تعدد کاندیداها و مسیر سخت وحدت اصولگرایان در گفت و گو با کارشناسان بررسی شد

جاده های موازی اصولگرایانه

بر اساس آخرین اخبار ، فعل و انفعالاتی در جریان سیاسی اصولگراها دیده می شود چنانچه اصولگرایان در حال اعلام نامزدهای گروهی و جبهه‌ای بودند و درعین‌حال دم از ائتلاف و وحدت و رفتن زیر چتر جامعتین (جامعه روحانیت مبارز تهران و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم) می‌زدند که ناگهان اعلام شد جبهه‌ای تحت عنوان «جبهه مردمی نیروهای انقلاب» سربرآورده و گروه‌ها، احزاب و چهره‌های اصولگرا هم یک‌به‌یک چراغ‌خاموش و روشن درحال پیوستن به آن هستند.

  1. ۶ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
اصولگرایی
نوآوران -

چند روز بعد از اعلام موجودیت این جبهه مشخص شد که مسئول دفتر غلامعلی حدادعادل به سمت مسئول روابط‌عمومی و تبلیغات آن منصوب شده است؛ این انتصاب، این احتمال را تقویت می‌کند که باز هم حدادعادل پشت سر این جبهه قرار دارد.

 حالا باید دید جبهه‌ای که احتمالا با حمایت حدادعادل تشکیل شده است به سمت جلیلی خواهد رفت یا قالیباف؟ شاید هم هیچ‌کدام.  

این اتفاق نشان می دهد که از یک سو عده ای از فعالان این عرصه به عدم همکاری با جبهه مردمی انقلاب هستند و از طرف دیگر افرادی مثل کمال سجادی در یک سایت خبری گفته است:" در مجموعه اصولگرایان یک جبهه دیگری تحت عنوان جبهه مردمی انقلاب اسلامی اعلام موجودیت کرده اند و برای دو انتخابات پیش رو ،هم شورای شهر و هم ریاست ‌جمهوری برنامه هایی را دارند و اعلام مواضع هم کرده اند.

همچنین بسیاری از فعالان سیاسی و احزاب نیز از این جبهه مردمی حمایت کرده اند، ما در جبهه پیروان نیز برای چگونگی حمایت از این جبهه در حال بررسی هستیم و امیدواریم که این جبهه بتواند به انسجام و همگرایی اصولگرایی بیافزاید.

از طرفی نیز عنوان نیروهای انقلاب و مردمی جاذبه بهتری دارد. از قدرت کلماتی مانند اصلاح‌طلبی و اصولگرایی به اندازه کافی استفاده شده است و اکنون می‌طلبد یک لغت دیگر و یک گفتمان مشابه و تازه‌تری مطرح شود.”

در رابطه با این موضوع با کارشناسان سیاسی به گفت و گو پرداختیم.

      جبهه مردمی انقلاب و اصولگراها باید به یک کاندیدا برسند

سید محمد بیاتیان نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی به نوآوران گفت: در مورد جبهه مردمی انقلاب ؛ می توان گفت که در این جبهه ، وکلای سیاسی و افرادی که هیچ شائبه ای برای وجودشان ندارد و در حال حاضر افرادی که به عنوان هیئت موسس در مرکزیت این تشکیلات دور هم جمع شدند، به لحاظ سیاسی افرادی تندرو نیستند.

  در واقع همه گروه های اصولگرا و همه احزابی که دلسوز نظام هستند از این جبهه حمایت کردند.

او همچنین افزود: تشکیلات جبهه مردمی انقلاب ، هر نوع تندروی و تک روی که بر خلاف مصلحت نظام و مردم باشد را رد می کند.

این جبهه معتقد است که باید قطار از ریل خارج شده اقتصاد و اشتغال را به ریل اصلی خودش برگرداند.

حال در این میان اختلافات با دولت یا انتقادات بر دولت ، آن جا که منافع و مصالح ملی مد نظر باشد همه افراد حضور پیدا می کنند و هم گرا خواهند شد و وحدت ایجاد خواهد شد.

چنانچه در تشیع جنازه آیت الله هاشمی دیده شد که همه احزاب و جناح ها حضور داشتند حتی کسانی که منتقد بودند.

بیاتیان در ادامه گفت:در صحنه انتخابات احتمال اینکه قالیباف ، جلیلی و نامی و یا دیگران می توانند وارد رقابت شوند ولی نهایتا جبهه مردمی انقلاب مدنظرش این است که در انتخابات به یک کاندیدای واحد برسد. انتخابات هدف این جبهه نیست بلکه این جبهه می خواهد این روند را ادامه بدهد و به سمتی که همیشه جریان داشته باشد برود و خط قرمزی تحت عنوان اینکه کدام حزب می تواند وارد این جبهه شود وجود ندارد بلکه هر حزبی که دل در گرو پیشرفت نظام و منافع مردم دارند را با جان دل می پذیردو آنها را از خودش می داند.

 به نظر من جبهه مردمی و اصولگراها باید به نتیجه نهایی برسند و یک کاندیداتور واحد انتخاب کنند و کاندیداهایی که اعلام وجود کردند نهایتا با هم دیگر تمکین کنند و به ریش سفیدان بزرگان جبهه مردمی انقلاب اجازه دهند تا در فضای بهتری تصمیم گیری بهتر برای مردم مهیا کنند.

      احزاب و جریان های سیاسی نیازمند نوسازی است

صالح اسکندری فعال سیاسی اصولگرا به نوآوران گفت:  سایت های مدنی در کشور ما به خصوص در عرصه احزاب و جریان های سیاسی نیازمند به سازی است .

 چنانچه با افزایش میزان تحصیلات مردم و گسترش ارتباطات اجتماعی از طریق فضای مجازی به خصوص شبکه های اجتماعی که به عنوان پدیده بی سابقه در دهه نود تبدیل شده است تصور می شود که فضای مدنی نیازمند یک نوسازی و به سازی برای احزاب است.

او در ادامه گفت : طبیعتاً جریان های سیاسی مختلف از جمله اصولگرا و اصلاح طلب متناسب با مقتضیات  دوران جدید سیاسی انقلاب اسلامی  ایران باید اقدام به نوسازی گروه ها و تشکیلات جریان های سیاسی خود اقدام کنند .

 در این میان جبهه مردمی انقلاب  ، پویشی برای این جریان های معتقد به انقلاب است . به مدد این نقدها و انتقادها است که این فرایند به نوسازی منجر شود.


خبرنگار: زهرا عباسعلی زاده