ضرورت تغییر در چینش کابینه دولت

نمودار شدن اقدامات مثبت دولت نیازمند عاملانی دلسوز و همسو است

مشاور آیت‌الله هاشمی با بیان این که برخی از اعضای کابینه دولت در انتقال دقیق مشکلات معیشتی به روحانی شفاف عمل نمی‌کنند، گفت:‌ روحانی با برخی از اعضای کابینه خود رودربایستی دارد و در بیان دغدغه‌های خود با اعضای دولت راحت نیست.

  1. ۴ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
گزارش
نوآوران -

حجت الاسلام والمسلمین قدرت‌الله علیخانی گفت: دولت آقای روحانی در درون خود دلسوز کم دارد. البته دولت یازدهم در بخش صنایع کوچک و متوسط اقدامات خوبی انجام داده و رقم قابل ملاحظه‌ای را به این صنایع اختصاص داد. با این وجود خرابی‌ها و نابسامانی‌های باقیمانده از دولت آقای احمدی‌نژاد به اندازه‌ای بوده که باعث شده سیاست‌ها وبرنامه‌های صحیح دولت آقای روحانی به نتیجه مطلوب نرسد. دولت گذشته تا حدود زیادی سیستم تصمیم‌گیری مدیریت اجرایی کشور را به هم ریخت و از بسیاری جهات دلیل اصلی ایجاد رکود و تورم در کشور بود. این در حالی است که دولت آقای روحانی در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده است. به نظر می‌رسد دولت در این زمینه با کمبود بودجه مواجه شده است و یکی از دلایلی که نمی‌تواند این برنامه را در کوتاه‌مدت به نتیجه برساند، کمبود بودجه و مسائل مالی است.از سوی دیگر مردم و به‌ویژه جوانان و زنان جامعه برخی از مسائل و موانع پیش روی دولت را درک می‌کنند و به صورت یکطرفه قضاوت نمی‌کنند. به نظر من آقای روحانی باید در زمینه حل مشکلات جوانان اقدامات جدی‌تری انجام بدهد تا جوانان برای حمایت از ایشان در انتخابات انگیزه لازم را داشته باشند.


دولت نیازمند ارزیابی درونی و زمان شناسی است

غلامرضا ظریفیان، فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: طبیعی‌ست که هر دولت و خصوصا دولت فعلی با توجه به هزینه سنگین تعهدات و دامنه وسیع قلمرو خود به نوعی نیازمند این باشد که هر از گاهی عملکرد و کارکرد خود را مورد ارزیابی و بازبینی قرار دهد . به اعتقاد وی دولت در جایگاهی قرار دارد که به دلایل واقعی و مدیریتی توان بررسی نسبت به بخش‌های سیستمی خود را دارا‌ست و از این طریق می‌تواند مسیر اجرای تعهدات خود نسبت به جامعه را هموار کند. ظریفیان ادامه داد: در همین راستا بسیار منطقی و معمول است که دست به تغییر و اصلاح مدیریت خود بزند و این امری عقلایی‌ست که در همه جای دنیا و در کشور در دوره‌های مختلف انجام شده است. به اعتقاد این استاد دانشگاه دولت ابتدا باید نوعی ارزیابی نسبت به نقاط ضعف خود داشته باشد، تا متوجه شود که در کدام موارد نتوانسته کارامدی لازم را باعث شود و ازهمه مهم‌تر این که دولت از این طریق باید متوجه این اصل شود که عدم ناکارآمدی تا چه میزان مربوط به مدیریت ارشد در بطن خود مربوط است. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: با‌توجه به مشکلاتی که در جامعه وجود دارد، ممکن است که برخی از ناکارامدی‌ها در ارتباط مدیران ارشد باشد. به اعتقاد ظریفیان اگر دولت در سطوح متفاوت از جمله وزیران، استانداران، مدیران و... چنین ارزیابی را محقق سازد، منطقی‌ست که بر حسب تعهداتی که نسبت به مردم قبول کرده باید تغییرات چندی را در درون خود ایجاد نماید. به گفته ظریفیان اگر دولت برای خود روشن ساخته باشد که در کدامین موارد دچار ضعف مدیران ارشد است، این در جرگه حق عمومی جامعه قرار دارد که دولت دست به تغییرات لازم بزند و با توجه به فرصتی که از طریق ایجاد مجلس جدید برایش ایجاد شده، چنین مسیری را هموار سازد. این استاد دانشگاه همچنین ادامه داد: دولت در چنین شرایطی نیازمند ارزیابی درونی و زمان‌شناسی خاصی‌ست تا بر‌اساس آن بتواند دست به گزینش نیرو‌هایی زند که در رفع کاستی‌ها موثر واقع شوند.

کالبدشکافی برای جامعه عمل پوشانیدن بر ضرورت تغییر در کابینه

قاسم میرزایی نیکو، نماینده مجلس نیز معتقد است، تاکنون حرف ها و حدیث های زیادی در خصوص ضرورت های ترمیم کابینه دولت تدبیر و امید شنیده شده و با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری قطعاً بر دامنه آن ها نیز افزوده خواهد شد، اما آن چه در این میان حائز اهمیت است؛ توجه به این مهم است که با مصاحبه کردن نمی توان به ضررت ترمیم کابینه جامه عمل پوشانید، چراکه مسائل زیر بنایی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و غیره نیاز به برگزاری نشست های کارشناسی شده و مشورت با خود دولت دارد. او افزود: به خوبی می دانیم که دولت دستانش تا به این جای اداره جامعه خالی بوده است و برای پشتیبانی همه جانبه از تمامی مشکلات و موانع کشور نیاز به پول و سرمایه داشته که در بسیاری از موارد در اختیارش نبوده است.

به گفته این نماینده مجلس اگر خواهان ترمیم کابینه و لزوم ایجاد تغییراتی در بدنه دولت هستیم، باید با کالبد شکافی مشکلات موجود و تحلیل موانع از طریق نشست های کارشناسی شده به هم فکری با دولت بپردازیم و این همان شیوه ای ست که نه سهم خواهی و نه شرط گذاشتن برای رأی دادن به روحانی در انتخابات سال آینده معنا می شود.

میرزایی نیکو افزود: رئیس جمهوری شعارهایی داد که شاید تاکنون حدود 30 درصد آن ها تحقق یافته باشد و برای محقق شدن مابقی آن ها نیاز به تلاش مضاعف است. بسیاری از زمینه های سیاسی، حقوق شهروندی و رسیدگی به وضعیت شهر و روستاها باید در برنامه رشد و توسعه دولت با اهمیت مضاعف گنجانده شود. با توجه به این که تحریم های همه جانبه علیه جمهوری اسلامی ایران و فساد اداری و بدهی های به جا مانده از دولت پیشین دست دولت را در بسیاری از مسائل بسته یود و آن را با مشکلات بسیاری روبه رو ساخته بود، اما اگر این دولت برای دومین دوره نیز بر سر کار باشد، دارای تجربه ای است که با اتکا به آن می تواند بسیاری از مشکلات را ساماندهی کند. یکی از ضعف های بزرگ دولت عدم هماهنگی و یک نواختی کابینه آن با یکدیگر بود، به گونه ای که می توان گفت یکی از اولویت های دولت تدبیر و امید در دوره بعدی باید یک رنگ سازی کابینه خود باشد تا از این طریق به بسیاری از اهداف و آرمان های خود دست پیدا کند.

ضرورت تغییر برای افزایش توانمندی

حمید آیتی، فعال سیاسی اصلاح طلب می گوید مربی تیم محق و بلکه مکلف است برای افزایش توانمندی و کارآمدی تیمش به هر تغییر و تحولی در هر زمان و موقعیتی دست بزند ، اما چرا دولت تدبیر و امید که برآمده از آرای اکثریت رای دهندگان است در مقوله ی تغییرات از این منطق ساده و روشن تبعیت نمی کند؟!

او افزود: مگر نه این است که عوامل اجرایی  و کارگزاران دولت می بایستی به چهارچوب کلی برنامه ها و سیاستگذاری های دولت ، باورمند و وفادار باشند؟ این یکی از بدیهی ترین حقوق حکومت های های مدرن در سراسر دنیای امروز است که مدیریت های سازمان های اداری را به معتقدان سیاست های خود بسپارد  . لیکن چگونه افراد بجای مانده و باورمند به سیاست های دولت پیشین که ویرانی های اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی عظیم برای کشور به بار آوردند و مملکت را تا آستانه ی سقوط  پیش بردند می توانند عامل و پیاده کننده ی سیاست های دولتی باشند که در نقطه مقابل همان سیاست های ویرانگر و بلکه برای نجات کشور از چنگ مسببان آن غارت ها ، آشفتگی ها و ناکارآمدی ها بر سر کار آمده است؟!

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: به عنوان نمونه در استان من ؛ خراسان جنوبی ، طی هشت سال دولت احمدی نژاد ، از آبدارچی تا رییس سازمان ها تغییر یافتند . سه سال پس از آن نیز متاسفانه هدایت اجرایی استان در اختیار یکی از ضعیف ترین استانداران تاریخ کشور قرار گرفت که حتی آجری بر ساختمان نوپای استان نیفزود  و پس از او نیز استاندار دیگری بر این اریکه تکیه زد . بدین ترتیب در این استان مظلوم و مهجور ، قریب به 11 - 12 سال کماکان مدیران احمدی نژادی بر سر کار بودند و هستند .

به گفته آیتی استاندار جدید با استناد به ضوابط و دستورات وزیر کشوری که قطعا قلبش به اندازه ی یک اصلاح طلب برای دولت اعتدال نمی تپد می گوید فرمانداران و بخشداران الزاما و منحصرا باید در محدوده نیروهای وزارت کشوری (با همان توصیفی که بیان شد!)تغییر یابند و این یعنی تغییر هیچ  در کلیدی ترین مدیران !

او معتقد است نیروهای کیفی اصلاح طلبان و حامیان دولت که شایستگی جایگزینی دارند نیز به دلیل بی توجهی و بکار گرفته نشدن ، انگیزه لازم را برای بسیج و سازماندهی مردم نخواهند داشت و طبیعتا در این فضا ، انتخاباتی سرد  رقم خواهد خورد .

این کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: برخی از مسئولان از روی ساده اندیشی و حواله امور به تصادف و قضا و قدر و بعضی نیز عامدانه به قصد تضعیف و تخریب روحانی و مشی اعتدالی اش می گویند حال که چند ماه به انتخابات باقی مانده ، هرگونه تغییر بی فایده است .

آیتی افزود: به گمان من این مدعا از  پایه و بنیانی استوار و منطقی ،  عاری است . اتفاقا بر عکس ، انگاه که در یک آزمون به هر دلیل، ضعف و عقب افتادگی وجود دارد به هر طریق ممکن باید با بهره گیری از همه امکانات و با شتاب ، تلاش مضاعف و بدون فوت وقت ، در جهت جبران عقب افتادگی ها و کاستی ها اهتمام نمود و با قدرت از هرگونه وادادگی و انفعال پرهیز کرد و  در اجرای این روش  هرگز نباید از جوسازی های مخالفان و برچسب خوردن های کلیشه ای از جانب آنان از قبیل انحصار طلبی ، تغییرات اتوبوسی ، عدم تحمل رقیب و امثال آن دغدغه ای به دل راه داد . مگر آن ها زمانی که خود بر سرکار بودند  اندک تسامحی در پذیرش مدیران غیرخودی به خرج دادند؟


خبرنگار:بهناز لطفعلی زاده