی ماه را کمتر کسی می‌تواند از یاد ببرد و حماسه ماندگاری که برگِ زرینِ تقویم ایران محسوب می‌شود را فراموش کند.

روزی که تصویرِ انقلاب را به گونه‌ای مجسم کرد که حکومتِ دو هزار و پانصد ساله نظام شاهنشاهی را از بین بُرد و روزنه روشنایی را هدیه به انقلاب و رهبری داد.

و در این میان، در چنین روز مهم و سترگی، یکی از پایه‌های ماندگارِ انقلاب، کسی که بی‌تردید لقب ابر قهرمان، درخور و برازنده وی بود، دار فانی را وداع گفت؛ درست در شبی که امیرکبیر نیز به قتل رسید و این‌گونه همسانی‌ها در کنار هم، نشان از بیداریِ روح و شخصیتی است که امام راحل درمقامِ وی فرمود: هاشمی زنده ‌است چون نهضت زنده است و بی‌تردید، هاشمی مادام زنده و پاینده در نظام است.

علی اکبر هاشمی رفسنجانی، روحانی فقید و سیاستمدارِ ولایی ایران، یارِ همیشگی امام راحل و هم یارِ رهبر معظم انقلاب که در تمام سال‌های قبل و بعد از انقلاب، همه عمر در خدمت به نظام و انقلاب و امام بود را باید بی‌شک شخصیت جهانی بدانیم که در اوج از دنیا رفت و درحالی که در سال‌های اخیر به شخصیت و شأنیت وی اهانت شد، با سکوتی که نشان از وسعتِ روح وی بود؛ بر محبوبیت و مطیعِ کلام رهبری بودنش افزود.

و حالا ما مانده‌ایم و تلی از خاطراتی که از امشب به برگه تقویم اضافه می‌شود و وجدانِ خودمان که در پسِ تمام آدم‌هایی که برای ملت و انقلاب و رهبری از هرآنچه توانسته‌اند دریغ نورزیده‌اند، چه گفته‌ایم و چه کرده‌ایم.

در سال‌های اخیر، هاشمی مورد تخریبِ بسیاری قرار گرفت و با طعنه و کنایه‌هایی از طرفِ چه کردن‌هایِ فرزندانش مورد عتاب واقع شد ولی وی هرگز در جریان دادگاهی فرزندانش از نظام و انقلاب سهم‌خواهی نکرد.

در چند سال گذشته صحبت‌هایی حاکی از اختلاف وی با رهبری بارها بر سر زبان‌ها جاری شد که پیام رهبری در روزِ وداع این بزرگمرد از صحنه زندگی، خط بطلان بر تمام حرف‌های یاوه‌ای کشید که روسیاهی‌اش را مانند همیشه برای معاندین اسلام و انقلاب و ایران باقی گذاشت.

در جایی که مقام عظمای ولایت، از هاشمی به عنوان همرزم و همگام یاد می‌کند و سابقه‌ همکاری و آغاز همدلی و همکاری با وی را به پنجاه و نه سال تمام می‌خواند، دال بر صمیمیت و همگامیِ وی دارد که تا بود حقِ مطلب برای وی ادا نشد، اما الحق و الانصاف که هاشمی با در کنارِ رهبر و پشتیبان نظام و مورد وثوق امام راحل بودن، رسالتِ آدمی را به حق تمام کرد.

هاشمی مردِ همیشه در صحنه انقلاب در سال‌های اخیر باز هم جایگاه پررنگی کسب کرد و با اول شدنِ وی در انتخابات خبرگان رهبری در تهران، اسطوره‌ای شد که همانند قهرمانی که در اوج، صحنه را تَرک می‌کند، راه خدایی شدن را برگزید.

تمام قصد این مقال، بر این موضوع متمرکز است که بیاییم نگاهی گذرا به زندگی هاشمی بیندازیم؛ آن هنگام متوجه خواهیم شد که وی تمام عمرِ خود را وقف نظام مقدس جمهوری اسلامی کرد.

بیاییم به قهرمان و خدمتگزار این سرزمین ادای احترام کنیم که این ادای احترام به هاشمی سرمشق و الگویی برای نسل‌های بعدی نظام ما خواهد بود.

وقتی شاهدیم همه دنیا با احترام از او یاد می‌کنند و تمام قد در مقابلش می‌ایستند بیاییم دشمن شاد نشویم و این بار به دشمنان نظام و انقلاب بفهمانیم که بزرگمردان این سرزمین نام و یادشان همواره جاودان خواهد بود.

هاشمی مرد همیشه مبارز و نستوه تاریخ ایران، با عزت و در اوج، به یاران انقلاب پیوست و این بار خود را قربانی و فدایی نظام کرد و با رفتنش، درس آزادگی و سیاست و همراه بودن را برای ما به سرمشق گذاشت.

درس وحدت، همگامی، همراهی و همیشه ماندن و بودن؛ درسی که از رفتن هاشمی باید گرفت، اشاعه اخلاق و رفتار اسلامی است که باید در جامعه فراگیر شود و به جای تخریب در فضای مجازی، تا روحی در بدن وجود دارد، قدر نظام و اسلام و انقلاب و شخصیت‌ها را بدانیم و به حرمتِ خون شهیدان انقلاب که همیشه زنده و ساری است، نگذاریم اخلاق و وجدان در روح ایران از بین برود.

چیزی نمی‌توان گفت جز این‌که؛ حضرت آیت‌الله، مرگ شما بسیار باورناپذیر و دردناک است.

به احترام شما تمام‌‌قد می‌ایستم.

پرواز خوبی داشته باشید.

خوشحالم در عصری زندگی کردم که هاشمی و هاشمی‌ها را دیدم اما مرگ تو در باورم نمی‌گنجد.

رسالت آدمی را به حق تمام کردی، روحت شاد.

نوشتارهای مرتبط

تازه های سیاست داخلی